Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
djmimo89
Мнения: 141
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 19:11
Автомобил: VW Golf 3 Cabriolet
Двигател: ADZ
Местоположение: Долна Оряховица

Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот djmimo89 » Нед 10 мар 2013 20:03


Здравейте колеги. Оплетоха ми се жилата на стъклата и се скъсаха и на двете, търсих тук във форума тема която да ми помогне с поправянето, но не открих такава и реших да пусна тази, която би помогнала на колиги с такъв проблем.
Та нужните инстроменти са:
1 Клещи
2 Ролетка
3 Поялник
4 Комплект еврейски звезди
5 Калай
6 Киселина за запояване или флюс
7 Плоска отверка
8 Ключе 10 (по възможност някакво тръбно ключе)
9 Клещи резачки
10 3-та ръка (аз ползвам малко менгеменце)
11 Грес
12 Доста нервички и около 5 часа свободно време за 2-та прозореца.
Изображение

13 Щях да забравя някой който да ви надува главата цял ден за това че не му обръщате внимание:
Изображение

Нужните части са:

1 Жило около 7.5 метра за двата прозореца (по възможност по меко, защото аз вземах едно което се оказа доста твърдичко и когато го навивах на ролката имаше много от мамата)
2 Устар клеми 4 броя по 2.5мм2
Изображение
3 4 гайки 3мм(аз използвах такива като на снимката)
Изображение

И така. Сваляте кората на вратата, предполагам всеки знае как, затова несъм снимал. След това сваляте прозореца до полужение както е на снимката и разхлабвате гайките(оградени са с червено) с ключе 10
Изображение

След това се мъчите малко да махнете стъклото, като внимавате да не го счупите че после :banghead :banghead . След това развивате болтовете които са огадени в червено на снимката за да извадите машинката
Изображение

Изваждате машинката и вече може да започваме операцията. След като сте я извадили развивате ето тези болчета с еврейска звезда(предполагам че и при другите е с такива глави) които са показани на снимката
Изображение

След разглобяване ще се получи ето това
Изображение

Има една зелена ролка която несъм я снимал незнайно защо. Тя седи вътре и на нея се навива жилото. След като сте разглобили всичко вече може да започваме със смяната.

Изображение

Развивате болчетата на устар клемите така че да паднат и да извадите самата клема(може и по вандалския начин, ама може да счупите клемата), трябва да стане ето това:
Изображение

Срежете клемичките на размер малко по-малък от дупката на водачите където се захваща за жилото.
Изображение

След това измервате жилото колко да е дълго и къде да поставите гайките и устар клемите и си ги отбелязвате с някакъв маркер. Като направите това всичкото запоете с поялника на единия край на жилото едната гайка с помощта на калая и киселината(флюс) за запояване, но оставете малко от жилото да стърчи за да може да забърнете краищата му за по добро захващане:
Изображение

След това слагате нужните брони на жилото и на следващото маркирано място слагате устар клемата, затягате болчето и запоявате по същия начин
Изображение

Изображение

И така пак броня и пак запоявате и пак броня и накрая гайката запоявате и накрая трбва да получите готовото жило с броните.
ЗАПОМНЕТЕ ЧЕ ИМА ЗНАЧЕНИЕ КОЯ БРОНЯ КЪДЕ Е.
След като сте готови сглобявате нашинката по обратния ред, намотавате жилото на ролката и преди да затворите намажете с грес. Ето това е готовата машинка:
Изображение

Слагате машинката по обратния ред нагласяте стъклото да се движи нормално без запъвания и го стягате но не прекалено много да не го счупите и крайния резултат е на лице: http://www.youtube.com/watch?v=WNoJzzHD4k0&feature=youtu.be




Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот Bai Sando » Нед 10 мар 2013 20:18


Евала. :bowdown И аз на скоро правих същата работа,но използвах части от ръчна и ел машинки,но пак стана.
От къде купи жилото и колко е метърът му :rolleyes


Потребителски аватар
chocho1208
Мнения: 185
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 1:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот chocho1208 » Нед 10 мар 2013 20:20


Браво колега :12 точно това съм решил да направя,само,че не знаех че трябва 7,5м жило,взел съм само 4м.Дължината за 2врата или 4врта,кола е мисля,че трябва да има разлика :c020


Потребителски аватар
djmimo89
Мнения: 141
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 19:11
Автомобил: VW Golf 3 Cabriolet
Двигател: ADZ
Местоположение: Долна Оряховица

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот djmimo89 » Нед 10 мар 2013 20:31


Bai Sando написа:Евала. :bowdown И аз на скоро правих същата работа,но използвах части от ръчна и ел машинки,но пак стана.
От къде купи жилото и колко е метърът му :rolleyes

Жилото ми го подари един приателколега, нямам си и на идея колко пари е.

chocho1208 написа:Браво колега :12 точно това съм решил да направя,само,че не знаех че трябва 7,5м жило,взел съм само 4м.Дължината за 2врата или 4врта,кола е мисля,че трябва да има разлика :c020

Моята кола е 4 врати, а маяинките са от 2-врат голф. Чесно да ти кажа аз лично невиждам някаква разлика, сам съм си ги поставял стъклата от донор. А за дължината, на мен ми излезна по около 3.4 м на машинка.


Потребителски аватар
Mapoka
Мнения: 494
Регистриран на: Сря 22 ное 2006 15:55
Автомобил: 1992 VW Vento
Двигател: 1.8 ABS
Местоположение: Ямбол

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот Mapoka » Нед 10 мар 2013 21:05


Bai Sando написа:От къде купи жилото и колко е метърът му :rolleyes

Навремето съм вземал жило от Баумакс и Бриколажа.
Не е 100% същото защото е 2 мм и има текстилна сърцевина, но двете ми десни машинки и една на комшията работят вече няколко години с такова.
Цената беше някъде към лев и нещо два в баумакса и три и кусур лева в бриколажа, но пак казвам това са цени от преди ~ 4 години.
Иначе абсолютно същото жило (1,7-8мм) преди време го бях видял в една железария в сливен за под лев метъра.

Иначе за лустър клемите лично аз стягам болчето с клещи докато не се скъса, особено по междинните точки, в краищата по държи, но в средите има шанса да "тръгне", въпреки калая, ако не е стегнато мъжката.

При мен поне и на четирите ми врати първо се счупиха горните "ограничители" (чарка на който е пружината и който държи броната натегната), а смляното жило беше последствие.
Пробвах смяна на тези пластмаси с такива от ръчни повдигачи, но при мен нещо не издържаха и ги замених с метални.

PP
Намерих снимка на "приспособлението". поради липса на сругар "изделието" е направено от 6мм медна тръба две шайби 5 и 6мм и винта за обтягане на ръчната спирачка на колело балканче.
Изображение

Последна промяна от Mapoka на Нед 10 мар 2013 21:19, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
chocho1208
Мнения: 185
Регистриран на: Сря 19 мар 2008 1:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот chocho1208 » Нед 10 мар 2013 21:13


Жилото го купих от Мр.Бриколаж 1.99лв. за метър 1към1 е :th_up


Потребителски аватар
djmimo89
Мнения: 141
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 19:11
Автомобил: VW Golf 3 Cabriolet
Двигател: ADZ
Местоположение: Долна Оряховица

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот djmimo89 » Нед 10 мар 2013 21:19


Mapoka написа:
Bai Sando написа:От къде купи жилото и колко е метърът му :rolleyes

Навремето съм вземал жило от Баумакс и Бриколажа.
Не е 100% същото защото е 2 мм и има текстилна сърцевина, но двете ми десни машинки и една на комшията работят вече няколко години с такова.
Цената беше някъде към лев и нещо два в баумакса и три и кусур лева в бриколажа, но пак казвам това са цени от преди ~ 4 години.
Иначе абсолютно същото жило (1,7-8мм) преди време го бях видял в една железария в сливен за под лев метъра.

Иначе за лустър клемите лично аз стягам болчето с клещи докато не се скъса, особено по междинните точки, в краищата по държи, но в средите има шанса да "тръгне", въпреки калая, ако не е стегнато мъжката.

При мен поне и на четирите ми врати първо се счупиха горните "ограничители" (чарка на който е пружината и който държи броната натегната), а смляното жило беше последствие.
Пробвах смяна на тези пластмаси с такива от ръчни повдигачи, но при мен нещо не издържаха и ги замених с метални.


Точно заради тези ограничители ми се оплетоха жилата и се наложи единия да го направя от месинг(бронз). Разстъргахме го на струга на комшията, но не съм му правил снимка. Иначе стана 6+. А за устър клемите, Затегнал съм ги здраво и съм ги калайдисъл добре с киселина(жена ми каза че съм приличал на циганите дето правят улуци :mhihi ). И след като съм гресирал наред и не запъва никъде, предполагам няма да имам проблеми.


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот Bai Sando » Нед 10 мар 2013 21:28


А пластмасовата ролка дето се навива жилото не беше ли се деформирала?
При мен така я беше нарязало жилото,че се наложи да нарежа нови по-дълбоки канали за жилото с едно шлайфче и тънък диск за метал :mhihi ,ама стана.


Потребителски аватар
djmimo89
Мнения: 141
Регистриран на: Съб 11 дек 2010 19:11
Автомобил: VW Golf 3 Cabriolet
Двигател: ADZ
Местоположение: Долна Оряховица

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот djmimo89 » Нед 10 мар 2013 21:39


Чак деформирала не, но малко от каналчетата бяха премазани, с триъгълна пила ги оправих.


Потребителски аватар
Mapoka
Мнения: 494
Регистриран на: Сря 22 ное 2006 15:55
Автомобил: 1992 VW Vento
Двигател: 1.8 ABS
Местоположение: Ямбол

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот Mapoka » Нед 10 мар 2013 22:07


На задното дясно стъкло ролката беше смляна. Колата я взех така и предишния чорбаджия е опитвал всевъзможни комбинации надолу нагоре, докато съвсем не го беше зациклил. Ролката беше почти загладена, наразвах я с поялника, получиха се някакви канали, но въпреки всичко малко преди крайно горно положение се чува преплъзването на жило в жило.
Ако някой се опитва като мен да нареже канали с поялника имайте предвид пушека който излиза, ефекта е като от поялник и секундно лепило. Явно ролката е от някакъв цианоакрилат и пушека направо... ефекта на лука е направо песен спрамо него :Mr Green Fun


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот Bai Sando » Нед 10 мар 2013 22:45


С ъглошлайфче с тънък диск става супер.Само се върти на ръка по загладените канали и лека полека се получават,материал има да се копят канали иначе :mrgreen


Потребителски аватар
M-I-T-A-K-A
Мнения: 283
Регистриран на: Пет 23 апр 2010 16:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот M-I-T-A-K-A » Сря 13 мар 2013 14:00


Браво на автора! :drive


(Viktor)
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 22 апр 2013 17:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот (Viktor) » Съб 27 апр 2013 9:28


Браво за темата! Справих се по посоченият начин без проблеми!
Благодаря! :mhihi


danny72
Мнения: 17
Регистриран на: Сря 23 авг 2006 7:49
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот danny72 » Вто 21 май 2013 23:39


Адмирации за темата. Адмирации и за най важното от нея: "След това измервате жилото колко да е дълго и къде да поставите гайките и устар клемите и си ги отбелязвате с някакъв маркер." иначе лесно може да се сбърка и работата да се сговни ако не се улучи дължината на въжето и местата на "спънките".
Темата ми даде кураж да се спавя и аз със стъклото на предна дясна врата. При мен беше по сложно заради настройката на стъклото при монтажа, но се получи (колата е кабрио).
А въже 2 мм преди имаше в Практикер за 0,99 лева за метър, но е свършило. Имаше налично и взех от Бриколаж 2,2 мм за 2,59 за метър.

Още веднъж браво на автора и благодаря!


Потребителски аватар
tot_1425
Мнения: 166
Регистриран на: Съб 19 юни 2010 8:20
Автомобил: GOLF 3
Двигател: ABD 1994
Местоположение: Ямбол

Re: Смяна на жилата на ел стъкла на Голф 3 + снимки

Мнениеот tot_1425 » Съб 25 май 2013 5:23


Браво за темата колега!Относно втулките на пружините-на една от снимките се вижда че долната е метална.Защо не смени всичките?При мен проблемите със стъклата са само от счупени тръбички поради стареене на пластмасата и мисля ако пак се повреди нещо да сменям наред с метални.Още веднъж браво! :12



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: railfan, дити123 и 37 госта