Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
krass1
Мнения: 108
Регистриран на: Съб 03 май 2008 12:51
Автомобил: Toyota Avensis Combi 2.2 D4D 148h
Двигател: 2AD-FTV 2006g
Местоположение: София

Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот krass1 » Пон 10 юни 2013 13:02


Здравейте,

Закупих си стоманени джанти за зимните гуми ,но са леко ръждясали и възнамерявам да ги почистя и боядисам.

Инструменти който ще ползвам:
- Бормашина
- Телени четки за бормашина (комплект)
- Ситна щкурка - 120
- Антиръждин - http://www.praktiker-online.bg/product/91059/elektrohimichen-antirazhdin-nigrin.html
- Грунд дупли колор 600мл 2бр - http://praktiker-online.bg/product/88965/antikorozionen-grund-car-s.html
- Черна боя на дупли колор 600мл 2бр - http://praktiker-online.bg/product/88964/akrilna-avtoboya-car-s.html

Снимки със висока резолюция можете да видите като отворите линковете към албумите!

Предупреждавам ,че правя това за първи път и нямам претенции ,че всичко трябва да се прави по този начин!!!

Ще съм благодарен на всякакви съвети преди да съм започнал.

#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@#@
Редактирана след боядисването
№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@№@

Тук можете да видите всички снимки който съм правил : http://imageshack.us/g/1/10201990/

1.Всичко което съм ползвал. Отказах се от ръждопреобразувателя понеже във грунда който ползвах уж има.

Изображение

2. Снимка преди да започна със голямата четка.

Изображение


3. Преди да започна със по-малките четки.

Изображение


4. Готова за грундиране

Изображение


5. След грундиране
Изображение
Изображение


№@№@№@№@№
Ново редактиране 24.06.20013
№@№№@№№@№

След като престояха 2 дни само със грунд то ръждата пак се показа :(. в Четвъртък сутринта имаше малки кафеви петна по грундираните джанти. Тогава взех решение да взема този прословут антиръждин на Нигрин и да обработя с него тези места.

- Антиръждин - http://www.praktiker-online.bg/product/91059/elektrohimichen-antirazhdin-nigrin.html

Почистих местата кадето беше избила пак ръждата и ги обработих със този антиръждин и ги оставих да постоят няколко часа. След което местат кадето е имало ръжда почерняха и се гланцираха. Пръснах ги пак със грунд и след това със черния спрей.
За другите 2 джанти неси дадах никакъв зор да ги чистя до метал ами само махнах ръждата кадето бе набъбнала. Всички снимки от втората част на тази процедура можете да видите тук : http://imageshack.us/g/515/ab0y.jpg/

6. От ляво е прясно намазаната джанта,а от дясно е само почистената от ръжда.

Изображение

7. Двете джанти обработени.

Изображение

8. Какво се случва със ръждата. След като престояха цяла нощ то местата кадето имаше ръжда станаха по тъмни и гланцирани.

Изображение
Изображение

9. Боядисаните джанти.
Изображение

За повече снимки прегледаите линковете към албумите!!

Последна промяна от krass1 на Пон 24 юни 2013 13:33, променено общо 10 пъти.




Потребителски аватар
bangobango
Мнения: 442
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 22:59
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот bangobango » Пон 10 юни 2013 13:36


Ще се радвам да видя снимки със стъпките, понеже и аз трябва да правя същата процедура. Помисли да боядисаш борда на джантите с друг цвят според цвета на колата. Така ще стои готино зимата и без тасове. Аз примерно карам тъмно син пасат б5 и мисля като ги правя да направя борда или червен или оранжев.


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот apolon » Пон 10 юни 2013 19:56


Тая блъскотия с шкурка и телена четка дори с помоща на дрелка и шлайф вече 2 пъти съм я правил и нема да потретя.Резултата е добър за момента,но напролет като се сменят зимните гуми с летни- :h020 .Разочарованието е голямо,щото пак има избила ръжда.Моя съвет:
1.Пясъкоструене(цена на бр.около 20-30лв.);
1а)измиване с разтворител от пепела и ръчно доочистване ако на места има останала стара боя;
2.Горещо поцинковане(цена на бр. 15лв.-миналата година в "Екогалваник"Русе).
Ако последната процедура е направена като хората(детайлите са добре измити от киселината преди да ги топнат в цинка)мога да ви гарантирам 10 год. без ръжда.За да направите нещо и сами накрая може да пръснете с един срей за цвят върху цинка.
!Студеното поцинковане със спрей(дори и с продуктите на "Wurth") е ефективно колкото една обикновена боя.Прилагането на ръждопреобразувател според мен води до обратен ефект.Праховото боядисване на джанти не е трайно-бели се и от най-малките камъчета.Всичко това разбира се е собсвено мнение.Все пак цената на една нова тенекиена джанта 16" е около 130лв.
Успех на всички и :beer


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8382
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот samo_pechka » Пон 10 юни 2013 20:37


Това което колегата над мен е направил е най-доброто според мен :th_up пясъкоструй и горещо поцинковане :th_up По-добро не вярвам да има :biggrin


IRRITATING
Мнения: 2102
Регистриран на: Чет 29 ное 2012 15:32
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот IRRITATING » Пон 10 юни 2013 20:43


Тези джанти са по 100-120лв четирите Нещо не ми се връзват сметките да ги боядисвам :n035


Потребителски аватар
krass1
Мнения: 108
Регистриран на: Съб 03 май 2008 12:51
Автомобил: Toyota Avensis Combi 2.2 D4D 148h
Двигател: 2AD-FTV 2006g
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот krass1 » Вто 11 юни 2013 8:36


здравейте,

Джантите са с размер : 5х114,3 J6,5 ET45 16"
Нови съм ги срещал за 500лв четери джанти без гаиките а те са 40лв.
Сегашните ги купих за 140лв със гаиките.
за да ги пребоядисам както си трябва ще ми трябва поне по 60-80лв на джанта което ще е + ~300лв и тук се губи смисала от копуването на джанти втора ръка.

Процедурата която мисля да направя ще ми отнеме 1 уикеенд работа и ~ + 30лв като може да взема и по скъпия ръждопреобразувател на Нигрин който е 19лв и общо ще се получи към ~ 45лв

- Телени четки за бормашина (комплект) = 5лв
- Ситна щкурка - 120 = 2лв
- Ръждопреобразувател NIGRIN = 6лв / 19лв - > http://praktiker-online.bg/product/91059/elektrohimichen-antirazhdin-nigrin.html
- Грунд дупли колор = 8лв
- Черна боя на дупли колор 600мл = 10лв

Както виждате има разлика между 300лв и 45лв. Надявам се това боядисване да издържи поне 2 сезона.


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот kris11 » Вто 11 юни 2013 11:35


по-добре е с телена четка и ъглошлайф .Сваля всичко до блясък.Става много бързо. Ако има дълбоки язви няма как - остават .После всяка се обработва допълнително.
С ъглошлайфа задължително с предпазни очила и ръкавици - хвърчат телчета.

Дупли колора не е траен - за 1 зима се лющи. По добре е отгоре 1 слой с безцветен лак за запечатване.


Потребителски аватар
krass1
Мнения: 108
Регистриран на: Съб 03 май 2008 12:51
Автомобил: Toyota Avensis Combi 2.2 D4D 148h
Двигател: 2AD-FTV 2006g
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот krass1 » Вто 11 юни 2013 11:50


kris11 написа:по-добре е с телена четка и ъглошлайф .Сваля всичко до блясък.Става много бързо. Ако има дълбоки язви няма как - остават .После всяка се обработва допълнително.
С ъглошлайфа задължително с предпазни очила и ръкавици - хвърчат телчета.

Дупли колора не е траен - за 1 зима се лющи. По добре е отгоре 1 слой с безцветен лак за запечатване.


Бормашината е със регулиране на оборотите. Комплекта телени четки който взех има 3 вида четки с който мога да стигна и до най-закътаните места на джантата.

Преди около 4-5год си боядисах спирачните апарати на голфа със боя на дупли колор и все още си стои и не е мръднала. В този случаи ще ползвам и грунд чието предназначение ще е да запълни малките дупки както и да направи добра връзка със метала.

Задължително ще работя със очила и ръкавици. Ще побликувам снимки на всичко което ще ползвам! Най вероятно ще е тази събота и неделя ако не вали.


Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот kr1s0 » Вто 11 юни 2013 22:35


Колега,боядисай ги сам,но отдели някакви 80-100лв. за песъкоструй..няма да успееш да направиш това,което песъкоструя ще свърши с нито един вид телена четчица.Опитвал съм,не се получи.Зимата мина и падна на люспи боята..


Потребителски аватар
venll-vr
Мнения: 466
Регистриран на: Пон 01 май 2006 12:39
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: България, Враца

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот venll-vr » Сря 12 юни 2013 2:12


По-добре си вземете някакви евтини алуминиеви джанти и забравете за ръждата.


Потребителски аватар
krass1
Мнения: 108
Регистриран на: Съб 03 май 2008 12:51
Автомобил: Toyota Avensis Combi 2.2 D4D 148h
Двигател: 2AD-FTV 2006g
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот krass1 » Сря 12 юни 2013 9:16


venll-vr написа:По-добре си вземете някакви евтини алуминиеви джанти и забравете за ръждата.


Здр колега,

Аз немисля, че алуминиевите джанти са добър избор за -20С. Предполагам си запознат ,че при ниски температури алуминия става крехък и чупенето на джанта става доста по лесно.

Относно пясъкоструиката: Тази година ще пробвам този метод и ако няма ефект то за следващата год ще си купя направо една пясъкоструика/ по-ефтината и с почисването на джантите на няколко колеги ще си избия вложените пари!

Има много примери за почисване на джанти със телена четка+бормашина и последващо стабилно боядисване! Според мен тук най-важното е каква химия ще положа под боята!
В този случаи ще положа антиръждин и грунд и чак след това боята.

Бъдете сигурни ,че ако джантите ръждясат пак другата година то ще покажа резултатите тук така ,че хората след мен да не повтарят същите грешки със надеждата, че ще издържи по дълго.

Предпочитам Нигрин пред Вюрт поради голямата разкила в цената и неясната разлика в качеството.
Вюрт = 100мл = 14лв
Нигрин = 200мл = 19лв


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13433
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот kris11 » Сря 12 юни 2013 13:00


[quote="krass1"]
Бормашината е със регулиране на оборотите.
-Да ама с мижави обороти. Ъглошлайфа е с 10-11000 об/мин и лъска за секунди.

Преди около 4-5год си боядисах спирачните апарати на голфа
- апаратите са друга бира.

Песъкоструя и той не е свете. Сваля , но не се ли започне веднага боядисването започват да ръждясват. Особено бързо при влажно време или морски климат.
Резервната джанта, набор на автомобила и никога не свалянаот него / стои под автомобила/ я дадох на песъкоструй. Свали се ръждата, но и зейната дълбокички язви ,където е била по-дебела ръждата. До вечерта лъскавата джанта взе да ръждясва. Тъй като е резервна не съм я китвал, а само я боядисах.
от е-бей за 71,01 евра взех летНи джанти 7J x 15" с гуми 215 х 60R15/95H


Потребителски аватар
krass1
Мнения: 108
Регистриран на: Съб 03 май 2008 12:51
Автомобил: Toyota Avensis Combi 2.2 D4D 148h
Двигател: 2AD-FTV 2006g
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот krass1 » Чет 13 юни 2013 13:37


Здравейте,

Очаквам резултат като този описан тук : http://www.lancia-bg.com/forum/viewtopic.php?f=18&t=14623

В моя случай добавям антиръждин.


Потребителски аватар
vilden
Мнения: 262
Регистриран на: Сря 11 ное 2009 6:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Добрич
Контакти:

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот vilden » Чет 13 юни 2013 15:16


Капаци - бърз и евтин вариант.


Потребителски аватар
kr1s0
Мнения: 919
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 10:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Боядисване на ръждясали стоманени джанти

Мнениеот kr1s0 » Пет 14 юни 2013 17:30


На вюрт съм чувал,че правел чудеса ръждопреобразувателя,но не съм го ползвал лично.
Джантите на снимката нямат общо с ръждясали такива,моите железарки бяха в отчайващ вид,и си играх почти цял ден да ги пиля с тия четчици,изхабих 2-3 и не стана.Пожелавам ти успех и гледай да си бърз след като ги почистиш до метал,защото всяка секунда е окисляване ! :mhihi



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 59 госта