Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
marto1bg
Мнения: 59
Регистриран на: Пон 20 авг 2007 20:54
Автомобил: Passat B5
Двигател: 1.8 125hp
Местоположение: Пловдив

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот marto1bg » Пон 08 юни 2015 0:38


Евала! Всичко е супер. Даже ме замисли и аз да не си направя подобно нещо. От къде намери бутона. Изглежда доста добре.
Едно не ми харесва, че за да си запалиш колата трябва да се натиска 3 пъти. Ако има вариант да си го направиш когато си натиснал спирачката и задържиш бутона да прескача формалностите и директно на контакт и стартер. А когато искаш да си слушаш музика да го натиснеш 1 път.
Другото за което се сещам ако добавиш един rfid четец може в ключа да вкараш чип/ампула, а четеца да е под пепелника или поставката за чаши и да трябва просто да си оставиш там ключа за да ти позволи да дадеш на контакт. Когато го махнеш от там колата да се гаси. Без ключ да може да се ползва само радиото. Така само остава да измислиш отключването и заключването на колата за да може да не ползваш ключа.




Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот apchih » Пон 08 юни 2015 21:19


marto1bg написа:Едно не ми харесва, че за да си запалиш колата трябва да се натиска 3 пъти. Ако има вариант да си го направиш когато си натиснал спирачката и задържиш бутона да прескача формалностите и директно на контакт и стартер. А когато искаш да си слушаш музика да го натиснеш 1 път.


Има я и тази опция:

Направил съм го с няколко натискания, за да може през зимата да подгреят свещите, преди да запаля. Иначе през лятото, ще може и директно да се пали, без да минавам през всички положения.

marto1bg написа:Другото за което се сещам ако добавиш един rfid четец може в ключа да вкараш чип/ампула, а четеца да е под пепелника или поставката за чаши и да трябва просто да си оставиш там ключа за да ти позволи да дадеш на контакт. Когато го махнеш от там колата да се гаси. Без ключ да може да се ползва само радиото. Така само остава да измислиш отключването и заключването на колата за да може да не ползваш ключа.


Четеца го чакам да пристигне и ще правя тестове, още го мисля дали отключването и заключването да е с чип или с телефон, а може и 2те и едно секретно отключване, при липсата на първите две.

marto1bg написа:От къде намери бутона. Изглежда доста добре.

Бутона е от китайска аларма, но може да се закупи отделно. Преработил съм го малко, сменил съм му подсветката.


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот apchih » Пон 15 юни 2015 22:39


Радост в къщи, RFIDто пристигна. Обединихх 2та кода (този за RFIDто и за разпознаването на почукванията) в едно, навързах всичко на един микроконтролер и се получи това:

Зумера го приемете, като сигнал към алармата за активиране или деактивиране (заключване или отключване). Това ще е сигнала към микроконтролера на алармата. А то става с ТАГче, няколко на брой предварително записани в паметта или след разпознаване на определен ритъм на почукване, което ще се ползва само в случай, че нямам нито едно ТАГче в мен или повреда на RFID модула. При грешно чукане :twisted: , светва оранжевия диод, когато е правилно, се чува зумера. Белия диод отчита всяко почукване. Самото почукване може да се препрограмира по всяко време, с натискането на бутон и задаване на ново. Към кода ще добавя и възможност, за по лесно добавяне на нови ТАГове и изтриване на загубени (примерно), без да се налага да се сваля микрокотролера или да се закача платформата Arduino. Консумацията ми се струва приемлива, всичко работи на 3.3V. Като добавя консумацията и на микроконтролера управляващ алармата, която е около 7мА, всичко ще е под 30мА в покой.


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот apchih » Съб 04 юли 2015 8:44


Бутона е готов и монтиран. Всичко работи по предвидения начин. Ще направя и клипче днес.

Изображение

Изображение


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот Bai Sando » Съб 04 юли 2015 8:55


Евала.Преди години и аз си бях правил подобен на стария голф и още работи.Но при мен всичко се правеше от една топка релета :Mr Green Fun
И интериора ти се е получил много добре.


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот apchih » Съб 04 юли 2015 9:14


Bai Sando написа:Евала.Преди години и аз си бях правил подобен на стария голф и още работи.Но при мен всичко се правеше от една топка релета :Mr Green Fun
И интериора ти се е получил много добре.


Благодаря!
Помня, дори ти бях писал, да ми разгадаваш схемата си. Накрая успях да го направя по нея, но наистина имаше много релета :) Важното е, че работеше.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 05 юли 2015 8:11


Евала, сеата става лудница, доста си е сложничко така отстрани погледнато


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот apchih » Нед 05 юли 2015 21:38


К.Одаджийски написа:Евала, сеата става лудница, доста си е сложничко така отстрани погледнато


Първоначално и на мен ми беше сложно, ама намерих готов написан код, малко го попромених и готово :)

Ето и клипче ... не обръщайте внимание на стрелката за оборотите, трябва да отворя таблото и да я оправя, но все забравям :redface




Потребителски аватар
nikolay_ss
Мнения: 1003
Регистриран на: Чет 02 яну 2014 7:02
Автомобил: [W211] [Touareg 7P6]
Двигател: [OM646 06] [CVWA 16]

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот nikolay_ss » Сря 20 апр 2016 8:03


@vladtod®, аз съм си монтирвал такъв само за проба и нямаше проблеми, моят имаше и rfid имобилайзер без който, ако не минеш през четеца старт бутона не бачкаше и не искаше да пали колата.


Потребителски аватар
vladtod®
Мнения: 2078
Регистриран на: Вто 28 мар 2006 15:39
Автомобил: Passat
Двигател:

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот vladtod® » Пон 25 апр 2016 14:21



Моя аквариум вече е без ключ.Не съм го снимал така:)
Прикачени файлове
IMG_20160425_151404_660.jpg


Потребителски аватар
GogoGogov
Мнения: 3
Регистриран на: Нед 11 мар 2018 16:22
Автомобил:
Двигател:

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот GogoGogov » Пон 12 мар 2018 20:27


Някой пази ли още схема и код да си поиграя и аз,много е яка.
Благодаря


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот toraborat » Пон 12 мар 2018 20:54


Воланът не се ли заключва вече?


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот apchih » Пон 12 мар 2018 21:07


За старт бутона ли питаш или за алармата?


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Направи си сам ... аларма (за кола) и бутон за палене

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 12 мар 2018 21:34


Това "чудо" не може ли да го пуснете в производство в малка серия? Колко би струвало с нормалната печалба за вас?

Мисля, че всеки от форума би се замислил да си купи "играчката"! :love.vwclub



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: madmen и 18 госта