Захранване на таблет в колата

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Захранване на таблет в колата

Мнениеот betaserk » Чет 13 апр 2017 21:41


Колеги, имам проблем със захранването на таблета, който ще слагам в колата. Исках да взема плюс и минус/за зарядното за кола/ от захранването на стереото, с идеята да изгася и тръгва с подаването на контакт, но има плюс и минус на които винаги има ток независимо дали колата е на контакт или не, има и един минус на които заедно със същия плюс идва ток като дам контакт, но е 9 волта. Плюса от стереото и минуса от запалката да кажем си има 12 волта :banghead От къде да захраня таблета? Искам да прекъсва захранването като изгася колата. Запалката има постоянно ток! Колата ми е Пасат Б6!




ltomov
Мнения: 7
Регистриран на: Пон 06 юли 2015 21:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот ltomov » Съб 20 май 2017 11:11


Здрасти, не знам дали си се оправил вече, че малко късно пиша, но все пак...

Цветовете на кабелите ги има на много места из гугъл - пишеш passat b6 wire harness colors ... нещо такова и излизат. Отделно и на самите кабели си пише кой за какво е.
Аз не съм експерт, но се мъча и аз сега с такъв проблем, та ще споделя какво съм изровил до момента :)

9те волта ако са от оранжевата жица, това трябва да е illumination wire - ако не се лъжа врътката, с която си усилваш и намаляваш яркостта на екрана. Тя би трябвало да е между 0 и 12 волта, в зависимост колко си я завъртял.
На теория (на моя пак б6 не е така, ама навсякъде пише, че трябва да е така :) ) по червената жица би трябвало да имаш 12в само когато двигателя е запален. Тя обаче някъде четох, че била с максимум 1 ампер, което ако е вярно може да не стигне за таблета. Освен ако таблета не е 5в с 2ампера примерно, тогава трябва да му стигне. Ама това си го провери най-добре из гугъл колко му е бушона на тая жица, да не те излъжа и да падне ако се включи таблета там.

Иначе би трябвало захранването да идва от жълтата, която е постоянни 12 волта, тя може да захранва повече ампери, пък червената да се ползва като старт-стоп сигнал за захранването - това обаче с таблета няма да можеш да го направиш без допълнителна платка.


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот betaserk » Съб 20 май 2017 22:59


Благодаря за инфото, колега! Не ми е останало време да се ровя в нета по въпроса. Ти с таблет ли си в твоето б6? Мъчи ме едно пукане при смяна на песните, много ме дразни и за сега не съм имал време да се занимая да търся кое и как и защо е, но е много дразнещо, таблета ми държи много за сега пък и нямам зарядно за кола, трябва да си купя и тогава да мисля. 2 или 1 ампера е по-добре да е за захранване на таблета?


ltomov
Мнения: 7
Регистриран на: Пон 06 юли 2015 21:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот ltomov » Нед 21 май 2017 0:56


За захранването трябва да видиш колко ти пише на зарядното за таблета. Аз имам един с 2 ампера и 5 волта, което прави някъде около 1 ампер на 12 волта.
Въпроса е волтовете да са колкото му трябват (сигурно 5), и да не се опитва да дръпне повече ампери от колкото е бушона, че тогава ще падне бушона.
Иначе аз на моя се опитвам да му монтирам едно raspberry pi - мини компютърче, пак подобно на таблет, ама и аз се мъча още със жиците и кутиите :)

А за това пукане... не знам, по принцип съм чувал че при такива монтажи се получава шум в музиката и слагат едни такива джаджи да го изолират https://www.amazon.com/PAC-SNI-1-3-5-3- ... B001EAQTRI
Ама ако е само при смяна на песните, може и да е нещо друго, за това вече не съм компетентен :) Може да пробваш да пуснеш видео с това пукане, да видим дали някой ще разпознае от какво е.

П.П. Сега ми отговориха в моята тема, че всъщност няма такава жица, дето да дава ток като е запалена колата - и двете захранващи жици са постоянни, което бая усложнява работата... Аз поне не знам лесен начин да стане това - трябва нещо, да разчита CAN шината, което си е страхотия :)

А иначе ти как си пускаш музика от таблета на колоните, не ти ли трябва външен усилвател за тая работа? Аз за моята така го направих, че иначе може да захранва единствено слушалки.

Последна промяна от ltomov на Нед 21 май 2017 18:27, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот betaserk » Нед 21 май 2017 8:30


С една дума ако ми е 2 ампера на 220 волта, на 12 да е 1 ампер, така ли да го разбирам? Ще пробвам да изтегля някой друг плеар и да видя дали с него ще пука. Нямам усилвател, използвам оригиналното стерео за тази цел, само му махнах лицето и затова нямам много мощност, трябва си едно стъпалце или усилвател някакъв, може и от там да идва проблема с пукането, тъй като за да чувам силно давам таблета до дупка усилен и на колата почти до край го увеличавам за да се чува много и ако песента е изтеглена някоя с по-ниско звучене не се чува много силно. Нормално се чува и дори силно, но много силно не може. Също пукането може да идва от това, че махнах едно заземяване като махах лицето на оригиналното стерео, ще видя през седмицата и може да му пусна едно минусче към някъде, четох че може и от там да е проблема с пукането, иначе като макс слушане мене ми е ок, защото не слушам толкова силна музика, но това пукане е гадно. Значи на 12 волта на стереото идва 1 ампер ли, това не можах да го разбера? Ако е така, не може ли с едно резисторче да се намали и да се ръгне директно, но се изключва само тази която е 9 волта, дето е за осветлението, значи с едно резисторче дали няма да стане? Иначе ето ми го клипа как стана при мен...



Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот Vasseto » Нед 21 май 2017 9:40


Проследи кой проводник няма напрежение при заключена кола.


ltomov
Мнения: 7
Регистриран на: Пон 06 юли 2015 21:11
Автомобил:
Двигател:

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот ltomov » Нед 21 май 2017 18:26


Ехаа много яко е станало.

За амперите трябва да видиш на оригиналното зарядно за таблета някъде трябва да пише Output: и там пише колко ток дава. Пише волтове и ампери - така ще знаеш колко ампера и волта трябва да му сложиш на таблета от колата.

Иначе волтовете и амперите могат да се променят с някакво зарядно. Примерно ако имаш някакви волтове и ампери, може да го промениш на по-малко волтове, ама с повече ампери - и обратно.

И има малко смятане.
Ако на запалката от колата имаш 12 волта и 2 ампера, това прави 24 вата (12 х 2) мощност на тая запалка.
Ако ръгнеш там някакъв адаптер, дето да преобразува тия 12 волта на 5 волта, ще имаш вече не 2 ампера, ами 4.8 (24 вата / 5 волта). Това 4.8 обаче е максимално възможния ток, който може да мине по тая жица, самото зарядно може да е ограничено до по-малко.

Тия цифри са примерни нали, не знам точните какви са.

С резистор може да смъкваш волтовете, само че това работи за малки ампери, не мисля че ще можеш да захраниш таблета така.
Трябва да видиш колко точно ток ти трябва (това дето го пише на зарядното) и с колко ток разполагаш на жицата и тогава може да си поръчаш някоя допълнителна платчица от ebay за тая цел.

Нещо такова примерно
http://www.ebay.co.uk/itm/140571118755? ... EBIDX%3AIT


Потребителски аватар
betaserk
Мнения: 1261
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 9:57
Автомобил: Renault Zoe
Двигател: electric 2014
Контакти:

Re: Захранване на таблет в колата

Мнениеот betaserk » Нед 21 май 2017 20:51


Ще го мисля това! Днес се оттървах от дасадното пукане с такова лесно решение, че усмивката ми е до ушите :) Ето...




Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 161 госта