Клаксон като сирена

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Ganew
Мнения: 26
Регистриран на: Сря 16 ное 2016 18:56
Автомобил:
Двигател:

Клаксон като сирена

Мнениеот Ganew » Пет 14 апр 2017 7:55


Здравейте, колеги! Искам да Ви попитам как мога да си поставя на голфу сирена (за клаксона) като ТАЗИ (сигнала започва от 1:39) мисълта ми е как да го добавя или направя точно като този? :biggrin




Потребителски аватар
gergeto
Мнения: 3344
Регистриран на: Нед 10 апр 2011 18:14
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Шумен

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот gergeto » Пет 14 апр 2017 8:04


Не знам дали няма да имаш ядове с некои контролни органи.Все пак не е кола със специален режим на движение.


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот dreadx » Пет 14 апр 2017 11:01


И на мен ми беше хрумнало да си сложа един зумер -- заради всичките пенсии, които се подмотват на светофарите, говорят по телефона и изобщо за никъде не бързат - с изчакване по 5 секунди, след като е тръгнала колата пред тях тръъъгват бавно като лодки и им дреме, важното е те да минат и всичко е ок -> пък голяма работа, че след тях чакат още 100 коли. На всичкото отгоре някак са свикнали да ги освиркват и от клаксон не им прави впечатление. И си викам: ей-сега ще ви подбЪрзя аз вас.. Но преди това благоразумно изчетох разни съдебни решения и стигнах до извода, че е силно препоръчително да не си слагам, защото ако те гепят със сигнал, подобен на кола със специален режим на движение, ще те глобят и ще те осъдят. Може би 100 пъти номерът ще мине и никой нищо няма да направи, може би и 1000 пъти, както се случва с голямата част от истинските и сериозните престъпления в тази държава - но ако го направиш пред катаджии и се заядат, едва ли ще мине оправданието: "- Ами тя алармата ми сама се включи - ба ли го, защо така стана - друг път не ми го е правила.."

Или ако държиш да си монтираш такова устройство, то гледай да го използваш при повече навалица, а не когато сте само 2 коли на пътя, че ще е много ясно от коя кола идва звуковият сигнал.

И не го изкарвай на копчета по волана, за да не могат лесно да те проверят. Може да скриеш сирената някъде отзад по колата, да не е баш под капака. Или да я маскираш като незаводска аларма (или ако вече имаш монтирана такава аларма, то може да я модифицираш хем да работи като аларма, хем като специален сигнал). Задействането може да е от някакво скрито копче и най-добре безжично, например както са помпите на повечето коли в ОК-Супертранс - едно дистанционно, небрежно пуснато в подлакътника на вратата, което при евентуална проверка във всеки момент можеш да си прибереш и да кажеш на катаджията: - Заповядайте, седнете в колата, натиснете клаксона.. - и да си спокоен, че колкото и да натиска разни копчета, няма как да докара "ефекта".

Въпреки, че мога да го направя както трябва, като се знам как бързо ще ми стане навик и ще започна да го използвам по повод и без повод, реших, че ще е най-добре изобщо да не си монтирам такова нещо на колата - за да не ми се наложи много скоро да пиша обяснения.. ;)


Ganew
Мнения: 26
Регистриран на: Сря 16 ное 2016 18:56
Автомобил:
Двигател:

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот Ganew » Пет 14 апр 2017 12:12


dreadx написа:И на мен ми беше хрумнало да си сложа един зумер -- заради всичките пенсии, които се подмотват на светофарите, говорят по телефона и изобщо за никъде не бързат - с изчакване по 5 секунди, след като е тръгнала колата пред тях тръъъгват бавно като лодки и им дреме, важното е те да минат и всичко е ок -> пък голяма работа, че след тях чакат още 100 коли. На всичкото отгоре някак са свикнали да ги освиркват и от клаксон не им прави впечатление. И си викам: ей-сега ще ви подбЪрзя аз вас.. Но преди това благоразумно изчетох разни съдебни решения и стигнах до извода, че е силно препоръчително да не си слагам, защото ако те гепят със сигнал, подобен на кола със специален режим на движение, ще те глобят и ще те осъдят. Може би 100 пъти номерът ще мине и никой нищо няма да направи, може би и 1000 пъти, както се случва с голямата част от истинските и сериозните престъпления в тази държава - но ако го направиш пред катаджии и се заядат, едва ли ще мине оправданието: "- Ами тя алармата ми сама се включи - ба ли го, защо така стана - друг път не ми го е правила.."

Или ако държиш да си монтираш такова устройство, то гледай да го използваш при повече навалица, а не когато сте само 2 коли на пътя, че ще е много ясно от коя кола идва звуковият сигнал.

И не го изкарвай на копчета по волана, за да не могат лесно да те проверят. Може да скриеш сирената някъде отзад по колата, да не е баш под капака. Или да я маскираш като незаводска аларма (или ако вече имаш монтирана такава аларма, то може да я модифицираш хем да работи като аларма, хем като специален сигнал). Задействането може да е от някакво скрито копче и най-добре безжично, например както са помпите на повечето коли в ОК-Супертранс - едно дистанционно, небрежно пуснато в подлакътника на вратата, което при евентуална проверка във всеки момент можеш да си прибереш и да кажеш на катаджията: - Заповядайте, седнете в колата, натиснете клаксона.. - и да си спокоен, че колкото и да натиска разни копчета, няма как да докара "ефекта".

Въпреки, че мога да го направя както трябва, като се знам как бързо ще ми стане навик и ще започна да го използвам по повод и без повод, реших, че ще е най-добре изобщо да не си монтирам такова нещо на колата - за да не ми се наложи много скоро да пиша обяснения.. ;)


Точно така, колега. Мисълта ми е с превключвател някъде долу при бушоните и да сменя режима на звук като този, който искам да получа и този обикновения такъв. Мисълта ми е този звук как се прави? Платка ли е нещо, самия клаксон ли е с такъв звук или как? И, да това ми е ясно, че ако ме гепнат бая ядове ми идват, но няма да се използва за кеф, а при случаи, които ти по-горе описа. :beer


civilen
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 7:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот civilen » Пет 14 апр 2017 14:15


Сигнала, който си посочил е въпросната така наречена патица. Наказуемо е от закона ;) Има свободни позиции за шофьори на линейки бих ти предложил ;) Хем легално, хем кефа ще си начешеш щом толкова ти се "свири".

Sent from my SM-G800F using Tapatalk


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот dreadx » Пет 14 апр 2017 16:13


Ами как се прави: трябва ти излъчващо устройство, (с високоговорител няма да стане), ами нещо като мегафон или сирена от аларма - която вътрешно пак е направена като високоговорител, но за по-тесен честотен обхват и с фуния да насочва и усилва звука. После с нещо трябва да й подаваш импулси с ниска честота, защото като чуваш "пиууу" - това е звук с честота от порядъка на 1-2-3 килохерца, а за да се чуе "бжжжт" трябва да е с честота от 50-100 херца (чувал си разни трансформатори как бръмчат). Обикновено в алармата има някакви транзистори, свързани по мостова схема, за да подават на сирената променлив ток. И накрая нещо да генерира сигнал за звука с нужната форма и честота - дали ще е някакъв микроконтролер с най-елементарна програма, /това може би е едно от най-лесните и бързи решения/, дали нещо друго -- има много варианти и всеки би подходил според това, от което разбира и според каквито части има под ръка. Може да се ползват и такива готови чипове за импулсни захранвания, има и разни схеми на всякакви сирени по детските книжки за електроника - трябва ти нещо, което да направи променлив ток с честота 100 Hz и може би да са по-кратки импулсите, в смисъл да не са с коефициент на запълване 50%, трябва да се види сирената, понеже нали е променлив ток, а тя има някаква индуктивност - т.е. съпротивлението на бобинката й се води импеданс - защото не е чисто активно съпротивление - първо тръгва да тече някакъв ток, а мембраната започва да се премества - след това токът се увеличава, като може да стигне големи стойности и да изгори сирената, затова трябва да се види само да се подават по-кратки импулси, колкото да преместят мембраната от едното крайно положение до другото, а не да продължава да тече излишно голям ток, който да я прегрее и изгори. Затова писах, че може би най-лесно ще стане с модификации на обикновена непотребна аларма, понеже повечето неща ги има в нея.

Може да се пробва и на обикновения клаксон да се накъса захранването на 100Hz импулси, ама дали ще звучи като патица, може да звучи и като звънче ако са по-дълги импулсите, за да има време мембраната да се разтрепти на основната си честота. Но така пък няма съвсем да наподобява кола със специален режим на движение. Ако ми попадне някой клаксон, трябва да пробвам. Но последно мислех просто да си потърся клаксон от камион/автобус, който да звучи достатъчно респектиращо.

А може би някой трябва да се хване да разработи пакет от звукови ефекти за най-различни предназначения.

Например преди 10 години щеше да е по-сложно, но сега е доста елементарно - да се направи едно друго такова нещо, дето съм си мислил по звуковата сигнализация -- да звучи като рев на пума (не знам от пума ли, от какво - преглеждах веднъж записи в youtube - от някакво диво хищно животно трябва да е) - например нощем, като се засилят някакви кучета да лаят по колата, нали щото не искаме да ги газим, ама ако чуят някакво гърлено "ряяяууу" дали бързо няма да издраскат с двеста..

И също някакви метални скърцащи звуци, като от неработещи спирачки, или като от спиращ трамвай/влак, плюс някакво дрънчене, все едно колата ще се разпадне. Много помагат когато някакви хора нарочно се мотаят пред теб - започнат ли да се чудят дали ще успееш да спреш, много бързо се изнасят от платното.


civilen
Мнения: 41
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 7:39
Автомобил:
Двигател:

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот civilen » Пет 14 апр 2017 18:38


viewtopic.php?t=150801


Sent from my SM-G800F using Tapatalk


Потребителски аватар
lokva
Мнения: 832
Регистриран на: Сря 07 яну 2009 20:34
Автомобил: Passat 3c
Двигател: CBAB 2008
Местоположение: Гоце Делчев Hamburg

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот lokva » Пет 14 апр 2017 19:26


по добре си сложете един тромпет от камион или влак за да нямате неочаквани проблеми с контролните органи


Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот beuchat » Съб 22 апр 2017 18:39


lokva написа:по добре си сложете един тромпет от камион или влак за да нямате неочаквани проблеми с контролните органи

Ей тва е много добра идея,ама с тази мощ някой пенсионер да не си остане на пътя като му се разсвириш :mhihi


dreadx
Мнения: 315
Регистриран на: Нед 03 апр 2011 15:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Sofia

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот dreadx » Съб 22 апр 2017 22:41


Абе аз гледах едни обяви по OLX-а, за 20-тина лв. има такива с компресор и мисля да си купя, понеже на другата ми кола клаксонът определено е слаб.

А и с тази, дето уж добре свири - онзи ден освирквах един наглец, който от дясна лента, се предреди на средна на светофара, за да мине в лявата. Явно който е по-нагъл вижда, че няма да се блъсна в него и пак се бута пред мен. Та реших, че трябва да си взема и за двете нещо по-яко, да свири поне като автобус. - да ги видим тогава дали ще им издържат нервите да се бутат така.

Някой ползвал ли е тези с компресорчето от OLX-а - яко ли свирят, дълго ли изкарват?
- на свирката няма какво да й стане, притеснявам се понеже компресорчето е механика, да не се поврежда нещо.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Клаксон като сирена

Мнениеот hooligans » Съб 22 апр 2017 22:49


Достатъчно!
viewtopic.php?f=36&t=185202



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 69 госта