VAG DPF и общи положения при DPF

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот group® » Чет 27 фев 2020 15:38


Отделям тази тема и ще сложа някои мнения, които съм преценил, че носят информация и/или повдигат важни въпроси.
Всичко това се бистри и повтаря из разни теми. Хубаво е информацията за DPF да се събере на едно място (можете да допълните с други цитати или мнения)
(намесвам VAG DPF приложението, защото считам, че е важно за разбирането на DPF изобщо)

ABSOLUT написа:Имам от тези китайски OBD модулчета ELM327, инсталирах си VAG DPF преди малко, закачих ги и ми показа следните стойности, но не мога да се ориентирам кое какво е. Вие какво мислите гледайки показателите?

VAG DPF.png
VAG DPF.png (156.92 KиБ) Видяна 5925 пъти



DoH_KuXoT написа: Тази версия има леки разлики с тази , която аз ползвам, може ли да видиш коя точно е по ред версията която си инсталирал.
сле 6-7 грама на първи прозорец ще почне да регенерира това са изчислените по алгоритъм грамове.
Минал си 319 км от последната регенерация - прозорец 3
Изминали са 430 минути от последната регенерация прозорец 4
Прозорец 5 не му схващам идеята при теб, при мен показва 54,6грама 78% , при теб е в литри и е на 137 %
Прозорец 6 е работата на ЕГР в момента процентно затваряне
7 и 8 са ясни - там става 600-560 градуса при регенерация
9 са реално измерените стойности уж, никога не са еднакви с изчислените, обикновено са доста по-малко.
10-11 са следвпръсквания с цел по-бързо достигане на 560 градуса и старт на регенерацията
12 при мен е трето следвпръскване - при теб е деференциално налягане и не мога да се произнеса какви са допуските му

Не знам заради версията на софтуера или заради разликите в двигателите, но при теб е леко разминато , описал съм разликите, по същество е същото , така че наблюдавай какво се случва и ще си ги коментираме при нещо което те озадачава или пък откриеш нещо, което не сме коментирали.



ABSOLUT написа:Много ти благодаря за обясненията,
за сега ще понаблюдавам програмата за да се ориентирам кое какво е.
Този бар под надписа "refresh", който е на 84%, това означава че филтъра ми е запушен на толкова проценти ли?
Иначе версията на VAG DPF която инсталирах е "Release 3.3.0"



DoH_KuXoT написа:да , но не му се плаши, това като стигне 24 грама в първи прозорец става на 100% , почва да регенерира и на 5.9грама и 20-тина % спира да регенерира, това не е трайно запушване, а запушване дотолкова, че да изисква регенерация.



..............................................................

p_v_a написа: В ЕКУ има модел на ДПФ, който е най-вероятно map-based. Този модел използва разхода на гориво и динамичен компонент за да моделира количеството на сажди от двигателя и температурата да ги редуцира. Този модел е калибриран със стандартно гориво. Регенерацията започва, когато моделът показва пълен ДПФ или налягането на ДПФ е по-голямо от зададения лимит при даден обемен поток. С добавка или не моделът ще работи винаги по един и същ начин, т.е. няма кое да му укаже, че има по-малко сажди в ДПФ поради ефекта на добавката. Така, че soot mass е информация от модела, а не реално измерена величина.



p_v_a написа:Тригерът за регенерация не е таймер, а алгоритъм, базиран на модел, може би не съм го обяснил точно. Той е стандартно дело на Бош, не на vw. Най-вероятно пасивната регенерация не се отчита, като това е типично за леки автомобили.
Диференциалното налягане, или падът на налягане не определя еднозначно натрупаната маса сажди. Това налягане се използва да активира регенерация в случай на малфункция на основния модел и за ОБД.



p_v_a написа:
netizen написа:В такъв случай как се определя степен на запушване? Или се счита, че караш 300хил км и си купуваш нов?

Всъщност до колко е достоверна тази информация? Чел си картите на еку-то или някакви други източници използваш?
Има две степени на запълване - от саждите и от пепел. Саждите се регенерират напълно, а пепел (ash) само се натрупват с времето. Пепел се нарича, неорганичния остатък от маслото или био горивата. Това също е модел в ЕCU на база стандартното дизелово гориво (7% био) и предписаното масло. С натрупването на пепел, намалява полезният обем на ДПФ и регенерациите се учестяват. Разчетният живот на ДПФ е 260 000 км, при стандартни условия - гориво и масло. След това или смяна или почистване.

Ако се ползва добавка, може да се пробва един трик, който ще разреди регенерациите. Ще пиша по-късно за него.



p_v_a написа: .....това може би ще проработи, ако тази добавка в действителност намалява температурата на окисление на саждите и колата и ДПФ са на повече от 100 - 150 х. км. Идеята е, да се излъже компютъра през VAG-COM, че ДПФ е нов, т.е. на 0 км и това ще разреди регенерациите. Наблюдението на налягането остава и в случай, че добавката не работи, ще регенерира по налягане. Според мен, ако ДПФ е на 150 х.км. и досегашни регенерации на 250 - 300 км, ще се разредят до около 325- 425 км. Да не се прави това, ако добавката не работи или действието и е съмнително.




Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот group® » Чет 27 фев 2020 15:50


И аз имам въпрос/забележка към това:
p_v_a написа:Най-вероятно пасивната регенерация не се отчита, като това е типично за леки автомобили.


Пасивната регенерация спира и дори връща стойността на Soot Mass calc.
Оттам, генерацията се 'отлага'/забавя. Това се забелязва при градско каране vs 'пържене' по магистрала.
Следователно пасивната регенерация пряко участва във въпросния алгоритъм.
Така ли е?


Потребителски аватар
niks76
VW експерт
VW експерт
Мнения: 5312
Регистриран на: Нед 25 юни 2006 19:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Париж

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот niks76 » Чет 27 фев 2020 18:54


да


Потребителски аватар
group®
Темерут
Мнения: 9873
Регистриран на: Вто 08 мар 2005 23:28
Автомобил: Passat B8 Alltrack
Двигател: DFCA
Местоположение: София

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот group® » Пет 28 фев 2020 17:33


Ето нещо хубаво за DPF в PDF от младия ни колега #imedarov

SSP_336(1).pdf
(2.13 MiB) Свален 561 пъти


Потребителски аватар
dispatch
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 21 май 2008 20:33
Автомобил: Passat В6 HighLine 2010
Двигател: CBBB DSG6 02Е
Местоположение: Павликени

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот dispatch » Съб 29 фев 2020 11:07


Относно VAG DPF приложението - при двигатели СВАВ и СВВВ не работи. Създателя на приложението е обяснил, че алгоритъма бил различен от следващите CR-двигатели и не успял да го подкара.
Стойностите на DPF-a също не се виждат и през приложението Torque-Pro.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1528
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот Кайзен » Съб 29 фев 2020 13:05


DoH_KuXoT написа:Прозорец 5 не му схващам идеята при теб, при мен показва 54,6грама 78% , при теб е в литри и е на 137 %

Повече информация:
https://dieselnet.com/tech/dpf_ash.php
https://www.briskoda.net/forums/topic/4 ... nt-4934214


Потребителски аватар
p_v_a
Мнения: 96
Регистриран на: Сря 09 авг 2017 20:30
Автомобил:
Двигател:

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот p_v_a » Съб 29 фев 2020 18:38


group® написа:И аз имам въпрос/забележка към това:
p_v_a написа:Най-вероятно пасивната регенерация не се отчита, като това е типично за леки автомобили.


Пасивната регенерация спира и дори връща стойността на Soot Mass calc.
Оттам, генерацията се 'отлага'/забавя. Това се забелязва при градско каране vs 'пържене' по магистрала.
Следователно пасивната регенерация пряко участва във въпросния алгоритъм.
Така ли е?


На този въпрос ми трудно да отговоря с да или не. Малко техническа хронология: С появата на ДПФ преди около 20 години е стоял въпросът с периодичното им очистване, т.н. регенерация. Това става обикновено, когато филтърът се запълни с определено количество сажди, което се смята безопасно, както за хардуера (дпф и двигател), така и за компромис по отношение разход на гориво. Ако се натрупа твърде голямо количество сажди, повишаването на налягането в изпускателния колектор увеличава загубите от газообмен и увеличава разходът на гориво. Ако се регенерира твърде често, разходът на гориво също се увеличава, но също се увеличава разреждането на маслото с дизелово гориво. Веднъж попаднало дизелово гориво с маслото остава в него до смяната му, защото дизеловото гориво има по-висока температура на кипене от нормалната работна температура на маслото. Обикновено за начало на активна регенерация се избира между 6 и 8 (10) грама сажди на литър обем от дпф. Регенерацията или окислението на саждите може да протече при следните пътища:
1. Активна регенерация – реакция между сажди (въглерод) и кислород. Тази реакция се характеризира с много малка или почти нулева скорост при нормални експлоатационни условия на двигателя, тъй като температура на газовете пред дпф рядко минават над 450 градуса. Тази окислителна реакция за да протече в рамките на 15 мин е необходимо временно повишаване на температурата пред филтъра до 600 ± 20 градуса. Това повишение на температура на газовете не може да се получи само с промяна на горенето, но дори и тогава много силно се влияе от самия товар на двигателя и др. фактори. Затова е необходим метод за активно поддържане на високата температура, почти независещ от режима на работа на двигателя. Най-лесният вариант е с монтирането на още един инжектор пред окислителния катализатор. Недостатък е оскъпяването на цялата система, предимство – няма разреждане на маслото. Този вариант се използва при големите двигатели. За малките и средните двигатели икономически е по-изгодно да се осъществява после-впръсвания post-injections в края на горенето и по време на разширението, като също основното горене се измества назад, а пилотните се оптимизират за шум, налягане на впръскване също се коригира, за да се ограничи мокренето на стените. По време на регенерация азотните оксиди (NOx ) са ирелевантни. Независимо как се впръсква горивото, целта е да се увеличи температурата на газовете. Само по себе си, изпареното гориво няма да увеличи температурата на газовете, ако не се окисли. Това се извършва в окислителния катализатор, които окислява въглеводородите до вода и въглероден диоксид в резултат на екзотермична реакция. За да се случи този процес, има обаче няколко условия – достатъчно кислород над 4 или 5% в повечето случай достатъчно и необходима начална температура на катализатора и на газовете около 300 градуса. Това обикновено се осигурява от early post injection. Ако всички условия са спазени температурата пред дпф се повишава до 600 градуса и регенерацията се провежда успешно. Веднъж започнала регенерацията особено в началния стадий, не трябва да се отива на празен ход на двигателя. Това може да доведе до неконтролируемо горене на сажди, заради притока на кислород и малкият масово поток на газовете. В този случай температура може да се покачи над 1200 градуса и да се повреди механично дпф. Името на активната регенерация идва от активният контрол на температурата. Разбира се има и още един вид регенерация, която не изисква изкуствено повишаване на температурата и тя естествено се нарича:
2. Пасивна регенерация. Тук се разбира окислението на саждите от активния азотен диоксид. Как се получава азотният диоксид – накратко в окислителния катализатор, но това е друга тема. Пасивната регенерация за разлика от активната започва при сравнително ниски температури – над 300 градуса и има пик някъде около 450 до 480. Другото условие освен температурата е наличието на достатъчно азотен диоксид и тук започват проблемите за осигуряване на достатъчно азотен диоксид в лекотоварните двигатели. При тях разходът на гориво на гориво не на първо място, а емисиите. Така са и оптимизирани да отделят по-малко азотни оксиди, това става с егр, което пък намалява и парциалното налягане на кислорода в изпусканите газове (накратко концентрацията). Азотният диоксид и има равновесна крива с азотния оксид зависеща от концентрацията на кислород и температура, като максимумът е при ниските температури под 200 градуса. При леките автомобили с егр, саждите по-принцип са по-високи, азотните оксиди са ниски, свободният кислород също, което води до малко количество на азотен диоксид, който пък е важен за окислява на саждите и в резултат незадоволителна пасивна регенерация. При големите двигатели обратно – икономията и емисиите са с равен знак. Двигателите се проектират икономични, някои дори без егр, саждите им също ниски, но път произвеждат повече азотни оксиди, заедно с достатъчно кислород водят до само пасивна регенерация, т.е. почти без нужда от активна регенерация. Разбира се има и система за редуциране на азотни оксиди.
Контрол на активната регенерация:
1. По време – най-простото решение. Представлява един таймер, който включва активната регенерация на определено време, без оглед на количеството сажди в дпф.
2. Мап (карти) контрол – в компютъра има мап базиран модел на дпф, който отчита условията на работа, но затова е необходим и модел на двигателя за саждите. Температурата се мери директно пред дпф. Това работи (по-скоро) работеше за леки автомобили, но само за активна регенерация. За пасивна е необходим модел за азотни оксиди от двигателя и модел на окислителен катализатор. Ако последните две липсват, не може да се моделира пасивна регенерация в дпф. Това което може да се направи е да се коригира с друг пак мап модел степента на запълване със сажди. Това се получава чрез „осреднени експлоатационни данни“. Не е съвсем точно, но пък работи.
3. Физичен модел на дпф – в компютъра има модел за емисиите на двигателя, модел на доф, на дпф и на системата за редуциране на азотни оксиди. Физичният модел работи с кинетичните уравнение и е най-точният метод от всички (ако моделът е валидиран правилно). Контролът и регенерацията на дпф се осъществява от данните на дпф модела.
4. Смесен – например модел в компютъра има модел за емисиите на двигателя, но дпф моделът е мап базиран.

Общо за последните три метода: на определен период, време или км се активира регенерация, която да нулира моделите.
Контрол на пасивната регенерация – почти няма, с изключение на методи за асистирането и, като периодично се повишава температурата на дпф до 450 градуса за да се ускори пасивната регенерация.

Обратно на въпроса, дали пасивната се отчита – да, ако е моделите са физични, и отчасти или почти не, ако са мап базирани. Като това зависи от моделната година, емисионния клас и пазарът за където е предназначен автомобила.
Стана малко дълго, но и ане претендирам за изчерпателност.

ПП. сега видях, че има публикуван вече документ в предния пост. Оставям го, ако на някой му е интересно да чете всичко това.


mshbul
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1054
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот mshbul » Съб 29 фев 2020 20:27


Един конкретен въпрос.
На колите 2005-2010 поне за тях съм гледал има едни км от последна регенерация.
Това км от активна регенерация ли е?

Питам това, защото при мен (2007) даже и като карам извънградско сменя тия км. А доколкото разбирам извън града не би трябвало да има активна.
Обикновено виждам числа около 500(не споменавам малките). Виждал съм и 1000 като съм карал по над 1000км на ден с висока скорост.


Потребителски аватар
p_v_a
Мнения: 96
Регистриран на: Сря 09 авг 2017 20:30
Автомобил:
Двигател:

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот p_v_a » Съб 29 фев 2020 21:52


При всички леки автомобили се броят само активните регенерации. Самата активната регенерация е дискретен процес. Обратно, пасивната регенерация е непрекъснат процес и няма никакъв смисъл понятието километри от последната пасивна регенерация. В предишния си пост съм обяснил, какво се определя нивото на сажди в дпф и това съответно влияе на пробега до следваща регенерация.
Всички леки автомобили разчитат на активна регенерация, условията за пасивна не са подходящи винаги и в дпф не може да се поддържа в т.н. балансна точка.


Zinoto
Мнения: 1873
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот Zinoto » Нед 01 мар 2020 10:36


Да попитам на какво може да се дължи трудното достигане и поддържане на температура над 400 градуса на първия датчик, който е пред ДПФ дори при обороти над 3000? Влияе ли замърсеността на въздушния филтър за температурата на изгорелите газове?


Потребителски аватар
dispatch
Мнения: 563
Регистриран на: Сря 21 май 2008 20:33
Автомобил: Passat В6 HighLine 2010
Двигател: CBBB DSG6 02Е
Местоположение: Павликени

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот dispatch » Нед 01 мар 2020 20:24


Здравей и честита Баба Марта. Нали не говориш за обороти на празен ход? :-)
На мен ми е спирала регенерация когато я оставя на пр.х. (около 1000) защото не успява да поддържа температурата. Но карам ли, не съм имал такива проблеми.
Бях чел в друга тема, че правиш 4 отвора през ДПФ-а 10 милиметрови и буташ и софтуера. Това на този автомобил правено ли е?
Между другото, точно този датчик съм го сменял на моя пасат.


mshbul
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1054
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот mshbul » Нед 01 мар 2020 20:40


Излиза, че и на извънградско през 500км прави активна.
Смятах, че при скорост 90-100 успява само с пасивна.
Може би вече е доста пълен и затова да се получава.


Zinoto
Мнения: 1873
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот Zinoto » Нед 01 мар 2020 21:02


Разбира се, че не говоря за празен ход. Явно като поостарее и се позатапи става така. Освен това има разлика при помпа-дюза и при комън рейл. При помпа дюза не вдига обороти на празен ход и не включва перките. Впръсква нафта назад и започва да пуши, но температурата за да се вдигне достатъчно и да се задържи си иска магистрала. На 4 та на 3000 оборота са 120 км. в час. По обикновен първокласен път доста често има ограничение, някое село и т.н. При комън рейл и поддържан филтър процеса по изчистване е по-съвършен и по-лесен отколкото при помпа-дюза.
П.П. И преди да се пробиват дупки във филтъра беше така, всички датчици работят коректно, има си и кора отдолу. Не съм опитвал на различна синхронизация дали ще има разлика.


mshbul
VW експерт
VW експерт
Мнения: 1054
Регистриран на: Сря 01 окт 2008 21:56
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот mshbul » Нед 01 мар 2020 21:29


Тия дупки какво правят и къде се пробиват?
Аз съм чел, че така се шунтира филтъра без да се маха.


Zinoto
Мнения: 1873
Регистриран на: Чет 07 фев 2008 0:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Велико Търново

Re: VAG DPF и общи положения при DPF

Мнениеот Zinoto » Вто 03 мар 2020 10:15


Не бих казал шунтира, но един вид се компенсира запълването му с пепел, който колкото и да регенерираш не се маха. Миенето доколкото е ефективно /по-скоро не, и решава проблема само за 2-3 месеца/ е скъпо и е свързано със сваляне на филтъра, а това е доста трудно при повечето модели и не е малко работа. С пробиването на 3-4 дупки по цялата дължина обаче се появява миризма от ауспуха както, когато е махнат катализатора на коли без ДПФ. Усеща се веднага по-лек ход на ниски обороти и малко по-чувствителна газта. В същото време системата си работи и пак вдига проценти запълване и си мери адекватно диференциално налягане. В крайна сметка при много градско каране и на къси разстояния пак светва лампата и се пуска активна регенерация, но се случва доста по-рядко, почти като при нов автомобил. Плюса е, че няма нужда да се сменя софтуера и дупките се пробиват без да се сваля филтъра. Минусът е, че на газ анализатор газовете са почти като на колите с премахнат филтър и при сериозно затягане на контрола може би ще се наложи да се сложи нов филтър или за тези автомобили предвид възрастта им, чиято пазарна стойност е не повече от стойността на 2 пъти филтъра да има възможност да се мине в по-ниска екологична категория.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 180 госта