Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Съб 27 фев 2016 21:23


Здравейте колеги,
Тъй като това е най масовият автофорум (поне по мое мнение),то и темите в него за марката са от А до Я.
Както и да е.Карам въпросният фауве,и отскоро се появи шум в мотора,идващ от веригата.Което значи и неизбежен ремонт.По принцип,разхождайки се с търсачката,видях че същата тема която искам да повдигна, е била дискутирана и през 2011 г. viewtopic.php?f=5&t=244979
Аз обаче смело се реших да я поопресня малко с моето запитване.
Това от което имам нужда колеги,е актуална информация и от вас - препатили съфорумци,относно цените на частите както и труда за този ремонт.
Аз разбира се,се консултирах с няколко автосервиза за предстоящата работа,като от всичките тях ми дадоха 4-ри цифрени цени за поправката.За справка колегата "yoan4о" посочва през 2011 г.в старата тема "голф vr6!!!!" цена от 530 лева за повечето неща по ремонта.Но дали тогава е било по евтино от сега,мога само да гадая,затова и се надявам да не ми се сърдите че повтарям запитването си със нова тема.
Сега това което не можаха да ми кажат майсторите преди да са отворили мотора и да са видели,е какви части трябва да се сменят там,за да мога да имам аз финансова готовност за най-най лошият сценарий. В единият сервиз ми казаха че ако се наложи само смяна на обтегача на веригата между валовете (това е серийният му номер:022109087c) то това означавало че трябва да се поръча оригинален такъв,защото доколкото разбрах,за него нямало афтермаркет,и цената му била около 450€.Обаждах се в няколко аутопартс магазинчета,но някои от тях не можаха да ми дадат цени на всички компоненти които биха могли да бъдат сменени.Други пък не са ги внасяли изобщо тези части.Трети пък ги мързи да се напънат и да си видят в програмите какво трябва се сменя по този ремонт,и да ми дадят един пълен списък със цените и производителите на въпросните части.И така.Общо взето удрям на камък.
Много бих се радвал да чуя мнения и съвети от вас колегите,които вече са минали по този път. Иска ми се да разплетя този заплетен случай колкото се може по скоро,защото карам фаувето на тръни.

Благодаря много в аванс на всички отзовали се! :th_up




Потребителски аватар
IceHeart
Мнения: 369
Регистриран на: Пон 28 мар 2011 20:43
Автомобил: Golf IV
Двигател: 1.8 AGN
Местоположение: ๏̯͡๏

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот IceHeart » Нед 28 фев 2016 8:08


Здрасти колега! По какво разбра, че обтегача е за смяна и по какво позна дали е разтегната веригата? Почуква само при палене, или постоянно си чука. Прочетох целия ти пост, но не можах да разбера. Ако може разяснение от твоя страна, за да може да придобием и ние някаква представа!


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Нед 28 фев 2016 23:44


По принцип шума не е точно тракащ или почукващ,а по скоро едно такова тихо пристъргване (жъга-жъга-жъга).И да постоянно си издава този шум,и като е студена,и като е загряла.А дали шума идва от въпросният обтегач,аз лично не твърдя със сигурност.Просто от сервиза казаха че ако конкретно той е за смяна,струвал 950 лева,понеже бил оригинален,и нямало друг производител на него.

. . . и да, шума го диагностицираха и на още едно място.Оттам също казаха че наличният шум идва от веригата.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Чудомир » Вто 01 мар 2016 1:48


Информацията ми е за Т4, но може би ще ти свърши работа. Ето така изглежда двигателя преди интервенцията:
Motor_VR6.jpg


А ето така по време на смяната:
Изображение

Това за да прецениш за какво става въпрос. Като време - доверен човек, без да го е правил, но занимаващ се с ремонти, с малко проблеми и бавно работене - 4 дни. Това със странични домашни като сваляне на кутията, смяна на някaкви неща по съединител и така.

Относно частите: ето този човек е проверен и надежден, може да му пишеш мейл и да видиш дали ще се навие да ти пусне частите до БГ. Дали са евтини или скъпи....не знам, ти си преценяш. За мен беше важно да не са от кашкавал. Освен това четох, че той се е специализирал в предлагането на такива комплекти за ВР6/В6, така че е почти изключено да получиш грешна част.

Отделно от това ми трябваха зъбни колела, които ги взех от VW директно, плюс дреболии, цените са в евро:

20160301_004231_65.jpg


Отделно има една врътка с преминаване от един тип верига към друга (двойна към единична или duplex -> simplex ), дали твоя мотор е засегнат може да видиш в гугъл с код на мотора и "simplex upgrade". Ако решиш да го правиш ще ти трябва и това (цените са стари, не ги гледай):
vr6-steuerkettentausch.pdf
(175.27 KиБ) Свален 53 пъти


Най-добре хвани някой, който има ЕТКА, и вадете номерата оттам, като си преценяш дали да правиш само консумативи (комплектите от немския магазин по-горе) или да смениш и зъбните колела "за всеки случай".

Успех!


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Вто 01 мар 2016 14:36


Много благодаря за ПЪЛНАТА информация. Сега ще я разпечатам и с нея ще отида при майстора,който смятам че ще свърши по добра работа от мен със проучването и комуникацията за цялата тази история. Между другото,най накрая ми дадоха цени от магазина за авточасти.Това което си записах е следното: 1.Обтегач (с датчик) за между валовете струва 1000 лева тъй като е само оригинален.Но бил спрян от производство от преди една две години.Попитах на още две места,и оттам казаха че го нямат този обтегач. Този обтегач + 1 бр. верига било за ремонта "В горната част" на мотора. За "Долната част" на мотора, ми дадоха цена и снимка на един комплект който е с марка Febi Bilstein, и той съдържа 2 броя вериги,болт,и едни банани както съм чул да им казват. Общо на брой 5 броя компонента.Мога да я прикача тази снимка на по късен етап,ако представлява интерес.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Чудомир » Вто 01 мар 2016 16:34


Дай код на мотора по-добре и година на производство


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Вто 01 мар 2016 19:20


колата е 2001 година. Има само номер на рама: wvwzzz1jz1d308261 Това което се оказва на този етап препъни-камъка е въпросният обтегач на валовете,който за съжаление не мога да го купя и оригинален,тъй като е спрян от производство от ВАГ. Днеска от VW София ми казаха тази тъжна вест.А пък втора ръка да търся точно тази част,мисля че няма да е много логично.Давайте съвет,че аз взех да се отчайвам.


Потребителски аватар
Чудомир
Мнения: 2846
Регистриран на: Вто 18 юли 2006 0:37
Автомобил: Passat 5.5 + Caravelle T4
Двигател: 03 V6 AMX + 97 VR6 AES
Местоположение: Нейде из Швабско или под тепетата

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Чудомир » Вто 01 мар 2016 21:02


Проблемът май ти е в тая част: 022109087C. А кодът на двигателя ти е AQP или AUE. На твое място бих се посъветвал с майстора дали има смисъл да се сменя точно тя.
P.S. Август 2011 е струвала 264 евро, а сега излиза на 439 официална цена.


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Сря 02 мар 2016 0:08


Да, по думите на майстора проблема на 90% е точно от тази част.Ок 439€. Къде да я намеря за да я купя? Къде има наличности от нея?


Потребителски аватар
Съмнителният
Мнения: 1092
Регистриран на: Чет 08 юни 2006 8:45
Автомобил: Bora 4 motion
Двигател: BDE 2002
Местоположение: София

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Съмнителният » Чет 17 мар 2016 21:01


Колега, намери ли частите?


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Съб 26 мар 2016 23:01


Скоро ще ви допиша за развитието на ситуацията. Темата остава отключена


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Пон 11 апр 2016 21:42


Посетих момчетата от Das Auto Service тук от форума.Диагностицираха ми колата,след което ми дадоха цени за всичките необходими части които щяха да бъдат нужни за ремонта по веригата.Частите ми казаха че са оригинални,Ваг-ови.Явно самият обтегач като цяло не се заменя,а само плъзгачи,вериги,болтове,банани и т.н.Тъй като цената за труда на сервиза беше доста висока (може би с основание),както и 4-ри цифрената сума за частите,тотала все пак ме стресна,и реших генерално проблема като се отървах от колата,която ми създаваше само главоболия последният месец.Договорих се с хиляди мъки с автоджамбазина от който купих Бората,да му я върна за бартер.Така и направихме.Вече спя спокойно.И новата ми кола ме прави истински щастлив . . .

Последна промяна от Dimo.A на Пон 11 апр 2016 23:28, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
fedoracore
Мнения: 113
Регистриран на: Нед 25 дек 2011 12:22
Автомобил: V5
Двигател: 2.3
Местоположение: София

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот fedoracore » Пон 11 апр 2016 22:46


това ли е колата - http://www.mobile.bg/11460044250420205
а ти какво взе


Dimo.A
Мнения: 8
Регистриран на: Пет 26 фев 2016 18:47
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот Dimo.A » Пон 11 апр 2016 22:59


Да това е въпросната Бора. А аз лично а не джамбазина, си проучих,потърсих и намерих новата кола от Швейцария.Колата е Киа Черато 2006г. 2-литров бензинов мотор със 143 к.с. Смяната по ангренажният ремък (Contitech) с две ролки - обтегач и паразитна (skf) с труда ми струва 170 лева. Направо съм приятно очарован от тази марка!


newguy
Мнения: 7
Регистриран на: Сря 17 юни 2015 9:38
Автомобил:
Двигател:

Re: Бора 2,8 V6 204к.с. 4х4 - Шум от веригата

Мнениеот newguy » Сря 03 окт 2018 14:01


Здравейте,
Може ли някой да ми даде контакт на сервиз, който поправя този двигател? Става дума за едно Форд Галакси с такъв двигател?



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 64 госта