Трябва ли калибровка на газови дюзи

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
Потребителски аватар
crank1968
Мнения: 105
Регистриран на: Нед 18 ное 2012 20:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот crank1968 » Пон 10 ное 2014 21:11


Колеги, днес ми смениха дюзите в един доста хвален Агу сервиз. Случайно се натъкнах на процедурата калибровка, но днес като ми смениха дюзите не ми направиха тази процедура и пак казвам в доста хвален агу сервиз. Искам да чуя компетентно мнение, задължително ли трябва такава калибровка?
Защо се наложи смяна на дюзите.
Имах оплакване, че на газ работи неравномерно, но си има мощност. След като споделих това на майстора, той ми каза, че дюзите ми много тракат и ще трябват нови, и че проблема е от тях. Сложихме новите, сега колата наистина работи равномерно и смятам, че проблема се реши, но ми изникна въпроса защо не ми направиха калибровка?! Общо взето ми смениха дюзите без да ми пипат настройките на колата и без да направят калибровка. Сега след смяната колата върви по-добре и реагира дори на малкото натискане на педала :) Доволен съм от работата, но ако тази калибровка е от значение ще трябва да им кажа, да ми я направят. И все се питам, докога нашите майстори ще мислят, че всички сме шамaндури и могат да не си вършат работата докрай




Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот agumba » Пон 10 ное 2014 22:20


Ти какво разбираш под калибровка? Защото, калибровката се прави по компютърен път, нали ти закачиха на компютър?


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот Bai Sando » Пон 10 ное 2014 22:54


Щом върви добре и най-важното,че на празен ход работи добре,не барай нищо.
Обикновено им се прецакват пружинките или гумените пръстенчета и започват да бъркат сместа и от там идва лошата работа на празен ход.Това е при евтините рейки.Калибриране се прави ако вече е въртяно шестограмчето от горе.Обикновено са заляти с едно като смола когато са калибрирани фабрично.


Потребителски аватар
boyan.chav
Мнения: 847
Регистриран на: Съб 07 авг 2004 23:26
Автомобил: VW Golf IV 1998
Двигател: 1.4 16v 75hp AHW
Местоположение: Пловдив
Контакти:

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот boyan.chav » Пон 10 ное 2014 22:58


Ако си сменил цялата рейка с дюзите, тя си е калибрована заводско, а ако само дюзите и ползваш старата рейка, би трябвало да ги калиброват. Калибровката става на стенд, посредством часовник. Щом всичко работи правилно и безпроблемно, не се занимавай. Виж как ще ти е разхода след смяната


Потребителски аватар
crank1968
Мнения: 105
Регистриран на: Нед 18 ное 2012 20:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот crank1968 » Пон 10 ное 2014 23:01


Не са я закачали на компютър! Развиха ги с гаечен ключ, оградил съм с червено какво точно са развили, свалиха ги и сложиха нови. Това беше процедурата :)
Изображение


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот agumba » Вто 11 ное 2014 9:32


Абсолютно същата процедура ми правиха в Пловдив, преди няколко месеца! Разглобиха рейката, смени дюзите с нови, една по една, качи рейката пак, запали двигателя, и пусна компютъра да извърши калибрирането, отне към 2 минути! После ми каза, да я пробвам за вървеж, и да кажа, ако нещо не ми харесва. Изкарах я от сервиза, излязох на едно шосе край Пловдив, настъпих я, вървеше много добре, на различни предавки, прехвърлянето от бензин на газ не го усещах изобщо, а преди беше като лек удар! Навъртях 5-6 км, върнах се, направиха някакви дребни процедури още, и това беше! Резултатът е, че ми падна чувствително разхода, без да пострада динамиката на вървежа!

Ако не са те закачали на компютър изобщо, значи, не са имали софтуера за твоя ГИ, иначе е необяснимо нехайство! Провери къде поддържат тази марка и модел, и иди за диагностика там! В кой град става това, какъв ти е ГИ?


Потребителски аватар
eurogas
Мнения: 438
Регистриран на: Пон 05 апр 2010 10:42
Автомобил: Jeep
Двигател: 4.7 V8
Местоположение: София
Контакти:

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот eurogas » Вто 11 ное 2014 18:51


Калибровката на рейката е абсолютно задължителна след ремонт на рейката, иначе все едно да си напомпаш четирите гуми на око, всяко буталце ще дава различен дебит, закача се микромерен часовник, подава се импулс и се настройва с шестограмното винтче което е най-отгоре на бобинката.

След всяка подобна корекция по рейката, или смяната и с нова такава която е фабрично калибрирана, се прави финна донастройка с лаптопа, и винаги има някаква разлика, чрез корекция в таблицата на газовия компютър, тези разлики се компенсират, и тогава може да се смята че всичко е ОК. :th_up


Потребителски аватар
crank1968
Мнения: 105
Регистриран на: Нед 18 ное 2012 20:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот crank1968 » Вто 11 ное 2014 20:40


Не са ми правили калибровка нито на комп я закачиха. Днес случайно разбрах, че по някакъв късмет без да знам съм отишъл точно в сервиза, в който са ми слагали ГИ (колата я взех с ГИ). Сега колата наистина върви добре и съм доволен, но щом е важна калибровката ще отида да я направят. Малко ми става неприятно, че всеки път, аз трябва да търся по форумите и да се съмнявам в родните ни майстори. Така и така май пак ще имам път към агу сервиза, че нещо много вода ми тече от изпарителя, което май не е нормално?! Благодаря на всички колеги, които писаха в темата и дадоха мнение, което ще ми е от полза.


jovani85
Мнения: 57
Регистриран на: Нед 04 авг 2013 11:04
Автомобил:
Двигател:

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот jovani85 » Вто 11 ное 2014 21:31


agumba написа:Ти какво разбираш под калибровка? Защото, калибровката се прави по компютърен път, нали ти закачиха на компютър?

Нищо подобно!!!


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот agumba » Сря 12 ное 2014 21:11


jovani85 написа:
agumba написа:Ти какво разбираш под калибровка? Защото, калибровката се прави по компютърен път, нали ти закачиха на компютър?

Нищо подобно!!!


Като е нищо подобно, кажи как е тогава? С дрелка, чук и секач ли?


Потребителски аватар
Bai Sando
Мнения: 8114
Регистриран на: Чет 27 мар 2008 22:28
Автомобил: Audi A 3
Двигател: 2000 TDI 2006г
Местоположение: Пазарджик

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот Bai Sando » Сря 12 ное 2014 21:17


По принцип се калибрират с въртене на шестограмчето от горе.С него се регулира колко да е натегната пружинката и хода на буталцето вътре.Обаче това става със специален уред.После е хубаво да се закачи на компютъра.


Потребителски аватар
agumba
Мнения: 826
Регистриран на: Пон 07 мар 2011 20:34
Автомобил: Honda Civic 7ма генерация
Двигател: 1600 VTEC 110 hp
Местоположение: Ст.Загора

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот agumba » Сря 12 ное 2014 21:32


Bai Sando написа:По принцип се калибрират с въртене на шестограмчето от горе.С него се регулира колко да е натегната пружинката и хода на буталцето вътре.Обаче това става със специален уред.После е хубаво да се закачи на компютъра.


Честно казано, не видях такъв уред! Човекът свали рейката, разви и изсули старите дюзи, сложи новите, качи рейката на мястото и, включи пак компа, даде на някаква функция, изписа се - calibrating, двигателя работеше, докато изпълни скалата и завърши процеса! Ако това не е калибриране, интересно, какво ще е?


Потребителски аватар
crank1968
Мнения: 105
Регистриран на: Нед 18 ное 2012 20:02
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Bulgaria

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот crank1968 » Чет 13 ное 2014 19:42


Колеги, днес бях при един газаджия и той ми каза, че рейката е фабрично калибрована. Аз му казах, че съм сменил това, което съм оградил с червено и той пак ми каза, че фабрично била калибрована и че колата сега била добре, а ако направил калибровка може и да не работи както сега. Интересното е, че ме пита дали са ми сменили това, което съм оградил със зелено?! Мисля, че са ги сменили, все пак преди имаше при рязко подаване на газ замисляне за 1 сек сега нямам такъв проблем, а и тракаха като барабанчета старите дюзи. Скоро ще отида при тези пичове, които ми смениха дюзите да ми погледнат един теч, който мисля, че е от изпарителя и ще ги питам и тях за калибровката. Ще споделя и те какво са ми казали. Поздрави
Изображение


georgi_1986
Мнения: 70
Регистриран на: Вто 25 авг 2009 18:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот georgi_1986 » Вто 08 сеп 2015 17:06


Как е по-правилно да се калибрира рейката веднага след работа на двигателя когато рейката е гореща или при студена рейка? Защото калибрирам горещата рейка и когато изстине и е студена и проверя пак с индикаторния часовник показва различни числа от предишните къде в плюс къде в минус.


batmit
Мнения: 840
Регистриран на: Вто 14 авг 2012 22:48
Автомобил: Golf IV
Двигател: AKL 2000
Местоположение: Plovdiv

Re: Трябва ли калибровка на газови дюзи

Мнениеот batmit » Вто 08 сеп 2015 18:15


Трябва калибровка с микрометърен часовник. Рейка Валтек в ОЛХ намерих чисто нова за 40лв, а буталца и пружинки за 28лв. Сега имам стара с нови буталца нерегулирана и неравномерно работеща в гаража и чисто нова перфектно работеща на колата. Лошо е , че с Рейл и Валтек минавам по 15000км и са за смяна. За 30000км смених изпарител Томасето , рейка Рейл и рейка Валтек да каже някой газаджия това нормално ли е? А ми взеха 900лв за ГИ. От ОЛХ купих изпарител Томасето за 65лв и рейка Валтек за 40лв смених ги сам, изпарителя го врътнах 1/2 да увеличи горивото да може да върви, както ми харесва и това е. Няма регулировки, няма лаптопи, няма навятъра хвърлени пари по неуки майстори.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 148 госта