На газ в Европа - LPG, Метан, препоръки, съвети

При тази цена на горивата, все повече от нас се "газифицират". Проблеми и решенията им тук
BG_POLICE
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 05 юли 2009 14:30
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: sofia

Re: На газ в Европа

Мнениеот BG_POLICE » Съб 19 май 2012 9:51


Ето от къде може да се закупят въпросните преходници за зареждане на газ в някой страни в Европа :да:

http://www.gasmagazin.com/%D1%81%D0%BE% ... D0%B3.html

http://www.gasmagazin.com/%D1%81%D0%BE% ... D0%B9.html

http://www.gasmagazin.com/%D1%81%D0%BE% ... D0%B3.html

Чудя се само от месинг или алуминий е по-добре да се купуват такива преходници :stll think:




Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19662
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: На газ в Европа

Мнениеот Vlad777 » Съб 08 сеп 2012 22:27


Основно с газта има проблем в Австрия. Преди 2 седмици не можахме по път да намерим газ станция и карахме над 300 км на бензин...

Препоръчвам който пътува през Австрия да прегледа това:

Ще повторя един полезен сайт от Чудомир:
http://www.gas-tankstellen.de/menu.php?jump=bab
(на този сайт се избира горе Autobahnnahe Tankstellen - бензиностанции около аутобана и след това се избира държавата от дроп даун менюто, а след това аутобана, по който ще се движите. Например Австрия аутобан 1 и после горе дясно Abshicken. Появява се списък на газ станциите. На всяка може да се кликне и да се видии точен адрес и карта.)

Препоръчана газостанция в Австрия (в тази тема):
IQ Tankstelle
3380 Pöchlarn, Reichsstrasse 14, GPS: 48.198863,15.221341
Работи денонощно!


Ето още един сайт, който може да е полезен:
http://www.mylpg.eu/stations/


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: На газ в Европа

Мнениеот Кайзен » Вто 18 сеп 2012 22:40


Всички газстанции в Австрия - http://www.fluessiggas.net/tankstellen.php


bratvlad
Мнения: 16
Регистриран на: Нед 14 окт 2007 9:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: На газ в Европа

Мнениеот bratvlad » Пон 07 яну 2013 10:36


Здравейте
Аз често карам на метан от Германия до България и мога смело да заявя,че ако колата минава 300км. с едно зареждане,вече е възможно да се докара само на метан.Разбира се налага се малко излизане тук-там от магистралите,като най-сериозно е в Сърбия(Крушевац) и в Унгария(Сегед и Будапеща).Ако някой е пускал следния линк се извинявам,но е много полезен,като на 95% процента може да се разчита на него.

http://www.cngprices.com/station_map.ph ... 20.4622222


Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: На газ в Европа

Мнениеот stypkata » Вто 16 апр 2013 20:26


Koлеги интересува ме колко са горе долу всички такси от България до Прага (Чехия)? Става въпрос за магистрални такси,винетки и т.н. .Всичко без горивото?


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: На газ в Европа

Мнениеот Кайзен » Пон 22 апр 2013 22:11


stypkata написа:Koлеги интересува ме колко са горе долу всички такси от България до Прага (Чехия)? Става въпрос за магистрални такси,винетки и т.н. .Всичко без горивото?

Зависи от къде ще пътуваш. Аз ще ти опиша пътя София-Белград-Будапеща-Братислава-Бърно-Прага.
1)София - Калотина
Преминаване на Бъргарско-Сръбската граница.
2)Калотина - Ниш
Интересен живописен път с тунели.
Малко след като се качиш на сръбската магистралата след Ниш спираш на "путарина" и вземаш талонче от автомат.
3)Ниш - Белград
Малко преди Белград спираш на "путарина", подаваш талончето, което получи около Ниш и заплащаш 6,50 Евро (не приемат 1,2 и 5 цента; можеш да платиш с банкнота от 10 евро, като ти връщат в евро)или 730 сръбски пари.
След това имаш възможност да минеш през Белград или по новоизграждото се околовръстно. Въпрос на вкус...
4)Белград-Нови Сад
Спираш на "путарина", където директно заплащаш 2,50 евро или 240 сръбски пари.
5)Нови Сад - Суботица
Спираш на "путарина", където директно заплащаш 3 евро или 330 сръбски пари.
6)Преминаваш Сръбско - Унгарската граница.
Трябва да си закупиш унгарска винетка. НЕ ПРЕПОРЪЧВАМ да си купуваш от дървените къщички веднага след границата. Само на 500м след тях има бензиностанция, от където да си купиш електронна винетка (нищо никъде не лепиш, само си пазиш двете бележки, които ще получиш).
Цени: 2975 Ft (около 11 евро) за седмична(важи за 10 дни) или 4780 Ft (около 18 евро) за месечна. Плащането може да стане с карта VISA или кеш в унгарски пари. С удоволствие ще ти вземат и еврата по "техен" курс.
7)На импровизираната Унгарско-Словашка граница спираш и си купуваш винетка за Словакия.
Цени: Седмична: 10 евро; Месечна: 14 евро.
8)На импровизираната Словашко - Чешка граница спираш и си купуваш винетка за Чехия.
Цени: Седмична: 310 крони (12 евро); Месечна: 440 крони (17 евро).

Приятен път!


bogev
Мнения: 3
Регистриран на: Пет 04 яну 2008 10:41
Автомобил: VW Passat B7 TSI Ecofuel
Двигател:
Местоположение: София

Re: На газ в Европа

Мнениеот bogev » Вто 25 юни 2013 23:33


Здравейте!

Няколко пъти ми е била полезна тази тема, та да добавя нещо от последните пътувания, което не видях вече да е споменато. GPL споменаха колегите за Франция, само това пишат гадовете, в Елзас намирах тук-там, например на магазина Auchan до Baggersee в Страсбург (известно място, като нашето Метро, лесно се стига), също и в покрайнините на Colmar (на юг към Базел). Споменавам тези места, защото там наистина е трудно. Последно струваше към 85 цента.

В Германия, Австрия (споменатите по-назад в темата места) и източна Европа нямах проблеми. Карал съм в Чехия, Словакия, Полша, Литва (Dujos, минах 200км на бенз докато разбера, че това е LPG :screwy ), Латвия - навсякъде има газ.

P.S За Хърватска не видях някой да е писал, там знаете ли как е? Една от малкото непознати за мен страни на Балканите, ще ходя юли живот и здраве :cool


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: На газ в Европа

Мнениеот Чудомир » Сря 26 юни 2013 0:21


http://gas-tankstellen.de/menu.php?jump=menu

После избираш държава Kroatien и си ти (иска регистрация за над 100 резултата при търсене)


Потребителски аватар
badov
Мнения: 205
Регистриран на: Пон 23 авг 2010 11:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv/Strasbourg-France

Re: На газ в Европа

Мнениеот badov » Пон 22 юли 2013 2:02


Здравейте колеги :smile Давам малко прясно инфо (от 2 дни) за пътуващите в западна Европа на газ.Моя маршрут беше следния :
Страсбург-Летище Франкфурт Майн-Пловдив (през Унгария).Първото ми зареждане до горе с газ беше в Страсбург.Заредих си и бензин до горе за всеки случай.Понеже с една бутилка 30 литра минавам около 430км реших следващото зареждане да е в Германия някъде след Франкфурт.За там както колегите са показали трябва преходник.Е да , ама аз не можах да го наглася нещо този преходник на моята пълначка :banghead и реших да карам на бензин.Влезнах в Австрия и случайно рещих да спра да си почина на някаква бензиностанция на която се оказа, че има и газ :mrgreen Давам кординатите понеже знам, че газта в Австрия е голяма рядкост.Ето ги и тях : 48.158743,15.112617.
Намира се баш на магистралата и няма нужда от отбиване.Имат 3 вида пистолети и няма нужда от преходник.След като заредих тук, следващото ми зареждане беше в Унгария.Там газ има почти на всяка бензиностанция.Видях много бензиностанции MOL.На всяка такава бензиностанция има газ.Следващите ми зареждания бяха в Сърбия.Там има газ навсякъде, общо взето като в България.
Актуални цени на газта :
Франция - Газ : 0.86 евро цента
Австрия - Газ : 0.88 евро цента
Унгария - Газ : 0.86 евро цента
Сърбия - Газ : 73.90 динара = около 0.65 евро цента
Всички пътни такси са около 30 евро.

Ако има нещо питайте, пазя си касовите бележки от всяка газстанция и мога да напиша точните адреси или кординати :love.vwclub
Ако някой ще пътува без навигация, мога да напиша кои градове и табели да гони.Аз пътувах за първи път по този маршрут и навигацията само ми светеше на таблото.Общо взето се ориентирах по табели и градове които гоня :mrgreen


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1507
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: На газ в Европа

Мнениеот Кайзен » Нед 04 авг 2013 19:07


Да се отчета и аз с инфо от последнто ми преминаване през Австрия на газ. Вече има 4 възможности за зареждане на газ:
1. Tankstelle Meggenhofen - http://www.tankstelle-meggenhofen.at/ts/
2. BP Stabauer Franz - Eferdingerstrasse 81, 4600 Wels, Öberösterreich
3. AGIP Autogas Tankstelle - A1 Westautobahn, 3373 Ybbs-Kemmelbach, Niederösterreich (тук е заредил и колегата badov)
4. IQ Tankstelle - Reichsstrasse 14, 3380 Pöchlarn, Niederösterreich

Всички бензиностанции работят денонощно! Всички са достъпни при движение и в двете посоки.

В Унгария само на една бензиностанция не видях да има газ. На всичко останали е добавена газколонка, която е отделена от останалите с бензин и дизел.


Потребителски аватар
badov
Мнения: 205
Регистриран на: Пон 23 авг 2010 11:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Plovdiv/Strasbourg-France

Re: На газ в Европа

Мнениеот badov » Съб 07 сеп 2013 11:53


Здравейте колеги :smile Преди дни пътувах отново от България към Франция.Този път по маршрута -България, Сърбия, Хърватска, Словения, Австрия, Германия, Франция.През почти целия път карах на газ, наложи ми се само около 50км в Словения да карам на бензин.Ще опиша накратко къде може да се зарежда по този маршрут.Газ в Сърбия има навсякъде, както съм писал преди.В Хърватска има газ на почти всички бензиностанции с името INA.Има доста на често по магистралата.В Словения зареждах само на едно място.Бензиностанцията се намира малко преди влизане в тунела Караванке (няма нужда от преходник).Ето и кординатите - 46.441003,14.028876. Открих една удобна бензиностанция с газ и в Германия.Хубавото е, че не се налага да използвате преходник-имаха 2 вида пистолети.Давам кординатите 47.829208,11.905012 .Намира се на 47км преди Мюнхен като идвате от България.Има табела на магистралата на която пише LPG.Излизате от магистралата само около 1км.Общо взето почти целия път може да се вземе на газ.Цените на газта навсякъде са около 70-80 цента.Пътните такси идват малко по-скъпо - около 68 евро, но пътя е много спокоен-почти няма тирове и немци със забрадки :Mr Green Fun Ето и разбивка на таксите и винетките :
1. Сърбия
Магистрала Ниш-Белград = 6.50 евро
Магистрала Белград-Шид (Хърватска граница) = 3.50 евро.
2. Хърватска
Голямата им магистрала е 17 евро.След това има още една отсечка за плащане, струва 1 евро.
3. Словения - винетка 15 евро.
4. Тунел Караванке - 6.50 евро.
5. Австрия - винетка 8.50 евро + плаща се на едно място, може би заради другите тунели - 10 евро.
6. Германия - безплатно.

Общо взето се кара спокойно.Надявам се информацията ми да е от полза :beer
Забравих да добавя за минаването през Белград.Карате само направо, изобщо не гледайте табелите TRANZIT, защото се минава през уж новото околовръстно на което може да си разбиете колата тотално заради дупките.Освен това се заобикаля с около 50км.Влизате в Белград, карате само направо.Излизат табели за Нови Сад надясно(посока Будапеща) и Шид (посока Хърватска). :love.vwclub


Потребителски аватар
golfkr
Мнения: 55
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 20:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливен

Re: На газ в Европа

Мнениеот golfkr » Чет 26 сеп 2013 20:23


Здравейте колеги. Другият месец ми се налага да ходим до Англия с колата. Тръгваме от Сливен - София - Видин - Румъния - Унгария - Австрия - Германия и Франция. Та въпросът ми е : колата е на гас, с едно зареждане минавам най-много 400 км. Някой може ли да помогне с бензиностанциите на които има гас в изброените страни. Записал съм си координатите на две в австрия но за Германия нещо не мога да се оправя. Разбрах за адаптерите за зареждане в различните страни и ще гледам да си ги набавя отнякъде. В Унгария разбрах че на почти всяка бензиностанция има гас, За Румъния не прочетох как е. Ако може някой да помогне ще съм много благодарен.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: На газ в Европа

Мнениеот Чудомир » Чет 26 сеп 2013 20:27


Само няколко мнения преди твоето съм пуснал линк, който ще отговори на твоите въпроси. Погледни го и ако тогава нещо не ти е ясно, питай пак.


Потребителски аватар
golfkr
Мнения: 55
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 20:04
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Сливен

Re: На газ в Европа

Мнениеот golfkr » Чет 26 сеп 2013 20:41


Чудомир написа:Само няколко мнения преди твоето съм пуснал линк, който ще отговори на твоите въпроси. Погледни го и ако тогава нещо не ти е ясно, питай пак.

Видях го колега. Благодаря. Искам да попитам и друго. На колата имам вградена навигация, дали си ползвал подобна и дали има обозначени бензиностанциите с гас. Ще имам и втора резервна - Гармин. Дали има някакъв файл за POI за такива бензиностанции и ако има откъде да си го сваля.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: На газ в Европа

Мнениеот Чудомир » Пет 27 сеп 2013 8:53


Пак от същия линк - трябва да си направиш регистрация и после в дясната страна на менюто има POI on demand, което сега ти е задраскано. Оттам можеш да си генерираш ПОИ файлове.



Върни се в “Автогазови уредби”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 24 госта