Инфо за ремонт на стартер БОШ

Споделете опит за собственоръчно направени подобрения или ремонти на вашият Volkswagen или попитайте как да ги направите сами
pmidas
Мнения: 96
Регистриран на: Пет 25 фев 2011 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот pmidas » Чет 09 фев 2012 13:14


Трите болта и при мен бяха проблем. След обилно киснене в WD-40 и доста вълшебни думички успешно заоблих главите. Наложи се да разпробием с дрелка главите (бургия 5мм). Днес си купих три нови болта от местната железария (15 ст.), Както и нов шалтер и четкодържач (66лв.) от едно магазинче на сливница:
http://www.fugo.bg/bg/contacts/store_sofia




Потребителски аватар
emil210378
Мнения: 99
Регистриран на: Сря 15 дек 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emil210378 » Чет 09 фев 2012 13:58


К.Одаджийски написа:Втулката с мек дорник се набива, тя не влиза кой-знае колко трудно. На болтовете им разпили главите и ги сменяй смело, с нормална резба са си.

Тия дни сглобявам и ще пиша за резултатите. Много ти благодаря за поясненията и разбирането като колега. Остава да си закупя всичко но след ден,два че ме събори парично акумолатура ,капачка,палеч,кабели,свещи..... и те май се навъртяха 250,близо 300 кинта, че май ми се обажда и помпата на хидравликата и там пари :cry:


pmidas
Мнения: 96
Регистриран на: Пет 25 фев 2011 21:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот pmidas » Нед 12 фев 2012 22:10


Само да добавя че е МНОГО важно да почистите клемите на акумулатора както и щипките а и всички кабелни обувки с шкурка!!! иначе като мен ще съберете доста студ пред блока.


Потребителски аватар
emil210378
Мнения: 99
Регистриран на: Сря 15 дек 2010 16:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emil210378 » Сря 15 фев 2012 11:15


Вече и аз мога да се похваля с отремонтирания ми стартер. С ходене по мъките се сдобих с тази най -малката втулка .Големи разбирачи са тези в магазина дето продават авточасти. Пълни некадърници. За една такава дреболия ходих 2 пъти до В. Търново.Дадох им номера на стартера ,и ги попитах по телефона дали имат всички части които ми трябват а те..... -Да господине заповядайте в нашия магазин , ама ако може да си донесете и стартера че да сравняваме .Занесох го в разглобено състояние но вече бях махнал втулките на ротора. (А. :shock .. :shock .? ме пита продавача а втулките къде са?) и аз останах потресен (нали ще мерим?) . След малък диалог на висок тон се наложи да донеса и старите втулки . След упорито търсене в едни кутий най накрая се намериха 2-те втулки (Ами третата?) (Сега колегата ще я донесе от другия магазин)идеше ми да го хвана тоя и да го сгъна като дърводелски метър :beat_butt2 . Та така ,исках да споделя че като си закупувате части от магазини може да попаднете на некомпетентни служители който да ви изкарат от нерви и време. На всички желая безаварийно шофиране . Лек ден.


Потребителски аватар
viktoris
Мнения: 500
Регистриран на: Пон 10 ное 2008 0:54
Автомобил: Passat 98 AFN Galaxy AHU 97
Двигател:
Местоположение: Монтана

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот viktoris » Чет 23 фев 2012 22:11


Бихте ли казали точно кой неща се смазвт с грес в стартера ?


Потребителски аватар
blagoykata
Мнения: 620
Регистриран на: Пон 23 окт 2006 22:05
Автомобил: Пасат
Двигател: АФТ 1996
Местоположение: Пловдив

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот blagoykata » Вто 24 апр 2012 18:34


Благодарност на колегите за полезната тема, особено на граЦкия radotom за онагледяването!
На моя стартер се бе счупил редуктора - от "Косер" 6,70лв (надявам се да е читав).
Освен почистването,
viktoris написа:Бихте ли казали точно кой неща се смазвт с грес в стартера ?

се смазват всички механики - Радо е описал в първата страница.

:beer


Потребителски аватар
kolev904
Мнения: 37
Регистриран на: Сря 17 авг 2011 0:03
Автомобил:
Двигател:

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот kolev904 » Нед 15 юли 2012 13:12


zdraveite izvinqvam se za latinicata no pisha ot telefona,karam golf 3 1.8mono i kogato palq kato, che zalepva,chuva se edin zvuk i neshte da zapali. Vaprosa mi e kakvo trqbva da smenq za da se opravi?


Потребителски аватар
emo8821
Мнения: 128
Регистриран на: Пет 08 юни 2012 13:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот emo8821 » Нед 15 юли 2012 13:17


kolev904 написа:zdraveite izvinqvam se za latinicata no pisha ot telefona,karam golf 3 1.8mono i kogato palq kato, che zalepva,chuva se edin zvuk i neshte da zapali. Vaprosa mi e kakvo trqbva da smenq za da se opravi?

след известно въртене се чува все едно едно съскане ли... Ако е това сменяш бендикса 24лв струва миналата седмица рециклирах целия стартер....


Потребителски аватар
kolev904
Мнения: 37
Регистриран на: Сря 17 авг 2011 0:03
Автомобил:
Двигател:

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот kolev904 » Пон 16 юли 2012 17:20


da samo edno saskane i pali ot 3-4 pat


Потребителски аватар
genov1
Мнения: 849
Регистриран на: Пон 09 май 2011 19:52
Автомобил: Passat CC
Двигател: CBBB 2008
Местоположение: Стара Загора

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот genov1 » Пон 29 окт 2012 10:49


При мен тази втулка във скороетната кутия липсваше напълно, добре че отвора не беше станал на елипса, че щеше да има кутията долу :mrgreen: И мен ме прецакаха малко с тия втулки, пича ми даде едни които ми се струваха много малки, аз даже му казах че изглеждат малки, ма той вика не, тия са, ма като се прибрах, цъ, съвсем различни, само тази на кутията стана, 12мм вътрешно, 14 външно. Тази в задния край моята също е 12мм, а той беше ми дал някаква 10мм, имам и една по средата, на едно като капаче, тя е 17мм. Редуктур в тоя стартер не видях, макар че в книгата пише че тоя модел има. При мен бяха се поразместили и магнитите на статора, имат едни пластинки които ги задържат и бяха се изправили, изглежда тази втулка като се износи, ротора се разцентрова и почва да стърже в статора ..


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот ktamen » Сря 09 яну 2013 22:03


К.Одаджийски написа:Тоя болт изобщо не трябва да се мандахерца. За да мърда явно при някое предишно сваляне е пренатегнат и се е отчупил от отливката. По същество главата на тоя болт е една широка като шайба, както и на горния и на тях се "лепи" котвата която издърпва бендикса. Двата болта са в бакелитова отливка и изобщо не трябва да мърдат. На 90% съм убеден, че този елемент целия става от ладов стартер, поне аз карах известно време с такъв шалтер от лада. Дори и отворите за захващане, тия 3-те болта които го държат към стартера съвпадат.

Поне на шалтерите, които аз съм разглобявал болтовете са с шестостенна глава със заварени медни пластини, като за ключ 13 и не са в бакелитова отливка. В бакелитовата отливка има гнезда за главите да не превъртат. За да се мандахерца болта значи или не е стегната гайката или бакелита е счупен или поизгорял от прекомерно загряване.
Целия възел от лада според мен няма да стане, но с малко желание могат поне болтовете да се вземат от някакво съветско возило. Аз моите съм ги сменил с руски целите от масивна мед, понеже главите не бяха шестостен като оригиналните се наложи малко побългаряване, но вече съм забравил точно как беше, минаха 6 - 7 години. Понеже въпросния голф изгни сложих същия стартер на сегашния голф и още си карам с него.


Потребителски аватар
naiturseniq
Мнения: 164
Регистриран на: Нед 22 мар 2009 5:41
Автомобил: VW Passat 2016
Двигател: 2000 TDI 150hp
Местоположение: varna

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот naiturseniq » Вто 12 мар 2013 12:48


При мен преди 3 дена направи следното: дадох на контакт , като изключи подгрева завъртях , но нищо не се случи ... още три , четири пъти така без нищо да се чува нито звук. Накрая завъртях пак и запали дирекно от четвърт дет се вика. Жена ми каза , че и при нея така станало сутринта. На след два дни веднъж се замисли от първия път дали да запали , но оттогава досега няма проблем . Бях готов да сменям четки , но ми казаха че може и да е от шалтера. Днес измих около стартера ако се задълбочи проблема дргугата седмица съм отпуска , го мятам. За сега ще изчакам . Според вас шалтер или четки ?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот ktamen » Вто 12 мар 2013 13:25


Вероятно стартера ти е наред, а проблема е от клемореда, но по-точна диагноза от разстояние и с толкова малко информация не може да се даде.
Издърпай тънкото кабелче от буксичката на шалтера и свържи буксичката директно с плюса на акумулатора да видим дали стартера ще завърти нормално.


Потребителски аватар
naiturseniq
Мнения: 164
Регистриран на: Нед 22 мар 2009 5:41
Автомобил: VW Passat 2016
Двигател: 2000 TDI 150hp
Местоположение: varna

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот naiturseniq » Вто 12 мар 2013 20:52


Ами никакъв звук не издава , няма цък, не се чува реле.Ако е клемореда може ли да спре да работи , после пак да си работи ? Другата седмица на село ще го проверя с контролна лампа . Четките са 5 лв не пречи да ги сменя и тях и да му направя профилактика.
Благодаря за насоките. :th_up


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6150
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Инфо за ремонт на стартер БОШ

Мнениеот ktamen » Сря 13 мар 2013 1:06


Да може да спре и после пак да проработи, проверява се както съм ти написал с кабел от плюса до малката буксичка. Всеки ремонт носи риск да счупиш нещо друго, не са само 5те лева. Ето ти един пример как една елементарна смяна на маслото може доста да ти усложни живота viewtopic.php?f=5&t=373030
Радотом май прави основен ремонт заради смяната на някаква дреболия - примери много.
Няма как да съм сигурен, че е клемореда, наистина проблема може да е от четките. Но е най-добре да пробваш първо най-лесното и най-вероятното, а именно клемореда.



Върни се в “Направи си сам!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 177 госта