Приходи от You Tube?

Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот ktamen » Вто 09 май 2023 20:31


А ако започна дейността на 180тия ден и на 184тия замина за Англия и парите ги получа след още 3 месеца. Ами ако на следващата година съм само за 10 дни в България??!?
И къде се извършва дейността ми - В България, където са снимани клипчетата? Или в Англия, ако ги обработя и кача докато съм там? В САЩ откъдето ще ми пращат долари? Или в страните, където зрителите гледат рекламите?
Хич не ми се иска да се окажа престъпник и да обикалям институциите да доказвам, че водата е мокра.




Потребителски аватар
Vidol Nikolov
Мнения: 2148
Регистриран на: Чет 22 яну 2009 12:22
Автомобил: Jetta 1.6
Двигател: PN
Местоположение: ---

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот Vidol Nikolov » Вто 09 май 2023 20:53


Сумарен е сборът относно дните.
Колкото до възнагражденията, нашият закон казва че авторските и лицензионни възнаграждания са от източник в Република България, чл.6, т.7 от ЗДДФЛ. Няма никакво значение кога получаваш парите, задължението е дължимо в годината следваща годината на получаването му.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот ktamen » Вто 09 май 2023 21:01


Сборът между кои дни?
А ако започна дейността на 180тия ден и на 184тия замина за Англия и парите ги получа след още 3 месеца. Ами ако на следващата година съм само за 10 дни в България??!?

:question
Ще изчакам още отговори, ама вероятно нищо няма да правя в България, май при всички случаи ще съм виновен. Все някак ще преживея и без пари от ютюб.
Взе да ми се изяснява защо в България няма нормални инвеститори, а само разни мошеници.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот 777 » Сря 10 май 2023 10:01


Vidol Nikolov написа:Колега, независимо дали си местно или чуждестранно физическо лице според разпоредбите на ЗДДФЛ, твоят доход от тубата е от източник в Република България. Клипът е твой, сниман е тук, авторското право е твое и задължението възниква тук.
Прочети ЗЗДФЛ и конкретно членове от 1 до 8 и ако имаш въпроси питай. :th_up

Не ми звучи много убедително. Клипът е негов, сниман е някъде без значение. Като снимат американски филм в София, данъците от приходите в НАП ли влизат?


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот thanis » Сря 10 май 2023 10:21


Привет колега @ktamen, принципно при нас предимството е, че да тръгнат да те проверяват за доходи и точно за този ютюб да се хванат е изключително нисък шанса. Реално погледнато за Англия има значение да не ти прехвърли границата за данъците. Нали сте с прогресивен данък.

Реално погледнато няма значение къде е сниман клипа. Има значение къде си писал, че се водиш спрямо ютюб. Принципно сега се говори да се вдигат данъците в България. От 10% да стане на 15%.

Трафик можеш да си получаваш от Русия и да си го монетизираш. Хората не пасат трева и си ползват VPN. Изобщо да не те притеснява това. Другото което е, едно клипче като се гледа много - алгоритъма го препоръчва на повече хора, което си е бонус.

Ако мислиш да си развиваш канала има смисъл да помислиш дългосрочно как ще ти е по-лесно с регистрацията и с данъци. Тук при нас трябва сам да си попълваш данъчната декларация всяка година, което не е супер сложно, но е възможно да направиш грешка. Принципно не би следвало да минаваш за пребиваващ в България, защото сумарно в годината повечето ти дни са в Англия предполагам.

Ако имаш мерак да се занимаваш - общо взето по-безболезнен вариант ти е Англия за регистрация докато си малък канал. Ако ще го развиваш това и ще го минаваш през разходи за фирма е друга бира, защото си извън ЕС и примерно живот и здраве ако искаш да си купуваш камера примерно и да я минаваш за разход през фирма за целите на ютюб, май не можеш да се отървеш от мита/такси когато поръчваш от ЕС.

Както и корпоративния данък в Англия не съм много запознат как е.

Поздрави и успех !


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6154
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот ktamen » Сря 10 май 2023 14:23


Благодаря ви за отговорите и на двамата. Лошото е че и двамата разсъждавате нормално и логично, ама българските институции, всички знаем не са много логични, обичат да усложняват живото на гражданите с всякакви абсурди и после има голямо ходене по мъките да доказваш, че водата е мокра. Ще си помисля какво да правя, не бързам за никъде. А и никак не съм убеден, че ще мога развивам канала успешно. Това е кинаджийска работа, не е важно дали показваш нещо стойностно, а да го покажеш по интересен начин за да те гледат повече хора. Пълно е с клипчета, дето са откровена измама, ама имат милиони гледания.
Ще си помисля какво да правя.


cecoa1
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1838
Регистриран на: Пет 22 апр 2011 20:21
Автомобил: Passat 4motion[откраднат вече]
Двигател: AVF

Re: Приходи от You Tube?

Мнениеот cecoa1 » Сря 10 май 2023 14:40


Дай ги за благотворителност, щом са дребни парите, или въобще не се разправяй.
Скромно, лично мнение.
Отделно, и да ги вземеш тия пари, вероятно никой няма да се разправя за дреболии, да ти търси данъци за тях - нито в България нито в Англия.



Върни се в “ОФФ-Топик”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 127 госта