Счупено турбо АФН - последствия?

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
bangobango
Мнения: 442
Регистриран на: Пет 26 сеп 2008 22:59
Автомобил: Passat B5
Двигател: AFN

Счупено турбо АФН - последствия?

Мнениеот bangobango » Пон 15 окт 2018 20:37


Здравейте, колеги!
Доживях да видя счупено и моето турбо. Стана от раз и без предупреждение. Настъпах я на 2-ра повечко и изтрещя. Не знам какви може да са последствията за двигателя, но нещата се развиха така - настъпах, чу се звук като от удар по ламарина и турбото тотално отказа, но двигателя продължи да си работи нормално още известно време, без да вдига обороти, без нищо. Продължих така още 3-4 минути докато се прибера и буквално пред блока започнаха аномалии в работата на мотора. Започна да тресе яко, да трака и да бълва облак отзад. Веднага я угасих, като след гасенето с ключа плавно угасна за около 2-3 секунди. Лампата за маслото не ми е светкала, проверих на щеката беше буквално на 4-5 милиметра от долния и край. Проверих турбото - тотал щета е вътре. Скъсана е оста и студената перка е задрала в корпуса яко и е изпилена по периферията. Тревогите ми са свързани с това какво може би става със самия двигател. Дали вътре е станало някакво мазало при така стеклите се процеси? Аз имам резервно турбо и ще го мятаме в някой сервиз, но как без разглобяване на двигателя да се установи дали е ок?

Благодаря!




Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4611
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Счупено турбо АФН - последствия?

Мнениеот hvp800 » Пон 15 окт 2018 21:26


Промии кулера и турбо пътищата хубаво ( свали ги и внимателно с водоструйка) , и сложи резервното турбо. Сменяш маслото и си готов.
На 99% няма да имаш проблем с мотора ( ако описанията ти са верни )


Потребителски аватар
Курт Деликуртев
предупреждение за БАН
Мнения: 2116
Регистриран на: Нед 17 сеп 2017 12:40
Автомобил: Passat Variant 2001
Двигател: AWT
Местоположение: Филибето майна/ Щурград

Re: Счупено турбо АФН - последствия?

Мнениеот Курт Деликуртев » Пон 15 окт 2018 21:45


Трябвало е след като турбото си е заминало да не караш повече, ама дано да нямаш проблеми.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: steich и 43 госта