мнения за ГИ Тамона

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
rumen_den4ev
Мнения: 21
Регистриран на: Съб 05 май 2012 19:09
Автомобил:
Двигател:

мнения за ГИ Тамона

Мнениеот rumen_den4ev » Пет 16 ное 2012 11:12


Колеги дайте малко инфо за Тамона.




emzobg
Мнения: 103
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 18:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот emzobg » Пет 16 ное 2012 11:34


За газ става горе долу, на метан е проблемна.
Лесно се настройва, но все пак зависи на какъв автомобил ще я слагаш.
Ама за има няма 300лв бива.


rumen_den4ev
Мнения: 21
Регистриран на: Съб 05 май 2012 19:09
Автомобил:
Двигател:

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот rumen_den4ev » Пет 16 ное 2012 12:23


за пасат В5 1.8 20V 125к.с.


Потребителски аватар
niki1_j
Мнения: 671
Регистриран на: Нед 12 юли 2009 21:22
Автомобил: Golf MK IV
Двигател: ASZ
Местоположение: Sliven
Контакти:

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот niki1_j » Пет 16 ное 2012 16:52


Аз на моята каручка съм с таква - на мен лично ми харесва. По-новите от моята са с много приятне софтуер, имат карта която може да се модифицира и по този начин да се постигне доста прецизна настройка. Бих казал, че е задоволително решение. Мотора ми е AGN и е аналогичен на твоя ;)


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот mafiota » Пет 16 ное 2012 17:47


И аз съм с такава, за сега съм доволен, но имам чувство че негативните мнения които срещам до този момент се дължат до голяма степен на невежеството и липса на желание на голяма част от газажиите да разучат по-подробно софтуера за настройка на този електронен блок. Явно до голяма част майсторите докарват нещата до една автонастройка - при някой коли номера минава, но при други гледай какво става с разхода. И после къде е проблема??... ами в газовия инжекцион, щото бил по-ефтин!


Потребителски аватар
niki1_j
Мнения: 671
Регистриран на: Нед 12 юли 2009 21:22
Автомобил: Golf MK IV
Двигател: ASZ
Местоположение: Sliven
Контакти:

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот niki1_j » Пет 16 ное 2012 17:57


Еми то не става само с ядене ... тряжва и малко четене. Лично аз съм виждал и 1.8Т което работи повече от перфектно с тази система. Всичко опира до познанията до човека, който ще монитира и настройва след това.


husky
Мнения: 63
Регистриран на: Нед 20 ное 2011 14:08
Автомобил:
Двигател:

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот husky » Съб 17 ное 2012 11:57


Абе не е баш само до настройки... Тъпа система е това, но вие сте предоволни от нея! Но да речем в мазда форума няма да има такива отзиви :)

Въпросния софтуер, колкото и опции да има вътре, самата система няма възможност да ги изпълнява...
Ако имате възможност да сравните платките на една скъпа система и на тамона, ще разберете за какво говоря :)
Процесора на тамона не е никак за това за което се използва, той е по-скоро за бягащи светлини..


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот mafiota » Съб 17 ное 2012 16:47


husky написа:Абе не е баш само до настройки... Тъпа система е това, но вие сте предоволни от нея! Но да речем в мазда форума няма да има такива отзиви :)

Въпросния софтуер, колкото и опции да има вътре, самата система няма възможност да ги изпълнява...
Ако имате възможност да сравните платките на една скъпа система и на тамона, ще разберете за какво говоря :)
Процесора на тамона не е никак за това за което се използва, той е по-скоро за бягащи светлини..


Колега ти за кой модел газов комп. на Тамона имаш впечатление?


emzobg
Мнения: 103
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 18:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот emzobg » Съб 17 ное 2012 20:25


@ husky - за парите си толкоз.

Последна промяна от emzobg на Пон 04 фев 2013 4:17, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот mafiota » Съб 17 ное 2012 20:50


остава и разхода да сте нацелили :)

Абе незнам, като чета мненията и коментарите на Орлов (единият от създателите на Тамона) ми се струвт доста начетен в областа на газовите уредби, и мисля че са създали що годе добра система на добра цена. И постоянно се развиват :)

Един въпрос към колегата Емзо, след автонастройката и юстировката, използваш ли тази опция:

http://www.youtube.com/watch?v=JwSA1t2C ... ure=relmfu

и с коя версия на софта работиш ?
До колкото разбирам при последната няма възможност ламбдата да учавства в корекцията на коефициентите, т.е. да е от опорните коефициенти?


husky
Мнения: 63
Регистриран на: Нед 20 ное 2011 14:08
Автомобил:
Двигател:

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот husky » Съб 17 ное 2012 21:34


@ mafiota - няма значение прогаз, тгаз, тгстрийм... всяка кутия е с една 2 доларова "атмега" за процесор.. дето обясних за какво става!

@ emzobg - донякъде съм склонен да ти вярвам, защото както писах първоначално, вашите двигатели са с много просто управление на впръскването и дори уоки-токи да сложиш, ще тръгне :)

(колко е спада на налягането с меджика-а? Успява ли да компенсира това тамонката, преди бензиновите времена да достигнат 20+ мс. поради обедняването засечено от сондата? имали тамонката опция да предотврати "lean mixture" че да не опукаш катализаторите? Питам просто.)

@ mafiota - би трябвало да се съберат точки по карта, за да се сравни работата на бензин и на газ в различните обороти. Това, че повечето по гаражи и сервизи правят една автокалибровка и бегай да играеш си е друга бира..
Ако има мерак въпросния инсталатор може да я регулира без да събира карта ами посредством ОБД скенер в движение, както се регулират системите работещи по таблица, но това е за най-добрите и съвестни инсталатори, каквито макар и малко, все пак се намират из нашата татковина.


Потребителски аватар
mafiota
Мнения: 1544
Регистриран на: Вто 26 дек 2006 18:06
Автомобил: Audi A6 C5
Двигател: APU
Местоположение: Козлодуй

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот mafiota » Съб 17 ное 2012 22:18


husky написа: би трябвало да се съберат точки по карта, за да се сравни работата на бензин и на газ в различните обороти. Това, че повечето по гаражи и сервизи правят една автокалибровка и бегай да играеш си е друга бира..
Ако има мерак въпросния инсталатор може да я регулира без да събира карта ами посредством ОБД скенер в движение, както се регулират системите работещи по таблица, но това е за най-добрите и съвестни инсталатори, каквито макар и малко, все пак се намират из нашата татковина.


Сигурно си прав, но за по-ефтините и елементарни автомобили мисля че не е лошо решение.

А точките по карта как се събират?
И ако ти се занимава ще съм ти благодарен да ме светнеш как точно се прави тази настройка посредством ОБД скенер в движение?


husky
Мнения: 63
Регистриран на: Нед 20 ное 2011 14:08
Автомобил:
Двигател:

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот husky » Съб 17 ное 2012 22:27


mafiota написа:
husky написа: би трябвало да се съберат точки по карта, за да се сравни работата на бензин и на газ в различните обороти. Това, че повечето по гаражи и сервизи правят една автокалибровка и бегай да играеш си е друга бира..
Ако има мерак въпросния инсталатор може да я регулира без да събира карта ами посредством ОБД скенер в движение, както се регулират системите работещи по таблица, но това е за най-добрите и съвестни инсталатори, каквито макар и малко, все пак се намират из нашата татковина.


Сигурно си прав, но за по-ефтините и елементарни автомобили мисля че не е лошо решение.

А точките по карта как се събират?
И ако ти се занимава ще съм ти благодарен да ме светнеш как точно се прави тази настройка посредством ОБД скенер в движение?
Една мазда 323 също е евтина и елементарна но я да си вдигне ръката някой, който я е направил доволно с тамона mhihi или пък някое пежо/ситроен от към края на 90-те

Относно регулацията по ОБД тримове.. следят се тримовете в движение в различни режими на двигателя в движение. Ако са на - се намаля, ако са на + се увеличава не е сложно, но не е и просто, за всичко си иска време и опит.


emzobg
Мнения: 103
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 18:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот emzobg » Съб 17 ное 2012 22:51


@mafiota - много е рано за разход. За събирането на точките - задължително.
Софт 3.05, ламбдата в тамоната е само за наблюдение.Не влияе на самата ТАмона, на ЕКУ бензин.

За инфо - Тамона и Хитачи ЕКУ не можах никак да ги спогодя.Орлов и той се видя в чудо, 2 часа не можа да я настрои ама и не призна, че има проблем бляда :mrgreen:


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8110
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: мнения за ГИ Тамона

Мнениеот Bai Sando » Съб 17 ное 2012 23:03


До около половин година слагахме яко тамона,сега Фобос.Защо ли?
За по-елементарни коли се справя чудесно,но за разни японки и френски изгъзици си е гола вода.
За метан е абсурд :x
На стария ми голф бях с Тамона и работеше отлично,сега ако имах възможност щях да си сложа Фобос :да:



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 37 госта