Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Luckystrike12
Мнения: 4
Регистриран на: Сря 28 ное 2018 23:13
Автомобил:
Двигател:

Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот Luckystrike12 » Сря 28 ное 2018 23:48


Здравейте!
Колата е Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH, вчера я взех от сервиз - рециклиране на рейката. Майсторът ме предупреди, че е забелязал проблем с вакумите на турбината( която е с променлива геометрия при АЛХ двигателя), но не било голям проблем. Днес тръгвам за работа и от самото запалване забелязвам, че колата пуши бяло-сивкав пушек от гърнето.. Реших, че е нормално заради ниските температури през нощта или гадния дизел, който сипваме и потеглих, като турбината ту работеше-ту спираше, все едно е в авариен режим.. След около 10 минути каране пушенето стана много по обилно,масивни облаци бял дим, колата започна да губи мощност и светна лампата за маслото. Загасих и слезнах,погледнах гърнето и имаше обилни следи от масло.. Издърпаха ме до сервиз и момчетата казаха, че ми е изтракала турбината и е изхвърлила маслото. Страшното е, че май е задрал някой биелен или основен лагер, защото като я запалиха се чуваше страшно тракане, но тепърва ще се отваря двигателя да се гледа.
Какво бихте ме посъветвали?
Заслужава ли си да се прави и въобще има ли такава възможност?




Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот Водния дух1 » Чет 29 ное 2018 6:46


Смени турбото,налей масло и виж дали ще трака ,преди да отваряш мотора. Може да трака маслената помпа поради липса на масло.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19138
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот stefan4o » Чет 29 ное 2018 7:08


Много интересно съвпадение. Майсторът ти е казал и в близките 1-2 дни се е прецакала колата...


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот ivuchev » Чет 29 ное 2018 8:14


Какво масло и сипваш ?


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот valiosport » Чет 29 ное 2018 13:01


То затова не се тръгва веднага в тея студове, маслото е гъсто и вероятността да избие отнякъде я колянов вал я топлообменник е по голяма


Потребителски аватар
vlado_tonev
Мнения: 5497
Регистриран на: Нед 18 ное 2007 1:54
Автомобил: GOLF MK4 1.9TDI
Двигател: ALH 2000
Местоположение: София
Контакти:

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот vlado_tonev » Чет 29 ное 2018 13:04


Вальо.....това не е точно така :rolleyes


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19555
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот radotom » Чет 29 ное 2018 16:31


Ами не е много ясно :rolleyes
На Шарана имам манометър на налягането на маслото.
Преди беше на Пассата.
От както е на Шарана не съм виждал да показва налягане по-голямо от 6.7 бара, но пък и никога не съм вдигал повече от 1200 оборота през първия километър.
При Пасата, обаче, на няколко пъти видях като индикация горни чертички :icon_lol :icon_lol :icon_lol
Уреда е до 10 бара и черти отгоре означава надхвърлена максималена стойност.
Разбира се, това беше само при сутрешно палене зимата и преди да сменя маслената помпа с блокирал байпасен клапан, де! :c020
Тааа... Вальо може и да не е далеч от истината в случая.
При всички случаи не мисля, че това е причината за проблема на колегата.
Ако избие сегмент на турбината заради високо налягане - ще хвърли маслото почти моментално, не след малко.

Относно съмненията на stefan4o - за да каже някой майстор 'това не ми харесва', без специално да си го накарал да погледне, това значи, че положението е било наистина плачевно, набило му се е в очите и се е чудел как е пристигнала колата при него на ход :icon_lol
Ама пък от вакуум няма как да хвърли масло.
По-скоро колегата може да не е доразбрал нещо.
И последно - зверското тракане в мотора по-скоро ще е от празни хидроповдигачи.
Преди да се отвори - нищо не може да се твърди със сигурност


Luckystrike12
Мнения: 4
Регистриран на: Сря 28 ное 2018 23:13
Автомобил:
Двигател:

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот Luckystrike12 » Чет 29 ное 2018 17:04


Бладогаря за бързите отговори.. И да, голямо съвпадение стана... Интересното беше, че преди да я оставя при майстора, нямах никакви проблеми с работата на турбото или двигателя..
Днес още чакам за информация по двигателя, но за турбото е сигурно, че е сдало багажа..
*Интересен факт: По талон колата е без номер на двигателч - не се чете.
В краен случай, ако е заминал и двигателя, мога ли да набия по-голям ? И без това турбото ще се купуа, но ме интересува дали трябва да се преправя нещо, съдейки по кода на двигателя (ALH).. Лек ден и безаварийно!


valiosport
Мнения: 2145
Регистриран на: Нед 20 юни 2010 21:58
Автомобил: Golf 4 1.9 TDI
Двигател:
Местоположение: България

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот valiosport » Пет 30 ное 2018 9:06


На времето имах една голф 2-ка с 1.3 мотор. Беше замръзнала картерната вентилация от късите разтояния в града в маслото винаги имаше конденз. Не помня коя година беше но навън температурата беше под -15°С. На 10-тия или 12-тия километър изби маслото през семерината на коляновия вал и пътуването ми до София приключи преди да е започвало.
От сегментите на турбината и мен ме съмнява да избие на студено, но има много други места където може да избие. Друга причина е недостатъчна течливост на маслото ако кара с някоя 10в40, това турбо не може да върви без масло.
Във вторник ми беше замръзнал актуатора на турбото и първите 10-минути нямах турбо, а там е горещо от излизащите газове и въпреки всичко отне 10 минути да стопли и размрази актуатора. ..


maksimalen
Мнения: 1
Регистриран на: Пон 25 юни 2012 21:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Ruse

Re: Golf 4 2001г. 1.9 TDI ALH - Турбината хвърли масло..

Мнениеот maksimalen » Пет 15 мар 2019 16:17


Здравейте колеги да не отварям нова тема реших да пиша тук голфа е 1.9 тди алх е мотора от снощи ми прави проблем като язапаля и гасне понякога работи на място като подам малко газ и гасне сутринта забелязах че вади бял дим какъв може да е проблема?



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: dafi_dimo, humanic, petar_a, Poshtata и 175 госта