Поправка на отлепен таван на G3

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
mucho
Палячо
Мнения: 1366
Регистриран на: Пон 05 апр 2004 12:26
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот mucho » Съб 11 фев 2023 17:49


Ивайло Димов написа:С плат се работи много по-лесно отколкото с винил или кожа .Този крепежен елемент кои лайсни държи?


Така е. Този крепеж държи пластамасовите колони на предното стъкло и горе лайстните между вратите и тавана.




Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот milmar » Пет 24 фев 2023 13:58


Имам няколко въпроса. Как се почиства кората от остатъци от старо лепило и полепнал стар дунапрен? Механично се стърже, каквото падне? При мен точно дунапренения слой на плата се е предал. Мислех си ако ще лепя нещо ново, в никакъв случай да не е с дунапрен .... Какво количество лепило е нужно (за таван на B6 коНби) ?


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот apolon » Пет 24 фев 2023 15:58


Без дунапрен лепилото ще избие през плата и ще имаш таван на петна.Кое ,как и що се прави-търсачката тук и в тубата.Моя го прави миналото лято тапицера в Шумен.Перфектна,бърза и много качествена работа.Отиваш и за 1/2 час е смъкнат тавана,после след 2-3 дни отиваш отново и ти го монтира перфектно за около 1 час.Не си струва за около 150лв. да експериментираш и да си хабиш нервите. :beer


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот brum » Съб 25 фев 2023 6:47


150лв давам със засилка. На мен ми поискаха за бус (Т5), 1200+ лева. Като освен тавана исках да претапицират и 8те горни кори на колонките.

От хора дето това работят чувам, че и без дунапрен става за определени детайли. Единият подход е да се сложи лепило само на основата, но не се получава много добро залепване. Вторият е да се залепи по гърба на детайла, но работи само при изпъкнали детайли. Все неща дето не се виждат в тубата :) .

За количеството - 1.5 литра на средностатистическа кола. За новобранци като нас - 2 литра. Спрея дето може да се ползва за тези цели е скъп за такива количества. Работи се с пистолет и компресор, но може и с четка. При мен с четка се получава по-чисто.


Потребителски аватар
Ивайло Димов
предупреждение за БАН
Мнения: 1519
Регистриран на: Пон 31 май 2021 19:02
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: 1800 -20V -AGN -1999
Местоположение: Шумен

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот Ивайло Димов » Съб 25 фев 2023 7:03


Кой тоз майстор в Шумен дето за 150 лева сваля тавани и ги претапицира :) .

Brum,става но зависи от материала на детайла и от самия плат има и вариант лепилото да избие .Има платове с много тънък слой дунапрен точно за да има как да се хване лепилото ,но и пластмасата трябва се шкурне леко с няква по-финна шкурка 480 примерно .Специално за таван е най-удачно плата да е с дунапрен ,много извивки и чупки има .


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот apolon » Съб 25 фев 2023 9:46


Кой тоз майстор в Шумен дето за 150 лева сваля тавани и ги претапицира :) .

Ето тук:https://www.facebook.com/MZdesignAuto/
Ползвайте със здраве и :beer .А за софиянци - и 1500 са ви малко, требе да ви сложат още една 0 отзаде.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот brum » Съб 25 фев 2023 18:33


С тънък дунапрен не намерих, пък проверих няколко места. Има с дунапрен и без дунапрен. Рипс с тънък дунапрен не открих никъде.

А за тавана - почти съм наясно, че става. След 8те колонки днес свалих двете кори от тавана на буса и ей сега отивам с баданарката и баката с лепило да почвам плата.

Лепенето е лесната работа. Свалянето на корите е по-тегавата. Днес се видях в чудо с предната кора - един кабел минава през нея и няма букси никъде по него. Идва от един сноп и влиза в огледалото. Реших, че ще свалям огледалото и открих екстра която не мислех, че имам - сензор за дъжд. Сега ще трябва и него да монтирам по правилният начин, че му отлепих гела отпред и е за смяна.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот milmar » Чет 17 авг 2023 10:48


И аз, с помощта на близките си ремонтирах тавана.
Ползвах материали от http://www.tapicer.bg. Поръчах си 3 кг. лепило, остана ми може би 1/3 от кутията и 2.5 м. дължина парцал с дунапрен (ширина 1.7 м.).
Почистихме добре с твърда четка (не телена), след това търкахме с ацетон. Взех си 2 л. ацетон, като мислех, че 1 л. ще стигне, но от 2-та л. не ми остана. Ползвах идеите и наставленията от клипчето, споделено в сайта. С тази разлика, че нямам компресор и пистолет за боядисване.
Лепих плата на 3-4 етапа по дължина на тавана (по отношение на автомобила). Картона обмазваме идеално, без никакъв пропуск с хубаво натискане с твърда четка за боядисване, но с възможно най-тънък слой. А плата с дунаптена- внимателно с дунапренен валяк (за блажна боя), старателно до колкото е възможно и без излишно натискане. След повърхностно засъхване на лепилото - старателно изпъване на плата и лепене към картона.
Трудно беше покрай изпъкнали и вдлъбнати места, а на тавана на Passat B6 са много- около сенници, плафони, особенно в предната част.
След 12-24ч всички отворчета се изрязват внимателно с поялник с монтирана стара човка. Много важно е да се изрязва с нагорещено острие. Свидеше ми да си мацам пояника и започнах с ножката, но се убедих, че с поялника е правилния начин.

Стана доста добре. Материалите, заедно с ацетона (15лв/л) ми струваха около 140лв.


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: Поправка на отлепен таван на G3

Мнениеот brum » Пет 18 авг 2023 7:33


Аз да се оплача - отлепи ми се част от тавана в жегите. Уж лепило за тавани, уж издържащо на температура - дръжки. Сега пак ще свалям и ще го мъдря.


Кое точно лепило - не помня, че взех от две места по килограм. Или това от тапицер.бг, или споратекс.бг.

А защо се отлепи - идея си нямам. В момента в който го напече слънце истински и почна да провисва. Да, таван на бус е, и буса е черен. Ама все пак - за 3-4 дни поддаде. Преди това не мръдна около половин година. Преди лепене корите бяха изчистени педантично с четка и избърсани на богато с коресилин. Лепилото беше нанасяно с четка и по кората, и по плата. След нанасяне чаках малко за да спре да пуска конци и лепях.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 169 госта