Инфо за ремонт на стартер БОШ

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот radotom » Сря 01 фев 2012 21:47


Трудно!
mhihi
Трябва да намериш някакъв подходящ дорник и да чукнеш външната шайба да влезне навътре. Аз търсих, търсих... и накрая прекръстих един ключ 13 и бой по него! :lol:
Издържа!
След това с тънки отверки избутваш пружинната шайба (тел) и изваждаш напред.
Имаш една зегер-шайба и след бендикса, преди счупения ти редуктор трябва да се падне, но тя се вади лесно.
Слагането на първата шайба после мен повече ме озори!
Успях с много споменаване на мамата и три-челюстна скобичка за лагери.




mastersvn
Мнения: 184
Регистриран на: Пон 21 дек 2009 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот mastersvn » Чет 02 фев 2012 8:31


вече се оправих.не било трудно.


Потребителски аватар
themechanic
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 09 мар 2011 10:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Елин Пелин

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот themechanic » Чет 02 фев 2012 9:45


и аз да попитам ако може,понеже не се споменава за какъв автомобил е е тази информация за този стартер на бош,дали информацията важи и за стартер на голф4 tdi 90к.с.защото и аз обмислям един ремонт на стартера та реших да се информирам малко преид да го започна,благодаря предварително:)))


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19550
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот radotom » Чет 02 фев 2012 10:25


Конкретната кола е с бензинов 2Е мотор, но и при теб, колега, ще е същото.
Гарантирано ще е с редуктор стартера, единствено може да има разлики в размерите на втулките, ама аз така или иначе не ги измерих (съответно - написах) :oops:


Опаа... добре, че реших да погледна! :Mr Green Fun
Не, при теб стартера се различава съществено!
Тази гнусна втулка в камбаната на скоростната я няма - в стартера си е. Отделно - по-малко на брой втулки дават
Starter G4.JPG

Я кажи с каква скоростна кутия си, защото изглежда има разлика


Потребителски аватар
themechanic
Мнения: 9
Регистриран на: Сря 09 мар 2011 10:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Елин Пелин

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот themechanic » Чет 02 фев 2012 10:34


нормална 5 степенна ръчна скоростна кутия


Потребителски аватар
emil210378
Мнения: 99
Регистриран на: Сря 15 дек 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emil210378 » Нед 05 фев 2012 15:16


Хайде и аз да се оплача .Колата е с 2Е мотор и до преди месец беше бетон . Да ама не, след всекидневно бутане най накрая събрах пари за нов акумолатор .Отидох в магазина и пича вика тва е за твоя модел кола марката е БЕРГА немски . Слагам паля и на работа. Сутринта излизам от работа паля и в къщи. Ама днес дърво,опитах да запаля и се чува странно бръмчене. Поразгледах в форума и се налижи да свалям стартер. Досетих се че може би са четки и се оказах прав .Нямаше никой , а и втулки ще сменям .Кажете от къде да си купя четки ,или цялата плочка защото тия са щампирани.И втулките знам че са от графитен бронз ,продават ли се или трябва да търся стругар.


mastersvn
Мнения: 184
Регистриран на: Пон 21 дек 2009 17:35
Автомобил:
Двигател:

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот mastersvn » Пон 06 фев 2012 20:35


в косера имат пълно обслужване за стартери.виж при тях.


Потребителски аватар
emil210378
Мнения: 99
Регистриран на: Сря 15 дек 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emil210378 » Вто 07 фев 2012 15:10


това не е ли магазина под военното у-ще


Потребителски аватар
poni
Мнения: 1111
Регистриран на: Вто 26 окт 2004 18:01
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ямбол

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот poni » Вто 07 фев 2012 20:34


mastersvn написа:колеги спешно кажете как се сваля това [лагерче] че, не мога да сменя тази пластмасова гривна . :bowdown

сваля се бендикса и тогава се сваля пластмасовата корона.
radotom,като не смениш втулката в камбаната се получават ей такива красоти,като в горните снимки.и между другото си пропуснал една втулка.намира се в пластмасовата корона на редуктора


Потребителски аватар
emil210378
Мнения: 99
Регистриран на: Сря 15 дек 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emil210378 » Сря 08 фев 2012 17:07


Проблем.Днес легнах под колата за да извадя втулката на стартера от кутията ама то такава нямаше :shock :shock зачистих с отверка колкото можах но втулка не видях.Предварително измерих оста в началото с шублер, -1см и 2десети.Нагласих си подходящ метчик за да го навия в втулмата и да я извадя за да видя какъв е размера само че се оказа че метчика влиза почти плътно в корпуса на кутията.14,2мм с ситна резба е метчика, и малко удължение използвах. Възможно ли е до толкова да се износи че да я няма хич :banghead: :screwy ?С пръст като зачистя остават бронзови стружки,и мизерно масло.Видимо не се вижда да е на елипса отвора. Дайте моля :bowdown инфо за тази втулка дебелина дължина вътрешно ,външно (F). Номера на стартера е wv 02a 911023f.Благодаря предварително


pmidas
Мнения: 96
Регистриран на: Пет 25 фев 2011 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот pmidas » Чет 09 фев 2012 0:22


Днес и аз смъкнах стартера.
Направи ми впечатление че единия от болтовете (не този дето е с кабелната обувка) които излизат от машинката се мандахерца нагоре надолу.
Та се чудя дали машинката се е прецапала. Как мога да го диагностицирам.

ПС - Намерих едно добро видео което обяснява как се случват нещата:
http://www.youtube.com/watch?v=dGem9YsjCRQ&feature=fvsr

Само ми е интересно дали болта е нормално така да клати


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 09 фев 2012 8:44


emil210378 написа:Проблем.Днес легнах под колата за да извадя втулката на стартера от кутията ама то такава нямаше :shock :shock зачистих с отверка колкото можах но втулка не видях.Предварително измерих оста в началото с шублер, -1см и 2десети.Нагласих си подходящ метчик за да го навия в втулмата и да я извадя за да видя какъв е размера само че се оказа че метчика влиза почти плътно в корпуса на кутията.14,2мм с ситна резба е метчика, и малко удължение използвах. Възможно ли е до толкова да се износи че да я няма хич :banghead: :screwy ?С пръст като зачистя остават бронзови стружки,и мизерно масло.Видимо не се вижда да е на елипса отвора. Дайте моля :bowdown инфо за тази втулка дебелина дължина вътрешно ,външно (F). Номера на стартера е wv 02a 911023f.Благодаря предварително

Втулката е с дебелина на стената 1мм, т.е външния 14,1мм, вътрешния диаметър 12,1мм - това измерено на новата втулка с не прецизен шуплер който седи в багажника за всеки случай. Продават се по магазините готови, дължината на самата втулка е 14мм.
Възможно е да се е износила и да я няма изобщо, аз от моята с метчика изкарах съвсем малко стружки, които в никакъв случай не отговаряха на цяла втулка по обем.


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 09 фев 2012 8:50


pmidas написа:Днес и аз смъкнах стартера.
Направи ми впечатление че единия от болтовете (не този дето е с кабелната обувка) които излизат от машинката се мандахерца нагоре надолу.
Та се чудя дали машинката се е прецапала. Как мога да го диагностицирам.

ПС - Намерих едно добро видео което обяснява как се случват нещата:
http://www.youtube.com/watch?v=dGem9YsjCRQ&feature=fvsr

Само ми е интересно дали болта е нормално така да клати

Тоя болт изобщо не трябва да се мандахерца. За да мърда явно при някое предишно сваляне е пренатегнат и се е отчупил от отливката. По същество главата на тоя болт е една широка като шайба, както и на горния и на тях се "лепи" котвата която издърпва бендикса. Двата болта са в бакелитова отливка и изобщо не трябва да мърдат. На 90% съм убеден, че този елемент целия става от ладов стартер, поне аз карах известно време с такъв шалтер от лада. Дори и отворите за захващане, тия 3-те болта които го държат към стартера съвпадат.


Потребителски аватар
emil210378
Мнения: 99
Регистриран на: Сря 15 дек 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emil210378 » Чет 09 фев 2012 10:37


Благодаря :D . А втулката как се набива заедно с вече с сглобения стартер, или предварително с дорник?Искам да питам как да развия 3-те болта на шалтера, че се заоблиха главите,с спрей ги пръснах няколко пъти и дърво. Мислех да ползвам винтоверта с бургия Ф6 и да отстраня главите за да се отвори шалтера за профилактика и почистване.Идеята ми е да не би тези три болта да са с ситна резба че къде ще търся такива


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11902
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот К.Одаджийски » Чет 09 фев 2012 12:00


Втулката с мек дорник се набива, тя не влиза кой-знае колко трудно. На болтовете им разпили главите и ги сменяй смело, с нормална резба са си.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 33 госта