Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скорост

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скорост

Мнениеот ecm » Пет 01 юни 2018 15:57


Здравейте,

От известно време наблюдавам, че като ускоря по-рязко, и после освободя от скорост (само в града, когато ускорявам рязко за малко, и после тръгна да спирам), се случва оборотите да паднат по средата между 800 и 600 и така да се задържат няколко секунди, после се връщат на 800, а докато са спаднали, имам леко притрисане на предницата и по-странен звук от двигателя. Миналата седмица ми се беше скъсало вакуумно маркуче на турбината, и беше влязла в авариен режим, смениха го и после измериха турбината на място, и беше ок. Преди 6 години пак имах проблеми с такова маркуче и после се оказа, че турбината и ЕГР-а са ми били запушени, след почистване се оправи всичко, но оттогава не съм я чистил. Чудя се за възможната причина за падането на оборотите, има ли връзка с маркучето и дали е дошло отново време за чистене на турбината. Да добавя, че от година си имам ядове и с DPF-а, чистих го преди година, но се чудя за още едно почистване на друго място ... или опериране..




Потребителски аватар
stefarata
Мнения: 1893
Регистриран на: Нед 13 сеп 2009 10:56
Автомобил: Seat Alhambra 7M
Двигател: AFN 1998
Местоположение: Карнобат

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот stefarata » Вто 05 юни 2018 10:32


И аз го имам същия проблем, само че на АФН. Ако намериш решение пиши


ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот ecm » Сря 06 юни 2018 9:57


От 2-3 дни забелязвам, че оборотите падат за малко почти винаги, когато изключвам от скорост - не е необходимо вече преди това да съм ускорявал. Чудя се евентуално нещо и по горивната система дали не е, тъй като в тоя момент турбината би трябвало да не работи?


Потребителски аватар
toraborat
Мнения: 934
Регистриран на: Пет 19 апр 2013 22:09
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ 2002
Местоположение: София

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот toraborat » Сря 06 юни 2018 10:11


И при мен е същото, като подам газ на място и пусна падат до нормалните, после за две секунди слизат със 100 оборота и после пак си заковава


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот zografski » Сря 06 юни 2018 10:33


може да пробваш с чистене на дебитомер, дросел + смяна на въздушен и горивен филтър.
Огледай въздуховода от въздушния към дросела да няма пробив. Друго което се сещам е да огледаш всички вакуумни маркучета.
При мен го има същото и вече 2 год не мога да го хвана, водих колата на диагностика на горивната система, бенз. помпа и т.н. иии нищо, казаха, че всичко е перфе и вече съм отебал да търся проблема, но не пречи да направиш 1вото което написах, аз го правя всяка год лятото.
Може да е от DPF-а, но от турбината на дали. Твоя ДПФ не се ли чисти сам като покараш във високи обороти 50тина км?


ecm
Мнения: 249
Регистриран на: Чет 18 ное 2010 22:10
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот ecm » Сря 06 юни 2018 11:41


Сменям всички филтри при всяка смяна на масло (най-много на 12-13000 км., понякога и на 10000). От последната смяна са минали към 6000 км., но може да пробвам пак. Вакуумно маркуче ми се беше скъсало преди две седмици, като тръгнах за Гърция и се наложи да се върна, след като го смениха и налях един литър добавка за DPF-а, щото и тя беше свършила, карах безпроблемно почти 1000 км. За турбината се чудех, защото преди 6 години пак така ми се късаха вакуумни маркучета два или три пъти, и накрая се оказа, че турбината пренадува, изчистиха я, заедно с EGR-a и всмукателния колектор, които също бяха мазаляк, и оттогава досега не съм имал проблеми. Може обаче пак да се е задръстила, а може вакуумните маркучета да нямат отношение. Ще мина да ги огледат. За утре имам час за ново чистене на DPF-а, с демонтаж и почистване с препарати. След това, ако няма промяна, ще помисля пак и за варианта почистване на турбината, EGR-a и всмукателния колектор и ще пробвам и с дебитомера и дросела. Моят DPF преди година започна да прави сериозни проблеми и го чистих, след това започна да се самопочиства всеки ден, което май не е много нормално, затова ще направя сега още един опит с почистване на друго място. Ако няма ефект, може да замине на боклука.


Потребителски аватар
zografski
Мнения: 2589
Регистриран на: Сря 25 мар 2009 18:10
Автомобил: Golf IV V6 4Motion
Двигател: AUE 2001
Местоположение: Sofia

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот zografski » Сря 06 юни 2018 12:32


те вакуумите по колата са доста, не са 1-2, така че не е лошо да ги проверят всички ;)


Потребителски аватар
°niksi°
Бай Брадър
Мнения: 5088
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 11:28
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Пасат B5.5 2.0 TDI, 136 к.с. BGW - оборотите падат временно след рязко ускорение и последващо освобождаване от скоро

Мнениеот °niksi° » Чет 07 юни 2018 7:47


Май сами си измисляте проблеми.
Ако турбината е за чистене ще пренадува или ненадува, а при теб всичко е ОК от тази гледна точка.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 66 госта