Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Съб 12 май 2018 10:46


Здравейте колеги,

Преди около 2 седмици взех пасата (2003 1.9 TDI AVB) и за съжаление вместо да се похваля, ще трябва да пусна тема с проблем. Проблема е следния: чува се някакво дрънчене/бучене от към двигателя или скоростите при отпускане на съединителя на 1-ва и 2-ра скорост, не винаги но понякога.

Предишния собственик каза, че е имал колата 4.5 години и не е сменявал съединител и маховик. Съединителя отделя крайно горе, но иначе не съм имал някакви проблеми през тия 2 седмици от както я имам колата, а минах над 3000 километра. Колата е на 304 000 километра, имам историята.

По-дълго обяснение: В сряда както потеглях се чу някакво изчаткване/изтропване като отпуснах съединителя на 1-ва скорост. Получи се на няколко пъти, но не е винаги. След това на магистралата със 120км/ч, изведнъж започна пак бученето, при което аз си помислих, че това ще му е и отбих в авариината лента. След това при палене и гасене на колата се получаваше пак въпросния звук. Закарах колата в сервиз с пътна помощ. За моя изненада обаче, вчера се обадиха от сервиза и казаха, че са покарали няколко километра и не е имало никакви проблеми. Отидох, взех си колата и на втория светофар същия проблем, обаче като дадох малко газ и спря. След това паркирах пред вкъщи и точно на място се получи същото нещо...Прикачвам клипче, на което се чува звука, малко слабо но се чува.

Моля споделете, ако някой е имал подобен проблем и ако имате насоки какво да правя. В момента ме притеснява да пътувам с колата, тъй като не знам дали няма пак да се получи. Мисля евентуално да взема да сменя съединител и маховик, че поне да съм спокоен за тях.





Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 12 май 2018 18:04


Маховик?


Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Съб 12 май 2018 19:03


Zdravko Zankov написа:Маховик?


Ами мисля да звъня на сервизите в понеделник да ми дадат цени за съединител и маховик. За сега мисля да не я карам колата, че да не стане по-лошо.

Гледам в ибей има комплекти на Luk и на Sachs, какво ви е мнението? Нещо друго препоръчва ли се да се смени заедно със съединителя и маховика?


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12751
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Zdravko Zankov » Съб 12 май 2018 19:21


Сменяш всичко комплект.


Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Нед 13 май 2018 20:33


Можете ли да споделите мнение за този комплект: https://www.bildeleshop.dk/sachs/1219786

Пише, че има следните неща (плюс аксиалния лагер и греста за маховика):

Includes dual-mass flywheel, pressure plate, clutch disk Includes flywheel fastening screws and releaser

Нещо друго трябва ли да поръчам?


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот vinixxx » Вто 15 май 2018 21:56


а при студен старт има ли някакви симптоми?


petrushkov
Мнения: 317
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот petrushkov » Сря 16 май 2018 1:47


Колега, преди да започнете покупките мога да предложа да проверите 2 неща.
1 "добър филм" Огледайте двигател да не е спихнал тампон и да почуква по железариите на коша, или тръбите на аспуха ...(не е много вероятно, притракването не е в оборотите на двигатела, но има ясен "железен" звук).
2 "лош филм" Източете маслото от скоростната кутия и го огледайте за алуминиеви частици или за железни елементи (парчета от зъби) със подобен звук съм имал лош филм :(
Съединител и маховик ценово са между двете ми предположения. Не пречи преди да ги закупите да се направят тези проверки.
Пожелавам Ви тампон на двигател.


Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Чет 17 май 2018 23:18


Здравейте коелги, извинявам се за късния отговор. Да, и при студен старт го има проблема, онзи ден само преместих колата от пред блока в гаража и докато паркирах го чувах пак дрънченето.

petrushkov написа:Колега, преди да започнете покупките мога да предложа да проверите 2 неща.
1 "добър филм" Огледайте двигател да не е спихнал тампон и да почуква по железариите на коша, или тръбите на аспуха ...(не е много вероятно, притракването не е в оборотите на двигатела, но има ясен "железен" звук).
2 "лош филм" Източете маслото от скоростната кутия и го огледайте за алуминиеви частици или за железни елементи (парчета от зъби) със подобен звук съм имал лош филм :(
Съединител и маховик ценово са между двете ми предположения. Не пречи преди да ги закупите да се направят тези проверки.
Пожелавам Ви тампон на двигател.


Точно, железния (металичен звук) го чувам и аз. Под "лош филм" предполагам визираш, че проблема може да е в скоростната кутия?

Аз все още не съм поръчал нищо, защото не знам какво точно да правя, и за момента не карам колата. Мисля, че така или иначе е добре да сменя съединителя и маховика, защото съединителя отделя най-горе, едва ли не при отпуснато положение и като цяло да съм спокоен, че са сменени. Може да поръчам и масло за скоростите.


petrushkov
Мнения: 317
Регистриран на: Вто 27 окт 2009 21:41
Автомобил: VW T4 1996
Двигател: AET
Местоположение: Варна
Контакти:

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот petrushkov » Пет 18 май 2018 9:43


Уговорете смяната на съединител и маховик при добър ДОБЪР техник на скоростни кутий, със уговорката да погледне и кутията. Ако се наложи и по отвътре. Аз мога да се ангажирам с компетентно мнение само за кутии DSZ или индентични.


Потребителски аватар
Karaboev
Мнения: 380
Регистриран на: Нед 28 авг 2011 9:47
Автомобил: Mercedes s350L Diplomatic
Двигател: M272
Местоположение: G.Oriyahovitza

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Karaboev » Пет 18 май 2018 10:55


Колеги тука с 2 ръце съм за маховика. Ако имаше подобен проблем с кутията щеше да "вие" по магистрално каране преди да почне да чука и 100%щеше да блокира или да на чупи някоя муфа.


Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Пет 08 юни 2018 6:40


Здравейте колеги,

Моята драма продължава - след като близо две седмици чаках частите да пристигнат, вчера най-накрая бяха тук и директно се засилих да оставя колата пред сервиза, че да я почнат днес.

Обаче шума стана постоянен и вече се чува точно отпред на двигателя, тоест май не е маховика. Какво ще кажете вие:



Може ли да е ролка или лагер на алтернатора?


Потребителски аватар
vinixxx
Мнения: 1813
Регистриран на: Пет 31 юли 2009 11:52
Автомобил: Seat Altea
Двигател: BJB
Местоположение: Смолян

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот vinixxx » Пет 08 юни 2018 9:34


Отворих първия клип в сайта на ютуб и там един американски майстор известен в ютуб ти е оставил коментар за проблемен маховик и смятам че е прав.
а втория клип по-скоро някава ролка,но е много късо видеото.


Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Пет 08 юни 2018 12:54


Прибрах се от сервиза, оказа се че шума идва от компресора на климатика :mad Поръчах нов компресор от марката Nissens, запазих час за другия петък и се надявам да причключа с драмите :biggrin

vinixxx написа:Отворих първия клип в сайта на ютуб и там един американски майстор известен в ютуб ти е оставил коментар за проблемен маховик и смятам че е прав.
а втория клип по-скоро някава ролка,но е много късо видеото.


Да, видях му коментара, но не отговорих понеже исках да изчакам да мине ремонта/смяната и да съм сигурен, че това е било. Иначе си прав за късия клип, просто се панирах вчера като почна тва бучене и реших да спра двигателя да не стане по-голям фал :redface Днес майсторите направиха по-обстоен преглед и бяха категорични, че е компресора, но ми казаха, че мога да карам спокойно докато дойде новия. Иначе, одеве направих малко по-дълго клипче:



Потребителски аватар
Karaboev
Мнения: 380
Регистриран на: Нед 28 авг 2011 9:47
Автомобил: Mercedes s350L Diplomatic
Двигател: M272
Местоположение: G.Oriyahovitza

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Karaboev » Пет 08 юни 2018 14:48


За съжаление продавача е усетил тези неща и яко те е прецакал с тази кола, дано си я взел насметка и дано нищо повече да не се "обажда"


Потребителски аватар
Apostrofix
Мнения: 71
Регистриран на: Пет 10 апр 2015 19:56
Автомобил: 2003 Passerati
Двигател: AVB

Re: Passat B5.5 1.9 TDI проблем с бучене/дрънчене от към двигателя (видео)

Мнениеот Apostrofix » Пет 08 юни 2018 19:06


Ами не знам дали ме е прецакал, честно казано аз си мисля, че намерих добра кола с ясна история. Аз купих съединителя и маховика, но явно няма проблеми с тях все още, може би трябваше да бях изчакал малко преди да почна да купувам, но така или иначе ще ги сменя и тях за да не ги мисля.

Като купувах колата продавача свали двете детски столчета от задната седалка и каза, че сменят пасата с по-нова Инсигния. Всъщност за климатика каза, че миналото лято са били на почивка в Италия и там климатика се бил прецакал, така че е възможно там нещо да не е направено като хората или да са сложили менте част, или просто се е случило. Другото е, че изглеждаше като много свестен човек и аз лично не мисля, че е имал някакви скрити мисли. Както и да е, стара кола е и не очаквам да перфектна, времето ще покаже :smile

В крайна сметка ако смяната на компресора премахне бученето ще съм доста доволен, тъй като ми изглежда като сравнително лесен проблем за отстраняване.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 49 госта