При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
velizargb
Мнения: 43
Регистриран на: Съб 04 юли 2015 18:46
Автомобил: Skoda Octavia 2001
Двигател: 2-AQY

При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот velizargb » Чет 29 юни 2017 7:35


Здравейте,

Преди месец и нещо и малко над 3-4хил.км сложих газов инжекцион, Диджитроник, с изпарител Томасето и рейка Валтек, с ОБД комуникация.

Забелязвам че при пълна до-горе бутилка колата придърпва на ниските и при включване на трета дори се чува че гърми понякога. Когато обаче светне аварийната лампа на индикатора за нивото на газта и остават 60-70км демек под 10 литра в бутилката всички проблеми изчезват, колата е по-еластична при ускорение, разхода пада и дори сякаш има повече коне. Последните няколко литра в бутилката направо имам чувството че се държи по-добре от колкото на бензин. Някой може ли да каже на какво може да се дължи това?

Газаджията твърди че се дължи на калпавата газ която ни наливат. Аз мисля че е богата смес и при празна бутилка сместа обеднява и колата започва да върви добре. Когато го помолих да обедним сместа в ниските, той ми казва че заради ОБД комуникацията тя се самоубочава и ще си я обогати отново.. Дали пък проблема не е във високото налягане на изпарителя, което да пада при празна бутика? Но нали редуктора трябва да го изравнява при пълна и празна бутилка, още повече на чисто нова система? Възможно ли е заради лошата газ която наливаме, действително първо да изгаря гадната смес и накрая да остава по-качествена смес в бутилката и колата да тръгва както си му е реда?

Благодаря предварително!




Муцев
Мнения: 67
Регистриран на: Пет 10 апр 2009 15:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот Муцев » Чет 29 юни 2017 8:05


Точно този изпарител има склоността сам да си мени налягането и посоката в която си се насочил е напълно вярна.

Според мен с малко по големи дюзи на инжекторите и малко по ниско налягане на изпарителя, колата ще подобри съсщественно динамичните си качества и разхода.


velizargb
Мнения: 43
Регистриран на: Съб 04 юли 2015 18:46
Автомобил: Skoda Octavia 2001
Двигател: 2-AQY

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот velizargb » Чет 29 юни 2017 8:55


Не ми се иска да сменям дюзи, всичко е ново и е гаранционно, мисля че са правилно съобразени, газаджията е Мишо, много хора го хвалят, но малко виждам че не му се занимава с по-прецизните настройки, дали е възможно просто да се понижи налягането на изпарителя една идея, как става това?


Потребителски аватар
DoH_KuXoT
Мнения: 6055
Регистриран на: Пон 12 сеп 2005 14:01
Автомобил:
Двигател:

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот DoH_KuXoT » Чет 29 юни 2017 9:03


Колко километра си минал с новата газова уредба , в началото има период на напасване на всички компоненти и първите 3-5 зареждания не са много критерии за оценка.
При мен след непосредствения монтаж даваше високи 14-15л/100 градско и вървеше повече отколкото на бензин, та се връщах да им обяснявам, че не съм тръгнал на състезание и искам да ми е евтинко да я скопят малко, но ми обясниха да покарам така и разхода ще си влезе в норма след няколко празно-пълно...


velizargb
Мнения: 43
Регистриран на: Съб 04 юли 2015 18:46
Автомобил: Skoda Octavia 2001
Двигател: 2-AQY

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот velizargb » Чет 29 юни 2017 9:19


Ами вече на 3хил.км някъде минах, ходих за повторни донастройки след 1000км точно, но не знам дали не избързах малко с тях и в последствие да се е донапаснала още и пак да бяга нещо.


Муцев
Мнения: 67
Регистриран на: Пет 10 апр 2009 15:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот Муцев » Чет 29 юни 2017 14:27


Няма нужда да се сменят дюзите, а само да се разпробият малко.

Самото сваляне на налягането трябва да се извърши със закачен софтуер и да се направи или от сервиза монтирал уредбата или от някой който знае какво да прави.

Имай в предвид че каквото и да ти напишем без реално да се види какво се случва трудно ще отгатнем какъв е проблема и още по трудно ще ти кажем какво да направиш.


velizargb
Мнения: 43
Регистриран на: Съб 04 юли 2015 18:46
Автомобил: Skoda Octavia 2001
Двигател: 2-AQY

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот velizargb » Чет 29 юни 2017 15:28


Мерси много за изчерпателния отговор Муцев, ще говоря с газаджията.

И все пак, редуктора на налягането не би ли трябвало да изравнява налягането без значение количеството газ в бутилката? Или това не е на 100%? Как обясняваш разликата във вървежа при пълна и при почти празна бутилка?


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19113
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот stefan4o » Чет 29 юни 2017 15:38


По принцип трябва да го изравнява, ама на практика...


Муцев
Мнения: 67
Регистриран на: Пет 10 апр 2009 15:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот Муцев » Чет 29 юни 2017 16:08


Аз лично отдавна съм загърбил Томасето като изпарители по ред причини. Най-вероятно нещо в настройката куца, но така отдалеч нищо не може да се каже със сигурност. Винаги можеш да потърсиш и мнение на друг специалист, ако твоя газаджия не му се занимава.


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот muns61 » Чет 29 юни 2017 16:47


По принцип и без принцип налягането в бутилката не зависи от количеството втечнен газ, а от температурата.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот ktamen » Чет 29 юни 2017 20:14


Освен от температурата зависи и от състава на течността. Теоретично е възможно като намалее нивото, процентът на бутана да се увеличи, а бутана е по-калоричен и налягането му е по-малко. Ама това може да се случи, само ако сондата е твърде високо и смуче газ, а не течност.
Много по-вероятно ми се струва причината да е друга, а невървенето при пълна бутилка да е съвпадение.
Ако налягането след изпарителя се мени в зависимост от налягането пред него, значи изпарителят е за боклука.


velizargb
Мнения: 43
Регистриран на: Съб 04 юли 2015 18:46
Автомобил: Skoda Octavia 2001
Двигател: 2-AQY

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот velizargb » Чет 29 юни 2017 20:30


Става дума за бутилка Атикер на мястото на резервната гума, не съм запознат сондата къде е монтирана. Ако разбирам правилно от написаното до тук, стигнах до извода че дори и да имам проблеми с налягането на изпарителя действително сега на 40 градуса, това не значи че есен/зима на по-ниски температури ще имам проблеми, тъй като налягането ще е по ниско. Мисля че това не е съвпадение с нивото в бутилката, защото го забелязвам в последователност на няколко пълнения, но ще пробвам като начало с газ от друго място.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6119
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот ktamen » Чет 29 юни 2017 20:33


Не ми се рови да търся точни стойности, но при една и съща течност, налягането при 40гр, демек паркирана на слънце, е вероятно 2 пъти по-високо от налягане при 20гр, демек рано сутрин. Ако не забелязваш разлика в зависимост от слънцето, значи проблемът ти не зависи от налягането в бутилката.
Търси друг проблем.
Ако сондата ти е високо, бутилката ще се охлажда много силно, може да я провериш колко е студена утре след като си покарал поне десетина километра, долната и част, демек където е течността трябва да е по-охладена.


velizargb
Мнения: 43
Регистриран на: Съб 04 юли 2015 18:46
Автомобил: Skoda Octavia 2001
Двигател: 2-AQY

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот velizargb » Чет 29 юни 2017 20:55


Мое лично мнение, проблема ми е богата смес в ниските обороти която дави колата при ускорение, на високи е ок, само че ако обд комуникацията регулира спрямо ламбда сондата постоянно, явно колата си ги иска повече гориво и да се намалят ръчно пак ще се дигнат... Не знам дали проблема не е в ламбда сондата, но да не се усеща на бензин заради самото гориво.. явно ще се кара така, вече стигнах до мнението, че стара кола на газ трябва или сам да си я правиш или да не ти пука как върви..


Потребителски аватар
ivan_pop
Мнения: 808
Регистриран на: Сря 16 апр 2014 17:51
Автомобил: OVB
Двигател: X18XE1
Местоположение: Плевен

Re: При почти празна бутилка колата върви осезаемо по-добре! Лоша газ или какво?

Мнениеот ivan_pop » Чет 29 юни 2017 20:57


Аз не разбирам,след като е в гаранция газовата защо се задават въпроси тук?
Предполагам автора на темата иска да събере мнения и след това да дава акъл на газаджията!?



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 30 госта