ТДИ махане катализатор

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
megatronS
VW експерт
VW експерт
Мнения: 933
Регистриран на: Съб 14 юни 2014 9:08
Автомобил: Space Shuttle
Двигател:
Местоположение: Враца

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот megatronS » Съб 11 фев 2017 10:55


Миенето на катализатора е просто и се прави по следния начин: Сваля се катализатора /има два начина на захващане с болтове или заварка,при втория се реже е след това заварява./. Отнася се на автомивка,където се третира с химия за измиване на двигатели. Колкото по-концентрат е препарата, толкова по-голям и бърз ефект има. Тънкият момент е,че преди да се наръси с химия, катализатора,трябва да се нагрее до 100-120 градуса. За целта се използва пистолет с горещ въздух или газова горелка. Това се налага,защото химията разгражда нагарите от масло и твърди частици при по-висока температура. След , като се напръска, изчакваме 10 минути максимум да реагира разтвора, не повече,защото химията има свойства да реагира с катализаторните елементи и да отслабва тяхното действие /това се отнася за качествена концентрирана химия,която в БГ е под съмнение, заради разреждане/. След това се използва задължително ПАРОСТРУЙКА, тоест с гореща вода,а не просто водоструйка. Да се измива обилно с гореща вода и от двете страни на катализатора, химията също да се наръсва от двете страни. Процедурата може да се повтори до перфектното измиване на катализатора. Процедурата се прилага супер успешно при всякакви видове катализатори /бензинови,обикновени дизелови, DPF/FAP./. Практиката показва, че при правилно измиване,катализатори на 15 годишни автомобили, се отпушват на 100 процента. Свойствата им да неутрализират вредните емисии са намалени,естествено заради годините,но при проверка на анализатор,продължават да покриват нормата на дадения автомобил,за който са предвидени. При дизелови автомобили DPF/FAP, има още няколко тънки моменти: 1. Свалянето и измиването е добре да се прави,когато автомобила не е влязъл в режим на регенерация.След измиването,някои модели изискват задължително ресетване на DPF/FAP , което се извършва със специализирана диагностична апаратура, защото компютъра продължава да си мисли, че нивото на запушване е високо, въпреки че пропускливост вече има. Препоръчително е да са демонтирани при измиване всички сензори от DPF/FAP , през отворите им също да се сипе химия.
Накрая да допълня,че препоръчвам измиването на катализаторите да става през топлите месеци. Да се избягва в зимни условия да се нагрява рязко катализатора до 100 градуса при отрицателни външни температури. Тази резка промяна,както и горещата вода, могат да пропукат елементите на катализатора. Ако все пак е наложително в студа да се свърши това, е хубаво постепенно бавно загряване на катализатора и в по-продължителен период, за да се климатизира вътрешния елемент. * Тази препоръка е застраховка за катализаторите на старите автомобили, които са били изложени дълги години на всякакви условия. За автомобили до 5-7 години, катализатора понася всичко все още без странични ефекти.




Потребителски аватар
Stivi
Мнения: 8289
Регистриран на: Пет 02 дек 2005 20:19
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Правец-Поморие

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот Stivi » Съб 11 фев 2017 11:23


Като знам на някой марки къде е наврян катализатора направо си представям как се реже и после се заварява на мястото му icon_idea При тях обикновено се прави дупка през която питата се вади на парчета :exclaim Ама да му мислят софиянци,нали тях ще ги спират от движение :Mr Green Fun


kossis
Мнения: 2341
Регистриран на: Чет 17 сеп 2009 10:20
Автомобил:
Двигател:

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот kossis » Съб 11 фев 2017 16:44


Да всичко е много хубаво но описаните процедури си искат и сервиз .....


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот Водния дух1 » Съб 11 фев 2017 18:09


Stivi,това за софиянците,че ще ги спирали-не си много прав.Нали знаеш за мечката и комшията...После има и друго-ако отидеш в София за нещо или минеш по околовръстното и там те ''изплющат''.Спират те от движение и ''ко прайм сега''. Абе ,мани -педе.....ка работа.


xxx_man
Мнения: 538
Регистриран на: Пет 29 ное 2013 10:38
Автомобил: GOLF IV
Двигател: AHF
Местоположение: Варна

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот xxx_man » Нед 12 фев 2017 11:34


Водния дух1 написа:Stivi,това за софиянците,че ще ги спирали-не си много прав.Нали знаеш за мечката и комшията...После има и друго-ако отидеш в София за нещо или минеш по околовръстното и там те ''изплющат''.Спират те от движение и ''ко прайм сега''. Абе ,мани -педе.....ка работа.

Те за това у Шопето само с трено и метрото! Хме по евтино хем по безопсано !!! :11 :11 :11


BobyM
Мнения: 403
Регистриран на: Нед 09 мар 2014 2:08
Автомобил: Golf 4
Двигател: AHF 1.9 TDI
Местоположение: София

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот BobyM » Нед 12 фев 2017 14:02


Нормално да е така в софето заради селянето из софето.
Което обича да си плаща нисък данък на село ама да мрънка за дупките в София.
Нали знаеш от тук ще тръгне но до къде ще стигне е друг въпрос.
Аз ще съм най-щастлив ако почнат най-накрая да глобяват и да спират от движение такива дет се водят някъде другаде пък ми пречат на мен в софето и с моите данъци им оправят пътищата тук.


Passat_--B5.5
Мнения: 1
Регистриран на: Чет 26 окт 2017 12:24
Автомобил:
Двигател:

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот Passat_--B5.5 » Чет 26 окт 2017 12:35


Мнения и цени за махане на катализатор на Пасат Б5.5 1.9 тди 131 пд 4 мотион 2001 г


(bubsa)
Мнения: 234
Регистриран на: Пет 16 фев 2018 19:56
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003г
Местоположение: София

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот (bubsa) » Нед 25 фев 2018 14:38


Решил съм тази седмица да махна катализатора на голфчето.Някой махал ли е на голф4 1.9тди ASZ?Интересува ме колко пари струва при предаването му на вторични?


Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот Водния дух1 » Нед 25 фев 2018 17:57


По- добре си го запази,(като мен).че с тази екология не се знае...Аз го смъкнах веднага,щом купих голфето,ама се оказа напразно-беше си чист и разлика в поведението на колата не видях.


(bubsa)
Мнения: 234
Регистриран на: Пет 16 фев 2018 19:56
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003г
Местоположение: София

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот (bubsa) » Нед 25 фев 2018 20:21


Водния дух1 написа:По- добре си го запази,(като мен).че с тази екология не се знае...Аз го смъкнах веднага,щом купих голфето,ама се оказа напразно-беше си чист и разлика в поведението на колата не видях.

Няма как да остане на колата.Евентуално само корубата да,но тази тапа не я искам.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12769
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 25 фев 2018 21:10


А никой не мисли за прекомерното развъртане на турбото.


(bubsa)
Мнения: 234
Регистриран на: Пет 16 фев 2018 19:56
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003г
Местоположение: София

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот (bubsa) » Нед 25 фев 2018 21:17


Zdravko Zankov написа:А никой не мисли за прекомерното развъртане на турбото.

На турбото му е по-добре като няма кой да го заушава.За коли със счупено турбо благодарение на запуше катализатор съм чувал,но за повредено търбо в следствие на липсата му не съм :beer
Катализатора и ЕГР-а са 2-та тумора на турбо дизелите :a045

ПС Никой ли не е връщал такъв катализатор да сподели цена?


Потребителски аватар
инжектопляктор
Мнения: 4192
Регистриран на: Нед 21 сеп 2014 0:54
Автомобил:
Двигател:

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот инжектопляктор » Нед 25 фев 2018 21:22


(bubsa) написа:На турбото му е по-добре като няма кой да го заушава.За коли със счупено турбо благодарение на запуше катализатор съм чувал,но за повредено търбо в следствие на липсата му не съм

40-45 лева. Евали сме му мамата на екологията, нали така? Околните нямат значение, нека дишат мизерията.
А като ктализаторът е тумор, купи си нов и няма да се счупи турбото. На запад така правят.


(bubsa)
Мнения: 234
Регистриран на: Пет 16 фев 2018 19:56
Автомобил: VW Golf
Двигател: ASZ 2003г
Местоположение: София

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот (bubsa) » Нед 25 фев 2018 21:51


инжектопляктор написа:
(bubsa) написа:На турбото му е по-добре като няма кой да го заушава.За коли със счупено турбо благодарение на запуше катализатор съм чувал,но за повредено търбо в следствие на липсата му не съм

40-45 лева. Евали сме му мамата на екологията, нали така? Околните нямат значение, нека дишат мизерията.
А като ктализаторът е тумор, купи си нов и няма да се счупи турбото. На запад така правят.

Нов ще си купя когато бай мангал спре да гори каквото му попадне в печката и когато започнат да мият и чистят илиците както трябва,а не да се вдига прахоляк до небесата.И още куп по-големи замърсители на които не се обръща внимание.


Потребителски аватар
vanesto
Мнения: 6175
Регистриран на: Пон 23 фев 2009 16:14
Автомобил: Octavia 3 FL+Golf 4 Variant
Двигател: DGTE 2018+AHF 1999
Местоположение: Varna

Re: ТДИ махане катализатор

Мнениеот vanesto » Нед 25 фев 2018 21:55


40лв без труда за свалянето и монтаж на тръба. Това взех аз.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: zueka1 и 59 госта