Акция за кръводаряване

Организация и провеждане на клубните сбирки!

Ще участвам ли в акцията ?

Да,имам интерес
36
64%
Не,няма да участвам
14
25%
Страхувам се от болести
6
11%
 
Общо гласове: 56
Потребителски аватар
Dead man
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 9978
Регистриран на: Съб 27 окт 2007 11:02
Автомобил: Hyundai Sonata 2007
Двигател: 2.0 16V 145HP
Местоположение: София,Дружба 1
Контакти:

Акция за кръводаряване

Мнениеот Dead man » Пон 05 окт 2009 11:22


Колеги,в Опел форума намерих една доста добра тема и се зарибих от идеята.

Ако някой Мод или Админ реши може да направи темата ВАЖНА !!!

Става въпрос за следното :

Привет на всички, нека Ви запозная със своята идея:

Аз, подобно на много хора ежегодно дарявам безвъзмездно кръв и понеже утре възнамерявам да свърша това добре дело ми дойде на ум, че може да бъде оранизирана масова кръводарителска акция. За нея не се изисква много - не е нужно, човек да отделя от семейния бюджет, за да помогне на нуждаещите се ( а знаем всички, че болниците постоянно имат нужда от кръв, особени от някои специфични групи), необходимо е само да дари 470мл от скъпоценната течност.

Причините за това благородно, според мен, дело, които могат да накарат един човек да дари кръв са много, като всеки може да намери своята сред тях- граждански дълг, "освежаване на кръвта", 2 дни платен отпуск, торбата с шоколади, вафлички и сокове, които подаряват, подкрепа на хората изправени пред факта, че няма кръв от групата на техен близък, които се принуждават за плащат за тази кръв.
Доводите са много, а причините, които човек може да си намери, за да не помогне са още повече...

Както вече казах - утре ще ходя да дам своята лепта за нашето общество и ще разпитам по-обстойно как може да бъде организирано едно такова мероприятие, ако разбира се впоследствие идеята ми срещне вашата подкрепа.

В подкрепа на своята идея ще Ви запозная със следната информация:
50 Факта за кръвта и кръводаряването

1. Някой се нужда от кръв на всеки две секунди
2. Около 1 на 7 души влязли в болница се нуждаят от кръв.
3. Около 470 мл кръв могат да спасят до три живота
4. Здрав възрастен човек, който е над 18 години и поне 50 кг. може да дари около 470 мл. кръв – най-честото количество за даряване – всеки 56 дни, или на всеки два месеца. 53% от хемотрансфузиите са на жени, а мъжете получават 43%.
5. Има четири основни типа червени кръвни клетки (еритроцити): А, В, АВ и О. Всеки тип може да бъде положителен или отрицателен за Rh фактор.АВ е универсалният рециоиент; О отрицателна е универсалният донор на червени кръвни клетки
6. Д-р Карл Ландщайнер пръв индентифицира основните човешки кръвни групи – А, В, АВ и О – през 1901 г.
7. Една единица кръв може да бъде разделена на няколко компонента: Червени кръвни клетки, плазма, тромбоцити и криопреципитат.
8. Червените кръвни клетки пренасят кислород до телесните органи и тъкани.
9. Червените кръвни клетки живеят около 120 дни в кръвоносната система.
10. Тромбоцитите подпомагат съсирването на кръвта и дават шанс на хората болни от левкимия и други видове рак да живеят.
11. Плазмата е бледожълта смес от вода, протеини и соли.
12. Плазмата, която е съставена от 90% вода, съставлява до 55% от обема на кръвта.
13. Здравият костен мозък прави непрекъснати доставки на червени кръвни клетки, плазма и тромбоцити.
14. Кръв или плазма, която идва от хора на които е платено за това не би трябвало да се използва за преливане на хора.
15. Гранулоцитите, тип бели кръвни клетки, се движат по стените на кръвоносните съдове в търсене на бактерии за да ги погълнат и унищожът.
16. Белите клетки са основната защита на тялото срещу инфекции.
17. Афарезата е специален вид кръводаряване което позволява на донор да даде специфичен кръвен компонент, каквито са например тромбоцитите.
18. 42 дни: толкова най - дълго могат да се съхраняват дарените червени кръвни клетки.
19. Пет дни: толкова най-дълго могат да се съхраняват дарените тромбоцити.
20. Една година: толкова дълго може да се съхранява замразената плазма.
21. Голяма част от съвремените медицински грижи зависят от стабилните доставки на кръв от здрави донори.
22. 1,27л: средното количество прелята цялостна кръв и червени кръвни клетки на нуждаещ се човек.
23. Деца лекуващи се от рак, недоносените бебета и деца с кардиологични операции се нуждаят от кръв и тромбоцити на донори от всички кръвни групи, особено от тип О.
24. Пациенти с анемии се нуждаят от кръвопреливане за да увеличи нивото на червените кръвни клетки в организма им.
25. Раково болни, трансплантирани пациенти, пациенти с травми и такива с престоящи отворени - кардиологични операции може да се нуждаят от преливане на тромбоцити за да оцелеят.
26. Таласемия майор е тежко наследствено заболяване, което засяга над 250 души в България.
27. Пациентите с Таласемия майор правят кръвопреливане на всеки 2 до 5 седмици.
28. Пациент може да бъде принуден да пропусне животоспасяващ орган, ако няма налична съвместима кръв за да се обезпечи трансплантацията.
29. Тринадесет теста (11 за инфекциозни заболявания) се правят на всяка единица дарена кръв.
30. 17% от недаряващите хора изтъкват „никога не съм мислил за това” като основна причина да не даряват, докато 15% казват, че са твърде заети.
31. Причина №1, която казват кръводарителите е, че даряват защото те „искат да помогнат на другите”
32. Недостиг на кръв от всички кръвни групи има винаги през лятото и около зимните празници.
33. Кръвните центрове често имат недостиг на червени кръвни клетки тип О и В.
34. Най- рядка кръвна група е тази която не е налична когато има нуждаещ се пациент.
35.Няма заместител на човешката кръв.
36. Ако всички кръводарители даряват три пъти в годината, липсата на кръв ще бъде рядко явление. (Същото би станало средно при две дарявания)
37. 175,12л: количеството кръв, което можете да дарите ако започнете от 18г. Възраст и дарявате на всеки 56 дни докато навършите 79 г.
38. Четири лесни стъпки за да дарите кръв: попълване на декларация за медицинска история, бърз преглед, кръводаряване и подкрепителна закуска.
39. Фактическото кръводаряване отнема обикновено около 10 минути. Целият процес – от времето в което подпишете до времето в което си тръгвате – около час.
40. След като дарите кръв, вашето тяло замества количеството течност за няколко часа, а червените кръвни клетки за период до четири седмици. Отнема осем седмици за да възстановите загубеното след даряване желязо.
41. Не можете да се заразите със СПИН или която и да е друга инфекция докато дарявате кръв.
42. 4,7л: средното количеството на кръвта в тялото на възрастен човек.
43. Една единица дарена цялостна кръв е приблизително равна на около 0,47л.
44. Кръвта представлява около 7% от тежестта на вашето тяло.
45. Новородено бебе има около една чаша кръв в тялото си.
46. Даряването на кръв няма да намали силата ви.
47. Всяка компания, общинска организация, църква или индивид могат да се свържат с техния локален кръвен център за да покани подвижен екип за кръводаряване.
48. Подвижните екипи осигуряват около 19% от цялата дарена кръв в България.
49. Хората които даряват кръв са доброволци и не получават заплащане за тяхното дарение.
50. Кръводаряване. То е около час от вашето време. То е около един живот.

Източник :http://www.opelclub-bg.com/forum/index.php?showtopic=54632&st=0&p=544367&#entry544367

Сега по темата :
Аз и колежката VW-fenka може да организираме нещата по кръводаряването,стига да има желаещи.
Искам да видя дали ще има желаещи и кой какво мисли по въпроса. :deal
ПС: И двамата с нея сме дарявали кръв доста пъти и няма нищо страшно или болезнено.
Има чат пат някоя млада сестра,ама май се отплеснах.... :012:




Потребителски аватар
VW-fenka
Мнения: 3007
Регистриран на: Съб 31 мар 2007 20:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: London
Контакти:

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот VW-fenka » Пон 05 окт 2009 11:26


Аз ще даря кръв, че от миналата година не съм ! :да:


Ето малко инфо и от мен :
Какво трябва да знаят хората за кръводаряването?
Лекарите отговарят на най-често задаваните въпроси
1. Какво представлява кръвта?
Кръвта е жизненоважна тъкан, която се състои от течна съставка - плазма, и клетъчни елементи: червени кръвни клетки (еритроцити), бели кръвни клетки (левкоцити) и тромбоцити. Наричат кръвта "река на живота".

2. Защо трябва да се дарява кръв?
Кръвта, кръвните съставки и произведените от тях биопрепарати са незаменими лечебни средства и досега няма създаден общодостъпен изкуствен аналог.
Единственият източник на тези лечебни средства е здравият човек.

3. Защо кръводаряването трябва да е безвъзмездно и доброволно?
Кръводаряването е взаимна помощ - днес аз се нуждая от кръв, утре моят дарител може да има нужда от нея.
Безвъзмездността и доброволността са основни принципи и етична норма на кръводаряването в целия свят. Те гарантират социална справедливост в човешките взаимоотношения и са израз на хуманния характер на кръводаряването.

4. Кой може да дари кръв?
Всички хора на възраст от 18 до 65 години, които нямат медицински противопоказания за това, могат да дарят кръв до 450 мл. еднократно.
Мъжете могат да даряват 5 пъти в една календарна година, а жените - 4 пъти, като интервалът между две дарявания е не по-малък от 2 месеца.

5. Кой не трябва да дарява кръв?
Кръв не трябва да даряват хора, които:
• имат или са имали полово предавани болести;
• знаят или подозират, че са носители на ХИВ (вируса на СПИН) или други вируси, предаващи се по кръвен път;
• са в контакт с хора, носители на ХИВ или други болести, предавани чрез кръвта;
• са с много и безразборни полови връзки;
• са хомосексуалисти или имат полови контакти с хомосексуалисти;
• са проституиращи или имащи полови контакти с проституиращи;
• си инжектират наркотици или имат полови контакти с такива лица.

Центровете по трансфузионна хематология имат голямо доверие на хората, които даряват кръв, за да спасят човешки живот. Ние вярваме, че никой не би дарил съзнателно кръв, ако мисли, че би могъл да предаде на болните вируса на СПИН или други инфекции.

6. Какво е СПИН?
Заболяване, което нарушава способността на организма да се защитава срещу инфекции и други заболявания. Причинява се от ХИВ-вирус, който се намира в кръвта и други телесни течности. Вие може да се заразите с ХИВ, ако във вашия организъм попадне кръв, съдържаща вируса. Можете да се заразите и чрез полови контакти с носител на ХИВ.

7. Какво представляват вирусните хепатити /вид жълтеница/?
Заболявания, които се причиняват от вируси, увреждащи черния дроб. Някои от тези вируси се предават и по кръвен път, други - и чрез полови контакти.

8. Каква е процедурата преди кръводаряването?
На всяко лице, изявило желание да стане кръводарител, се извършва медицинско освидетелстване от лекар, което включва:
• попълване на въпросник;
• анамнеза за прекарани заболявания и преглед;
• измерване на пулса, кръвното налягане и температурата;
• определяне на хемоглобин и кръвна група.
Медицинските изисквания, на които трябва да отговаря кандидатът за кръводарител, са много строги и това е така, защото всички усилия на служителите, които работят в центровете по трансфузионна хематология, са насочени към:
• гарантиране здравето на кръводарителите
• гарантиране здравето на пациентите, които имат нужда от кръвни съставки

9. Може ли по време на кръводаряване хората да се заразят със СПИН, хепатит В и С и сифилис?
Процедурата кръводаряване не крие абсолютно никакъв риск от заразване, защото всички материали, които се използват за кръвовземане, са стерилни и са за еднократна употреба. Нито една болест не може да бъде предадена на хората, които даряват кръв.

10. Отразява ли се процедурата на кръводаряване върху здравето на кръводарителите?
Човешкият организъм разполага с естествени регулаторни механизми, които чрез мобилизиране на кръвните съставки от кръвните депа, могат веднага да компенсират дарената кръв.
Дарената кръв се възстановява изцяло след 3-4 седмици, без да са необходими каквито и да било медикаменти или специална храна.
Има кръводарители, които са дарили кръв 50-100 пъти, без това да се е отразило на тяхното здраве.
Вие можете да помогнете като:
• добросъвестно и отговорно прецените здравословното си състояние
• безкористно, откровено и чистосърдечно отговорите на всички въпроси на медицинския персонал
Дарената от вас кръв ще бъде изследвана за:
• вируса на СПИН
• хепатит В и С
• сифилис
Ако изследванията показват, че вашата кръв дава положителен резултат за една от тези инфекции, лично ще бъдете уведомен за резултатите и кръвта ви няма да бъде използвана. Един отрицателен резултат не означава 100%, че вашата кръв е сигурна. Понякога минават няколоко месеца след опасни контакти, преди резултатите от изследванията да покажат положителен резултат. Поради това лица, които подозират, че могат да бъдат вирусоносители или имат контакти с вирусоносители, не трябва да използват трансфузионните центрове за проверка, защото биха могли да навредеят на хората, на които ще бъде прелята тяхната кръв.

11. Как да отхвърлите или потвърдите вашите лични съмнения?
Можете да получите безплатна консултация и да направите изследвания във всички кожно-венерологически заведения в страната, като анонимността ви ще бъде гаранатирана.
Можете да се обърнете към телефоните на доверието на БЧК или към център за сексуално здраве.
Можете да се обърнете към вашия семеен лекар.
Дори и да получите отрицателен резултат при изследванията, не би трябвало да дарявате кръв.

12. Изнася ли се кръв в чужбина?
Кръв и кръвни съставки никога не са изнасяни в чужбина. Това е регламентирано от Закона за кръводаряване и кръвопреливане.

13. Достатъчен ли е броят на хората, които даряват кръв в момента?
Броят на хората, които даряват кръв през последните години, е крайно недостатъчен. За да се осигурят нуждите на лечебните заведения от кръвни съставки и биопродукти, е необходимо годишно да даряват безвъзмездно кръв около 400 000 души. Според препоръките на Съвета на Европа всяка страна трябва да се самозадоволява с кръв и кръвни продукти и това е основен принцип, който е възприет от цивилизованите страни.

Взето от : http://www.medicbg.com/bg/index.php?act ... rance&id=2[*]


Потребителски аватар
rosen79
Мнения: 3203
Регистриран на: Чет 04 сеп 2008 8:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот rosen79 » Пон 05 окт 2009 11:29


И аз бих се включил с удоволствие.Ако се организират нещата ще говоря с началството да ме пусне и съм на линия.Да се надявам,че ще се навие да ме пусне.


Потребителски аватар
groznika
Мнения: 4928
Регистриран на: Вто 16 яну 2007 11:23
Автомобил: Bora 1.8T
Двигател: AUM
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот groznika » Сря 07 окт 2009 21:38


За жалост съм запознат от близко с дефицита на кръвни продукти и знам какво е да те изнудват за кръв когато твой близък лежи под ножа в болницата...
Съжалявам, че не мога да участвам, но поради прекарана чернодробна инфекция не ми е позволено да дарявам кръв.
Поздравявам всички които ще дадат от кръвта си за да помогнат на някой нуждаещ се! Трябва да има повече като вас :bowdown :bowdown :bowdown


Потребителски аватар
rosen79
Мнения: 3203
Регистриран на: Чет 04 сеп 2008 8:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот rosen79 » Сря 07 окт 2009 21:48


Някой ще каже ли дали има развитие по въпроса?


Потребителски аватар
Dead man
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 9978
Регистриран на: Съб 27 окт 2007 11:02
Автомобил: Hyundai Sonata 2007
Двигател: 2.0 16V 145HP
Местоположение: София,Дружба 1
Контакти:

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот Dead man » Сря 07 окт 2009 22:09


rosen79 написа:Някой ще каже ли дали има развитие по въпроса?

Още изчакваме някой друг да се включи по темата...
Много слаб интерес-ако е за рали или за пиене поне 20 човека се намесват.
На мен ми се е случвало да давам кръв на близък човек и знам какво е чуството.
Дано никoй не го разбира по трудния начин... :bishop

Последна промяна от Dead man на Съб 10 окт 2009 20:58, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот hooligans » Сря 07 окт 2009 22:50


гласувах в анкетата като я пусна , но щом очакваш развитие....
бих дарил...


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот parno » Чет 08 окт 2009 6:24


гласувах с не

Последна промяна от parno на Чет 08 окт 2009 19:57, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
rosen79
Мнения: 3203
Регистриран на: Чет 04 сеп 2008 8:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот rosen79 » Чет 08 окт 2009 7:59


Казвате къде и кога,и съм там.Само да е малко по-рано,ден-два.

Последна промяна от rosen79 на Чет 08 окт 2009 20:00, променено общо 2 пъти.


Потребителски аватар
Милата
Мнения: 2166
Регистриран на: Пон 19 май 2008 20:13
Автомобил:
Двигател:

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот Милата » Чет 08 окт 2009 10:42


Аз също бих се включила, стига да ми разрешат, защото понякога имам нисък хемоглобин. Досега два пъти съм дарявала кръв и смятам, че идеята ви е много добра. Ако имате нужда от някаква помощ за организацията, съм насреща. Успех!


Потребителски аватар
Night_elf
Рошаво мазало
Мнения: 3430
Регистриран на: Вто 05 фев 2008 14:59
Автомобил: Vw Golf V
Двигател: 1.9 TDI BKC
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот Night_elf » Пет 09 окт 2009 17:57


Саше , Вили :bowdown Поздравявам ви за идеята !
Аз също съм ЗА .
Наистина е много добре да се организира такова нещо ...
Ако имате нужда от помощ за нещо свиркайте.


Потребителски аватар
jijibs
Мнения: 698
Регистриран на: Нед 27 апр 2008 10:58
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас, Golf 3, AEA

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот jijibs » Пет 09 окт 2009 19:17


На линия съм, но дано не се налага...


Потребителски аватар
rosen79
Мнения: 3203
Регистриран на: Чет 04 сеп 2008 8:54
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот rosen79 » Пет 09 окт 2009 19:54


В случая не се налага,просто отиваш и даваш кръв.


Потребителски аватар
Layer
Мнения: 6405
Регистриран на: Пон 29 яну 2007 20:15
Автомобил:
Двигател:

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот Layer » Пет 09 окт 2009 21:57


и аз съм дарявал 2 пъти и сега бих дал ама съм на другия край на България :banghead:


Потребителски аватар
hooligans
Мнения: 18718
Регистриран на: Пет 30 мар 2007 19:22
Автомобил: VW Polo Harlekin 1996
Двигател: 1.6 AEE
Местоположение: София

Re: Акция за кръводаряване

Мнениеот hooligans » Пет 09 окт 2009 22:45


Гледах тъпо , размишлявах ...
тъпо е да дам кръвта си и после да я продават все едно им е бащиния ...
подкрепям парното ....
мисля че ще е добре да пуснем една тема в която всеки да си каже кръвната група (който е готов да дари) и при нужда , да не дава господ , да се търси конкретните хора от конкретната група за съдеиствие...

ПП: нека не оставяме държавата да търгува със собствената ни кръв , както търгува сега със задниците ни !



Върни се в “Организационен”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 27 госта