ABS голф 4 се включва при потегляне...

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
DIY4ever
Мнения: 126
Регистриран на: Съб 23 яну 2010 0:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот DIY4ever » Вто 16 мар 2010 18:51


Ако датчика има нормално съпротивление, но от него не се получава импулсен сигнал при въртене на колелото, компютъра на АБСа няма как да разбере че не работи, докато колата е още на място.
Т.е. възможно е при първото тръгване след палене да се обърка и да почне да спира другото колело. След като се завъртят колелата ще се усети "виждайки" нормални обороти и от двете задни колела. Колко, и какво изчаква докато се усети - знае преди всичко програмиста дето му е писал софта. :-)
Отделно е възможно сигнала да се губи и появява отвреме навреме. Което е по-неприятно.




lecsos
Мнения: 32
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 18:45
Автомобил:
Двигател:

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот lecsos » Вто 16 мар 2010 19:02


Ами светна ми лампата за ABS на таблото и проблема си остана. След като изчистих грешката пак го има проблема, но лампата не светва може би защото не са приплъзнали колелетата и не се е включила системата ABS за да ми даде пак грешка че ми е повреден датчика. Странна работа... Дано се оправи като сменя датчика за ABS. Благодаря за инфото


Потребителски аватар
DIY4ever
Мнения: 126
Регистриран на: Съб 23 яну 2010 0:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот DIY4ever » Вто 16 мар 2010 19:55


Ами пробвай де. :-) Спри нарочно по-рязко да се задейства АБСа, пробвай да тръгнеш рязко отмясто нарочно да пробоксува (най-добре едното колело да е на лед/мокро).
Ако не светне, и грешка няма записана, значи датчика си работи. То колесния датчик е просто една бобинка. Не знам колко се е "счупил", ама може и да си работи. В смисъл дори и със спукан корпус пак може да работи, поне довреме.
По принцип ако датчика е съвсем скапан, лампата светва веднага. Ако не постъпват импулси от него - ще светне след малко - компютъра ще види че другите колела се въртят а от това импулси няма.


lecsos
Мнения: 32
Регистриран на: Чет 13 сеп 2007 18:45
Автомобил:
Двигател:

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот lecsos » Пет 19 мар 2010 11:48


Проблема е решен... Оказва се че въпросния датчик от 0 до 5км/ч малко се забавя с отчитането и това включва EDS функцията. Поизчистихме датчика и ABS почна да работи, забавянето си остава... А да ползвам случая да попитам колко ома трябва да му е съпротивлението на датчика и как се мери /в движение, при запален автомобил или няма значение/?


Потребителски аватар
DIY4ever
Мнения: 126
Регистриран на: Съб 23 яну 2010 0:21
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот DIY4ever » Пет 19 мар 2010 12:26


В границите от 1000 до 1300 ома. Мери се на място, при неработещ двигател. Това е груба проверка, която не гарантира пълна работоспособност. Ако съпротивлението е ОК, може да се наложи и по-истинска проверка - вдига се колелото с крик, върти се на ръка (пак при неработещ двигател), а сигнала от датчика се гледа с осцилоскоп - трябва да се види равномерен импулсен сигнал.


AM.96
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 10 апр 2018 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот AM.96 » Вто 10 апр 2018 15:06


Здравейте! Моля, за помощ! Имам същия проблем това стържене при потегляхе(дори и на задна) при много ниска скорост, на втора вече го няма. От Добрич съм и няма кой знае какви майстори тук, общо взето никой неможа да открие проблема. Само един единствен майстор откри откъде идва шума(абс модула, под капака се чува като дрънчене от самия абс и трепери) а в купето се чува като стържехе на желязо в желязо. И дотам всички ми викат карай си така, но е наистина много дразнещо. От някои коментари разбрах, че при други го прави тоя проблем при буксуване или хлъзгав участък, при мен го прави при всяко едно потегляне. Колата я купих от автокъща преди месец. Когато я купих светеше абс на таблото но го нямаше проблема със стърженето. Майстора изчисти грешките и повече не светна абс, но се появи този гаден шум при потеглянето. Незнам вече какво да правя и ви моля за помощ. Ще сменя ред поред каквото трябва, докато не се оправи но нямам никаква представа откъде да започна и къде да проверявам. Не разбирам много от коли. Колата е голф 4 1.8i 4motion без турбо 99година. Благодаря предварително.


Потребителски аватар
radotom
Модератор
Модератор
Мнения: 19560
Регистриран на: Пет 10 мар 2006 19:42
Автомобил: Sharan 7M
Двигател: AFN
Местоположение: Пловдив

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот radotom » Вто 10 апр 2018 15:39


EDS-а се включва при ниски скорости (ще излъжа до 15 ли, до 25 км/ч ли беше). за това при по-висока скорост не се чува това стържене.
Това всъщност е моментното стисване и отпускане на накладките на колелото, което системата е набедила за превъртащо. това става 10-15 пъти в секунда, за това се усеща като стържене. Спирачния педал също леко трепти.

Закачате колата на някаква диагностика (примерно VCDS ), отваряте модула на ABS-а и тръгвате бавничко направо.
И гледате на кое колело отчитаната скорост се различава драстично от останалите.
Преглеждате куплунга дали е хубаво вкаран, дали не е окислен (позеленял) и да няма влага.
Ако там всичко е наред - значи сменяте датчика и нещата се оправят.


AM.96
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 10 апр 2018 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот AM.96 » Вто 10 апр 2018 18:53


Благодаря много! Дано се оправи! Ще пиша след диагностиката какво се е случило.


AM.96
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 10 апр 2018 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот AM.96 » Сря 11 апр 2018 14:15


Днес бях на диагностика, със VCDS обясних проблема на момчето и ми каза, че на а3-ките датчиците на абс-а не били захванати с болтове а по някакъв друг начин и често се случвало да се разместят с милиметър два което можело да доведе до проблема, но не бил сигурен дали при голфа не са с болт. И така закачихме колата(преди това правих реглаж на предницата) и тръгнах аз да карам лекичко първа втора докато направи същия проблем, но уви. Нито веднъж не го направи, усъмнихме се, че при реглажа на предницата може да се е разместил малко датчика и затова да не се появява проблема. Итака 5-6 минути нищо, момчето следеше през цялото време скоростта на колелата и установи, че предно ляво има леко отклонение, в скоростта спрямо другите, но не мисли, че е толкова фатална, че да води до такъв проблем, но отклонението си го имаше, докато останалите 3 отчитаха съвсем в синхрон. Питаха ме дали съм сменял лагери, казах не. Може ли да е от лагер? Посъветваха ме да карам така, да не давам излишни пари. Какво мислиш, дали ще е от датчика, да сменям ли?


AM.96
Мнения: 4
Регистриран на: Вто 10 апр 2018 14:54
Автомобил:
Двигател:

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот AM.96 » Пет 27 апр 2018 16:38


Здравейте, днес си смених датчика и колата продължава да издава същите стържещи звуци. Някакви идеи ?


apolon
Мнения: 856
Регистриран на: Пет 15 окт 2010 6:14
Автомобил: BORA 1.6 16V
Двигател: AUS 2000
Местоположение: Razgrad

Re: ABS голф 4 се включва при потегляне...

Мнениеот apolon » Съб 28 апр 2018 13:30


Възможно е на предното ляво колело да ти е блокирал спирачня апарат(т.е. да задържа).Диагностика-след каране 5-10км спираш и пипаш диска(спирачния) на лявото и дясно колело.Ако няма разлика в температурите-значи няма задържане.Ако има-прави се ремонт на съответния апарат или се заменя нов. :beer



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 279 госта