Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
gypsy5
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 07 май 2018 8:24
Автомобил: Seat Alhambra
Двигател: AUY 2001
Местоположение: Лом

Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот gypsy5 » Чет 14 мар 2019 18:32


Здравейте, колеги!
Искам да се извиня, ако някъде има тема като моята, но изчетох доста теми и не намерих нищо, даже вече сънувам турбини, клапани, вакууми и всякакви такива неща.

Първо ще задам въпроса, после ще обясня ситуацията.
Въпроса ми е: имат ли връзка затапен EGR и опушен EGR за работата на турбото?

Сега да обясня защо питам.
Имам автомобила от около година, това ми е първия дизел. Колата вървеше без проблем, но от известно време взе да забива, после разбрах че това е "авариен режим". От начало го правеше рядко и след рестарт се оправяше, докато дойде момента в който заби за постоянно. След посещение на авто сервиз и диагностика се оказа зацапана геометрия, тук искам да вметна, че съм от малък град Лом и избора от "сервизи" е малък, а от хора, които разбират какво правят никакъв но кво да правиш съдба.
Та почистиха ми турбото, и го монтираха, междувременно си купих нов EGR защото стария се оказа затапен и течеше масло, нали е за доброто на колата сложиха и новия. Дойде момента на истината, паля тръгвам обаче ГРЕДА, умрял кон турбото не надува. И започна едно обикаляне, диагностики, вакууми, това, онова, клапани накрая клапан Н75 той е. Ок отивам купувам УРА сега колата ще литне, да ама не, същата работа и започна едно вдигане на рамене, почесване по главата, дай да пробваме така, дай с това, в тоя момент се отказах и реших да пиша тук, защото във форума има много хора които си разбират от работата и се надявам да помогнат.
Знам че колегите ще кажат да направя логове, но аз нямам такава техника, а и нищо не разбирам, няма и кого да накарам защото в местните сервизи казват, че не се занимават с такива работи или нямат време аз подозирам, че или незнаят как или не разбират.
Та като върна лентата назад само EGRа е нов и е отпушен та за това питам или ако е от друго, какво може да е.

Благодаря предварително!




Потребителски аватар
Водния дух1
Мнения: 3481
Регистриран на: Вто 21 май 2013 21:17
Автомобил: Golf 3 variant
Двигател: 1Z
Местоположение: Русе

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот Водния дух1 » Чет 14 мар 2019 18:58


Четеш темата за клубни майстори,избираш си един по- наблизо и газ . Повярвай ми- горивото ,което ще изгориш,ще ти излезе по-евтино от сервизите в твоя град . Този филм съм го играл вече.


gypsy5
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 07 май 2018 8:24
Автомобил: Seat Alhambra
Двигател: AUY 2001
Местоположение: Лом

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот gypsy5 » Чет 14 мар 2019 19:31


Горивото не е проблем, тя и сега кой знае колко харчи като не е в ред. Въпроса е като идеш при някой, дати каже такъв и такъв ти е проблема, решението е това и да го реши.


Потребителски аватар
ivuchev
Мнения: 847
Регистриран на: Чет 24 дек 2009 23:58
Автомобил: Vw polo 1 4 8v + vw sharan 1 8 T
Двигател: АКК -2000 --------АWC -2004
Местоположение: Перник

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот ivuchev » Чет 14 мар 2019 19:53


gypsy5 написа:Въпроса ми е: имат ли връзка затапен EGR и опушен EGR .

това ми е първия дизел.


И май ще ти е последния. Шегичка .
По темата. Най вероятно след като е затапен е и софтуерно бъзнат. Няма как просто е така да го затапиш и готово. Според мен пробвай да го затапиш пак и ресетни компа . Преди да впрягаш конете към Ссофийско


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7654
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот goppa » Чет 14 мар 2019 20:05


Не е затапен ЕГРа без причина. А клапан Н18 е набор на Н75, който си сменил, и са делили една и съща вакуумна инсталация. Как решихте, че Н75 е за смяна а Н18 не е?


П.П. Ааа, да, и без компютърна диагностика може да сменяш здрави части до припадък.


gypsy5
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 07 май 2018 8:24
Автомобил: Seat Alhambra
Двигател: AUY 2001
Местоположение: Лом

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот gypsy5 » Чет 14 мар 2019 22:00


И аз си го помислих това за затапването пак за проба, ама това с ресетването ми е малко мътно.

Аз не съм решил нищо, това че е Н75 го решиха "майсторите" и май е сменяван щото е Pierburg, както и новия де.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12793
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 14 мар 2019 22:08


Джипси,оди при оня на излизане към Орсоя?
В Монтана има няколко момчета.
Първан,Илко.
До Илко има един много свестен механик.
Но не обича да бърше там, където други са срали.


gypsy5
Мнения: 4
Регистриран на: Пон 07 май 2018 8:24
Автомобил: Seat Alhambra
Двигател: AUY 2001
Местоположение: Лом

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот gypsy5 » Пет 22 мар 2019 12:12


Здравейте, колеги.
След дълго ходене по мъките намерих човек, който знае кво прави, причината за не работещото турбо се оказа повреден МАП сензор. След смяната колата тръгна както трябва, другата седмица ще ида пак да я закачим на диагностиката да видим дали вече всичко е както трябва.
Сега да питам нещо друго щото нещо се стресирах покрай тия проблеми. Появи се един звук при отнемане на газта когато превключвам скоростите нещо като /без да се смеете/ "пиуууууу" , чува се силно до 3та после мн слабо, та да питам това нормално ли е?
Също така се появи и едно много леко придръпване от 1000 до към 1700 оборота когато колата набира и тогава го има този звук но е по кратък нещо като "пиу" само когато придръпва, усеща се все едно нещо изпуска.
Малее поста ми стана като преразказ по картинка с тия пиукания.
Това е за сега, ако някой има мнение нека го сподели.


Потребителски аватар
NathaN
Мнения: 247
Регистриран на: Съб 02 юли 2011 9:17
Автомобил: Seat Ibiza 6L
Двигател: PD 131кс BLT 2006
Местоположение: Плевен

Re: Seat Alhambra 2001г. 1.9TDI AUY, турбото не надува

Мнениеот NathaN » Пет 22 мар 2019 17:13


Турбото е изчистено нормално е според мен тоест разтоварва поне така мисля да ти направя клип да чуеш моето аз смених турбото с права тръба съм :D Като му дам газ и се чува как свири 131 коня Ибиза https://dox.abv.bg/download?id=83311480fa



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 71 госта