Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот batVenci » Сря 02 май 2012 20:12


Днес след като прочетох темата, направих пробно един "бъркоч". За сместа използвах много съставки: газ за осветление, разредител АМВ, коресилин - това са леките фракции, а за тежки прибавих: трансмисионно масло ЕР 90 и обикновенна грес. После цялата тази смес разбъках в метална бутилка от спирачна течност. Получи се интересна емулсия. Направих опит с раждясали болтове и гайки. След кратко накисване със спринцовка, леките фракции проникваха дълбоко в ръждата и я разтваряха, а тежките фракции смазваха и предпазваха от ръжда за напред. Резултата ме изненада - след кратко накисване, силно ръждясали болтове и гайки се раздвижваха като нови (разбира се при развалени резби сместа не помага). После ударих една спринцовка в жилото на съединителя, в жилата на люка и на ръчната спирачка. Ефекта е като (да не казвам по-добър) от използването на течна грес на цена за флакон - всички знаем колко. Всички по-горе посочени елементи се раздвижиха и гресираха като нови.
С използването на леки фракции (добри органични разтворители) се осигурява дълбоко проникване, разтваряне и почистване. Освен това леките фракции "транспортират" тежките-смазващи до иначе трудно достъпни места. След извесно време леките фракции се изпаряват, а тежките остават за дълго да смазват и запазват от ръжда. Това е най-общо идеята на продаваните почистващо-смазващо-консервиращи флакони, като WD-40 и т.н. Според мен в домашни условия може да се направи не по-лоша формула и то за значително по-малко средства...




Потребителски аватар
Ivaile
Мнения: 552
Регистриран на: Съб 21 фев 2009 22:47
Автомобил: Touran
Двигател: BSE 2008
Местоположение: Пловдив

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот Ivaile » Чет 03 май 2012 8:28


Коресилинът тук е излишен - а и е , доколкото си спомням, неорганично в-во.

Газта за осветление има най-добрата адхезия! /проникване/ и в съчетание с орг. масло наистина помага много! Прониква навсякъде, помага при ръждиви съединения, но няма ДЪЛГОТРАЕН антикорозионен ефект, уви!
При резбови съединения аз използвам графитна смазка - дори и след няколко години, намазаните с нея болтове на ауспух се развиват без големи усилия.


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот keymaker » Пет 04 май 2012 19:58


забърквам си сам смазки от доста време ,занимавам се с клю4арски работи и съм си разработил рецепта работеща ,колеги от форума са видели ефекта от нея ,а аз съм доволен от ефекта ползвам я и за яко ръждясали болтове и гайки ,раздвижване на спира4ни апарати и консервация на метални елементи(последно една рибарска макара къпана в морето естествено обработена предварително със сместа след 2 месеца я отворих и зъб4атките които са изработени от ЦАМ и месинг не бяха разбрали нищо от яко активната морска вода с която беше пълна)от рецептата ще споделя само ползването на нафта или газ за осветление(керосин),другото си го запазвам в тайна.Един жокер: флакон от проникващо масло или някаква подобна смазка се пробива и на мястото на дупката се запоява винтил от гума с подходящ накрайник се пълни до 3/4от посо4ения обем и се надува на 4-5 АТМ.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот fox_vt » Пет 04 май 2012 20:31


Е какъв беше смисъла от поста като не искаш да казваш съставките :roll: то за газта за осветление ясно ама другите квот дойде такова да слагаме.Или какво мислиш че някой ще подаде патент за такава смазка и ще напечели милионите от твоята рецепта-не се обиждай ама някакси имам супер рецепта ама няма да ви я кажа ми за какво въобще го писа тоя пост 8)


Потребителски аватар
Div Selqnin
Мнения: 346
Регистриран на: Пет 04 ное 2011 13:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Козлодуй/София

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот Div Selqnin » Пет 04 май 2012 20:38


Мен един дърт майстор ми каза преди време. "От вода се е скапало от вода ще се оправи" Досега не съм ползвал нищо друго освен вд40 и вода и то вд 40 ползвах само докъто майстора не ми каза за водата да не кажа големи думи ама засега ми е вършило работа и е най-евтино :beer :beer


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот keymaker » Съб 05 май 2012 8:11


fox_vt написа:Е какъв беше смисъла от поста като не искаш да казваш съставките :roll: то за газта за осветление ясно ама другите квот дойде такова да слагаме.Или какво мислиш че някой ще подаде патент за такава смазка и ще напечели милионите от твоята рецепта-не се обиждай ама някакси имам супер рецепта ама няма да ви я кажа ми за какво въобще го писа тоя пост 8)

-------------------------------------
за какво го писах ли? Ами имаше въпросителни за контейнер и вариант за нанасяне ,ето дал съм най близкото до оригинала при това за многократна употреба-пълниш,надуваш,като падне налягането донадуваш или презареждаш.


Потребителски аватар
hristodj
Мнения: 716
Регистриран на: Съб 19 фев 2011 18:24
Автомобил: golf 3 kombi
Двигател: AHU 97
Местоположение: Кърджали
Контакти:

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот hristodj » Съб 05 май 2012 8:17


Съставките са важни не съдът за съхранение.И спринцовка си върши работа.Кажи тайната рецепта .


batVenci
Мнения: 919
Регистриран на: Пет 09 дек 2011 19:55
Автомобил:
Двигател:

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот batVenci » Съб 05 май 2012 11:59


Колегата с тайната рецепта, не споделя консервиращата съставка в своята формула. Твърди, че 2 месеца морската вода не оказва агресивно въздействие на третирани с тайната формула механизми.
Един от най-добрите консерванти, който все още изкуствено не е получен на 100 % е естествения пчелен восък. Това е продукта, с който се третират в завода най-рисковите елементи по каросерията на нашите VW. С пчелен восък са мумифицирани и древноегипетските фараони. Щом няколко хилядолетия са запазени от разпад мумиите на последните, то наистена на восъка може да се разчита. Така че, ако към формулата се добави восък, то гарантирам, че не 2 месеца, а много по-вече морската вода няма да засегне третирани в восък механизми.
Проблема е разтварянето на восъка. Последният се разтваря много трудно и то в силни органични разтворители (като кореселин например). Получава се жълтеникава паста, която после лесно се ползва (за добавка към каквато и да е било смеска). Ако с тази паста се третират механизми, последните ще са консервирани с един от най добрите консерванти използвани изобщо. Свойствата на пчелният восък дори и днес са незаменими в космическите технологии, електрониката, козметиката, автомобилизма и изобщо в цялата наука и техника.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот Iezekil » Съб 05 май 2012 12:11


даже термостатите се правят с него,използва се температурата му на топене и втвърдяване,НО НЕ И ТЕЗИ КОИТО СЪМ ВИЖДАЛ АЗ


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот keymaker » Съб 05 май 2012 14:29


за восъка не съм се сетил ама ще се пробва ,а най голямата тайна е литиева грес.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот fox_vt » Съб 05 май 2012 18:02


Хм защо точно литиева грес :roll: има ли някакви специални качества,но може да си отговоря и сам май.Както се разбра става въпрос за изолиране на механизми от проникване на вода и на работата на бетоновия възел семерингите на бетонобъркачката се гресират автоматично от грес помпа със литиева грес с търговско наименование Литол.Тези семеринги и по точно греста предпазва от проникване на бетон,бетоново мляко и вода във лагерите на оста,не че не може и с друга грес да се гресира но тази я препоръчват производителите на възела.Та да си дойдем на въпроса не ми е проблем да омеся малко литиева грес и газ за осветление и да видя какво ще се получи но само тези ли са съставките или има и нещо още по секретно mhihi

пп иначе метода със пълненето на стар флакон и вентил от гума си е класика като единствения проблем е със монтажа на самия вентил.


keymaker
Мнения: 822
Регистриран на: Съб 07 юни 2008 20:43
Автомобил: Passat+T4
Двигател: ABS+AAB
Местоположение: София /с. Мусачево -гр.Елин Пелин

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот keymaker » Съб 05 май 2012 20:59


става и с други греси ,ако се смеси с бензин вместо газ пак става и след изпаряването на бензина си остава само тънък слой грес.Така си смазвам лапите на машината за монтаж-демонтаж на гуми


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот Iezekil » Съб 05 май 2012 21:34


абе то ясно е всичко,ама зависи кое за какво се ползва.Аз примерно си мисля,че за развиване на ръждясали гайки например плискани от морска вода,трябва някаква киселина.Слаб разтвор примерно,който няма сила и време да яде метала/или което е останало/а да изяде ръждата и мизерията.В тази връзка някой да е пробвал със силен оцет или лимонтозу??


Потребителски аватар
fantom4e
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 15 юни 2011 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia
Контакти:

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот fantom4e » Сря 16 май 2012 14:27


железните окиси се разтварят лесно с оксалова киселина.
Проблемът с премахването на корозионните продукти е, че след обработката повърхността трябва бързо да се почисти и консервира, и поради употребата на различни материали е трудно да се намери универсална смес.


Потребителски аватар
badov
Мнения: 205
Регистриран на: Пон 23 авг 2010 11:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv/Strasbourg-France

Re: Аванта, WD-40 (антикорозионни препарати) домашна рецепта

Мнениеот badov » Сря 16 май 2012 23:04


Мисля и аз да пробвам това чудо някой ден :D Иначе wd40 си взех от руския пазар в Пловдив, най-голямата разфасовка за 2лв бройката и върши идеална работа :mrgreen:



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 179 госта