Измама с гориво ОМВ

chriss
Мнения: 177
Регистриран на: Чет 26 яну 2006 18:24
Автомобил: VW MK4
Двигател: ATD PD TDI
Местоположение: Русе

Измама с гориво ОМВ

Мнениеот chriss » Пон 02 окт 2023 8:45


Преди няколко дни на ОМВ Хемус 57 км , посока София - В.Търново ни излъгаха със зареденото гориво .
Вместо 25 л дизел реално са заредили 17-18 л. Това ориентировъчно спрямо изминати км и показания на таблото .
Забелязах го още тогава по показаниятя на горивомера и звънях в бензиностанцията в движение .
Разбира се госпожата - управител отрече да има такова нещо и предложи да обърнем , върнем на бензиностанцията и да мерим , което е абсурдно .
Сигурен съм , че е схема за крадене като потърпевши са най вече чужденците , предимно румънци , които се прибират .
Те не знаят български , не знаят към кого да се обърнат и са потърпевши . Служителя , който зарежда е забравил да спре "помпата" и ни излъга и нас погрешка . Поне така мисля аз .
Търся съвет . Към кого да се обърна , за да им предизвикам проверка . Метрология , КЗП . Ясно е че сумата е малка , но оттам минават хиляди автомобили на ден и далаверата е голяма .




Потребителски аватар
railfan
Мнения: 645
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот railfan » Пон 02 окт 2023 9:32


На теория всички колонки си минават рутинно през метрологична проверка, за да се следи за тяхната точност.
Все пак, трябва да си наясно, че въпреки проверките е възможно да се е получила повреда, която да е отчела повече налято гориво отколкото реално е минало, както и този проблем все още да не е констатиран от съответните органи и управителя да не е наясно с него. Нали не очакваш да ти каже - ДА, така е, проблем има. Защото ако има проблем - те ще затворят колонката.

Такива директни изводи за конспирация и далавера не винаги са акуратни.
Естествено я има и възможността, която казваш - нарочна повреда, но аз лично се съмнявам да е точно така, а и особено това, че това е голяма верига и се доверяваш на колата и нейните показания, които също може да имат големи отклонения при определени условия или повреда.

Ако все пак смяташ, че си ощетен те съветвам да се обърнеш и към КЗП, и към метрология, която мисля, че е към БАН?
А най-точно би било преди да правиш каквото и да е друго - да посетиш същата колонка, с туба с определен литраж и да напълниш и да видиш колко ще отчете. Само на база лична интерпретация и недоказано твърдение по някакъв начин проверката е обречена на провал още преди да е започнала.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот thanis » Пон 02 окт 2023 9:40


Колега 99%, че проблема е във вас. Точно ОМВ да тръгнат да лъжат в количество и то над 30% - няма как да стане. Има прекалено много причини да си забелязал този разход.

Първо не си зареждал до капачка, второ не си виждал колко реално гориво е изгорено, а си се водил по таблото на колата. Трето, може да ти е спукан резервоара, може да си имал регенерация, може да са заредили кофти партида нафта и да се е вдигнал разхода, може да имаш спукан маркуч на горивопровода и още 1000 неща.

Дори и технически проблем да е имало с колонката, гаранция, че не е умишлено.

Принципно не знам дали си наясно за какво разминаване говориш от 17-18 до 25 са почти 45% разлика. В България няма никъде чак такива измамници, още повече голяма верига, още повече чужда такава.

Виж с цена да спекулират - да. Ама това което описваш е в категорията на фантасмагория.

Разкажи по-подробно с каква кола, с какво гориво - очевидно просто си заредил 25 литра на изпразнен резервоар, до къде пътува. Как разбра, че има измама и т.н.

Казваш, че са ти сложили 25 литра, а реално 17-18 след това, че бензинаджията се е заблял и ви е излъгал, това са противоречиви неща.


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот 777 » Пон 02 окт 2023 9:59


chriss написа:Забелязах го още тогава по показаниятя на горивомера

Много разчиташ на тоя горивомер, особено за 7л разлика. Мерцедес ли е колата?


chriss
Мнения: 177
Регистриран на: Чет 26 яну 2006 18:24
Автомобил: VW MK4
Двигател: ATD PD TDI
Местоположение: Русе

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот chriss » Пон 02 окт 2023 10:25


Ауди А3 2,0 ТДИ , 140 кс е колата . Няма как да се върна на същата колонка , прекалено ми е далече . Колата си я познавам , уреда отчита вярно . За 1 път ми се случва такова нещо .


Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8296
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот Stivi » Пон 02 окт 2023 10:29


Яко си се объркал, да знаеш ! Да те ударят със 7-800 милилитра да приемем, че е възможно, но със 7-8 литра на зареждане от 25 литра.... :eek


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот fur1ous » Пон 02 окт 2023 12:54


Дори да е така както казваш, няма как да го докажеш.
А ако си единствения оплакал се от тази бензиностанция за това нещо, то явно проблема е в теб.

Последна промяна от fur1ous на Пон 02 окт 2023 13:57, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
tomata
Мнения: 483
Регистриран на: Нед 11 юни 2006 18:21
Автомобил: VW Passat B5 Alhambra
Двигател: AWT AWC
Местоположение: Пазарджик

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот tomata » Пон 02 окт 2023 13:51


Колега обясни по - подробно случката. Аз нищо не разбрах. Как така не са спряли помпата и са ти наляли 7л по - малко. Плюс това форума и клуба са сила и винаги ще се колега от региона, който да отиде да "провери" безниностанцията.


Liminat
Мнения: 425
Регистриран на: Вто 21 окт 2008 21:54
Автомобил: VW
Двигател:
Местоположение: Варна

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот Liminat » Пон 02 окт 2023 14:23


A, хубава тема. София, лукойл, бензин 57 литра заредени на хюндай IX35, чийто резервоар събира 58 литра. Ако ми обясни някой как ги е събрал, няма да ме е толкова яд за тази ситуация.
Дисплея показваше наличие на гориво в резервоара за още 70 км (13.25/100 км) но това са подробности... Не, че нещо, но чувството е, че си прекаран и това е.


thanis
Мнения: 1336
Регистриран на: Пет 21 юли 2017 9:36
Автомобил: Polo 9N
Двигател: BBY 2004

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот thanis » Пон 02 окт 2023 14:30


Liminat написа:A, хубава тема. София, лукойл, бензин 57 литра заредени на хюндай IX35, чийто резервоар събира 58 литра. Ако ми обясни някой как ги е събрал, няма да ме е толкова яд за тази ситуация.


Много просто, това което пише в книжката като обем, не е актуалния ти обем. В Пасат 5.5 с резервоар 62 литра - без ама никакъв проблем влизат 70. Всички коли имат възможност за "тъпчене" на горивото. Най-често се случва човека на колонката да ти я тъпче, за да закръгли сума.

За да хванеш, че лъжат на колонка трябва да си наясно колко точно е обема на пълнене и да видиш какво ще покаже колонката, като имай предвид, че има законово допустимо отклонение.

Многократно имаше репортажи по случая и извода е, че хората са идиоти. Върви с туба за гориво с номинален обем и сложи до индикацията. Ако има разминаване извън нормите - лъжат.

Също така нивомерите на автомобили образно казано след 2010година са изключително неточни. Колата която карам първата половина на резервоара едвам я мърда, като мине средата и свърша 2 пъти по-бързо. Разхода винаги е един и същ.


chriss
Мнения: 177
Регистриран на: Чет 26 яну 2006 18:24
Автомобил: VW MK4
Двигател: ATD PD TDI
Местоположение: Русе

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот chriss » Пон 02 окт 2023 15:28


tomata написа:Колега обясни по - подробно случката. Аз нищо не разбрах. Как така не са спряли помпата и са ти наляли 7л по - малко. Плюс това форума и клуба са сила и винаги ще се колега от региона, който да отиде да "провери" безниностанцията.


"Помпа" е в кавички . Имам предвид скрит бутон или нещо друго , чрез което избирателно и съзнателно манипулират колко зареждат . Както при бакшишите . Или ще кажете , че и те не лъжат .
Както и да е . Всички мнения не подкрепят моето . Вероятно аз греша . Забравям за случката , но все пак ОМВ ме губят като клиент .


Потребителски аватар
dalgia-73
Мнения: 423
Регистриран на: Пет 16 юли 2010 17:00
Автомобил: VW Touran
Двигател: BKC
Местоположение: Силистра

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот dalgia-73 » Пон 02 окт 2023 15:40


Относно отчитането на горивомера .Аз също разчитам на показанията в автомобила.От чертичка до чертичка е точно 3 литра.Винаги знам колко ще заредя плюс минус литър.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1348
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот fur1ous » Пон 02 окт 2023 15:49


chriss написа:
tomata написа:Колега обясни по - подробно случката. Аз нищо не разбрах. Как така не са спряли помпата и са ти наляли 7л по - малко. Плюс това форума и клуба са сила и винаги ще се колега от региона, който да отиде да "провери" безниностанцията.


"Помпа" е в кавички . Имам предвид скрит бутон или нещо друго , чрез което избирателно и съзнателно манипулират колко зареждат . Както при бакшишите . Или ще кажете , че и те не лъжат .
Както и да е . Всички мнения не подкрепят моето . Вероятно аз греша . Забравям за случката , но все пак ОМВ ме губят като клиент .


ОМВ са франчайз, както и повечето бензиностанции, това че на тая са те излъгали (ако е вярно) не означава,че на всички е така защото собствениците дори не се познават и контрола е различен, тоест може да зачеркнеш тази бензиностанция ама чак всяко ОМВ няма нужда. Дори в София от ОМВ до ОМВ има разлика дори в качеството, най голяма разлика в качеството съм хващал на ЕКО и има ЕКО-та на които не стъпвам в София :mrgreen


Потребителски аватар
kris11
VW експерт
VW експерт
Мнения: 13434
Регистриран на: Нед 06 фев 2005 23:04
Автомобил: VW Sharan 7M8
Двигател: ADY_DBU_LPG LANDIRENZO OMEGAS
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот kris11 » Пон 02 окт 2023 16:18


dalgia-73 написа:Относно отчитането на горивомера .Аз също разчитам на показанията в автомобила.От чертичка до чертичка е точно 3 литра.Винаги знам колко ще заредя плюс минус литър.

Пълни глупости пишеш. А наклон на бензиностанцията / има с наклон - тогава каков правим вярваме на показанието на автомобила/. Сменил си гуми задните са малко по-високи 5-7 мм на наклон толеранс.


Потребителски аватар
dontaskdontsay
Мнения: 1385
Регистриран на: Вто 11 май 2010 17:33
Автомобил: Golf III 1.6 1994
Двигател: ABU

Re: Измама с гориво ОМВ

Мнениеот dontaskdontsay » Пон 02 окт 2023 18:02


thanis написа:Колега 99%, че проблема е във вас. Точно ОМВ да тръгнат да лъжат в количество и то над 30% - няма как да стане. Има прекалено много причини да си забелязал този разход.



Това лято гледах видео точно от ОМВ как почва да цъка брояча още с вдигането на пистолета, без дори да си сипал.



Върни се в “ОФФ-Топик”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 144 госта