Относно маркировка за паркиране.

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот anonym0us » Нед 18 яну 2015 14:14


Здравейте, колеги. Имам едно питане. С един познат се заговорихме, че маркировката доло на снимката според НЕГО е грешна, и трябва да е наобратно. А аз казвам, че е правилно да влизат назад, да паркират (улицата е еднопосочна) защото после лесно се излиза и няма мъртвата зона дали идва кола и можеш да излезеш по-бъро. Докато ако е на обратно и влизаш с предницата, при излизане назад е по-трудно и не се вижда дали идва кола, и така се задръства движението. Снимката по-долу е направена от мен, защото нямам снимка на улицата.
Кажете си вашето мнение, дали така трябва да са маркировките са паркиране или на обратно. Дано сте ме разбрали и моля без заяждане и конфликти в темата. Търся все още информация в интернет, но не откривам.
Прикачени файлове
photo_verybig_1263522.jpg
А тази си е на улицата, която според мен не е грешна и мисля, че си е правилно начертана.
2.JPG
Тази според другаря, е правилна




Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот Asen_D » Нед 18 яну 2015 14:39


Другаря е прав :th_up


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3098
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот georgebonev » Нед 18 яну 2015 16:18


Според Наредба 2 от 17.01.2001г. чл.27 и Приложение 14:
Изображение
И малко по-надолу има таблица (Приложение 24) с нужните размери, където:
с = 4.00 м
а1 = 5.60 м
при подреждане на 45' за леки автомобили.

Мисля, че при посоченото платно с две ленти, еднопосочно, според широчината на платното (около 6м по снимката), правилното е на втората снимка на колегата.
Ако е двупосочно движението, би трябвало платното да е двойно по-широко и тогава ще е правилна първата снимка.


Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот anonym0us » Нед 18 яну 2015 16:46


Благодаря колега за информацията, много ми е полезна за доказателство с наредбата която си намерил. Да улицата е еднопосочна, затова съм сложил посока само надоло, на обратно е забранено. Въпреки всичко съм прав :c020


Потребителски аватар
Asen_D
Мнения: 2239
Регистриран на: Чет 19 яну 2006 0:25
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот Asen_D » Нед 18 яну 2015 17:19


прав си явно, но е безумно както всичко


Потребителски аватар
georgebonev
Мнения: 3098
Регистриран на: Пет 10 май 2013 10:04
Автомобил: Golf 3 Variant
Двигател: 1.9 TD AAZ 1994
Местоположение: Търговище
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот georgebonev » Нед 18 яну 2015 17:33


И на мен ми е "криво" това подреждане, защото по принцип (и по закон/наредба предполагам) спирането и паркирането е в дясната страна на платното, по посока на движение. И да може да се "заобиколи" спрелия/паркирал от лявата му страна.
Всъщност, като се замисля, не съм попадал и забелязвал досега посоченото паркиране по Наредба-та.
Оказва се, че за еднопосочно движение, може:

Глава петнадесета

СПИРАНЕ, ПРЕСТОЙ, ПАРКИРАНЕ



Чл. 95. (1) При спиране скоростта на движение на пътното превозно средство се намалява плавно. Рязкото спиране се забранява, освен ако това е необходимо за избягване на пътнотранспортно произшествие.

(2) За пропускане на участниците в движението, които са с предимство, спирането се извършва в заеманата лента за движение.

Чл. 96. (1) За престой извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение. Когато това е невъзможно, спирането за престой се извършва успоредно на оста на пътя, най-вдясно на пътното платно.

(2) За паркиране извън населените места пътните превозни средства се спират извън платното за движение.

(3) За престой и паркиране в населените места пътните превозни средства се спират възможно най-вдясно на платното за движение, по посока на движението и успоредно на оста на пътя. Допуска се спиране за престой и паркиране на моторни превозни средства с максимално допустима маса до 2,5 т върху тротоарите, успоредно на оста на пътя, ако откъм страната на сградите остава разстояние най-малко 1,5 м за преминаване на пешеходци.

(4) На пътно платно с еднопосочно движение се допуска престой и от лявата страна по посока на движението, ако това не пречи на движението на пътните превозни средства.

Чл. 97. Водачът и пътниците могат да отварят врата, да я оставят отворена, да се качват и да слизат от превозното средство, спряно за престой или паркирано, след като се уверят, че няма да създадат опасност за останалите участници в движението.

Чл. 98. Водачът на спряно за престой или паркирано пътно превозно средство може да го напусне, ако е взел мерки то да не потегли само.

Чл. 99. (1) На път извън населено място водачът на недвуколесно пътно превозно средство, спряно на платното за движение поради повреда, е длъжен незабавно да го измести извън него или - в случай че преместването на пътното превозно средство се окаже невъзможно - да го обозначи така, че то да бъде забелязано навреме от водачите на приближаващите се пътни превозни средства.

(2) На път в населено място водачът на недвуколесно пътно превозно средство, спряно на платното за движение поради повреда, е длъжен незабавно да го измести на място, където паркирането е разрешено, или извън платното за движение, или ако това се окаже невъзможно - да го обозначи така, че то да бъде забелязано навреме от водачите на приближаващите се пътни превозни средства.

Чл. 100. (1) Когато за сигнализиране на повредено пътно превозно средство се използва предупредителен светлоотразителен триъгълник, той се поставя на разстояние най-малко 30 м от пътното превозно средство в пътната лента, заета от него, и срещу посоката на движение на заобикалящите го пътни превозни средства. На автомагистрали и пътища с разрешена скорост на движение над 80 км/ч предупредителният светлоотразителен триъгълник се поставя на разстояние, не по-малко от 100 м.

(2) Като допълнителен сигнал за обозначаване на повредено пътно превозно средство може да се използва включването на авариен сигнал или габаритни светлини.

(3) Правилата по ал. 1 и 2 се прилагат и за пътните превозни средства, които са спрели за оказване на помощ.

Чл. 101. (1) Спирането за престой и паркирането са забранени:

1. до спряло пътно превозно средство от страната на движението;

2. в тунели и подлези;

3. в пътни участъци с ограничена видимост;

4. върху трамвайни и железопътни линии или в такава близост до тях, която може да затрудни движението на релсовите превозни средства;

5. на пешеходни или велосипедни пътеки и на разстояние, по-малко от 5 м преди тях;

6. на кръстовища и на по-малко от 5 м от тях;

7. на мостове, надлези и стеснени участъци от пътя;

8. на места, където пътното превозно средство ограничава видимостта на участниците в движението към пътен знак, пътен светофар или друго средство за сигнализиране;

9. на платното за движение, където разстоянието между пътното превозно средство и пътната маркировка, забранена за пресичане, е по-малко от 3 м или където действа забраната на пътен знак В24 или В25.

(2) Освен в посочените в ал. 1 случаи паркирането е забранено:

1. пред входовете на паркове, училища, театри, кина, предприятия и други места, където е възможно да влизат или да излизат пътни превозни средства;

2. на платното за движение и на тротоара непосредствено пред входовете на жилищни сгради и гаражи, когато това затруднява достъпа до тях;

3. на спирките на превозните средства от редовните линии за обществен превоз на пътници.


Потребителски аватар
anonym0us
Мнения: 1721
Регистриран на: Нед 01 яну 2012 22:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: ηετρϰζ

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот anonym0us » Нед 18 яну 2015 19:03


Значи за това което питам, не съм си го измислил а по-скоро мой приятел ме пита за това, и аз му казах, че си е маркирано нормално, и от там започна спора. Става въпрос за гр. Петрич, момчето е от там а тази маркировка е правена по евро проекти и тротуарите са стеснени и улицата е разширена. Хората недоволстват за маркировката, но не разбирам защо, като така направената им улеснява паркирането и излизането от парко мястото. Но какво да се прави, свикнали сме да ни е какафония всичко и когато почнат да ни нареждат нещата както трябва, не ни харесва пак.


virus_2005
Мнения: 256
Регистриран на: Чет 04 яну 2007 22:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот virus_2005 » Нед 18 яну 2015 21:35


Правилно е да бъде направена маркировката, като на снимка 1.

В ППЗДвП е дадена тази фиг. и няма обозначена посока, като задължителна, но ...!

Изображение

Ако погледнете изображенията на маркировката в ППЗДвП в Чл. 65. и посоката на движение на другите фиг. логично е правилно да бъде направена маркировката, като на снимка 1 от първия пост.
Такова извращение не съм виждал никъде, като на снимка 2 :confused


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6154
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот VWGT » Нед 18 яну 2015 21:57


не знам кое е правилното, но в София по всички еднопосочни улици с подобно паркиране маркировката е като предположението на другаря ти на снимка 1
само за пример
https://www.google.bg/maps/place/bul.+%22Vasil+Levski%22,+Sofia/@42.688456,23.324864,3a,75y,267.28h,90t/data=!3m4!1e1!3m2!1sUPoUBqSGFMGoYyM0fxWajg!2e0!4m2!3m1!1s0x40aa857190358e09:0x839c869c477d6bd3?hl=en


Потребителски аватар
doaiena
Мнения: 1500
Регистриран на: Чет 05 фев 2009 17:51
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София, Зоната на здрача
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот doaiena » Нед 18 яну 2015 22:53


Може би в закона се има в предвид, че при паркиране на кола като от снимка 1 е грешно, поради причината, че има лоша видимост при потегляне на мпс на заден ход срещу движението, а при паркиране на задна скорост като образец от снимка 2 е правилна съответно защото водача на мпс има добра видимост към пътя!
Нагледен пример като завиеш на дясно по бул.Панчо Владигеров посока бул.Сливница малко след бензиностанцията паркират по образец снимка 1 и излизането на заден е много рискован!


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот vucata » Нед 18 яну 2015 22:57


Ако тази маркировка на снимка 2 се постави на някоя тясна уличка можеш да забравиш да паркираш....паркирането ще става само назад...Въпреки, че дори и в София например на бул. Васил Левски посока НДК към Попа маркировката си е като на снимка 1...въпреки, че има 3 ленти :smil
Сега като се сетя и от другата страна на булеварда е същата маркировка :th_up


Потребителски аватар
doaiena
Мнения: 1500
Регистриран на: Чет 05 фев 2009 17:51
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София, Зоната на здрача
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот doaiena » Нед 18 яну 2015 23:03


Точно това е идеята паркираш назад и съответно после имаш добра видимост при потегляне и не създаваш опасност за птп!


Потребителски аватар
vucata
Мнения: 3610
Регистриран на: Пон 28 сеп 2009 8:38
Автомобил: Ford Mondeo MK2
Двигател: 1.8TD 2000
Местоположение: Bulgaria- Sofia
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот vucata » Нед 18 яну 2015 23:08


То хубаво...ама искам да ги видя колко улици точно са с такава маркировка....
А и като знам горе долу процента на можещите да паркират назад чак ми се плаче :icon_lol


Потребителски аватар
doaiena
Мнения: 1500
Регистриран на: Чет 05 фев 2009 17:51
Автомобил: Audi A3
Двигател:
Местоположение: София, Зоната на здрача
Контакти:

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот doaiena » Нед 18 яну 2015 23:13


В интерес на истина не се сещам улица на която се паркира по образец на снимка 2, а в по тесните улици се паркира успоредно според схемата дадена от колегата georgebonev, а в кварталните улички се спира кой къде намери :mhihi


Потребителски аватар
Mario951
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 30 дек 2012 21:50
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Русе

Re: Относно маркировка за паркиране.

Мнениеот Mario951 » Нед 18 яну 2015 23:30


Само аз ли си мисля че при вариант 2 предпоставката за ПТП е също толкова голяма :gruebel В крайна сметка на където и да се върти човек гъзъ му все ще е отзад :mhihi Като паркира някой джип с прозорци на 5% или някой бус до тебе вари излизай, пак блъскаш аварийните, прекръстваш се и бавно назад/напред :biggrin

П.П За сметка на това е предпоставка за задръствания :Mr Green Fun



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 38 госта