Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Силна музика, видео и навигация във Вашия Volkswagen
Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Съб 13 апр 2019 18:00


Здравейте колеги,
днес си смених оригиното нави (Radio Navigation System (RNS) MCD) с мултимедия, тази:
http://hesperus.bg/product/2din-70vw732B/

И имам няколко въпроса:
1. -OBD2 (възможност да четете информация от бордовия компютър на автомобила)
тази опция как се свързва към OBD-то?
2. -RDS (Системата за предаване на данни)
Тaзи опция какво представлява? Със старата мултимедия като палех колата ми изписваше на FULL FIS-a Welcome и в горната част ми даваше кое радио слушам, песен от диск или др.
Изображение
Та въпроса ми това RDS за тези данни ли е и ако да, кое от схемата е за това?
Изображение
Като правих инсталацията на новата медия, оградените в синьо и червено нямаше къде да се сложат на новата мултимедия и предполагам, че е някое от тях, като все си мисля, че са 3те оградени в червено, на конектора има само тези 3те оградени пина, останалите гнезда в буксата са свободни. Предполага че тази букса трябва да се премахне и да се извадят пиновете и да се свържат към кякои кабели към новата, като от кабелите на новата мултимедия имаше 3 запушени кабелчета с тапички, на тях пишеше KEY1 и KEY2, а на 3тия нищо не пишеше, червен, предполагам че е плюс някакъв.
Това са 2те букси които останаха не включени:
Изображение

Това е схемата на новата медия:
Изображение


Имам и още едно питане, радиото нещо е много зле, почти не хваща никое радио на сканирането, от какво може да е, със старото нямах ядове?




Потребителски аватар
M.Georgiev
Мнения: 208
Регистриран на: Пет 02 ное 2018 21:18
Автомобил: Touran
Двигател: BSX-109hp-2009

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот M.Georgiev » Съб 13 апр 2019 21:01


За 400лв. се взема 9" 4гб.рам и РХ5 процесор, ама и бг търгашите трябва да се спонсорират...
OBD2 за да ти показва/трие грешки, трябва да вземеш допълнително блутут модул (5-20лв.) от алито например.
RDS-a означава радио дейта систъм-имат го всички радиа отпреди 12-15г. до сега. И няма нищо общо с букси и бутони.
Вероятно антената е скапана. Пробвай с друга на сухо. Най-малко една тел да вкараш трябва да хваща, ако е в населено място.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Нед 14 апр 2019 9:30


За OBD-то имаш предвид, че не става с връзване на жици, а например с ELM, така ли? Имам ELM, просто ми беше интересно дали по някакъв начин не се връзва директно към кабелите, които са на OBD буксата и така да вади инфо.
За RDS-а, нещо не те разбрах... питането ми беше, дали на FIS-а не може да ми изкарва както с оригиналното нави, Welcome, номер на песен, кое радио слушаш и т.н. Все пак някак колата трябва да извлича тия данни от мултимедията, а като смених навито с мултимедията, останаха тия букси като излишни, имат кабели на тях, т.е. са се ползвали от старото радио.
Въпроса тук беше дали данните не текат точно по тези кабели, който сега седят несвързани и ако е така, къде да ги бодна, понеже останаха и 3 кабелчета с тапички от новата мултимедия, които също не са свързани към нищо.
Дали пък не трябва с VCDS нещо да прекодирам?
Тва с радиото ще го тествам, предполагам че нещо тоя преходник, който е за антената и върви с мултимедията, вероятно е прецакан нещо.


JORDITO
Мнения: 250
Регистриран на: Пон 19 май 2008 8:49
Автомобил: Skoda Octavia III и Seat Leon 1P
Двигател: CLHA 2014 и CAX 2012
Местоположение: София

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот JORDITO » Нед 14 апр 2019 20:17


Като цяло на червената букса са ти can high и can low. По тях се предава вероятно към fis-а инфото.
Радиото ти е зле защото не се захранва антенният ти усилвател на колата.
Купи си това и го сложи отзад на медията. Синия кабел го свързваш със син такъв на буксата на медията. ANT/AMP

Изображение

https://aval-bg.com/product/2497-antene ... cv-1500-03


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Пон 15 апр 2019 11:29


Ще го поръчам адаптера.
Добре, а тези огреденото в червено имаш ли идея за какво са (DISPL Clock, DISPL DATA и DISPL ENA)? Те също не са свързани към мултимедията по никакъв начин.
Попрочетох малко, но имам доста неясни неща по темата, както и да е, като гледам диаграмата на новата мултимедия има canbus-DTX и canbus-DRX, може би през тях би трябвало да комуникират...
Търся из нета, но никъде не успях да намеря инфо как да изкара данните от radio-то на FIS-а и май най-горната част от фиса ще остане неизползваема :cry


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Пон 15 апр 2019 15:54


От една друга тема намерих това:
29 - За трансфер на данни (CAN), екраниране изходните сигнали
30 - Radio / Навигация - Clock
31 - Radio / Навигация - Дата
32 - Radio / Навигация - Разрешаване

Това според мен са оградените в червено, остава някой да даде идея къде вероятно се връзват към новата мултимедия и може би прекодиране.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот Vasseto » Пон 15 апр 2019 19:21


Здравей колега,
не че съм черноглед, но няма да го пуснеш. Трябва някой да ти направи адаптер само за тази мултимедия и твоя модел кола. От тук на сетне само ще хвърляш пари на вятъра и резултата ще клони към 0. При RCN210 е същата работа. Адаптера за CAN е само кога да загаси медията.
Нещо подобно взех цък.

Или да търсиш нещо от сорта: цък. Това не съм сигурен дали ще ти изобрази радиата на таблото.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Пон 15 апр 2019 21:49


Ясно, значи не си заслужава... гадно малко, че ще остане неизползваема и черна горната част на фис-а.


JORDITO
Мнения: 250
Регистриран на: Пон 19 май 2008 8:49
Автомобил: Skoda Octavia III и Seat Leon 1P
Двигател: CLHA 2014 и CAX 2012
Местоположение: София

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот JORDITO » Вто 16 апр 2019 7:26


Отиди при Стамбата (Станимир) на Попова шапка 58 в Редута , да ти ги върже кан комуникацията. Правил го е вече на други медии. 0888 80 34 27


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2637
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот Vasseto » Вто 16 апр 2019 10:31


При мен изчезна и навигацията, не че съм я ползвал някога.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Вто 16 апр 2019 12:44


JORDITO написа:Отиди при Стамбата (Станимир) на Попова шапка 58 в Редута , да ти ги върже кан комуникацията. Правил го е вече на други медии. 0888 80 34 27

Мерси за контакта, но се чудя какви позитиви ще има като го върже по CAN и дали изобщо има смисъл, ако наистина не може да ми показва на горната част някакво инфо от медиата, не виждам никакъв смисъл. Можеш ли да кажеш като го вържа по CAN какви позитиви ще има това?


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Вто 23 апр 2019 10:16


Радиото вече е перфектно!
Обаче съм прецакал планките за захващането към рамката... беше голяма борба докато извадя мултимедията.
По принцип и сега си седи на мястото, но много лесно може да се извади и ми се иска да сложа други планки, но не намирам... Някой има ли идея от къде да си поръчам? Излизат ми какви ли не, но намирам точно такива като тези...
Изображение

Гледам че продават цели метални гнезда с планки, но крачетата на планките са в средата, някак ми се струва, че няма да паснат при мен, защото при мен дупките за ключетата с които се сваля са в 4те ъгъла, т.е. трябва да има 4 крачета, в 4те ъгъгла, а не 2 крачета в средата... някой сблъсквал ли се е с подобен проблем?
Изображение


JORDITO
Мнения: 250
Регистриран на: Пон 19 май 2008 8:49
Автомобил: Skoda Octavia III и Seat Leon 1P
Двигател: CLHA 2014 и CAX 2012
Местоположение: София

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот JORDITO » Сря 24 апр 2019 12:33


Няма да стане. Поизправи си старите и го слагай така.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Смяна на оригинален Radio Navigation System (RNS) MCD

Мнениеот zografski » Сря 24 апр 2019 13:43


даже се отказах и тях да слагам, стана идеялно без луфтове и реално не се вади лесно, така че го заебавам така.
Сега ми остана да деактивирам оригиналното нави с VCDS и ако мога да си изкарам поне Welcome екранчето при палене, но ми се прецака лаптопа и остава за по натам.
Някой знае ли как става прекодирането, да не търси оригиналното нави или как да си изкарам Welcome при контакт/палене?



Върни се в “CAR Audio, Video & Navigation”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 129 госта