Bora 1.6 16v AZD - дроселова клапа?

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Bora 1.6 16v AZD - дроселова клапа?

Мнениеот kalin_mihaylov » Пон 30 сеп 2013 7:07


Моля за помощ. Става въпрос за дроселова клапа на VW BORA 1.6 16v AZD. Имам клатене в оборотите, майсторите са ме насочили да си търся нова, но някак си им нямам доверие та идеята ми е някой колега от Пловдив с подобен автомобил да помогне като ми даде неговата, та чак тогава да търся клапа. Обещавам да почерпя. Благодаря предварително.
Или ми препоръчайте майстор.




Потребителски аватар
van4ooo
Мнения: 1404
Регистриран на: Нед 13 юли 2008 19:16
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот van4ooo » Пон 30 сеп 2013 20:58


Пробва ли сваляне,почистване,адаптиране на клапата,проверка на вакуумните маркучета,EGR,диагностика от друг сервиз?


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Вто 01 окт 2013 10:38


Дросела почистен и адаптиран от мен, от AUTО UNION, от личния ми майстор, EGR-a съм го свалял и проверих дали не е е заседнал в отворено положение, на диагностика нищо не показва, майстора казва че не е вакумм, проблема сякаш се проявява в по-влажно време, след дъжд - клатене на обортомера, бързо отоваряне и затваряне на дросел клапата. Клапата съм я отварял и пръскал с контактен српей по пистите - нулев ефект. Ако имате майстор който ги разбира тези модели, моля да ми бъде препоръчан. Когато колате е в движение не виждам проблеми с мощност и ускорение.


Потребителски аватар
ventotdi
Мнения: 1474
Регистриран на: Пон 29 ное 2010 18:03
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: ALH 1998
Местоположение: Русе

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот ventotdi » Вто 01 окт 2013 18:55


щом се проявява на влажно време като почне да го прави извади буксата на дебитомера и пробвай пак дали ще клати :)


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Вто 01 окт 2013 19:54


AZD мотора или няма дебитомер или поне аз не знам къде се намира, мисля да направя същото но да махна буксата на дросел клапата. Все пак ще се проверя за дебитомера.


Потребителски аватар
ventotdi
Мнения: 1474
Регистриран на: Пон 29 ное 2010 18:03
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: ALH 1998
Местоположение: Русе

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот ventotdi » Сря 02 окт 2013 7:47


kalin_mihaylov написа:AZD мотора или няма дебитомер или поне аз не знам къде се намира, мисля да направя същото но да махна буксата на дросел клапата. Все пак ще се проверя за дебитомера.

страите мотори нямат ама като прочетох ,че е БОРА колата без да се сещам за конкретния мотор се сетих ,че няма как да няма дебитомер. На един фордов мотор имаше това явление и пробвах да изключа буксата и спря да клати ,ама спря и да върви :)


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Сря 02 окт 2013 19:32


Дръпнах буксата на MAP сензора спря да клати веднага, но и дросела спря да отваря и затваря, имаше съвсем леки трептения в оборотомера. Изкарах сензора беше зацапан каквото можах изчистих сложих го и пак си се клати. Това клатене забравих да спомена се влияе от пуснат мигач,светлини и натисната спирачка, но понякога и без да натискам спирачката пак си клати около 50-100 оборота ритмично. Май ще търся дросел ще го тествам ако всичко е ок плащам, ако ли не продължавам да търся електрическа причина.


владислав
Мнения: 668
Регистриран на: Чет 05 мар 2009 10:58
Автомобил: Seat Leon ST
Двигател: CAXC 2015 - TDI CRB
Местоположение: София

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот владислав » Сря 02 окт 2013 19:48


Гасне ли ти колата, от това клатене. Нямаш дебитомер, няма смисъл да търсиш. Да не ти е слаб акумулатора?


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Сря 02 окт 2013 20:18


Опитва се да загасне само сутрин когато сваля оборотите при загряване, но като позагрее дори да клати не загасва. Сутрин може би клати в около 150 оборота. Мерил съм му напрежението, и колко ампера връща всичко е ок. Владислав направи ми една услуга пусни всички светлини задръж спирачката при запалена кола и пусни мигача кажи ми какво се случва с оборотомера ти- вдига се и задържа обороти или вдига пада и задържа. Като си проверявах свещи с един пич ми каза че сместа при изгарянето била богата щото били тъмни (не знам това дали има връзка с проблема). Повтарям на диагностика грешки няма!


владислав
Мнения: 668
Регистриран на: Чет 05 мар 2009 10:58
Автомобил: Seat Leon ST
Двигател: CAXC 2015 - TDI CRB
Местоположение: София

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот владислав » Чет 03 окт 2013 19:09


Да не е датчика за температурата, през ваг ком се вижда колко градуса показва при палене, после и какви градуси. За теста ще пробвам, но не мисля че ще играят при положение че се кара на фарове, стоя на спирачка и мигач на кръстовище и пуснат вентилатор на купето. Никво клатене няма в оборотите.


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Чет 03 окт 2013 19:31


Владислав благодаря ти. Събота ще купувам дросел, ще пиша след като го заменя. Датчика беше първото нещо дето се провери ама си е в ред.


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Съб 05 окт 2013 12:10


Взех дросел който го даваха заместител на моя от кола карана в Англия, разликата беше че моя завършваше на А а този на М но в Интернет го даваха като заместител на моя, по думи този дросел беше на 150 000 км. След смяната симптомите са си същите, майстора казва че може и този да е развален, но аз не вярвам на това. Та колата ще я вкарвам на друг сервиз. През седмицата ще пиша дали е решен проблема. Ще върна новия дросел. Дроселите са адаптирани и почистени.


владислав
Мнения: 668
Регистриран на: Чет 05 мар 2009 10:58
Автомобил: Seat Leon ST
Двигател: CAXC 2015 - TDI CRB
Местоположение: София

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот владислав » Пон 07 окт 2013 14:49


Аз горе/ долу имах същият проблем, но при мен беше обратното след като загрееше автомобила и то не винаги "клатеше" оборотите, т.е. от 700 оборота при спиране или намаляване, когато не се използва двигателната спирачка падаха до 350/ 250 и се оправяха. При пуснат климатик го нямаше това нещо.
Проблема ми лазеше по нервите година може и повече и накрая се оказа датчик на колянов вал, но започна да го записва като грешка и да гасне двигателя.
При теб най вероятно пак е датчик, но друг.
Това със смяната докато се открие кое е не е удачно и на мен ми предлагаха смяна на дросела и ламба сонда и др. не евтини проби, но за моя сметка.
Ако не е много дразнещ проблема и не записва грешка изчакай да се появи като грешка, но не еднократно.

Дросела как е чистен със сваляне или на място, не си натискал "пеперудата" на самата клапа надявам се.
О- пръстена под самата клапа да не уплътнява както трябва и да смуче въздух, той влиза в каналче на колектора, може и да е скъсан.


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Вто 08 окт 2013 7:50


Колега Владислав благодаря, че се отзова. Еми проблема е дразнещ немога да карам така, сутрин по светофарите гасне не е приятно като позагрее пооправя се но пак си клати. Благодаря за отзивите еми взетия дросел надявам се да го върна на колегата, клапата само със спрей за карбуратори съм я пръскал, и съвсем лекичко с парцалче без усилие съм я пипал. Това О-пръстече мисля че е в добро състояние. Тъй като вече нещата който можех да свърша сам се изчерпаха ще я карам в друг сервиз да ги проверява тия неща, уж момчето е наясно със автомобилите на VW казаха че скъпичко зимал, ама пък да попадна на някъв като стария майстор смени тва онова и само ми губи времето и аз пипам там кадето май не ми работа. Утре си запазих час, като се изясни проблема ще пиша.


kalin_mihaylov
Мнения: 10
Регистриран на: Сря 20 окт 2010 11:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv

Re: дроселова клапа на VW 1.6 16v AZD

Мнениеот kalin_mihaylov » Чет 24 окт 2013 21:40


Бора 1.6 16v AZD. Като поседи на свободна на светофар в началото стабилни но за след секунди - оборотите започват да играят - да се клатят, седят примерно на загряла кола на около 630 и изведнъж надолу нагоре клати около 60-100 оборота колкото да видиш че фаровете премигват и чуваш двигателя как се товари. След дълго ходене по мъките и "компетентни майстори: съм свършил тези неща без особен ефект върху проблема: Дросела адаптиран и почистен, тестван е друг втора ръка, за вакум е гледана, термодатчика гледан, EGR в момента запушен (Дали да го отпушвам? При теб как е?), Свещи нови, Бубини проверявани, грешки няма. Колата има газ но проблема си го имаше и на бензин но сякаш се проявяваше по-рядко! Та проблема може да се забележи когато колата е загряла. Единия от майсторите ме насочи към алтернатор. Газ анализатора ми изкара диаграма обороти напрежение клатеха паралелно примерно: 13,1v-13,6v. Не знам дали да търся причината вече в генератора, когато откачиш възбудителния кабел и запалиш колата оборотите са добре, но така не олеква ли много системата.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: anger и 33 госта