1з 1.9 тди висока температура на горивото - решено

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
kraskko
Мнения: 304
Регистриран на: Сря 24 мар 2010 12:27
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: dizel
Местоположение: MONTANA

1з 1.9 тди висока температура на горивото - решено

Мнениеот kraskko » Сря 21 авг 2013 21:39


колеги,колата е ауди 80 б4 1.9 тди 90кс. датчика за Т на горивото ми показва с 20 градуса повече от реалното.по фаренхайт е 174гр. което по целзий се равнява на 78.8
а на 7 ми канал показва 64гр.поцелзий.

колата върви доста добре,но разхода ми се струва завишен,гори ми окло 7,5 в града и около6-6,5 извънградско.

трябва ли да сменя този датчик който се намира в гнп-то?
Прикачени файлове
tdi 1.png
tdi.png

Последна промяна от kraskko на Чет 29 авг 2013 7:53, променено общо 2 пъти.




Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8384
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот samo_pechka » Сря 21 авг 2013 22:21


Да не върти топла нафта в гор.филтър ... ако е скапано онова клапанче :rolleyes


kraskko
Мнения: 304
Регистриран на: Сря 24 мар 2010 12:27
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: dizel
Местоположение: MONTANA

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот kraskko » Сря 21 авг 2013 22:30


възможно е,не съм се сетил за това :th_up ще проверя и този вариант.


Потребителски аватар
ventotdi
Мнения: 1474
Регистриран на: Пон 29 ное 2010 18:03
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: ALH 1998
Местоположение: Русе

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот ventotdi » Сря 21 авг 2013 23:04


Освен ,че нафтата ти е много топла ,а и температурата на въздуха е много висока ... юркал ли си я преди снимката ? Отностно разхода на първо време си направи милиграмите на празен ход на 90 градуса антифириз , 25 градуса куулера и 25 градуса нафтата да са 4.4 и ще усетиш огромна разлика в разхода. Отностно температурата ти на горивото ,ако реалното е 64 градуса си виж процентите на авансатора на 4000 оборота на 4-та и ,ако минават 80 % да знаеш ,че ти е паднало малко налягането на помпата ! Ако датчика ти лъже дори 5 градуса ... сменяй го ,защото е фактор на компютъра за центровката .


Zinoto
Мнения: 1873
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот Zinoto » Сря 21 авг 2013 23:16


Аз не съм убеден, че ако я направи на 4.4 мг. ще падне разхода, даже ще се вдигне, още повече че мотора е бая износен сигурно и помпата също. Тя като нова е излязла от завода на 3.8 мг., да не говорим, че няма да му хареса като вървеж, ще стане доста лагава, ще иска повече да настъпва газта, до към 1800 оборота няма да я има никаква, ще почва да дърпа след 2100 - 2200 оборота. Мойта като е на 2.2 мг. трябва да гори 8 на 100 сигурно, а тя пада под 4 на извънградско. Отделно, че всяка кола си е индивидуална, а и милиграмите не са всичко, има и други неща като това с процентите на авансатора и налягането, което прави помпата, а също и вътрешното налягане на помпата, което е важно за аванса също.


Потребителски аватар
ventotdi
Мнения: 1474
Регистриран на: Пон 29 ное 2010 18:03
Автомобил: VW Golf 4
Двигател: ALH 1998
Местоположение: Русе

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот ventotdi » Сря 21 авг 2013 23:32


Не съм сигурен точно колко стотин ТДИ мотори съм гласил в сервиза ,че да ти кажа колко са доволните после но все пак ми кажи как 1896 кубика дизелов мотор реално работи на празен ход с 3 милиграма ?! Остави колата ти да работи 1 час на празен ход с 1 шише нафта и кажи ми колко ще изгори.Аз ще ти сметна реалните мл на празен ход колко трябва да са. С тези 3 мл лъжеш компа и винаги центровката ти изостава с нормално каране и губиш мн от там ,а и като правя чипове винаги премахвам минусовите центровки и ефекта с разхода е ЛОЛ ... Гарантирам за мнението си с опит не с .... направата на 1 кола и давам съвет ,а не заповядвам ...нека автора да си реши какво ще направи да му падне рахода ,а отностно мощността ... еми да я чипоса .


Zinoto
Мнения: 1873
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот Zinoto » Чет 22 авг 2013 7:18


Ти щом си "гласил" над 100 мотора на 4.4 мг., би трябвало да знаеш колко различен е всеки стар мотор. Това което говориш за изоставането на центровката си близко до истината при равни други условия, но за нова и читава помпа, на тия години и километри и с "хубавата" нафта, която не маже добре от 100 помпи едва ли има повече от 2 да са с показателите на нова помпа. Аз съм се изненадвал в редките случаи, когато съм попадал на читава помпа, защото масата е от помпи с намалени показатели, но с правилните настройки изкарват още стотици хиляди километри. Аз също съм направил стотици помпи и също си изказвам мнението, защото се базира на опит. Както казах по-горе, не всичко е милиграми една и съща помпа може на празен ход да показва 3 мг. и на 3.4 мг. да прави по-голям дебит в движение, отколкото на 3 мг., има и други настройки. Мога да ти гарантирам, че на 4.4 мг. половината от колите през зимата няма да имат добър студен старт.


Потребителски аватар
bangobango
Мнения: 442
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 22:59
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот bangobango » Чет 22 авг 2013 9:05


Няколко теми по-надолу е и моята, в която става дума за същия проблем. Температурата на нафтата ми беше 80 градуса. За 11 лева смених клапанчето, което връща нафтата към резервоара и сега нафтата е закована на 46 градуса. В голяма жега след юркане 46 градуса. Не знам при теб къде се намира, но при мен е на капачката на горивния филтър.


kraskko
Мнения: 304
Регистриран на: Сря 24 мар 2010 12:27
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: dizel
Местоположение: MONTANA

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот kraskko » Чет 22 авг 2013 12:24


значи ще сменя клапанчето,датчика за Т на нафтата ще почака,да видя колко ще показва с новото клапанче.
снимката е правена след юркане до 140-150км. при външна Т на въздуха 35гр.
в момента милиграмите на празен ход са 2,2 при Т на антифриза 90гр. колата набира хубаво и при рязко подаване на газ изпушва черен дим в рамките на нормалното.по-късно ще направя лог да видим авансатора какви проценти дава при 4000об.


Потребителски аватар
bangobango
Мнения: 442
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 22:59
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот bangobango » Чет 22 авг 2013 12:56


От него започни, защото е малко вероятно да е от датчика в ГНП-то. Той като се повреди започва да дава стойности от сорта на (-5) градуса при загрял мотор. А и можеш да го проследиш, примерно палиш колата и започваш да караш за да загрява нафтата. Ако стойностите на температурата по ВАГ-КОМ се покачват плавно и без резки колебания, значи си работи нормално.


kraskko
Мнения: 304
Регистриран на: Сря 24 мар 2010 12:27
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: dizel
Местоположение: MONTANA

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот kraskko » Чет 22 авг 2013 18:09


изолирах клапанчето и пуснах излишното гориво директно в резервоара.на място колата загря до 85гр. Т на горивото беше 51градуса.след като направих 3 опита за лог-файл на 7ми канал,Т на горивото отиде на майка си у п....та! :18b
ето лога на 4ск до 4200об.
и два скрийншота.

явно датчика е за смяна :gruebel

след като ръчках по аудито,проверих и един пасат с 1з мотор.след подобно газене и ръчкане Т на горивото му беше 55градуса.
а при мен,при подобно натоварване Т ми е около 80гр.
Т-на околната среда беше 34гр.
Прикачени файлове
t.png
T1.png
2.rar
(1.11 KиБ) Свален 50 пъти

Последна промяна от kraskko на Чет 22 авг 2013 18:17, променено общо 2 пъти.


kraskko
Мнения: 304
Регистриран на: Сря 24 мар 2010 12:27
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: dizel
Местоположение: MONTANA

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот kraskko » Чет 22 авг 2013 18:11


ето скрийншота на пасата.
Прикачени файлове
TON4O.png


Потребителски аватар
bangobango
Мнения: 442
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 22:59
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот bangobango » Чет 22 авг 2013 19:21


Не бързай, не бързай !! Следва да провериш тръбичката за обратната нафта за запушване. Има случаи на умишлено смачкване за да държи нафтата топла (примерно в някоя скандинавска държава). Мен ме съветваха да духам през тръбичката, а някой да слуша през гърлото на резервоара за бълбукане, но аз не обичам да духам пък и проблема при мен се реши с клапана. Пробвай и това последно. Ако няма промяна значи нататък по веригата.


mshbul
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1055
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот mshbul » Чет 22 авг 2013 19:41


При мен също даваше висока температура, но само лятото. Смених датчика и никаква промяна. И клапанчето съм сменил. Пак е висока.
И да знаете, че на центровката не са градуси по фаренхайт, а други мерни единици в някакво съотношение с градусите.

Сега си имам 1 читав датчик.

Колко ти е пълен резервояра? Ако е с 10л нафта ще го загрее бързо. Ако пасата е бил с 60л е друго.


kraskko
Мнения: 304
Регистриран на: Сря 24 мар 2010 12:27
Автомобил: Audi A4 avant
Двигател: dizel
Местоположение: MONTANA

Re: датчик за температурата на горивото на 1з 1.9 тди

Мнениеот kraskko » Чет 22 авг 2013 20:02


и мен ме съмнява,че ако сменя датчика няма да се оправи работата.имам около 7-8л нафта а пасата не знам с колко нафта е,но не мисля,че е много повече от моята.
според мен има логика това с количеството нафта в резервоара,също и жегата цял ден.единствено не мога да разбера,има ли връзка завишения разход с тази температура(по-точно,че като се покачва Т на горивото,тайминга пада от 50 на 30,в графиката )де....ба и каруците де...а :18b .



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 181 госта