УСБ вход на Касетофон / CD

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот batko_miro » Пон 10 сеп 2012 11:41


Днес го пробвах, симулирах вкарана касетка, нищо не се чува, само едно съскане, предполагам е от главата. Не се шашка касетофона като се върти само едната ролка. При лек допир на главата с пръст се чуват странни звуци, което мисля че е нормално. Като се разпои главата, мисля, че ще изчезнат звуците. Ето и модела на касетофона:

Изображение

Снимка от горе:

Изображение

Тук снимах от по-близо главата и лентовия кабел, който излиза от нея, а в другия му край е буксата, която непонятно за мен е с 5 канала. Не знам дали има логика, но възможно ли е 4 канала да са за по един говорител, а 5-тия за "масата" :roll: ?

Изображение

Изображение

Ето и снимка от долу на платката, която ми е много тъмна и я гледам като теле в железница. Но все си мисля, че може да се наиграе само на лентовия кабел да се запоят жиците, а от главата да се разпоят...

Изображение

Сандо, ти си :beer

EDIT:
Запоих кабели на буксата, която влиза в платката, но нещо няма да стане така. Най-левия кабел е масата, следващите са ляв/десен и ляв/десен канал. Само че като вържа само към първите три кабела(маса + първото ляв/десен) е много изкривен звука и дори и да намалям от телефона пак криви. Като свържа към вторите ляв/десен пък е супер слабо и никакъв бас не се чува. Като ги навържа ляв+ляв, десен+десен пак е изкривен звука. 2 часа си играя вече, баси нещастието ще го изхвърля през 6-тия как ми опъна нервичките :banghead: :banghead: :banghead: :banghead: :banghead:

Ето снимки и без касетното устройство, май ще се откажа от операцията :shock :shock :shock

Изображение

Изображение

Изображение




Потребителски аватар
dandan
Мнения: 768
Регистриран на: Сря 28 мар 2007 7:31
Автомобил: Passat B5-5
Двигател: AHA 2003
Местоположение: Montreal

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот dandan » Пон 10 сеп 2012 19:13


Каналите са ляв-десен и пак ляв-десен да другата посока на касетата, нормално е да са блокирани едната група, иначе ще чуваш другата посока но наопаки. Сигналът ти е доста силен:
1. Свържи 2 резистора на мястото на главата, 100 ом ще свършат работа(може да измериш съпротивлението на главата и да ползваш приблизително същото): ляв към маса и десен към маса.
2. Още два резистора към телефона или каквото ползваш за сигнал, 4,7к ще ти намали сигнала 47 пъти, при нужда сложи по-големи или по-малки: свързват се където идва сигнала от телефона ляв и десен канал и съответно ляв и десен канал на касетофона.
Или сигнала от телефона отива към резистора 4.7к - 100 ом - маса. Връзката между двата резистора отива на мястото където е била свързана главата.
Успех


Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот batko_miro » Пон 10 сеп 2012 19:44


Благодаря за включването! Би ли ми обяснил по-разбираемо(за мен). Значи изводите са:

От касетофона:
1-маса
2-прекалено силен ляв
3-прекалено силен десен
4-прекалено слаб ляв
5-прекалено слаб десен

От кабела:
6-маса
7-ляв
8-десен

Главата вече съм я изолирал и ми остана само буксата със запоените на нея кабели.
Ако не ти представлява проблем, една схема ще ми скалъпиш ли кое къде и как? :beer


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот Bai Sando » Пон 10 сеп 2012 20:20


Махни ги тия кабели от главата.От там винаги ще изкарва гаден звук.
Най лесният начин без схема да разбереш кой е ляв и десен канал е следният:
Включваш си касетофона към 12 в захранване
Пускаш го в опция tape
Обръщаш го наопаки с платката нагоре и около крайния усилвател започваш с пръст да натискаш по спойките.
Трябва да са ти включени и две колони за да разбереш кой канал е ляв и десен.
Като напипаш някой от каналите ще чуеш странен звук от колоната.Демек това е нейният канал.
Като разбереш вече кои са ляв и десен канал хващаш към тях ляв и десен от телефона,а общия го даваш на маса.
И ще чуеш много по-добър звук от колкото този от на главата.
Ако ти се стори много силен звука ще проследиш по платката пътечките преди тях трябва да има запоено по едно съпротивление с еднакви цифрички на ляв и десен канал.Ти си връзваш звука съответно преди тези съпротивления и то ще бъде по слаб и без кривене.
С търсене ще му хванеш цаката :да:


Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот batko_miro » Пон 10 сеп 2012 20:36


Опитвах и така, ама или не знам кое е крайния усилвател, или нещо не правя както трябва. А и платката отдолу е maikomila , през 1 мм са спойките и ми се струва мисия невъзможна :banghead: :banghead: :banghead: Отделно ми се струва, че отстрани на радиатора има два усилвателя, изглеждащи по един и същ начин, бутах, ръчках и там но не ми се получи нищо. Лошото е че не им се вижда модела да ровна в гугъл за схеми нещо, трябва още да го разглабям, ама не знам вече кога ще е, днес много се ядосвах :banghead: Ако колегата обясни схемата със съпротивленията, може да пробвам, че ми се струва най-безболезнено, а и може би ще се получи, както казах, днес като пусках от там, звука беше чист, но с много изкривявания, взе едно на входа на усилвател е вързан изход за колоните от плеър. Междудругото ето я буксата, културно изглежда, но не знам как да ги навържа тия съпротивления :banghead:

Изображение


Потребителски аватар
dandan
Мнения: 768
Регистриран на: Сря 28 мар 2007 7:31
Автомобил: Passat B5-5
Двигател: AHA 2003
Местоположение: Montreal

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот dandan » Вто 11 сеп 2012 4:16


Това надрасках набързо, дано да се разбира. Резисторите е препоръчително да ги сложиш директно на буксата. Ако се наложи ще трябва да коригираш резисторите 4.7к -ако все още е много силен сигнала и изкривява ще ги увеличиш още.
Бялата и червената са тези където си чувал изкривения звук, другите две може да ги запоиш на маса.
Масата е най-вляво на твоята снимка.
Долните резистори са по 100 ом , малко не се виждат както е написано, ама толкоз можах :)
Прикачени файлове
PICT0001.JPG


Потребителски аватар
kn9453
Мнения: 731
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 21:00
Автомобил:
Двигател: AHF 99
Местоположение: Kn

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот kn9453 » Вто 11 сеп 2012 17:32


Това с "входа" откъм главата НЯМА да стане или поне НЯМА да удовлетвори "слуховите" органи!
Така няма как да се обясни но, трябва прекъснеш предусилвателя на касетката, евентуално да изолираш Dolby-то (ако има) и тогава да подадеш сигнала на входа на блока за корекции. Е много сложно стана!!!
На една от снимките се вижда интгр. схема TDA 7318 ако е така, това е превключвател на входовете. В този случай това е най лесния вариант.
7318.JPG


пс
За GAMMA5 мога и снимка да кача точно кой кондензатор се разпойва и се спойва външния "вход"


Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот batko_miro » Вто 11 сеп 2012 20:35


Днес пробвах схемата с резисторите и не ми хареса как се чува, пробвах и с по-големи, пак не ми хареса :roll: . Благодаря на всички за включването, златни сте :bowdown . Междудругото схемата е TDA7313, днес ми писна вече на оная работа и я замених с CDE-9880R :Mr Green Fun


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот Bai Sando » Вто 11 сеп 2012 20:40


Аууу много добре.И аз се бях насочил към такъв но не намерих в добро състояние и взех Х-301
Честито :beer


Потребителски аватар
kn9453
Мнения: 731
Регистриран на: Съб 24 яну 2009 21:00
Автомобил:
Двигател: AHF 99
Местоположение: Kn

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот kn9453 » Сря 12 сеп 2012 14:58


batko_miro написа:.... замених с CDE-9880R :Mr Green Fun

Честито :applause:
И Аз ползвам подобен плеар
CDE-9882Ri.jpg

За останалите които ще се борят с "външния вход" на подобни касетофони:
интегралната схема TDA 7313 е "превключвателя" на входовете
TDA7313N-pinout.jpg

оградените пинове са входове съответно за "ляв" и "десен" канал.Трябва да се проследи само на кой точно "идва" сигнала от касетката,и да се "разкъса" веригата чрез кондензатора.


Потребителски аватар
wishsalor
Мнения: 263
Регистриран на: Съб 06 фев 2010 18:44
Автомобил: Passat B5 variant x2
Двигател: AFN 97-98
Местоположение: Смолян
Контакти:

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот wishsalor » Чет 13 сеп 2012 21:01


Стига го хранихте бе момчета. Колегата иска да се занимава-лошо няма, но явно не е търсил достатъчно. Ето един вариант, който хем работи, хем звучи добре.
http://forum.ladaclub-bg.com/viewtopic. ... 43&t=15797
Поздрави!


Потребителски аватар
batko_miro
Мнения: 1636
Регистриран на: Сря 31 окт 2007 11:37
Автомобил: VW Golf
Двигател: CHGA 2010
Местоположение: София

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот batko_miro » Чет 13 сеп 2012 21:40


Gamma 4 няма aux in, както пайнера, описан в темата. Може да се направи културно през буксата на cd changer - а, но не е рентабилно, на фона на 120-140 € за xcarlink с по-старата 10-пинова букса. Отделно, че идеята ми беше да му направя aux in, а не да му вграждам трансмитери, а и се търсеше вариант, в който нищо не стърчи от касетофона, но да му ровя по платката не ми е по силите и нервите. Ще си почива в шкафа докато ми влязат други мухи в главата :mrgreen:


Потребителски аватар
oska
Мнения: 177
Регистриран на: Пет 21 мар 2008 17:20
Автомобил: passat
Двигател: AHL
Местоположение: варна

Re: УСБ вход на Касетофон / CD

Мнениеот oska » Чет 29 дек 2016 22:36


Има ли някой от Варна да може да "вгради" усб вход в гама 5



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 166 госта