Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
milmar
Мнения: 4933
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 2:57
Автомобил: Passat B4 and B6 Variant
Двигател: 1Z and CBDC
Местоположение: Русе

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот milmar » Чет 07 дек 2017 17:18


kukata_pasat написа:..Озадачаващото е другото,при положение,че на 12-15 часа престой(цяла вечер и нощ) маркучите остават доста твърди и като се отвори капачката съска.....

Това вече е друго и означава проблем, а проблемът не е в капачката.




kukata_pasat
Мнения: 867
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот kukata_pasat » Чет 07 дек 2017 17:29


Би ли сподели какъв точно проблем


Потребителски аватар
Karaboev
Мнения: 380
Регистриран на: Нед 28 авг 2011 9:47
Автомобил: Mercedes s350L Diplomatic
Двигател: M272
Местоположение: G.Oriyahovitza

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Karaboev » Чет 07 дек 2017 17:32


Да де ама къде другаде да е този проблем при положение че стои 12 часа трябва вече да е разтоварила капачката, вземи една от моргата да пробаш 5 лева е. А забрави да питам губили течност


kukata_pasat
Мнения: 867
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот kukata_pasat » Чет 07 дек 2017 18:03


И аз си мислих за капачка втора употреба,но нали взех нова имам и стара и сега още една ще ги събера таман три,разлика е капачките за бензин и дизел има ли,защото да намеря капачка от Пасат АФН е малко вероятно,от Голф 4,Бора и Ауди А 4 същите ли са,ще се прежаля за още една капачка.Течност гуми минимално за една година един литър което е допустимо от изпаренията.


pa4o_ivanov61
Мнения: 442
Регистриран на: Сря 12 фев 2014 8:38
Автомобил: VW BORA
Двигател: AGR 98
Местоположение: Ловеч

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот pa4o_ivanov61 » Чет 07 дек 2017 18:36


Като карах джета 1.6 д на капачката имаше номер и най отзад буква d а на бензиновите беше е. Не знам за модела за който търсиш какво пише но имат разлика.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Iezekil » Чет 07 дек 2017 19:00


Колега,направи прост експеримент.Като угасиш колата/загряла/изпусни наляганто от капачката и я затвори.След като изстине мотора/или на сутринта/ провери със стискане на маркучите и/или отваряне на капачката има ли налягане.Ако има-гарнитурата ти е пробила.Ама да си сигурен,че съска на вън,а не навътре капачката,като я отвиеш.

Колега milmar,би ли ми посочил някакъв технически документ да го видя черно на бяло това второ клапанче?Просто искам да се образовам,благодаря ти предварително.Имам една излишна капачка,можеш да ми обясниш също така а аз ще и направя дисекция.


Потребителски аватар
Karaboev
Мнения: 380
Регистриран на: Нед 28 авг 2011 9:47
Автомобил: Mercedes s350L Diplomatic
Двигател: M272
Местоположение: G.Oriyahovitza

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Karaboev » Чет 07 дек 2017 19:23


Ето една че имам на опел разпиляна на масата в сервиза. Има 2 клапана единия е постоянно изпускащ като мине 0.8 бара а другия изпуска само ако се вдигне драстично налягането с цел предпазване от гръмване на някой съединение
Прикачени файлове
20171207_192007.jpg
20171207_192047.jpg


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Iezekil » Чет 07 дек 2017 19:39


Благодаря,колега,но имах предвид така наречения клапан за под налягане,който не изпуска,а засмуква/така поне разбрах/.При Опела явно става дума за работен и авариен..


kukata_pasat
Мнения: 867
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот kukata_pasat » Чет 07 дек 2017 19:48


Колега lezekil пробвал съм това с изпускането на налягането от капачката вечерта и на другия ден(ако изпусна налягането) маркучите са абсолютно меки.Проблема е когато не съм изпуснал умишлено налягането тогава на сутринта са твърди


Потребителски аватар
Karaboev
Мнения: 380
Регистриран на: Нед 28 авг 2011 9:47
Автомобил: Mercedes s350L Diplomatic
Двигател: M272
Местоположение: G.Oriyahovitza

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Karaboev » Чет 07 дек 2017 19:49


Колега 99.99% проблема ти е в капачката


Потребителски аватар
muns61
Мнения: 7965
Регистриран на: Чет 01 юли 2010 8:45
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: pleven

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот muns61 » Чет 07 дек 2017 19:53


Капачката на Опел-а - единият изпуска налягането, другият пуска навътре, като изстине системата и се образува подналягане.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Iezekil » Чет 07 дек 2017 21:08


Куката,пробвай го няколко пъти това,защото нямам друго обяснение.При изстудяването и съответно свиване на антифриза,налягането трябва да се редуцира независимо дали капачката е в ред или не.Забележи и нивото на загряла кола до къде е,на студена също и на отворена капачка също.
Мунс,на Фолксваген пак ли са така капачките,като Опелската?


mshbul
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1055
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот mshbul » Чет 07 дек 2017 21:25


Едва ли да е от капачката. Изглежда не си наясно с температурните свойства на веществата.
При загряване се разширяват и при връщане до първоначалната температура си възстановяват обема.

При загряване на антифриза той се разширява. Въздухът в казанчето се свива и се вдига и налягането, в някакъв момент минава заложеното на капачката и започва да изпуска и задържа на колкото е предвидено. Изпуска от въздуха в казанчето над течността. Аз затова държа на минимум, за да има повече буферен въздух.
Като загасиш започва да изстива и антифризът се свива. Като спадне налягането под атмосферното си засмуква въздух през капачката.

Когато е избила гарнитурата и вкарва газове в охладителната система. През капачката излиза и антифриз, защото влиза много допълнителен газ в системата и буферния въздух излиза, но това не е достатъчно и излиза и антифриз. Така част от обема вече не е антифриз, а газ, който се свива под налягане за разлика от антифриза. Като изстине и се свие антифриза обаче налягането не успява да спадне под атмосферното, защото повечето газ компенсира напълно свиването, че и остава налягане.
Това е в случай, че капачката работи нормално.
Възможно е капачката да не успява да изпусне налягането и то остава по-високо от това, което би било само от разширението на антифриза и затова охлаждането му и респективно свиването му не възстановява първоначалното, а остава по-високо.
Освен това не съм убеден, че на всички мотори капачката постоянно изпуска и поддържа налягането. Даже смятам, че клапанът е авариен, а не работен. Обемът въздух в казанчето е така изчислен, че да се достига до работното налягане при 90-95гр.
Влизането на допълнителни газове увеличава налягането и то не спада напълно при изстиването.

Най-общо. Капачката няма функция при изстиването да изпуска, за да е в нея проблема.


Потребителски аватар
Iezekil
Мнения: 6170
Регистриран на: Вто 14 фев 2012 15:53
Автомобил: Passat B4 Variant
Двигател: RP 94
Местоположение: Шумен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот Iezekil » Чет 07 дек 2017 21:46


Много добре обяснено,браво.Има няколко подробности,като загуби на парно и антифриз,които са определящи а ги няма,за това и исках няколко пъти теста.Ако вкарва някакво количество газове в системата,има вариант и да чуе обезвъздушаване от казанчето,докато работи колата.


kukata_pasat
Мнения: 867
Регистриран на: Вто 26 яну 2016 21:30
Автомобил: АУДИ А4 Б6
Двигател: AVF
Местоположение: Плевен

Re: Пасат Б5 1.9 116 кс. въпрос за налягане в охладителната система

Мнениеот kukata_pasat » Чет 07 дек 2017 22:09


Точно защото съм учил физика не ми е ясно как се получава това нещо като твърди маркучи рано сутрин при темперетури от 0 градуса,пак подчертавам ако евентуално изпусна въздуха от капачката умишлено,на другия ден няма налягане,а ако не я пипам налягането на сутринта е на лице,и все пак и чисто нова капачка сложих и пак е така,аз си мисля,че имам въздух в системата и по една или друга причина той не може да излезеи да вметна маркучето което е от горния голям маркуч на главата към казанчето го извадих и на ниски обороти не (пикае образно казано)а на високи обороти си излиза антифриз от там.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Zdravkov94 и 78 госта