Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот stardreamer » Пет 24 фев 2017 11:51


Здравейте колеги,
извинявам се за забавянето на снимките и информацията.
Диаметърът (външният) на модула е 20мм, като има един "пръстен", който е около 22мм. Маркучът, който е на него е с вътрешен около 19мм.
Съпротивлението на свещите при стайна температура (около 20гр.) е 0.8 Ома.
Естествено ще пускам само 2 от 4-те, че иначе така ще ме подгреят (финансово), както и алтернатора. :newsm66


В първия пост ще добавя електро материалите и буксата, че не ми позволява повече от 5 изображения.
Прикачени файлове
DSC_0023.JPG
DSC_0024.JPG
DSC_0025.JPG
DSC_0026.JPG
DSC_0027.JPG




Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот Iezekil » Пет 24 фев 2017 12:17


Аз за това и питах колко вата са свещите,понеже четох,че са от 150-180 до 250-300.От там и различния ампераж.В случая ще се ориентирам към по-слабички,но понеже не съм наясно дали например им е еднаква резбата и дължината на подгревната част,не бързам със закупуването на частта за монтажа им,за да няма разминаване после...
Проверих си релетата на другата бушониера,има 2 40А,които ще ползвам очевидно.Другите нямаха написан номинал,мога да видя за къде са били,но това едва ли ще ми говори нещо.
По въпроса за духалките-сега чух за тях...и ми е интересно,каква мощност са и дали,как и защо би издържала запалката консумацията им.
Колега,автор на темата,бих ти предложил вместо тези жълти кекави кабелни обувки,да си купиш от белите,с кръглия отвор за кабел...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот milmar » Пет 24 фев 2017 12:51


pe6kata написа:Това с различната консумация на различните свещи обяснява много неща :th_up

milmar написа:P=U*I=14*45=630W общо по сметки. Всъщност е малко повече....
Значи по 200-230W на свещ.
Но общата топлинна мощност добавена в мотора е около 3 пъти повече, т.е. около 2000W, пак по теоретически сметки.


Единственото което ми идва на ум относно написаното е, че за да генерира около 500W двигателя, се залагат грубо 30% КПД на мотора , а останалата енергия от изгаряне на горивото , основно под формата на топлинни загуби, отива пак в антифриза и оттам получаваш общата топлинна мощност в мотора при включване на подгрев?

:th_up

Малка поправка: генератора отдава 600W, но той загрява (също има КПД различно от 1), значи мотора отдава механична енергия около 650-700W, за което изгаря гориво при КПД хайде 40% да е при дизел, от това изгаряне 60% е топлина пак в антифриза и т.н.

А за другото, че имаш съмнения в достоверността на измерванията ми, прав си, съобразно заобикалящия ни свят :smile .
Но нямам намерение да доказвам и т.н., няма какво повече да коментирам по това ....
Колегата е писал за свещите какъв номинален ток имат - но това са свещи, подгревни за цилиндрите, нали? Ами те ако не им се намали тока ще се разтопят, не могат да разсеят толкова топлина във флуид газ (в цилиндрите). Затова там е заложена термозависима характеристика на тока (и мощността), с цел бързо загряване с голям ток и после спадане на тока. Но с антифриза е друго, там много лесно отдават, особенно ако антифриза циркулира. На огасен мотор ако ги включиш, за секунди чайника започва да клокочи :smile .


Потребителски аватар
apchih
Мнения: 542
Регистриран на: Сря 07 фев 2007 22:12
Автомобил: Ford Mondeo MK4 TDCi
Двигател:
Местоположение: София

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот apchih » Пет 24 фев 2017 13:59


milmar написа: Колегата е писал за свещите какъв номинален ток имат - но това са свещи, подгревни за цилиндрите, нали?


MAGNETI MARELLI - сила на тока [A]: 10 А

MEYLE - номинален ток [A]: 16 А

BERU - сила на тока [A]: 14 А

Всички данни са за свещите, за които говорим в тази тема. Свещ BERU 92mm, която е за подгрев на цилиндрите е 16А.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот Iezekil » Пет 24 фев 2017 15:35


https://www.megaparts.bg/product/2004779587 верно е от френска кола....викаш стават маркучите
...нарича се J325 - това е температурното реле. има и едно J359, което подава ток за тези свещи.....


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8376
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот samo_pechka » Пет 24 фев 2017 17:30


Iezekil написа:По въпроса за духалките-сега чух за тях...и ми е интересно,каква мощност са и дали,как и защо би издържала запалката консумацията им.

Преди много време се излъгах с такава. Не върши работа. Последно се подмяташе някъде из гаража. Ще го потърся и ако излезе мога ти го пратя без пари.
При някои коли си го има оригинално вградено в колата, прилича на панел, с голяма мощност е и наистина се усеща.


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот stardreamer » Пет 24 фев 2017 20:33


Iezekil написа:Колега,автор на темата,бих ти предложил вместо тези жълти кекави кабелни обувки,да си купиш от белите,с кръглия отвор за кабел...


За кои букси имаш предвид?
Жълтите са няколко вида -масовите за управляващите крачета на релетата, по-големи за силовите крачета на силовите релета, 2 кръгли за допълнителна маса на подгрева и едни много малки за някои ключета.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот Iezekil » Пет 24 фев 2017 20:43


Изображение


Потребителски аватар
stardreamer
Мнения: 291
Регистриран на: Пет 23 авг 2013 11:44
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: dreams

Re: Подгрев на антифриза на бензинов двигател

Мнениеот stardreamer » Пет 24 фев 2017 20:52


Да, сетих се. Не знам те с какво се "стискат", имам клещи за другите и затова се ориентирах към тях.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: anger и 150 госта