RNS510 проблем с GPS сигнала

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Jmok
Мнения: 67
Регистриран на: Нед 31 авг 2008 23:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Jmok » Съб 23 дек 2017 17:15


Здравейте колеги, от няколко дена насам навигацията не може да получи сигнал от сателитите. "Вижда" от 9 до 13 сателита, но се свързва максимум с един, а по-често с 0, т.е. в прозорца за GPS view се вижда нещо от рода на 0/10 или 0/13 и рядко 1/9. На картата се движа в някакви незнайни местности и компаса все едно че е завъртян понякога на 90 а понякога на 180 градуса. Предполагам, че проблема е в антената на покрива (или усилвателя до нея?) и нещо и се е случило покрай ледовете и чистенето на покрива. Преди да сменя антената ми се иска да съм сигурен, че проблема е в нея (изглежда че струва над 400 лв.). Ще съм благодарен за всякакви съвети и напътствия как да локализирам проблема.
Навигацията няма регистрирани грешки и в "секретното" меню в секция "GPS" статуса e GPS antenna : connected
Радиото си работи, имам и GSM модул с RSAP, който също работи и сигнала на мрежата изглежда ок. Всичко е фабрично инсталирано, колата е Тигуан, 2009г.




Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Vasseto » Съб 23 дек 2017 17:32


Здравей колега,
и аз минах по този път. Оказва се, че от време на време тази навигация се връща в заводски настройки сама. И загубва разпознаването на компонентите към нея. При мен се получи при запалване на мотора. Смени си цвета на дисплея, загуби GPS антената, както си го описал и изчезнаха информационните дисплеи на таблото. Единия вариант е да отидеш при дилър и да ти запознаят антената с колата. Другия вариант да си купиш нова антена за 20-25лв и да си я монтираш. Аз избрах втория.


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот xtoni » Съб 23 дек 2017 18:40


Няма запознаване с антена, има рестартиране на навигацията евентуално ако софтуерно нещо се е случило. Ако е изгубило комуникация с табло се прекодирва с Vcds, но запознаване с антена не съществува!! Да вариянт е с евтина gps антена да се види дали нещата са ок. Но опитайте първо с рестарт от 3те бутона <>i


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Vasseto » Съб 23 дек 2017 22:00


Има някаква защита против кражба на компоненти. Казват ми я чат пат как се казва, но така и нея запомням. На моето B7 не се получава с рестарт. Гледах сумати клипчета в тубата и при мен не помогнаха. Топъл рестарт или студен рестарт- ефект 0. Появига се и 2 блуждаеши грешки след това. Карам си с тях и тъй като няма инфо за тях в Ross Tech Wiki. Все си мисля че са за GPS антената.


Jmok
Мнения: 67
Регистриран на: Нед 31 авг 2008 23:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Jmok » Сря 27 дек 2017 19:07


Това с ресета беше първото, което направих, но нямаше ефект. Днес включих диагностичните софтуери, не показаха нищо нередно. Махнах панела отзад на тавана и достигнах антената. Като разкача си казва Status: "Disconnected", като я закача си пише "OK" (с ODIS), т.е. поне самодиагностиката на антената, която си прави, изглежда че е нормално, но може все пак антената да е скапана. После стигнах по-далеч и понеже бях с обновен фирмуер 4020 (от около година) върнах на предишна версия, с която съм карал доста. Резултата - 0/0 сателита, а преди това беше 0/8, 0/9 или 0/10. Дори кръгчето (колата ми) се движеше по картата, но със стария фирмуер 2720 си седя някаде в германия. CD-то с картата не порменя нищо, но не успях да я кача на хард диска. Странното е, че вместо например 0 от 9 сателита, сега показва 0 от 0, което ме кара да се притеснявам, дали самата навигация не е изпушила нещо в частта GPS.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Vasseto » Сря 27 дек 2017 19:20


Заради тази антена ми качиха софтуера от 3970 на 5238 и пак същата работа. Но не е загубвала сателитите напълно. Може би след като я разходих малко и чак тогава ги намираше, но не искаше да ги ползва. Тези 2 грешки има ли ги вече при теб:
Прикачени файлове
IMG_20170225_115932.jpg


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот xtoni » Сря 27 дек 2017 19:58


Ако фабричния софт е 2720 Тази медия е 1т0035680С, версия “C” е една от най-дефектните модели. По принцип преинсталиране на софт може да реши проблема трябва да се пробва. Също и за всеки случай гпс антена друга от 20-25лв, или заповядай ще пробваме с друг рнс510 дали проблема се решава


Jmok
Мнения: 67
Регистриран на: Нед 31 авг 2008 23:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Jmok » Сря 27 дек 2017 20:35


Навигацията не регистрира никакви грешки! Проверено с VCDS, с ODIS и с OBDEleven :) (не че има значение)

Оригиналния фирмуер беше 0900. От първия лог:
Part No SW: 1T0 035 680 B HW: 1T0 035 680 B
Component: RNS-MID H04 0900
Revision: AB001001

От системното меню:
HW Vehicle: 0xC201
HW Radio: 0004

Утре възнамерявам да върна фирмуера 4020 (защото с 2720 не можех да кача новата карта) и ще видя какво се случва.

П.П. Още малко детайли от случката с изчезването на сателитите... Та, работеше си всичко (до преди 1-2 седмици?) и не го ползвах, защото си карам по един маршрут :), но ми се наложи да въртя в едни улички и натиснах картата за да се ориентирам. Оказа се, че съм някаде наоколо, ама не точно. Оправих се с уличките и се втренчих в картата. Показваше 0/х в прозорчето със сателитите. Стигнах до офиса и я зарязах така. Вечерта на тръгвне карах около километър и после се появиха 2/х, 3/х и пак 0/х. Тогава ресетнах навигацията от трите копчета. Вместо да тръгне, за първи път показа оня мрачен екран за SWL loading missing CD или нещо такова (фирмуера е качен преди година и не съм слагал никакви цд-та след това). Не загледах в детайли надписа и или изключих/включих или повторих ресета, след което се показа логото и всичко си тръгна нормално, пак без сателити. Та това е в общи линии.


Jmok
Мнения: 67
Регистриран на: Нед 31 авг 2008 23:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Jmok » Сря 27 дек 2017 20:39


Vasseto написа:Заради тази антена ми качиха софтуера от 3970 на 5238 и пак същата работа. Но не е загубвала сателитите напълно. Може би след като я разходих малко и чак тогава ги намираше, но не искаше да ги ползва. Тези 2 грешки има ли ги вече при теб:


Не, при мен ги няма тези грешки. Не съм експерт, но ми се стурва, че това което си показал на екрана не е от RNS510. Според гугъл е предна камера за тоуаран :)

Последна промяна от Jmok на Нед 31 дек 2017 13:12, променено общо 1 път.


Jmok
Мнения: 67
Регистриран на: Нед 31 авг 2008 23:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Jmok » Чет 28 дек 2017 17:42


Днес сложих фирмуер 3810, без особена промяна. Алманаха е в статус invalid, a сателитите са 0/0. Явно ще пробвам с някаква китайска антена, която временно да включа отзад на тавана в буксата до антената, но се оказа че има два вида - на 5V и на 12V. И на всички казват, че стават за всичко...Някой знае ли коя антена със сигурност работи с RNS510? Ако може линк ще е чудесно, още повече, ако е в България :)


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот xtoni » Чет 28 дек 2017 22:04


Най-сигурно си я включи директно зад навигацията, всяка една става с букса Факра на 5v. Ако неще пак имам радиотунер платка с гпс, от друга навигация! Така че вариянти доста


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Vasseto » Съб 30 дек 2017 12:15


Jmok написа:
Vasseto написа:Заради тази антена ми качиха софтуера от 3970 на 5238 и пак същата работа. Но не е загубвала сателитите напълно. Може би след като я разходих малко и чак тогава ги намираше, но не искаше да ги ползва. Тези 2 грешки има ли ги вече при теб:


Не, при мен ги няма тези грешки. Не съм експерт, но ми се стурва, че това което си поклазал на екрана не е от RNS510. Според гугъл е предна камера за тоуаран :)


Тези грешки ги няма в Ross Tech Wiki. Сега чета за тях и май ще се окаже че са от RNS-са. За функцията Sign Assist. Т.е. колата ги търси но радиото не ги дава. Отивам да ровя из RNS.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2635
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Vasseto » Нед 31 дек 2017 13:01


Грешките на адрес A5 се оказаха от RNS-а. Не съм му пуснал Traffic Sing. След прекодиране в RNS-a всичко си дойде на място.
Прикачени файлове
IMG_20171231_123239.jpg


Jmok
Мнения: 67
Регистриран на: Нед 31 авг 2008 23:46
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот Jmok » Нед 31 дек 2017 13:22


Супер!

А моята сага продължава. Докато чакам да пристигне антената отивам да сложа фирмуер 5238 ей така. от скука :). Вчера карах малко и сателитите бяха от 0/0 до 0/4 и си останах в Regensburg. Това ме навежда на мисълта, че GPS модулът все пак чува нещо ....

xtoni написа:Най-сигурно си я включи директно зад навигацията, всяка една става с букса Факра на 5v. Ако неще пак имам радиотунер платка с гпс, от друга навигация! Така че вариянти доста

Благодаря колега, все още се надявам да не стигаме до платките, но ако се наложи ще се възползвам. Тунера сваля ли се от дънната платка (на слот) или е запоен за нея?

Предполагам GPS модула е едно от трите метални кутийки в дясно:
Изображение


Потребителски аватар
xtoni
Мнения: 687
Регистриран на: Вто 08 май 2012 23:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Haskovo

Re: RNS510 проблем с GPS сигнала

Мнениеот xtoni » Нед 31 дек 2017 13:30


Цялата платка която е на снимката е радио тунер с гпс.
Намира се след дънната платка отдолу нагоре, Тоест тя е втората платка точно това което на снимката ти



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 22 госта