Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Печките са на мода. Дори и дизела да е по-скъп феновете му са много...
Sky_is_the_Limit
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 11 юни 2023 10:53
Автомобил: Golf V
Двигател:

Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Sky_is_the_Limit » Нед 11 юни 2023 11:12


Здравейте колеги. Колата е Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с. На 472 000км


Колата я притежавам от два месеца и съм изключително доволен. Обаче от преди седмица ми направи впечатление, че при работа на място с пуснато парно започва да мирише на нафта в купето. Като пусна да върти само в купето миризмата моментално изчезва. В движение също я няма. Ако пусна климатика пак я няма. Или пък, ако не е пуснато парното пак я няма. Дигнах капака обаче там пък грам не мирише на нафта. Един приятел ми каза, че вероятно колекторите някъде са спукани и от там някъде вероятно изпуска изгорели газове. На други места четох, че някоя връзка към дюзата може да изпуска или пикаеща дюза. Колата няма промяна в поведението или завишен разход. Направи ми впечатление, че горивния филтър е изключително стар има доста ръжда по него. И размишлявам да ли той нещо някъде не сълзи. Според мен, ако бяха спукани колекторите дори и без пуснато парно щеше да влиза нафта. Мислех да почна с миене на двигатела или смяна на горивния и интериорирния филтър. За миене на двигателя, нямам вариянт с градински мъркуч където е слаба струята, само с пароструйка и се чудя има ли смисъл при положение, че има вариант за повреда по електрониката. Дайте насоки и мнения.

Последна промяна от radotom на Нед 11 юни 2023 17:08, променено общо 1 път.
Причина: Преместена в правилния раздел и допълнено заглавие




Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12832
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Zdravko Zankov » Нед 11 юни 2023 21:17


Да уточниш, на сурова нафта ли мирише, или на изгорели газове?


Sky_is_the_Limit
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 11 юни 2023 10:53
Автомобил: Golf V
Двигател:

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Sky_is_the_Limit » Пон 12 юни 2023 12:06


На сурова. Вчера измих двигатела с обезмаслител и гореща пароструйка.В мазата имах един флакон пияна за прочистване на климатици. Направо я вкарах през духалките. Миналата година в Ибизата така са отървах от миризмата на мухъл и въздуха се освежи като в нова кола. Обаче има друго, което ме притеснява. Там където влиза горивния филтър този метален кожух покрай накрайниците е доста ръждясало и изгнило и маркучите за горивото са напукани. Не забелязах теч, или сълзене, но е въпрос на време да избие нафта някъде от там. Въобще не изглежда стабилно. Обмислям да ги сменя. Но мисля да започна от интериорния да видя да ли ще има ефект.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12832
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Zdravko Zankov » Пон 12 юни 2023 13:10


Огледай всички маркучи, снадки, и бързи връзки. Щом мирише на сурова нафта е някъде отпред в моторния отсек.


Потребителски аватар
Bojidar Todorov
Мнения: 34
Регистриран на: Пет 27 яну 2023 21:53
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Bojidar Todorov » Вто 13 юни 2023 19:20


Братле спукан маркуч. Огледай около горивният филтър всички маркучи!


Sky_is_the_Limit
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 11 юни 2023 10:53
Автомобил: Golf V
Двигател:

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Sky_is_the_Limit » Вто 21 ное 2023 15:14


Малко ъпгрейд по темата. Моторния отсег е сух от всякъде. Обаче започна да мирише и в движение, закарах я на сервиз. Оказа се ЕГР клапан. Казах му да погледне ауспуха. Той вика, че ако е ауспуха миризмата отивала веднага в атмосферата , а не в купето. Смениха го може би преди около два месеца. Край миризмата изчезна. Обаче преди седмица на един паркинг седях в колата и я оставих да работи на място с включено парно бре позамириса ми. Но само с пуснато парно. Много странно, но факт. В движение се разсейва , явно от въздухоструята. Или, ако не е пуснато парното я няма тази миризма. Колата е много ниска и няколко пъти я ударих от долу на легнал полицай и често генерацията търка когато мина през неравности. Освен да е ауспуха друго не се сещам. Миризмата не е кой знае колко силна обаче я има. Обаче днес ще отида за всеки случей в гаража да види ауспуха и колектора и оплътненията около дюзите. Ако са наред вдигам ръце, и без това догодина я обявявам за продаване. Ако не и взема желаната цена, тогава ще я смятам по нататъка.


Потребителски аватар
hvp800
Мнения: 4620
Регистриран на: Вто 29 яну 2013 19:46
Автомобил: VW Bora
Двигател: ASZ

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот hvp800 » Вто 21 ное 2023 15:38


Охладителя на горивото също е отдолу , та може и там да има нещо щом често задира колата.


Sky_is_the_Limit
Мнения: 19
Регистриран на: Нед 11 юни 2023 10:53
Автомобил: Golf V
Двигател:

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Sky_is_the_Limit » Сря 22 ное 2023 14:24


Отказах се да ходя до сервиза. И без това след няколко месеца трябва да мине ГТП, ако не я продавам преди това за желаната цена, и ще накарам човека да прегледа генерацията обстойно. После пък ще си я обслужа, масло, филтри, климатик, и ако не се открие нищо при ГТП в сервиза пак ще ги накарам да прегледат генерацията. Обаче реших да направя друго. Кората под капака е зверски изпокъсана. Тя освен, че изолира шумът от двигателят, помага за неговото по-бързо загряване и за по-хубаво парно в купето. Особенно при дизелите, които отделят по-малко топлина е важно. Обаче четох във форума на Ситроен, че един човек със смяна на тая кора решил същия проблем като моя. Нали понеже въздуха за парното идва от вън. Обаче той обясни, че когато тая кора е раздърпана не оплътнявала добре капака в горната му част и от там влизал мирис на дим. Понеже колата ми е без ДПФ и покрай нея си мирише на дизел няма как. 33 евро няма да ме бутнат, поръчах я сега отивам да я взема и веднага ще я сложа.


Zdravko Zankov
VW експерт
VW експерт
Мнения: 12832
Регистриран на: Съб 07 мар 2009 13:41
Автомобил: Skoda Octavia
Двигател: AQY 2001
Местоположение: Враца

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот Zdravko Zankov » Чет 23 ное 2023 18:20


Напразни надежди.


Потребителски аватар
samo_pechka
Мнения: 8431
Регистриран на: Пон 05 дек 2011 22:46
Автомобил: YAMAHA Drag star 1100+XJ 900 58L
Двигател: V-twin 2002 + R4 1989

Re: Мирис на нафта в купето при работа на място и пуснато парно Голф 5 2005г. 1.9 тди 105 к.с.

Мнениеот samo_pechka » Съб 25 ное 2023 12:15


Не е нормално това . Имаш теч някъде на нафта, дори не е задължително да е точно от мотрния отсег. Огледай и пода покрай тръбички за нафта от резервоара. Тая кора отдолу нищо няма постигнеш.



Върни се в “Дизелови агрегати”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: 777, DanZki, humanic, Stivi, владислав и 54 госта