BSM Bardolini връзка с компютъра

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
@2bar
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 19:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот @2bar » Вто 10 фев 2009 21:55


ей, писна ми вече от тази чикия..... :(

не мога да се вържа с газовата уредба и това е. ето и къса хронология на събитията:

1. след доста канене най - накрая се сдобих с кабел за връзка (искам да вдигна температурата, при която превключва)
2. след доста търсене и разглобяване по колата най - накрая намерих куплунга (да кажем, че и аз съм виновен, че не попитах навремето къде е, но и както го бяха "завили" в един сноп :banghead: )
3. първи опит за връзка - нищо. още при самото вкарване на кабела в лаптопа не ми излиза никакво съобщение, че е намерен нов хардуер и т.н.
4. тръгнах да проверявам кабела - разпадна ми се в ръцете. след около 1 час игра да го възстановям и пак съм при колата.
5. вече имам някакъв успех - като вкарам кабела в лаптопа Windows ми изписва, че е намерил нов хардуер, инсталира драйвери и ми казва, че вече мога да го ползвам (преди това съм качил програмата за емулация).
6. стартирам програмата и тук всичко се сгомнясва - първо излиза съобщение Invalid com port и после се показва прозореца на програмата. отивам на Settings там има две възможности или Com3 или Com4. както и да ги въртя не успявам да се вържа с комп. на газовата.

сега, че утре е наред да проверя и кабелите за диагностика на газовата това е ясно, но се чудя дали проблема може да е и софтуерен - т.е. да се е сгомнясъл Windows или да потърся друга програма за емулация на Com порт? или има по спечифични настройки на портовете?
някой да е имал подобен проблем?




Потребителски аватар
The_Machine
Мнения: 3558
Регистриран на: Нед 17 дек 2006 20:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот The_Machine » Вто 10 фев 2009 22:44


Сложи ли драйвера PL-2303 ?

Ако не си, няма как да стане - драйвера е виртуална емулация на ком порт от ЮСБ - ще ти се появи КОМ9 или КОМ13 може би :)

Рестартира ли след инсталацията на софтуера?


najdobrix
Мнения: 154
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот najdobrix » Вто 10 фев 2009 22:48


с FTDI ли е кабела?


Потребителски аватар
The_Machine
Мнения: 3558
Регистриран на: Нед 17 дек 2006 20:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот The_Machine » Вто 10 фев 2009 23:02


Директен е - няма нищо по него :)


@2bar
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 19:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот @2bar » Вто 10 фев 2009 23:10


@The_Machine
драйвера го сложих, ясно ми е, че без него няма да стане. преди време ми беше пратил целият пакет и програма и драйвер. излиза ми com3 и com4 ако го мушна в единият порт на USB и com 3 и com5 ако го мушна в другият порт на USB. не знам дали има значение, но на лаптопа нямам истински com портове. имам само два USB и се чудя защо почва да брои от com3? а и Wondows е XP Professional и са сложени всичките Update.

@najdobrix
какво е това FTDI? кебела не е директен, нали писах, че ми се разпадна в ръцете, та като го оправях го видях. има някакъв чип, който обаче е залят и нищо не мога да видя.


najdobrix
Мнения: 154
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот najdobrix » Сря 11 фев 2009 7:28




@2bar
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 19:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот @2bar » Чет 12 фев 2009 0:25


@najdobrix
горе - долу за това става въпрос. фирмата е друга, ама идеята е същата.

шибана работа, опитах да сменям какви ли не настройки - скорост, проверка за четност и т.н. - не успявам да се вържа и това е.... :(


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот mafiota » Чет 12 фев 2009 7:45


колега не се занимаваи с глупости,
намери си лаптоп с COM-портове, и да ти пращам направо схемата на кабела с RS-232!
Но мисля че при бардолинито имаше два вида букси за връзка с комп., не съм много сигурен. Всъщност я направо да я сложа тая схема,имам я благодарение на един колега от опел форума, надявам се че момчето няма да има нищо напротив да я споделя:

Има и някои друго кондензаторче да се сложи, но трябва да се види PDF-a на MAX-a, че съм я забравил точно как беше схемата


@2bar
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 19:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот @2bar » Пет 13 фев 2009 23:49


лаптоп с com порт.....мъчна работа. или трябва да взема Dockingstation или PCMCI карта. ама и второто не е много "чисто" решение. все си мисля или ми се иска да си мисля,че е въпрос на настройка....ама уец....

прати ми като имаш време PDF-а да разгледам връзването.

никой ли не е чел такава газова?


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот mafiota » Съб 14 фев 2009 22:24


Сигоргно и твоят кабел ще стане, ама трябва да сложиш правилният софтуер, който управлява преобразувателят на самият ти кабел от RS 232 към USB. Може и да не е PL-2303 мисля че има и други преобразуватели от RS към USB


najdobrix
Мнения: 154
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот najdobrix » Нед 15 фев 2009 14:18


Dot_Net_FrameWork 2.0 ти трябва.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот mafiota » Нед 15 фев 2009 22:34


najdobrix написа:Dot_Net_FrameWork 2.0 ти трябва.


Tо без тоя драйвер целия софтуер на бардолинито не тръгва


@2bar
Мнения: 21
Регистриран на: Сря 10 дек 2008 19:40
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Пловдив

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот @2bar » Нед 15 фев 2009 22:59


mafiota написа:
najdobrix написа:Dot_Net_FrameWork 2.0 ти трябва.


Tо без тоя драйвер целия софтуер на бардолинито не тръгва


така е.....аз съм с Service Pack 3 съм и той си върви автомачтино с него, само версията е по - висока. имах съмнение, че точно Service Pack 3 осира нещата и се преместих на друг лаптоп с Service Pack 2 и Net Frame Work 2.0 - същата работа. адаптера се разпознава, мога да сменям на кой порт да го търси и т.н., но не мога да се вържа с газовата. за съжаление, повече с този кабел на този етап май нищо не мога да направя и просто ще трябва да приема, че проблема е в кабела.....както писах, в началото адаптера изобщо не се разпознаваше от Windows и причината беше студени спойки от страната на USB. възможно е още тогава да е дало нещо фира, и независимо че се разпознава и инсталира като устройство да не работи:( другото, което ми прави впечатление е, че на диаг. кабел от едната страна са 3 кабела а от другата са 4, т.е. единият не се ползва. ама така си е купен кабела, не ми се вярва това да е проблема.

сега се чудя друго нещо - дали ако взема друг кабел за друга газова и преправя кабелите и ще успея да се вържа? т.е. всички ли газови ползват K и L линии? защото си мисля, че ако е така би трябвало да стане и с кабел за VAG, просто трябва да пусна K и L линиите на точните места?

някой пробвал ли е подобно нещо?


najdobrix
Мнения: 154
Регистриран на: Нед 20 яну 2008 19:55
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот najdobrix » Пон 16 фев 2009 19:20


Не става.Звъни 088 8 83 45 10 Васко.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: BSM Bardolini връзка с компютъра

Мнениеот mafiota » Пон 16 фев 2009 21:27


@2bar написа: [..............сега се чудя друго нещо - дали ако взема друг кабел за друга газова и преправя кабелите и ще успея да се вържа? т.е. всички ли газови ползват K и L линии? защото си мисля, че ако е така би трябвало да стане и с кабел за VAG, просто трябва да пусна K и L линиите на точните места?

някой пробвал ли е подобно нещо?


Струва ми се че трябва да стане стига K, и L линиите да са с необходимите потенциали:

Изображение

Като последно може да опиташ да наредиш горната схемка, и да си купиш от някои компютърен магазин или такъв за електроника един преходник USB-->Com Port (RS232) ккато тези преходници (кабели) си вървят със софт. Тогава вече може да си композираш целия кабел, който всъщност представлява:
USB---->RS232-----> K,L



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 34 госта