[HOWTO] Как да ползвам успешно търсачката

Важна информация за всички гости и потребители! Приятно четене!
Потребителски аватар
buFka
Мнения: 3315
Регистриран на: Сря 09 ное 2005 8:00
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: на Герена
Контакти:

[HOWTO] Как да ползвам успешно търсачката

Мнениеот buFka » Съб 28 апр 2007 19:51


За такива които немогат да се справят или неискат да се справят с търсачката реших да драсна няколко реда. Tова със сигурност не изчерпва възможностите на търсачката, но на мен лично ми стига:

Вариант 1: когато има прекалено малко резултати
Като за начало започваме с въвеждането на една дума, за пример ще взема думата "брийф". Като търся по "брийф" намирам точно 1 резултат. Целта е да намеря обаче поверче. Затова вместо "брийф" ще напиша в търсачката "брийф*". В случая звездата замества произволен брой символи. Дефакто всякакви думи започващи с "брийф", например: брийфа, брийфът, брийф-а и др. По "брийф*" вече откривам 8 резултата. Доста по различно нали? Освен "брийф*" може да ползваме "бри*ф*", защото за някой може да е логично да напише "брииф" вместо "брийф". Тук вече е въпрос на фантазия, човек да реши кое да замени със звезда. Много добре е например в случай, че имате проблем с шибедаха....някой го пишат по "шибедах", други "шибидах". Затова в този случай пишете "шиб*дах".

Вариант 2: когато излезнат прекалено много резултати
Започваме с една дума, аз ще ползвам "масло". Излизат 2187 резултата. Тогично е да се опитам да ги огранича. Въвеждам втора дума, например "вискозитет" и избирам "Търси за всички въведени думи". Излизат 57 резултата. Ако не избера "Търси за всички въведени думи" излизат 2224 резултата, което още повече утежнява ситуацията. Ако в тези 57 резултата не намерим това което ни трябва, може да използваме * към някоя от думите, например при вискозитет - става "вискозитет*". Значи ако търся по "масло" и "вискозитет*" за всички въведени думи излизат 94 резултата.

Друга възможност би било, да се смени думата за която търсим ползвайки синоним. Не е задължително да е синоним, може просто да смените думата с друга, както бях дал пример с "масло" и "вискозитет", сега например може да ползваме "масло" и "гъсто*"

Отделно като се търси за марка, например DUNLOP може да заменим "DUNLOP" с "Дънлоп", а още по-добре с "Дънлоп*", защото в контекста някой ще каже "аз съм доволен от дънлопа" например.

Има възможност за ползване на думите AND, OR, NOT. Пример за ползването би било

масло AND moly NOT prista NOT приста

В случая задължителни думи са "масло" и "moly", а "приста" и "prista" не трябва да присъстват в резултатите.

Накрая следния пример: знаете, че потребителя "някойотфорума" е пускал тема за жилетка с логото на клуба, обаче има много други теми за жилетки - ползваме и двете полета на търсачката, първо въвеждаме думата "жилетка" в горното поле, а после в полето за потребителя пишем "някойотфорума" и така бързо намираме желаната от нас тема.

Това е от мен, това ми е помагало достатъчно. Отделете 15 минути да разгледате с какви опции разполага търсачката (къде да търси, в кои категории, в кой период и прочие). Немога да отрека, че и аз съм пускал теми, които вече са обсъждани. Никой не е длъжен да търси вместо вас, ако някоя тема ви е интересна и искате да си я запазите - еми добавете си я във фаворитите на браузъра. Това че ви мързи да търсите, не значи, че някой друг не го мързи. Всеки понякога има свободно време и може да и помогне в търсенето. Първо обаче се опитайте сами, ако не намерите - питайте. С питане до Цариград се стига. Когато някой ви каже "ползвай търсачката" това обикновенно значи, че този "някой" знае защо ви го казва, не си мислете, че го пише само за да си трупа брой мнения или с цел заяждане и стартиране на полемики от сорта "айде стига с тая търсачка".
mod edit: vaskoto1

Последна промяна от buFka на Съб 03 ное 2007 13:30, променено общо 1 път.




Потребителски аватар
wili98
Щраусолог
Мнения: 7566
Регистриран на: Вто 07 дек 2004 12:42
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Мнениеот wili98 » Сря 02 май 2007 16:23


да добавя, че търсачката има и едно допълнително свойство да търси и по заглавия...
ако сте се сетили за някоя тема, че сте я виждали.. помните фрагменти от заглавието..
можете да изберете опцията "Търси само в заглавието на мненията"
Също така прекрасна опция на търсачката е, възможността да показва част от темите..
това става като изберете от "Покажи резултатите като:" опцията "Мнения".
Тук ако не ви стигат 200 символа от темата /които са по подразбиране/ можете да изберете повече .. например 1000.

В улеснение на всички е, когато някой седне да си играе да пише тема, в която да обобщава информация научена от форума, или ценна информация да напише някой думички за да може търсачката да ги намери...но те да са "невидими"

т.е. пишете таговете в началото или в края на мнението, правите ги бели и минимални като големина, в последствие търсачката ги намира, но потребителите почти не ги виждат ;)

пример /загледайте се в края на първото мнение/


Потребителски аватар
Fen
Мнения: 295
Регистриран на: Пон 29 май 2006 19:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Fen » Съб 08 ное 2008 17:42


А как седи въпроса, когато искаме да търсим използвайки само няколко символа. За пример, ако искам да търся само по кода да двигател 1Y. В момента независимо дали напиша 1Y, *1Y*, 1.9D, 1.9*D или нещо от този сорт, резултат от търсене няма. Пробвах и с друг пример, ако се попълни само ABF излизат страшно много резултати, но ако пишеш само AB или AB*, не излиза нищо. В началото си помислих, че търсачката работи само с 3 и над символа, но явно не е така (примерно 1.9D). Бихте ли ми дали съвет къде точно греша?

П.П Незнам дали е правилно да пиша в тази тема, или да отворя друга :roll:


Потребителски аватар
Tougi
Мнения: 281
Регистриран на: Пет 13 юли 2007 23:43
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Мнениеот Tougi » Пон 15 дек 2008 10:41


Изглежда малко хора знаят, че във форума може да се търси и с гугъл.

Ако освен търсената дума/фраза допълнително напишете site:vwclub.bg, Google търси само в сайта.

Примерно:

http://www.google.bg/search?q=1Y+site%3Avwclub.bg
http://www.google.bg/search?q=1.9D+site%3Avwclub.bg
http://www.google.bg/search?&q="Корадо+Комби"+site%3Avwclub.bg
обърнете внимание, че горното е различно от: http://www.google.bg/search?&q=Корадо+Комби+site%3Avwclub.bg
и силно се отличава от http://www.google.bg/search?q=Корадо+-Комби+site%3Avwclub.bg

Изобщо, четете ръководството на гугъл - има още доста интересни неща :)


Потребителски аватар
Bobi_S13
Der Polizist
Мнения: 6844
Регистриран на: Пет 20 юни 2008 13:44
Автомобил: VW Passat
Двигател: AVF
Местоположение: София(Обеля)

Мнениеот Bobi_S13 » Вто 06 яну 2009 19:52


може да ползвте www.google.bg вместо форумната търсачка!
пример:

Изображение

като в търсенето слагаш накрая vwclub като ключова дума, за да ти изкара форума на по-преден план в търсенето и така намираш това:

http://forum.vwclub.bg/viewtopi ... 806a0631a0

ето още един пример:
www.google.bg
след като знаеш какво горе долу търсиш. Пишеш в търсачката:
,, иде зима vwclub''
и ето резултата:

Изображение

Същото важи и за останалите случеи като просто добавяте vwclub като ключова думва в търсенето!


Потребителски аватар
К.Одаджийски
VW експерт
VW експерт
Мнения: 11895
Регистриран на: Пон 11 сеп 2006 20:11
Автомобил: Saab 9-3 SS ARC+ VW Passat 35i
Двигател: B207L + PF 1989
Местоположение: София / Берковица

Re:

Мнениеот К.Одаджийски » Сря 19 яну 2011 10:04


Tougi написа:Изглежда малко хора знаят, че във форума може да се търси и с гугъл.
Ако освен търсената дума/фраза допълнително напишете site:vwclub.bg, Google търси само в сайта.
......

В тоя ред на мисли за потребителите на браузъра Опера ето как може това да се добави като търсачка в браузъра.
Ръководството е от колега в българския раздел на официалния форум на браузъра.

[quote=zapfod].....Затова ще предложа и алтернатива - създаване на търсачка, която да търси само в сайта http://www.vwclub.bg/ (по същия начин може да се създаде и за всякакви други сайтове), и която ще работи както останалите търсачки в Opera.

1) Отивате на Google – щракате на Разширено търсене
2) В полето Домейн| Само резултати от сайта или домейн вписвате точния адрес на сайта, в който искате да се търси (в случая - http://www.vwclub.bg/)
3) Без да рефрешвате - отивате най-горе на екрана, в полето на търсачката с всичките думи > давате десен бутон > Създай търсене
4) Задавате име на търсачката (напр. VWclubSearch или каквото ви кефне) и ключова дума/буква за търсене (например vw, че е тематично и се помни лесно
5) Записвате, с което търсачката за vwclub вече е в списъка

Оттам насетне ще работи както обичайните за Opera търсачки, т.е.:
- ако маркирате дума > десен клик > търси с (въпросната търсачка) > изкарва в google резултатите от сайта
- направо в адресната лента пишете vw - интервал - дума за търсене > изкарва в google резултатите от сайта
- въвеждате дума за търсене в падащото меню за търсачките (до иконите на разширенията) и избирате въпросната VWclubSearch
[/quote]
Ето как изглежда при мен Изображение
Предполагам това ще важи и за други браузъри в които могат да се добавят търсачки, мозила или хром примерно



Върни се в “Добре дошли!”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 9 госта