Принудително обдухване на радиатора на климатика

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
blaji
Мнения: 5
Регистриран на: Вто 31 юли 2007 18:49
Автомобил: Passat B5
Двигател:
Местоположение: Плачковци

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот blaji » Вто 13 авг 2019 16:14


Ако карам на дълъг път не ми е проблем да го спирам, но често ми се случва да имам 10 спирки за по 20 мин и след това 15 мин път и е много досадно всеки път да мисля да изключвам климатика и след това да го включа като вляза и така а и не ми е необходимо и аз да се климатизирам защото местата който посещавам 80% са климатизирани. Искам да намера схема на захранването на самото управление на климатика или на самия вентилатор на климатика да помисля дали не мога да монтирам едно реле за време. Доколкото видях перката се намира зад джабката.




Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот muns61 » Вто 13 авг 2019 17:25


Принудителното обдухване може да се направи с реле за време плюс допълнително реле, което да раздели веригите към вентилатора. Елементарно е.


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот apolon » Чет 29 авг 2019 10:50


Ще е чудесно ако някой от форума да измайстори реле,което да спира компресора 5 мин. преди изгасяне на двигателя.Големият ? е дали релето трябва да гледа на кафе или да хвърля боб за да познае кога аджеба задкормилното устройство ще реши да спре матора. :beer


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот Водния дух1 » Чет 29 авг 2019 18:50


Купуваш спрей за климатици. Пръскаш 2пъти в месеца и не ти трябва да изключваш климатика и да чакаш обдухване.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот muns61 » Чет 29 авг 2019 20:09


Да си дойда на думата. Управлението на вентилатора се пуска през реле със затворени контакти при работещ мотор. След спиране на двигателя се прекъсва нормалното захранване на вентилатора и се превключва от захранване от реле за време за определени минути, необходими за изсушаване на изпарителя. Звучи сложно, но като го осмислиш, е просто като реле за мигачи.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 29 авг 2019 20:11


Едни излишни движения е целата работа.
Ма мързела движи прогреса...


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Принудително обдухване на радиатора на климатика

Мнениеот milmar » Вто 03 сеп 2019 8:28


Винаги изключвам компресора минута-две преди да спра, като оставям вентилатора или дори увеличвам скоростта му, и на климатроника може. Винаги ми е досадно, както съм се изпънал на хлад и изведнъж жега. Пък за секунди няма как да стане и не е ефективно. Първо питата е студена и трябва да се стопли и трябва време. През това време тя хубаво кондензира и се разтопява леда по нея. След това вече започва изсушаването. Всичко иска време, минути, не секунди. А аз в града карам 10 мин, ако трябва 5 да съм без климатик е тъпо изобщо да го включвам, понякога не го включвам по тази причина.
Винаги съм се чудил защо я няма тази функция, както на домашните климатици. Аз лично имам възможност да измисля и реализирам такава функция, но са ме спирали възможни проблеми, които потенциално могат да настъпят. И най-вече, че за колата нямам време и правя нещо само ако наистина се налага.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 181 госта