Плочка за 1.8 ABS 90 коня

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот ivan_pop » Съб 28 юли 2018 8:38


stefan4o написа:Газаджиите ги остави, с тях няма смисъл да се занимаваш.
:bowdown
От диаметъра на плочката,зависи колко въздух ще минава през нея.Ако плочката е с голям диаметър,може да се ограничи само въздуха! :biggrin




Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот stefan4o » Съб 28 юли 2018 8:45


Знам, че си газаджия, не се обиждай. Просто имаш колеги, дето им е през оная работа и не им се занимава с такива дъртаняни, щото нищо няма да изкарат. По-лесно е да кажат - това ти е плочката и толкоз. За обикновени газови е по-добре човек сам да си пипа по колата и да си прави настройките. Най-малкото, защото като я караш и си преценяваш кое не ти харесва и може да си го коригираш на момента.
Относно диаметъра - имаш предвид да се запуши част от дифузьора ли? Аз на дифузьора на първа камера съм сложил едно топче по средата, понеже не ми се занимаваше да си правя нов дифузьор и да ходя по стругари. Преди години прекарвах свободното си време покрай колата основно, сега вече имам други хобита, по-интересни за мен.
Все пак - първо предварението. Може да се окаже, че няма да има нужда да пипа плочката, примерно, ако му хареса вървеж-разход.

Последна промяна от stefan4o на Съб 28 юли 2018 9:53, променено общо 1 път.


mario123123
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 24 юли 2018 0:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот mario123123 » Съб 28 юли 2018 9:35


Някъде по темите прочетох, някакви хора казваха, че са пробвали със запушване на въздуховода с някакви бутилко и чудесии, преди въздушния филтър...
Пробвах, ами мога само да кажа, че е пълна простотия, защо са писали, че има разлика не знам...
А за плочката, провери, това е вариант, да не тровя нервите на стругарите хаха


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот stefan4o » Съб 28 юли 2018 9:51


Ами аз първия опит, който направих след като разбрах, че плочката ми е прекалено голяма като размер на дифузьора е точно това - запуших част от въздуховода - по спомен - почти половината го затворих с тиксо. Моята плочка беше с размер на дифузьора 36мм, ако се не лъжа, което е прекалено много за кола 1.6 75 кончета (тогава карах с двигател ABU). Реших да опитам да запуша въздуха по идея на братовчед ми и останах доста впечатлен от динамиката, която придоби колата с този "ъпгрейд". По-културният вариант е да се изработи дифузьор при стругар с точно определени размери и да се тества. За съжаление обаче и двата метода са рестриктивни за двигателя, понеже му ограничават притока на горивовъздушна смес - т.е. прецакват коефициента на пълнене. Но пък и двата вършат работа да накараш мотора да е по-жив в ниските и средни обороти (на високите моят хич го нямаше). Последно мисля карах с дифузьор 26 или 28мм, не мога с точност да се сетя, че минаха почти 5 години май оттогава. Но с него допоследно на газ колата си вървеше отлично с приличен разход, само дето на бензин не ми харесваше, предполагам заради прекалено голямата рестрикция на въздуха над дроселовата клапа.
Отделно след такава интервенция - малък дифузьор или запушване на въздушната тръба към дросела се правят нови настройки, понеже вече смесите ти стават по-обогатени, заради увеличеното подналягане между дроселовата клапа и отворите на газта на плочката.
Относно плочката - имам пръснати части на 3 места - в гаража, който ползвам под наем, в личния си гараж и в мазето си. Не зная дали ще имам нужното време да потърся, ако се присетя междувременно и я открия ще я снимам и ще ти я подаря да тестваш с нея.


mario123123
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 24 юли 2018 0:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот mario123123 » Съб 28 юли 2018 10:53


Ще се радвам, да се сетиш да погледнеш, а добре, защо като запуших въздуховода, не се случи нищо, намалих газта, защото започна да работи зле, но след това нямаше никой нито в ниските нито във високите обороти, не знам, дали няма и някакъв друг проблем, но не мога да си представя какво друго може да е, тази кола има 5 неща просто...


Потребителски аватар
silent
Мнения: 2618
Регистриран на: Вто 15 юни 2004 22:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот silent » Съб 28 юли 2018 14:01


Стефанчо вероятно е прав, когато аз слагах газ преди 15г. първото което ми направи впечатление бе че с педал до край на газта между 3000и 4000об.на газ няма никой ...В последствие сложих ламбда контрол и донякъде запълних дупката ...В последствие сменях изпрител махнах стъпковия мотор и криво ляво я настроих да върви за сметка на икономията ...така че винаги съм си мислел че плочката ми не е вярната но пък не ми се и занимаваше...


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот Iezekil » Съб 28 юли 2018 20:29


mario123123 написа: защото аз преди да го карам да я закачат коллата, отвивах с ключ 14 и въртях по посока на часовниковата стрелка, мърдам малко и стягам и гледам как върви и дали чука на бензин...

Другия път я мърдай обратно на часовника.Мрдаш,правиш старт,спираш и пак и пак.Хубавото врвене на газ определено кара аванса да чука на бензин....


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот ivan_pop » Съб 28 юли 2018 20:35


Обикновена газова се настройва най-добре на газанализатор.Прави се тестдрайф и засичане на разхода.Ако не е добре се сменят там плочки,дифузори.......настройка и пак тестдрайф!Може собственика да си ги прави опитно тези неща,ама отнема повече време,нерви и гориво!
А предварението влияе повече на вървенето отколкото на разхода!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот stefan4o » Съб 28 юли 2018 21:34


ivan_pop написа:А предварението влияе повече на вървенето отколкото на разхода!

А вървенето и разходът нямат ли някаква зависимост? Ако колата ускорява по-леко в ниските обороти с по-малко газ няма ли да гори и по-малко :gruebel


mario123123
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 24 юли 2018 0:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот mario123123 » Съб 28 юли 2018 21:59


Определено, ако е по-приятна колата в ниските обороти, няма да има нубда от ръчкане във високите!
Тези дни ще си поихрая с делкото, да видя какво ще направя, първо ще го бележа по някакув начин, ако трябв да се връща в стартова позиция!
А за дифузьора, двама колеги от форума обещаха, че проверят и може да се договорим за цена, ако има нещо близко до моя размер, за да не тровя нервите на някой стругар...
А друг въпрос, ако се смени дифузьора с по-малък, как влияе на ускорението от 0-100, защото казвате, че се намалява мощността...


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот ivan_pop » Съб 28 юли 2018 22:49


stefan4o написа:
ivan_pop написа:А предварението влияе повече на вървенето отколкото на разхода!

А вървенето и разходът нямат ли някаква зависимост? Ако колата ускорява по-леко в ниските обороти с по-малко газ няма ли да гори и по-малко :gruebel

Имат зависимост разхода и вървенето.Ако сместа е по-богата или по-бедна от нормалното,разхода и в двата случая ще е висок.Без да се пипа настройката на газта,ако се променя само предварението,то ще окаже влияние на вървенето но не и на разхода!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот stefan4o » Съб 28 юли 2018 23:16


Не съм съгласен с последното ти изречение.


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 806
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот ivan_pop » Съб 28 юли 2018 23:24


Ами пробвай.Разбазикай настройката на газта и променяй предварението!


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19111
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот stefan4o » Нед 29 юли 2018 6:50


Не знам дали в този форум има човек дето повече да си е променял настройките по газовата от мен. И делко съм въртял и с адванс-процесори два броя съм карал (и все още карам с единия). Колегите, които ме знаят и сме комуникирали тук могат да потвърдят. :mhihi Направил съм си своите изводи за предварението и смесите. При обикновена уредба няма как да нагодиш колата да е ОК във всички режими на работа. Да не говорим, че с газ-анализатор резултатите невинаги са добри и откъм вървеж и разход, щото и този филм съм го играл преди години. Аз глася първо предварение и тогава пипам по врътки и тройници. Отделно на теория всеки един горивен мениджмънт се опитва да докара стехиометрията да е оптимална за всеки един режим на работа. Когато намесим и управлението на предварението, което според режимите на работа е с променливи стойности и става... Говорейки за архаични автомобили - карбураторни и монота там нещата са много далеч от оптималните на бензин, а какво остава за плочка с две кранчета за газ... Оттук насетне смятам, че човек трябва да си гласи колата на газ да движи отлично с минимален разход в тези режими, в които се кара най-често.


mario123123
Мнения: 20
Регистриран на: Вто 24 юли 2018 0:37
Автомобил:
Двигател:

Re: Плочка за 1.8 ABS 90 коня

Мнениеот mario123123 » Нед 29 юли 2018 9:38


Много съм съгласен с това мнение, няколко пъти съм я карал колата да я гласят с газ анализатор и накрая нищо, след една от настройките гореше 20-22 на 100 газ, а да не говорим, че и не вървеше и ми твърдяха, че това било напълно нормално, разбирам да е нормално ако карам 3000 кубика, ама при 1.8 и при старание да се кара максимално икономично, не се връзва...
Вчера пипнах делкото, мисля че го направих какато трябва, имам и клип от 0-100 на газ, докара ги за много малко под 15 секунди, което мисля, че за годините на колата и това, че е на газ вече е добре, все пак по книжка го дават за 14.2, сега въпроса остава само разхода, ако и той сенормализира леко, мисля, че ще работи вече идеално!
А между другото, преди време стана малък инцидент с колата и се беше напълнил въздушния филтър с масло и от там моното, все още не може да се изчисти, това като цяло голям проблем ли е?
И още нещо, взех кабел за диагностика на тази кола, много тънко излезна, слятате ли, че има смисъл от това и може ли да се види нещо съществено, защото още не съм го пробвал?



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 40 госта