Аквариум за рибки

Взаимопомощ, полезна информация и всичко, извън темата на останалите секции
Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Аквариум за рибки

Мнениеот $100 » Нед 28 май 2017 16:12


Пробвах да се регистрирам в един по-специализиран форум за аквариуми, но не се получи и се отвратих от идиотските им защити. Надявам се тук има достатъчно хора с аквариуми и може да дадат някоя насока. Трябва ми нормален аквариум "правоъгълен", но по възможност да е цяла отливка - не знам има ли такива или всички са от лепени стъкла. Желателно е да е от закалено стъкло.




Потребителски аватар
M3ntata
Мнения: 843
Регистриран на: Нед 07 юни 2015 16:02
Автомобил: Golf MK4 4motion
Двигател: V5 AGZ

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот M3ntata » Нед 28 май 2017 17:29


Не си писал обем и бюджет, до преди години и аз гледах в аквариум около 40-45л. Но с течение на времето разбрах, че нямам време да се грижа и лека полека раздадох рибките, преди 1-2г шътнах и аквариума. Братовчедка ми миналото лято си търсеше (от нула тръгнаха за първи път заради малкия) та им предложих да си вземат втора ръка готова с помпи и всичко нужно от OLX. Та се оказа, че има доста изгодни оферти взеха си малко аквариумче (вероятно около 30лв) със помпите, капака, вътре с специални скривалища камъчета по дъното и тн. Дори има хора които продават цели аквариуми с рибките, просто както казах в един момент осъзнават, че не могат да се грижат и така се стига до продажбата им. Пък аз си ги раздадох без пари :dummy но пак по добре от колкото да живеят и да умрат в мизерия заради липса на грижи.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот $100 » Нед 28 май 2017 22:11


Сметнах го около 25л според мястото, не знам за малък ли минава. Нещо от типа 0,30х0,25х0,30см.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот k_garchev » Нед 28 май 2017 22:20


Ако акватиума ще е с таква големина,по-добре не се занимавай!Или за такъв аквариум си купи 2 златни рибки и готово.


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот $100 » Нед 28 май 2017 22:22


Ами рибките няма да са повече от 2-3. В момента имаме някакъв, но е сферичен и не е удобен.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот k_garchev » Нед 28 май 2017 22:24


А гледате ли в момента някакви рибки във сферичния?


Потребителски аватар
$100
Мнения: 942
Регистриран на: Нед 18 мар 2012 20:48
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: BG

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот $100 » Нед 28 май 2017 22:28


В момента точно не. Имаше 1-2 до преди година, но умряха. Нямаше помпа поради кръглата форма и може би това им влошава средата.


Потребителски аватар
k_garchev
Мнения: 2712
Регистриран на: Съб 08 мар 2008 13:12
Автомобил: VW Golf 4 2.3V5 4motion
Двигател: AGZ
Местоположение: Пирдоп
Контакти:

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот k_garchev » Нед 28 май 2017 22:32


Купуваш си един втора употреба от някой сайт иси готов.Препоръчвам златни рибки.Много са издържливи и не се налагат много грижи.По желание може да се добави и една помпичка,за да не сменяш много често водата.

Последна промяна от k_garchev на Пон 29 май 2017 13:06, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
Vasseto
Мнения: 2634
Регистриран на: Вто 06 сеп 2005 17:09
Автомобил: Passat B7 Passat B5_5 Jetta V
Двигател: CFFB AVF BXE
Местоположение: Пловдив

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот Vasseto » Нед 28 май 2017 23:23


Златни рибки са от семейство Каракудови. Най-непретенциозни риби.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот stefan4o » Пон 29 май 2017 8:09


С тоя размер аквариум - скариди е най-добре. Питай мен. Имам три скаридарника (30, 20 и 15-литров, поръчал съм два 60-литрови още), като третия го готвя да го пълня след две седмици с колония :icon_lol Иначе и аз започнах с риби, но в момента, в който се запознах със соленоводните скариди забравих за всякакви риби :bowdown
Изображение
Иначе ако държиш на риби - неонките са най-издръжливите (семейство Харацинови), при мен вече втора година са си все 9, толкоз ги купих. Но искат по-голям аквариум, с 20-литров няма да стане.
Относно аквариума - този, който търсиш ти с "цяла отливка" е всъщност фирмен. Има китайчета, полски, има и по-скъпи марки. Ориентировъчно цената на 20-литрово китайче с оборудването е от сорта на 70-80 кинта някъде, според зависи промоции и т.н.


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6045
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот DoH_KuXoT » Пон 29 май 2017 9:11


Това е една много дълга тема но за любител според мен един 30-50л аквариум с гупи и неонки , вътрешен филтър, нагревател с терморегулатор и автоматична хранилка с някакво лед осветление осигурява всичко необходимо на рибките и не изисква от теб почти нищо, само от време на време да сменяш определено количество вода с прясна престояла 1-2 дни като с изброените неща се вписваш в един бюджет около 150лв и всичко ще е ново. Може даспестиш автоматичната хранилка тя е около 25лв в Али експрес, но аз лично с нея се родих и спрях да занимавам приятели и родители да ми хранят рибите като ме няма за по-дълго пък и миризмата на храната за рибки е едно от нещата, които малко хора понасят, жена ми изобщо :mhihi .
Гледам рибки от дете... едно от най-важните неща е аквата да е на място, което не вижда пряка слънчева светлина, никога не съм имал зеленясъл или мътен аквариум.

сега ще се опитам синтезирано да ти дам снимки на оборудването , което споменах малко по - горе за да добиеш и визуална представа, че това е тема, която само с четене се изяснява трудно и бавно.

Вътрешен филтър с гъба и активен въглен, осигурява пречистване, течение и премахване на мазнотиите по повърхността и аериране на водата 10-15-20лв според марката и класа
Изображение

Нагревател с терморегулатор, грубо се смята ват на литър 30-вата 30 литра - 10-20лв, за да смогва в студени и неотопляеми помещения през зимния период. Включва се автоматично, при достигане на градусите се гаси , харчи малко, нямаш температурни промени , безценен спрямо едно времешните методи с нагряване с термометър и крушка потопена във водата .... :bishop :no
Изображение

Автоматична хранилка до 4 програмируеми хранения за денонощие , количество храна в резервоара достатъчно за около 40 рибки поне за месец... 25-100лв според зависи аз ползвам за 25лв от али.

Изображение

Аквариум грубо залагаш лев на литър за хубав стъклен аквариум с лепени стъкла и стъклени капаци, в големите обеми над 50л цените стават все по ниски спрямо литража, до около 100л натам вече става дебело стъклото и цените... Ако си с детенце по добре пластмасов с капак, колегите по - горе са ти казали... като дете обърнах цяла секция с 200литра стъклен и само дето не стана белята по-голяма...

Имам познат, който лека полека навлезе в профи акваристиката с CO2 системи, УВ филтри, бактерии , тестова като химична лаборатория, външни филтри за по няколко стотин лева, немски аквариуми по 150 литра няколко броя, соленоводни аквариуми и т.н. там аз лично съм твърдо решен да не навлизам било то финансово или времеотнемащо.

И още нещо, имай предвид че малък 15-30 л аквариум много лесно му се изпуска края и се отравя , рибките измират заради тънката линия на биологичния товар, по-голям аквариум създава естествена еко система , която до голяма степен се саморегулира с минимална намеса.

Успех и питай каквото ти е интересно, с удоволствие ще помагам :)


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот Iezekil » Пет 02 юни 2017 7:52


Тия цели отливки принципно са скъпи и не бих си взел никога.Най-голямото удоволствие+финансов ефект е да си го направиш сам.Другите глезотии са по желание,но най-перфектна визия и еко система се постига с обилно залесяване+осветление и аранжировка.
Правил съм аквариум тип пресечена неправилна пирамида,който след аранжиране и пълнене с вода просто се оказа,че всякакв вид риби са излишни и биха го загрозили...толкова готин беше,а полегатоста на предното стъкло създаваше илюзия за наклон на дъното+ оптичен ефект,че си вътре при гледане от близо.
Средставата за самоизява са/бяха/ смешни,но е както при колите-друго е ти да си го пипнеш


Потребителски аватар
Venkicha
Мнения: 61
Регистриран на: Нед 06 сеп 2015 14:18
Автомобил: VW PASSAT ALLTRACK 170кс DSG6
Двигател: 3C BBCFGBX1 2012г

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот Venkicha » Пет 02 юни 2017 8:58


Правило 1 : Колкото по голям аквариум - толкова по лесна поддръжка!


Потребителски аватар
bobi32
Мнения: 22
Регистриран на: Пет 03 дек 2010 19:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот bobi32 » Пет 25 яну 2019 12:41


stefan4o написа:С тоя размер аквариум - скариди е най-добре. Питай мен. Имам три скаридарника (30, 20 и 15-литров, поръчал съм два 60-литрови още), като третия го готвя да го пълня след две седмици с колония :icon_lol Иначе и аз започнах с риби, но в момента, в който се запознах със соленоводните скариди забравих за всякакви риби :bowdown
Изображение
Иначе ако държиш на риби - неонките са най-издръжливите (семейство Харацинови), при мен вече втора година са си все 9, толкоз ги купих. Но искат по-голям аквариум, с 20-литров няма да стане.
Относно аквариума - този, който търсиш ти с "цяла отливка" е всъщност фирмен. Има китайчета, полски, има и по-скъпи марки. Ориентировъчно цената на 20-литрово китайче с оборудването е от сорта на 70-80 кинта някъде, според зависи промоции и т.н.


Много класни черита имаш,и аз съм голям фен на скаридите и голф двойките)),но черешките са за сладка вода.
Иначе по темата,макар и дърта,винаги куплирането с оборудване на правен аквариум според нуждите за които се взима е много по добро решение от фирмен сет,който накрая пак ще се наложи да се доработва.


Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Аквариум за рибки

Мнениеот milmar » Пет 25 яну 2019 14:06


Както се каза в повечето мнения, аквариум под 50л не става за нормално гледане на рибки. Става само за отделяне на група подрастващи рибки, временно.
За истински аквариум според мен си трябва:
1. Избор на вид рибки или подходяща комбинация от разни такива
2. от 1. зависи избора на аквариум, но 70-80л минимум при всички случаи
3. Избор на подходящ грунд
4. Подходящ филтър
5. Помпа за въздух
6. Растителност, пак думата "подходящ"
7. Малко наука от форумите за гледане на избраните рибки и добър начин на стартиране на аквариума и си готов.

А ако темата касае само от къде да се намери отлят аквариум, пас съм :neutral , има ги навсякъде всъщност ....



Върни се в “ОФФ-Топик - други”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: georgitrifonov и 53 госта