Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Нед 05 мар 2017 18:16


Здравейте колеги,ето и първата ми темичка във форума надявам се да е полезна на някои от вас.Тъй като наскоро ми протече водната помпа на пасата и си я сменях сам,тъй като ми обявиха цени от по 80-90лв защото колата била с климатик и хидравлика и било мноого трудно :rolleyes Та с малко инструмент и няколко часа време успях :Mr Green Fun Предварително искам да кажа че някои от използваните снимки не са мой.

Първо сваляме предно дясно търкало

1.jpg

Отвиваме тези два болта м8
2.jpg

Махаме кората.
3.jpg

Отгоре виждаме шайбата на водната помпа,охлабваме болтовете и докато още са сложени ремъците.
4.jpg

Прехвърляме се при двигателя,махаме клемата на акумулатора тъй като ще се разкача генератор.
5.jpg




Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Нед 05 мар 2017 18:23


Отвиваме това болтче за да е по-подвижна тръбата на климатика и да не пречи.
6.jpg

Махаме тази пластмаса,само се издърпва нагоре.
7.jpg

Махаме буксата на датчика на въздушния филтър.
8.jpg

Махаме буксата на дебитомера.
9.jpg

Махаме маркучетата на вакумите.
10.jpg


Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Нед 05 мар 2017 18:29


Махаме горната част на кутията за филтъра и отзад на долната част отвиваме скобата която държи маркуча.
11.jpg

И вече можем да махнем и долната част на кутията която се държи на гумения ,,ластик'' :smile
12.jpg

Развиваме болта на генератора.
13.jpg

Долния болт които е шестостен номер 6.
14.jpg

Трите болта които държат кабелите.
15.jpg


Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Нед 05 мар 2017 18:37


Разхлабваме болта 13 и можем да вдигнем държача да не пречи.
16.jpg

Издърпваме генератора и е време на компресора на климатика.Горните болтове са шестостен номер 8,отдолу са за ключ 13.
17.jpg

Изключваме буксата на компресора.
18.jpg

Отместваме го внимателно в страни без да му напъваме маркучите.И е време да се махне стойката на която стой този компресор.
19.jpg

Махаме болтовете които държат тази планка.Внимавайте кой болт откъде отвивате за да може да го върнете точно на мястото му.
20.jpg


Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Нед 05 мар 2017 18:47


След като свалим планката вече виждаме водната помпа.Изваждат се маркучите като е добре да имате съд под колата който да събере поне част от антифриза които се разплисква навсякъде :Mr Green Fun
21.jpg

За съжаление понеже нямах канал и не беше хич удобно да снимам докато се търкалям под колата,нямам снимки на това как се маха помпата на хидравликата.Трябва да я разкачите и тя увисва на маркучите.Ето какво има отдолу.Ограденото е където е протекла помпата.
22.jpg

След като отвиете болтовете и махнете пластмасовия държач от горната снимка...Я термостат :icon_lol
23.jpg

Маха се помпата от блока и се изчиства добре мястото където ляга върху него,сменят се О пръстените между помпата и блока и този на термостата.
24.jpg

Това е старата ми помпа.Новата е с марка Dolz.След време ще напиша дали съм доволен от нея.
25.jpg


Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Нед 05 мар 2017 18:54


Оргиналдъ :screwy

26.jpg


След което събирате всичко по обратния ред.Сипвате антифриз колкото събере и с отворена капачка на казанчето на антифриза палите и следите какво се случва.Системата трябва да събере около 6 литра течност.Лично аз побръмчах 15минути на място,колата си загря и пусна перката.Включих парното за да се напълни и радиаторчето.Доливаме си до максимум и следим за течове под колата.При мен нямаше никакви проблеми :smile Искам да кажа че извършвам този ремонт за първи път и може би не по най-правилния начин,но мисля че темата става като ориентир за такива като мен който си поддържат старите автомобилчета сами :beer Ако по-вещ колега има нещо да добави ще се радвам да чуя.

Поздрави Иво :love.vwclub


niki_k
Мнения: 249
Регистриран на: Съб 25 окт 2014 6:35
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Самоков

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот niki_k » Нед 05 мар 2017 19:05


Колега,чудесно си го описал,аз само ще си позволя да добавя,че не е лошо да се "чукнат" главите на болтчетата /6мм. за ключ 10/преди да се развият внимателно и да "падне" самата водна помпа,че съм имал случаи няколко от тях да се скъсат в основата на която се държи водната помпа и после си е цял"филм" да се извадят!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11917
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот К.Одаджийски » Нед 05 мар 2017 20:07


Ами той е сменил цялата водна помпа, не само частта с перката , поне аз така разбрах. Иначе железни болтчета в алуминии за 25+ години, клеясват и се късат. Ако все пак се отвият всичките е убаво да се заменят с неръждаеми болтчета и няма да има проблем следващия път да се смени само половината пампа


Потребителски аватар
Voluminer
Мнения: 342
Регистриран на: Сря 03 авг 2016 14:00
Автомобил: Vw Passat B3
Двигател: 2e
Местоположение: Ловеч

Re: Сваляне водна помпа на пасат б3 с климатик

Мнениеот Voluminer » Пон 06 мар 2017 8:54


Да смених цялата помпа с корпуса.Старата не съм и мъчил да я разглобявам.Предполагам процедурата е подобна и на пасат б4 с 1.8 и 2.0 моторите както и на голф 3. :th_up



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 66 госта