Подобряване работоспособността на фаровете . . .

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
NovobranecGT
Мнения: 2831
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 15:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Подобряване работоспособността на фаровете . . .

Мнениеот NovobranecGT » Нед 02 яну 2005 15:57


Тъй като тази тема е много актуална си позволих да споделя информацията която съм намерил . . .
С няколко изречения ще обясня същността на проблема....
Понеже ел инсталацията на фаровете на любимите ни автомобили е без релета, и захранването минава през ключа на таблото, през лостчето за сменяне на къси/дълги и по тънки проводници.Всичко това води до спад в напрежението на инсталацията на фаровете.
Когато автомобила работи, напрежението в системата трябва да е около 13.5 волта, тогава халогенните крушки работят на 100%, но когато напрежението спада, спада и процента на светлината от крушките:
Волтаж / Работоспособност на крушката
12.825в(95%) / 83%
12.15в(90%) / 67%
11.475(85%) / 53%
Схема на стандартното захранване на Голф 2(4 фара) без релета:
Изображение
Вече с добавени релета и инсталация с доста по-дебели проводници:
Изображение
Друг начин за връзване:
Изображение

Параметрите на релетата, сечението на проводниците и ампеража на бушоните зависи от мощността на крушките.Като цяло идеята е ясна!
За да добиете пълна представа е хубаво да прочетете какво е написал авторът на пълната статия!!!
Първоизточник на информацията:http://www.danielsternlighting.com/tech/relays/relays.html
П.П. Успех на всички, които решат да се заемат сами с начинанието.Аз почвам още на пролет :roll:
Хайде със здраве!Надявам се тази статия да бъде полезна и на някой друг освен на мен :D

Последна промяна от NovobranecGT на Съб 08 яну 2005 17:31, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
zmej
Мнения: 1510
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 15:35
Автомобил: Audi 8D5 Quattro
Двигател: AJL
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот zmej » Нед 02 яну 2005 18:01


Ваското ги прави тези работи... :wink:
И ми напъха кабелите в оригиналната инсталация... :shock:
Сега съм с релета, крушки 100/80 и нощта е ден... :D


Потребителски аватар
vw_golf_2_Memphis
Мнения: 3836
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 19:29
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот vw_golf_2_Memphis » Нед 02 яну 2005 18:18


...

Последна промяна от vw_golf_2_Memphis на Пет 21 яну 2011 19:44, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Sachko
Мнения: 643
Регистриран на: Нед 15 авг 2004 13:27
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bansko/Sofia
Контакти:

!

Мнениеот Sachko » Нед 02 яну 2005 19:56


Много полезно....а можеш ли да намериш сxемичка за Голф 2 с 2 фара?
Благодаря предварително....


Потребителски аватар
NovobranecGT
Мнения: 2831
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 15:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Мнениеот NovobranecGT » Нед 02 яну 2005 21:23


Схемата е абсолютно същата, просто не трябва да пускаш кабели към малките фарове, защото ти просто ги нямаш :D
Изображение
Хайде със здраве!


Потребителски аватар
zmej
Мнения: 1510
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 15:35
Автомобил: Audi 8D5 Quattro
Двигател: AJL
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот zmej » Пон 03 яну 2005 9:11


vw_golf_2_Memphis написа:имаш ли проблеми с рефлекторите с тези крушки?


Цъ, никакви... :lol: :wink:


Потребителски аватар
CyberBlade
Мнения: 426
Регистриран на: Съб 08 яну 2005 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Релета...

Мнениеот CyberBlade » Съб 08 яну 2005 12:02


Здравейте всички :)

Интересува ме релета с какви параметри да ползвам за крушки 100/80 ?
Смятам веднага да направя тази модификация ;) Преди имах Вартбург с 4 тактов двигател и там си беше всичко ок - с релета си беше. И като го продадох (но запазих крушките) и взех Голф 2 страшно се очудих, че едвам светят...
Благодаря предварително ;)


Потребителски аватар
Sunny
Дезертьор
Мнения: 3605
Регистриран на: Сря 09 юни 2004 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Мнениеот Sunny » Съб 08 яну 2005 12:11


Използвай релета с нормално отворени контакти. Можеш да вземеш примерно релета за лада и да се разминеш с по 3-4 лв/бр.


Потребителски аватар
VR666
Мнения: 325
Регистриран на: Чет 08 юли 2004 19:38
Автомобил: VW Jetta
Двигател: CFFB 2011
Местоположение: Ботевград

Re: Релета...

Мнениеот VR666 » Съб 08 яну 2005 12:33


А бе хора, ако имаше някакъв проблем с фаровете на VW, щяха да
ги приберат в заводите и да им сложат релета. :wink:
По-добре си прегледайте регулировката, щот и при най-яките фарове,
ако бият един в землята друг у небесата, файда нема и от релета.
Другото, което скоро и аз ще направя е да се разделя с 30 лв.
за Philips +50 MoreLight... :talk:


Потребителски аватар
CyberBlade
Мнения: 426
Регистриран на: Съб 08 яну 2005 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот CyberBlade » Съб 08 яну 2005 12:41


Хаха ... как се прибират няколко милиона автомобила? :) (Трудно) По въпроса за реглажа - идеално съм си ги регулирал. Ама като се прибирам вечертно време от Златни пясъци и като минавам през един очастък, който няма никакво осветление карам със 60км/ч (само защото знам пътя) инак ще взема да посетя някое дърво на гости. :x

Та изникна друг въпрос - колко ампера да са предпазителите :?:


Потребителски аватар
NovobranecGT
Мнения: 2831
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 15:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Мнениеот NovobranecGT » Съб 08 яну 2005 13:04


VR666:Аз дадох 30лв за такива крушки и промяната беше минимална заради шибаната ел инсталация, даже по някога си мисля, че светят по-силно,а друг път по-слабо(от инсаталацията).Наистина има проблем с инсталацията, защото е без релета и има спад в напрежението по веригата... крушките може би си заслужават парите, но аз още не съм видял ефекта им :(
CyberBlade:Аз имам и допълнителни фарове за дългите и пак нищо не виждам по пътя, даже си мисля, че хората карат постоянно на дълги и им светкам като луд пък те на къси, моите дълги май светят колкото нормални къси, а съм ги регулирал идеално :wink: Предпазителите се изчисляваха по формула, мисля че мощността се делеше на напрежението, но не съм 100% сигурен
:oops:
Sunny:сигурен ли си, че тия руските ще свършат работа? на пазара ги продават с шепите, да вървя ли да си купя? :wink:

Като направя инсталацията и видя видима разлика, може да оставя сегашните яки крушки ама ако не е задоволителен резултата, ще взема от пазара от ония Xenon-ки по 10-15лв 100ватови, виждал съм такива сини и на кутийката пишеше нещо от сорта на "Only for show cars".Имам чувството, че ако светна на дълги с такива крушки, че и барабар с допълнителните фарове, ще заслепя много яко насрещните и може да стане някоя беля :( Вие как мислите?


Потребителски аватар
Sunny
Дезертьор
Мнения: 3605
Регистриран на: Сря 09 юни 2004 14:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен
Контакти:

Мнениеот Sunny » Съб 08 яну 2005 13:34


Да. Със сигурност руските релета вършат работа - те това си им е и предназначението - релета за фарове на ВАЗ.
Ако не се лъжа бяха 30 Амп., така че няма да ги затормозиш.
Що се отнася до предпазителите смятайте - 100Вт / 12 В = 8,33 А това ви е консумацията на фар ако сте с мощни крушки. Сложете малко запас и с 15Амп бушонче е нормално

...ще взема от пазара от ония Xenon-ки по 10-15лв 100ватови, виждал съм такива сини и на кутийката пишеше нещо от сорта на "Only for show cars".Имам чувството, че ако светна на дълги с такива крушки, че и барабар с допълнителните фарове, ще заслепя много яко насрещните

Освен че ще ти свети в студена (синкава) светлина друга разлика няма да намериш при тези крушки. Косумираната мощност на една крушка не е пряко обвързана със светлинния поток, който излъчва. Търсете информация за потока при лампите, а не се ръководете само по мощността. При тези китайските доколкото съм ги виждал как светят имам чувството че КПД-то им (при крушките мисля че Е-та се водеше лумена/Ват) е ужасно ниско.


Потребителски аватар
~None~
Мнения: 690
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 14:03
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: EU

Re: Релета...

Мнениеот ~None~ » Съб 08 яну 2005 14:03


VR666 написа:По-добре си прегледайте регулировката, щот и при най-яките фарове,
ако бият един в землята друг у небесата, файда нема и от релета.
Другото, което скоро и аз ще направя е да се разделя с 30 лв.
за Philips +50 MoreLight... :talk:


Сигурно няма ефект от релета ;)
Прочети моя пост тук и на васко след това и ще разбереш:
http://vwclub.bg/forum/viewtopic.php?t=2799

Прочети и за преходното съпротивление. Като ти в по-голямо - и не +50, а Philips +500 да сложиш - се тая - минимален ефект.


Потребителски аватар
CyberBlade
Мнения: 426
Регистриран на: Съб 08 яну 2005 11:57
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Варна

Мнениеот CyberBlade » Съб 08 яну 2005 15:44


Такаа :) Купих релетата от Лада и те са точно с тези от схемката ;) Относно "Xenon" крушките - и аз съм с такива, но щом изгорят ще си купя нещо хубаво. Прочетете на същия сайт за тях - http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/blue/bad/bad.html Това са кофтито крушки, които се продават у нас за по 10лв комплекта. А тези са хубавите, които не знам от каде да си купите :) http://www.danielsternlighting.com/tech/bulbs/blue/good/good.html


Потребителски аватар
NovobranecGT
Мнения: 2831
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 15:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Мнениеот NovobranecGT » Съб 08 яну 2005 17:19


Значи забравяме за пазарските боклуци мейд ин чайна и си оставаме с оригиналните Осрамки +50 за 30лв :D А следкато няма да слагам по-мощни крушки няма нужда и от по-дебели проводници от сегашните, правилно ли съм разбрал?
Като купувах от Ауто Плюс крушки, имаше и някви Блу Вижън +10%, даже момчето от магазина беше с такива на голфчето си и с нови фарове Бош, та излязохме да ми покаже и светеше много яко, много чиста светлина а не като моите.Аз все пак взех +50 и го сложих но светенето почти не се доближи до неговото :x Момчето ми извади каталога на Осрам и рекламната брошурка и там бяха дадени 3-те вида, та тия +50 трябва да светят чисто бяло и с 10-20 метра по-надалеко от обикновените :roll:
Жалко че времето не е подходящо и не мога да разпарчадисам ел инсталацията и да сложа релета та да се порадвам :twisted:



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: jaredharet и 36 госта