АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Чудомир » Сря 26 фев 2020 23:32


dontaskdontsay написа:Във горното видео от БТВ на времетраене -3:34 казват точно това, че ако смениш бутилката имаш 3 години да смениш и талона.
https://btvnovinite.bg/predavania/tazi- ... redba.html

Според това видео аз ги разбирам така нещата в коментирания от мен случай:

Колата е с АГУ от преди 2014, следователно
- АГУ не е било нужно да е вписано в големия талон
- няма срок за смяна на талона, то няма и причина за това
- трябва да са налични документите от първоначалното вграждане (протокол за монтаж с описание на компонентите, за да е ясна евросондата дали я има)
- трябва да е наличен документ от последния ГТП, където е написано, че газовата е ОК/проверена

Съответно когато бутилката на АГУ-то стане на 10 години, следва подмяна, което води до
- издаване на розовия лист заради новата бутилка
- който сам по себе си е повод да започне да тече 3-годишният срок за промяна на талона при следващ повод за ходене до КАТ, например прехвърляне и т.н.

Пропускам ли нещо?

beuchat написа:Също според една друга наредба поставянето на уредба на пропан-бутан не се води измяна на конструкцията на МПС!Това какво се говори и пише по средствата за масово осведомяване е целенасочено да заблуждава хората,за да се пълни бюджетът!

Абе май не е баш така:
Наредба И 45:
§ 31. За промяна на вида на горивото в свидетелството за регистрация на превозното
средство с изменение в конструкцията, при което в ПС е монтирана уредба, която
позволява работата на двигателя с втечнен нефтен газ (ВНГ) или сгъстен природен газ
(СПГ), преди 1 септември 2014 г. се представя паспорт, издаден съответно по реда на
Наредбата за устройството, безопасната експлоатация и техническия надзор на газовите
съоръжения и инсталации за втечнени въглеводородни газове (обн., ДВ, бр. 82 от 2004 г., в
редакцията на наредбата преди ДВ, бр. 99 от 2011 г.) или Наредбата за устройството и
безопасната експлоатация на преносните и разпределителните газопроводи и на
съоръженията, инсталациите и уредите за природен газ (обн., ДВ, бр. 67 от 2004 г., в
редакцията на наредбата преди ДВ, бр. 99 от 2011 г.), или удостоверение за техническа
изправност на ПС, част І, буква А, издадено по реда на наредбата по чл. 148, ал. 1 от
Закона за движението по пътищата, в което е отразено, че ППС е с монтирана уредба на
ВНГ/СПГ или водород.
Прикачени файлове
n-H-32.pdf
(2.88 MiB) Свален 70 пъти
n-I-45.pdf
(1.02 MiB) Свален 53 пъти
AGS.pdf
(48.75 KиБ) Свален 56 пъти




Потребителски аватар
beuchat
Мнения: 1934
Регистриран на: Вто 20 май 2008 21:01
Автомобил: 1990 Golf 2
Двигател: 1.6 EZ
Местоположение: Ямбол

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот beuchat » Чет 27 фев 2020 11:38


Грешката е моя,искал съм да напиша,че се води измяна на конструкцията,НО:

Чл. 26. (1) (Доп. – ДВ, бр. 55 от 2019 г., в сила от 13.01.2020 г.) Проверките и/или изпитванията на ППС с изменение в конструкцията за установяване на съответствието им с приложимите технически изисквания се извършват от технически служби, само в техни собствени или наети сгради, помещения и площадки, свързани с обхвата на определянето им, посочени в удостоверението за определяне на техническа служба, издадено по реда на чл. 138б – 138г от Закона за движението по пътищата.

Т.е другарите милиционери не могат да констатират дали колата е с измяна на конструкцията.Трябва да ви се издаде предписание,за да отидете в сертифициран пункт,за да се провери това,а не да констатират и пишат актове на базата на моментните им настроение,или че началникът им е наредил това!

По въпроса със смяната на талоните:

Чл. 14. (1) (Изм. и доп. – ДВ, бр. 62 от 2017 г., в сила от 1.08.2017 г.) Промяна в регистрацията се извършва при изменение на данните за превозното средство и собственика, посочени в свидетелството за регистрация, смяна на регистрационния номер, продължаване срока на валидност при временна регистрация, регистриране на ПС като "историческо".

(2) (Изм. - ДВ, бр. 105 от 2002 г., доп., бр. 93 от 2006 г., предишна ал. 3, попр., бр. 99 от 2006 г., изм., бр. 57 от 2007 г.) Превозното средство се представя за идентификация в случаите на:

1. промяна в данните на превозното средство


(3) (Нова – ДВ, бр. 45 от 2014 г., в сила от 30.05.2014 г.) Разпоредбата на ал. 2, т. 1 не се прилага при промяна на данните за вида на горивото в свидетелството за регистрация, както и при промяна на данните, свързани с допълнително монтирани в ПС устройства за осветяване и светлинна сигнализация.


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Drakezoid » Чет 27 фев 2020 13:21


Накратко нещата изглеждат така.


Случай 1: Сложил си газово преди Септември 2014 година. Водиш се заварено положение. Пазиш си паспорта на газовата и гледаш да ти е упоменато в "ГТП"!

Подслучай 1.1: Газовото ти сложено преди Септември 2014, но му е изтекъл 10-годишния срок на експлоатация на бутилката. Сменяш я веднага, защото само за това могат да те глобят(не коментирам дори безопасността)! Като я смениш минаваш по правилата след Септември 2014.



Случай 2: Сложил си газовото след Септември 2014. Трябва да имаш "Протокол за монтаж на газова уредба", "Сертификат за първичен преглед на газова уредба", "упоменаване в големия талон от "ГТП", че имаш инсталирана газова уредба", "промяна на регистрация в КАТ за новия тип гориво"(до три години след издаване на "Сертификат за първичен преглед на газова уредба")!

Подслучай 2.1: Имаш "Протокол за монтаж на газова уредба" и "Сертификат за първичен преглед на газова уредба". Гледай да си направиш и ГТП, където да е упоменато това! Въпрос на трактовка е дали ченгетата ще те глобят и на какво основание, затова че не си направил "промяна на регистрация в КАТ за новия тип гориво".

Подслучай 2.2 Имаш "Протокол за монтаж на газова уредба", "Сертификат за първичен преглед на газова уредба", "упоменаване в големия талон за ГТП, че имаш инсталирана газова уредба". Горе долу си си вързал гащите, но ченгетата пак могат да се заядат и резултата е като при Подслучай 2.1!

Наредбите и законите са ви ги цитирали колегите. Ако ви се чете, четете.


Ако ви изрежат с глоба и сваляне на номера, задължително намирате свястен адвокат и обжалвайте акта!



Легенда:

1. За "Протокол за монтаж на газова уредба" ви трябват кинти да платите на газаджиите за услугата ;)

2. За "Сертификат за първичен преглед на газова уредба" ви трябва "Протокол за монтаж на газова уредба"(за инсталирани АГУ след 2014) или "паспорта на АГУ"(за автомобили преди 2014)

3. За "Упоменаване в големия талон за ГТП, че имаш инсталирана газова уредба" ви трябват обичайните документи за ГТП + "Протокол за монтаж на газова уредба"(за инсталирани АГУ след 2014) или паспорта на АГУ(за автомобили преди 2014)

Айде дано да съм внесъл малко яснота и да съм помогнал на някой. Моля споменавайте с добро Бойко и фуражките всеки път. Те улесняват нашия живот!


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 27 фев 2020 14:11


В общи линии е така.
Едно интервю
https://darikradio.bg/150-leva-globa-za ... arent=show
В пункт, който ми монтира АГУ на 05.08.2014, могат да ми заверят уредбата. Същият пункт на 10.02.2016 ми смени бутилката. В големия отрязък от ГТП ми стоят данните за старата бутилка, производство 2008 година. Та значи трябва да впиша новата бутилка,и после смяна на талона в КАТ.


Потребителски аватар
Drakezoid
Мнения: 217
Регистриран на: Съб 22 юни 2019 18:55
Автомобил: Passat B5_5
Двигател: 1_8Т AWT 2002

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Drakezoid » Чет 27 фев 2020 17:14


Zdravko Zankov> Поне според моята трактовка и разбирания би трябвало да ти се впише новата бутилка в ГТП.
Ето линк със всичкото инфо дето съм го събрал по въпроса (закони, наредби, правилници и тн.):

https://dox.abv.bg/download?id=c49ee89e7b# - Линк за сваляне


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 809
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот ivan_pop » Чет 27 фев 2020 18:34


Пропуснал си да добавиш в архива:

Правило № 67 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) — Единни предписания относно: I. Одобряване на специфично оборудване на превозни средства от категория M и N, използващи втечнени нефтени газове в тяхната система за задвижване; II. Одобряване на превозни средства от категория M и N, снабдени със специфично оборудване за използване на втечнени нефтени газове като гориво в техните двигатели, по отношение на монтажа на такова оборудване [2016/1829]

Правило № 115 на Икономическата комисия за Европа на Организацията на обединените нации (ИКЕ на ООН) — Единни предписания относно одобрението на:
I. Специални уредби за дооборудване за ВНГ (втечнени нефтени газове) за монтиране в моторни превозни средства с цел използване на ВНГ в техните системи за задвижване
II. Специални уредби за дооборудване за СПГ (сгъстен природен газ) за монтиране в моторни превозни средства с цел използване на СПГ в техните системи за задвижване


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12794
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 27 фев 2020 21:10


Drakezoid написа:Zdravko Zankov> Поне според моята трактовка и разбирания би трябвало да ти се впише новата бутилка в ГТП.

И аз така смятам. Но....


Потребителски аватар
quattro^^
Мнения: 1662
Регистриран на: Пет 05 окт 2007 20:52
Автомобил: audi a6 c5
Двигател: AJL
Местоположение: Пловдив

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот quattro^^ » Чет 27 фев 2020 22:53


Добре де според всичко изчетено сега си слагам газ и ми дават протокол за монтаж и имам срок преди следващия ГТП да мина първоначален преглед и след това 3 години да сменя талона. Така излиза че имам 3.5г да и сменя талона в моя случай, като след като и изкарам протокол за първоначален преглед може да се довпише и в прегледа.Ако преди това ме спре катажия и ми пише акт на какво точно основание ще е? И колко тежест ще има разбирам да ме спрът в момента без документи никакви ама ако ида утре и почна процедурата от начало кое ще е незаконното.


Musaka9
Мнения: 27
Регистриран на: Вто 03 мар 2015 19:27
Автомобил:
Двигател:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Musaka9 » Пет 28 фев 2020 1:18


Ако колата е с газово от 2010 и е вписана в големия талон, че е на Бензин/Газ и е упоменато газовото в ГТП? Сменям бутилката и в ГТП се вписва новата бутилка предполагам?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот brum » Пет 28 фев 2020 1:39


Гледам по-горе изброени маса документи. Реално какво трябва да нося с мен за да няма проблеми? Само малкият талон, или цяла папка документи?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19149
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот stefan4o » Пет 28 фев 2020 6:26


Реално, каква е ситуацията при теб?


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Pet_rov » Пет 28 фев 2020 7:19


Голям и малък талон, розовия лист и талона за ГТП с копия на двете, валидна ГО в оригинал, лична карта


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот brum » Пет 28 фев 2020 12:43


Купих кола, монтирах газова, минах първичен преглед и после минах КАТ да я прехвърля. В талоните пише газ/бензин. Единственото което ме притеснява, е че последният ГТП е минат 2 месеца преди да се монтира газовата. С мен си нося талона от ГТП, талона на ГО и малкият талон на колата. Другите документи си седят у дома.

Ако правилно разбирам трябва да нося и други документи, така ли?


Потребителски аватар
Pet_rov
Мнения: 4414
Регистриран на: Сря 08 май 2013 16:16
Автомобил: Passat Variant B4
Двигател: ADZ 1996
Местоположение: Шумен

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот Pet_rov » Пет 28 фев 2020 12:58


Имаш ли оня розов лист за първоначален преглед на АГУ?


brum
Мнения: 3529
Регистриран на: Съб 07 май 2005 3:05
Автомобил: Golf Mk4
Двигател: AGU
Местоположение: София

Re: АГУ - пререгистрация и смяна на талон бензин/газ

Мнениеот brum » Пет 28 фев 2020 13:08


Да, ама си седи у дома. В КАТ Хасково го искаха за да впишат газовата.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 135 госта