Bora 1.6 SR 00г. Скоростна кутия

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
Strosner
Мнения: 295
Регистриран на: Пет 06 май 2016 11:48
Автомобил: VW - Audi - Skoda
Двигател: 2001г
Местоположение: Карлово

Re: Bora 1.6 SR 00г. Скоростна кутия

Мнениеот Strosner » Сря 20 сеп 2017 8:49


pedalchobaba написа:Прав е Сашко. Начина на експлоатация няма отношение към здравината на кутията.
И преди съм го писал, дефекта на тези скорости е в нитовете. Проблема е, че при сглобяването между короната и зъбното колело се допуска едно недозанитване. Нита остава хлабав в сглобката и след време, в следствие на аксиалната му хлабина се къса и то винаги откъм затварящата глава. Ето защо няма значение дебелината му и така прехвалените ERT кутии също късат.
Спасението е смяна с болтове, и забравяш за това.


Не е точно така, ама карай! Разликата е не, че остава "недозанитване" /каквото и да значи това/, а че нитоването, е неразглобяемо съединение, и се използва най-вече, за статични сглобки, където няма преки, динамични напрежения! Рано или късно, от тия преки напрежения, става разхлабване, и последващо късане! Лично за мен, е непонятно, защо изобщо е ползван тоя метод, за нитоване в скоростните кутии? Дали е само от спестяване на разходи? Четох някъде, че генерацията на голф 4, е направена по възможно най-икономичния начин, което силно се е отразило, върху надеждността и качеството му! Изобщо, един ярък пример, за тенденцията на "планираното остаряване", или както я казват още - "чупи - купи"!




barutchiev
Мнения: 561
Регистриран на: Пет 29 май 2015 18:12
Автомобил: VW BORA
Двигател: AUS 2000

Re: RE: Re: Bora 1.6 SR 00г. Скоростна кутия

Мнениеот barutchiev » Чет 21 сеп 2017 9:52


valjo mc написа:...само на първа...?... кой тампон...? Вреди ли на кутията?
Tака наречения "кокал". Поне при мен със смяната му, си реших проблема.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 51 госта