повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
Ixidor
Мнения: 340
Регистриран на: Пон 02 юни 2008 9:19
Автомобил: VW Bora 2.0 -- Honda CB500-R
Двигател:
Местоположение: сф / плд

повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот Ixidor » Нед 21 авг 2011 19:43


От скоро (2 дена) карам VW Bora 2.0 и има едно странно повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка. Забелязва се ако се кара с малко по-високи обороти. Примерно 2500 оборота и сменям 2ра на 3та -> форсира се с ~300-500 примерно (не съм гледал колко точно е) и после пада до нормалните обороти за 3та. Май същото се получава и само ако натисна съединителя без да сменям... не знам колко добре обясних... :(
Защо се получава така? Съединителя доста горе отлепя и ми казаха че е за смяна. Или е някаква странна екстра?? :wink: в търсачките нищо не намирам




Потребителски аватар
vladovelin
Мнения: 1323
Регистриран на: Чет 27 дек 2007 11:18
Автомобил: Golf3 GTI
Двигател: 2E 1994
Местоположение: Пазарджик

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот vladovelin » Пон 22 авг 2011 7:57


Колега,
когато превключваш скоростите,левия крак натиска съединителя и превключваш, а какво прави десният крак през това време -държиш го на педала на газта неподвижен ли ???? Колкото е бил натиснат педала толкоз??

Ако е така затова ти скачат оборотите докато пуснеш съединителя.


Потребителски аватар
mupk0
Мнения: 3822
Регистриран на: Вто 03 фев 2009 11:35
Автомобил: Mercedes Benz S202
Двигател: C200 Kompressor
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот mupk0 » Пон 22 авг 2011 7:59


Проблем със сместа.Попринцип колата трябва да задържи оборотите за доста кратък период,но нито да паднат рязко,нито да се повишат с 500 както в случея.Ако си с газ-> газ анализатор.Ако си на бензин отиди да ти прегледат на компютър смесите.


Потребителски аватар
niki1_j
Мнения: 671
Регистриран на: Нед 12 юли 2009 21:22
Автомобил: Golf MK IV
Двигател: ASZ
Местоположение: Sliven
Контакти:

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот niki1_j » Пон 22 авг 2011 10:40


Не бързайте да търсите проблема в колата ... както каза колегата си е я взел съвсем скоро. Тия коли са малко по-различни за каране от малко по-старичките и на колегата ще му трябва време да синхронизира педала на газта и натискането на съединитлея. Не казвам, че е слаб шофьор или нещо от сорта ... просто трябва известно време да се свикне със самата кола :)

Аз преди 2 години като взех моята кошница имах същия преоблем като преди това бях карал доста различни коли. Имах същия опит с Астра 2000г 1,6.

Поздрави.


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот emo-gar » Пон 22 авг 2011 10:47


Абе май на смяна съединител отива тая работа...Знам го добре тоя ефект на бензинката,там е износен.Особено като се преместя от дизела на нея,докато свикна.Просто превърта за кратко и след преодоляване на момента зацепва напълно.Ама ще сменям като изквичи тотално.Ама там имам съмнение за теч от семеринг на ск.кутия,та може и ефекта да е от това,иначе не мога да си обясня как 6год. не замина тоя съединител....


Потребителски аватар
Ixidor
Мнения: 340
Регистриран на: Пон 02 юни 2008 9:19
Автомобил: VW Bora 2.0 -- Honda CB500-R
Двигател:
Местоположение: сф / плд

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот Ixidor » Пон 22 авг 2011 13:01


Колата е на бензин.
Компа би трябвало да е наред - уж го гледаха...
vladovelin написа:а какво прави десният крак през това време -държиш го на педала на газта неподвижен ли ???? Колкото е бил натиснат педала толкоз??

:lol: спокойно, знам как се сменят скорости...


Потребителски аватар
cornkiller
Мнения: 108
Регистриран на: Вто 22 апр 2008 9:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София, VW PASSAT 2.5 TDi, 2004, BDG

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот cornkiller » Пон 22 авг 2011 13:09


Колега, това е съвсем нормално което описващ. Със същия двигател съм и аз, и на мен ми го прави това. Проблем със смесите няма. Един вид повишаването на оборотите е за времето за което сменяш предавката да не се загуби инерцията или въртящия момент на двигателя (горе-долу нещо такова). Колкото по товариш мотора при набиране-толкова по рязко се сменят оборотите. Напъни я на някой баир и виж че ти вдига оборотите до към +500 от момента на натискане на съединителя. Пробвай после на равно без много зор и оборотите ще са по-малко. Карай и си свиркай.


Потребителски аватар
hooligan_sk
Модератор
Модератор
Мнения: 7820
Регистриран на: Пет 04 апр 2008 20:06
Автомобил: Tiguan R + Golf MKV GTI
Двигател: EA888 evo4
Местоположение: София

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот hooligan_sk » Пон 22 авг 2011 13:20


cornkiller написа:Колега, това е съвсем нормално което описващ. Със същия двигател съм и аз, и на мен ми го прави това. Проблем със смесите няма. Един вид повишаването на оборотите е за времето за което сменяш предавката да не се загуби инерцията или въртящия момент на двигателя (горе-долу нещо такова). Колкото по товариш мотора при набиране-толкова по рязко се сменят оборотите. Напъни я на някой баир и виж че ти вдига оборотите до към +500 от момента на натискане на съединителя. Пробвай после на равно без много зор и оборотите ще са по-малко. Карай и си свиркай.


Колега не мисля че си прав. Карал съм няколко бензинови мотора на ВАГ от това поколение и въобще го няма тоя ефект. Според мен търсете проблема в системата за контролиране на празния ход. :да:


Потребителски аватар
Ixidor
Мнения: 340
Регистриран на: Пон 02 юни 2008 9:19
Автомобил: VW Bora 2.0 -- Honda CB500-R
Двигател:
Местоположение: сф / плд

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот Ixidor » Пон 22 авг 2011 16:13


cornkiller написа:Пробвай после на равно без много зор и оборотите ще са по-малко.

Така е. Тогава не се забелязва изобщо.


bnick
Мнения: 1549
Регистриран на: Съб 15 май 2010 16:27
Автомобил: Passat B8
Двигател: ACDF 2019
Местоположение: София

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот bnick » Пон 22 авг 2011 16:20


cornkiller написа:Колега, това е съвсем нормално което описващ. Със същия двигател съм и аз, и на мен ми го прави това. Проблем със смесите няма. Един вид повишаването на оборотите е за времето за което сменяш предавката да не се загуби инерцията или въртящия момент на двигателя (горе-долу нещо такова). Колкото по товариш мотора при набиране-толкова по рязко се сменят оборотите. Напъни я на някой баир и виж че ти вдига оборотите до към +500 от момента на натискане на съединителя. Пробвай после на равно без много зор и оборотите ще са по-малко. Карай и си свиркай.


И какъв е смисъла да имаш повишени обороти при натиснат съединител? За какъв въртящ момент говориш, като няма кой да го достави


Потребителски аватар
niki1_j
Мнения: 671
Регистриран на: Нед 12 юли 2009 21:22
Автомобил: Golf MK IV
Двигател: ASZ
Местоположение: Sliven
Контакти:

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот niki1_j » Пон 22 авг 2011 17:11


Ixidor написа:
cornkiller написа:Пробвай после на равно без много зор и оборотите ще са по-малко.

Така е. Тогава не се забелязва изобщо.


Сега пробвай да не превключваш преди да си достигнал скоростта до която колата би се ускорила с подадената газ (или просто съвсем леко отнемми газта преди да превключиш). Малко по-капризни са тия коли ... ако си и набил газтъа до долу и решиш към 3000 примерно да сменяш, но не си отнел мааалко по-рано газта се получава точно този ефект.

;)

Колата си е наред.


Потребителски аватар
Ixidor
Мнения: 340
Регистриран на: Пон 02 юни 2008 9:19
Автомобил: VW Bora 2.0 -- Honda CB500-R
Двигател:
Местоположение: сф / плд

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот Ixidor » Пон 22 авг 2011 22:33


niki1_j написа:Колата си е наред.

дано... :beer


emo-gar
Мнения: 3443
Регистриран на: Съб 16 сеп 2006 23:13
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София,Lantra 1.5 ,Golf 3-ABS,Vento-R.I.P.

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот emo-gar » Вто 23 авг 2011 21:49


Съединител почва да буксува на предавки 3-4-5 най-напред,почне ли на 1-2...по-добре гони трамвая.Теста за съединител,вервам го знаеш.Трябва ти бордюр,ръчна и смело сърце.
А,и едни 300 пари в задния джоб.Мен лично "много ме е страх"


teodorpc
Мнения: 231
Регистриран на: Сря 14 фев 2018 21:35
Автомобил:
Двигател:

Re: повишаване на оборотите при смяна към по-висока предавка

Мнениеот teodorpc » Съб 14 юли 2018 9:42


Малко да съживя тази тема, ама не ми се пуска нова, защото проблема е 1:1 с на колегата горе. Нормално ли е на пасат 1,8Т при по бързо ускорение и превключване на по висока предавка да се изфорсирва двигателя сам. Възможно ли е да е от заминал съединител или нещо да задържат помпите. Онзи ден на 5-та като я настъпих и приплъзна, оборотите се вдигнаха без да ускорява. Един единствен път ми го нсправи. Вчера тествах на бордюр да тръгна плавно на 3-4-5 но мотора си гасне. Педала отделя горе, може би на 2см.



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Google [Bot] и 87 госта