Цифров волтметър Б3

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Цифров волтметър Б3

Мнениеот plameney » Съб 04 фев 2012 0:46


Здравейте.
Тези дни четох темите на колеги които си правят волтметри тип светеща стълбица/точка с LM3914 и се бях навил и аз да си правя такъв.Докато рових из мрежата,открих сглобен кит в един магазин в Пловдив
http://www.electron-pv.com/index.php?ma ... ducts_id=5
И така,реших вместо волтметър с десет диода,да си сложа дигитален такъв.
Платката не е голяма,но аз искам да се вмести в капачетата под касетофона.За тази цел купих и по-малкия индикаторен елемент който струва 1.80лв.Отстраних оригинално запоения индикатор,като му отрязах крачетата с макетно ножче,за да не нагрявам платката с елементите.После подготвих 11 кабелчета с дължина около 2.5 см.,калайдисах им краищата и свързах съответните изводи към платката.Индикатора монтирах перпендикулярно на платката.В една от декоративните капачки изрязах правоъгълно прозорче.За да не се мандахерца платката, изрязах лентички от фибран,които да уплътнят индикатора и платката.Платката е малко по-голяма от задната част на капачката за това с плоска пиличка направих два канала за да влезе.Понеже индикатора свети доста ярко,пред него сложих бленда от тъмно сива прозрачна пластмаса,която изглежда черна когато зад нея е тъмно.След като се уверих,че платката и индикатора лягат както трябва,ги залях частично със епоксидна смола.
Ами това е горе-долу.
Сега като си навключа всичките консуматори на ток,и волтметъра показва под 13.8,си правя сметка какво да изключа за да не се налага акумулатора да ги храни,вместо той да се храни :)
Ето и някоя снимка кое и как :)
Изображение

Изображение

Изображение

Изображение

Изображение




Потребителски аватар
nokiangage
Мнения: 3374
Регистриран на: Сря 03 фев 2010 12:40
Автомобил: Passat B3 - 35i
Двигател: 1.8 RP 1990 - 90 hp. LPG only
Местоположение: Плевен, Варна
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот nokiangage » Съб 04 фев 2012 0:52


Много добре е станало колега :bowdown , приемаш ли поръчки, че не ми е силна страна електрониката...? Сериозно питам :beer


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот plameney » Съб 04 фев 2012 1:04


Благодаря за отзива колега.Ами това го правя от гъдел и мерак.Професията ми не е ел.техника или електроника.Не бих се ангажирал да правя допълнителни бройки.Пуснах темата ако на някого му е интересно,има желание да чопли самостоятелно и му трябва нещо като идея и посока.
Самата платка се продава оживена и работеща.Аз само свързах захранването и презапоих индикатора.Другото е механична работа с бормашина,макетно ножче,пиличка и шкурка.Ако ти се ще да се пробваш сам,мога да давам идей и напътствия.
Поздрави.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот fox_vt » Съб 04 фев 2012 1:32


Я кажи коко му е цената че не видях в линка който си пуснал и ако съм разбрал си махнал големия дисплей със 3 цифри и си сложил такъв с две или нещо бъркам :roll:


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот plameney » Съб 04 фев 2012 9:32


Цената му е 10.70лв.Махнах големия дисплей с 3цифри и сложих по-малък пак с 3 цифри,защото оригиналния дисплей не се вместваше в капачката.Дисплейчетата са с едно и също разположение на изводите и са с едно и също работно напрежение.Разликата е в размерите :beer


Потребителски аватар
todorovcars
Мнения: 14
Регистриран на: Пет 28 яну 2011 18:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: varna

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот todorovcars » Съб 04 фев 2012 10:41


kolega kade se vrazva

Последна промяна от gr_kanev на Съб 21 апр 2012 12:01, променено общо 1 път.
Причина: К И Р И Л И Ц А ! ! !


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот plameney » Съб 04 фев 2012 11:06


Аз го вързах към контактния ключ.Така работи само на контакт и при запален двигател.


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот drago_tr » Нед 05 фев 2012 9:00


Е такова нещо искам да сложа на таблото на Пасат Б5....нямам вис дисплей в средата и ако го вградя там ще е много готино. Ама дали ще стане..... :roll:
Какъв цвят свети това колега?


Потребителски аватар
williams_vn
Мнения: 723
Регистриран на: Сря 24 окт 2007 20:05
Автомобил: tuareg G-3 GTIedition
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот williams_vn » Нед 05 фев 2012 9:15


това е хубаво ще си го сложа на опц-то


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот L&R » Нед 05 фев 2012 9:34


ето още един вариант
http://www.ebay.co.uk/itm/Super-Mini-Re ... 27bf76d143

Малко е и се вгражда лесно в декоративен бутон.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот fox_vt » Нед 05 фев 2012 14:11


L&R и ако кажеш че си се снабдил със няколко такива и можеш да пратиш едно цена няма да имаш :D Аз в толедото имам доста трудности в намирането на какво да е място за поставянето на допълнителни джаджи ама това все ще се намери място.


Потребителски аватар
BOCOO
Мнения: 517
Регистриран на: Сря 11 фев 2009 9:23
Автомобил: golf3
Двигател: AEE 1996
Местоположение: svishtov

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот BOCOO » Нед 05 фев 2012 15:29


много добра джаджа и аз се зарибих


Потребителски аватар
L&R
Мнения: 9371
Регистриран на: Чет 09 юни 2005 15:19
Автомобил: CCC
Двигател:
Местоположение: coffeeforums.bg
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот L&R » Пон 06 фев 2012 10:04


Нямам такива волтметърчета, но всеки може да си купи от ибей за 6-7 лири с доставката, хубаво е , че са led, няма да има проблем със студа и са много малки, затова и пуснах линка.
За да не съм съвсем оффтопик ще отбележа, че меренето вътре след контакт има своите неточности, показанията се колебаят в зависимост от тока, който тече по дебелия червен кабел от акумулатора :) и показанията могат да се различават от реалните(в/у клемите на акумулатора) с 0,5V като нищо. С повече занимавка може да се пусне + от акумулатора, през реленце от контакт.


Потребителски аватар
plameney
Мнения: 397
Регистриран на: Вто 25 май 2010 21:46
Автомобил: Passat B5 1.6
Двигател: ARM 2000
Местоположение: Асеновград
Контакти:

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот plameney » Пон 06 фев 2012 14:44


L&R написа:....ще отбележа, че меренето вътре след контакт има своите неточности, показанията се колебаят в зависимост от тока, който тече по дебелия червен кабел от акумулатора :) и показанията могат да се различават от реалните(в/у клемите на акумулатора) с 0,5V като нищо. С повече занимавка може да се пусне + от акумулатора, през реленце от контакт.


Колегата е абсолютно прав.При мен има разлика от 0.4 волта.За да избегна тази неточност,ще добавя реленце,което се задейства при контакт.През нормално отворения му контакт,ще захраня индикатора с напрежение от релетата за фаровете,които са закачени директно за акумулатора.Е разбира се и предпазител за да няма ....
-Колега колко ти гори колата?
-Ами има няма 5-6 минути.... :twisted:
П.С. Платката която ползвам има тример с който може да се настроива показаието на волтмера,но аз искам да съм педант:)


Потребителски аватар
drago_tr
Мнения: 2528
Регистриран на: Сря 09 мар 2005 13:28
Автомобил: Passat B5 Audi A4B6
Двигател: AFN AVB
Местоположение: Пловдив, Враца

Re: Цифров волтметър Б3

Мнениеот drago_tr » Пон 06 фев 2012 17:15


Днес проверих в магазина дали имат налични. Нямат...другата седмица след сряда ще докарат т.е. след 15-ти. :да:



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта