Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Техническа и сервизна информация за Golf, Vento, Jetta и Bora
Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот stypkata » Вто 08 авг 2017 18:11


Здравейте.Преди 7 години сменях предните накладки и си спомням,че станаха доста лесно.Имам предвид ,че спирачното бутало се върна сравнително лесно с избутване със здрава отверка ползвана като лост.Сега се опитвам да направя същото със задните бутала,но безуспешно.Дори днес си изработих спец.скоба по модел на купешките,с която напъвах доста здраво,дори се скъса едната метална част на скобата и планка с дебелина 10мм се изкриви,но уви - буталото не помръдна.Аз ли пропускам нещо? Дори охлабих щуцерчето за обезвъздушаване с идеята да падне налягането ,ако има такова в спирачната система и това да улесни избутването на буталото,но също безуспешно.Единствено се съмнявам за жилото на ръчната ? Трябваше ли да го откача и него и то може ли да задържа буталото при положение,че ръчната не е дръпната? Просто не е реално след такова напъване със скоба и тресчотка с тръба( рамо) цилиндърчето да не отдаде поне малко.Явно аз бъркам някъде- но къде?Благодаря ако някой помогне!

IMAG0663.jpg

IMAG0665.jpg




Потребителски аватар
mitko85
Мнения: 753
Регистриран на: Сря 16 яну 2008 23:58
Автомобил: E91
Двигател: M47
Местоположение: София

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот mitko85 » Вто 08 авг 2017 18:44


При задните апарати не става само с натискане на буталото. Върти се, мисля по посока на часовниковата стрелка беше. Пробвай с ключ за флекс, ако нямаш специални инструменти, успех!


Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот stypkata » Вто 08 авг 2017 18:49


Да гледах го в youtube това с въртенето.Само тази част не я направих на моята скоба - една обла планка с 2 чопчета,които влизат в едни канали на буталото и го завъртат при въртене на болта на скобата.Имах подозрения за това,но реших да пробвам без него.Въпреки това усилието беше наистина огромно с тази скоба - М20х1.5 (ситна резба) и натягане с тресчотка + рамо (тръба). Утре ще я направя и тази планка и ще пиша резултата.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7650
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот goppa » Вто 08 авг 2017 18:49


За зданите трябва едновременно да натискаш и да въртиш буталото. Вътре в него има резба, която компенсира износването на накладките за да работи ръчната спирачка. При прибирането трябва буталото да се навие на резбата. За това, челото на буталото има прорез, в който можеш да го захванеш и въртиш с ключ подобен на този за ъглошлайфите.
П.П. Сега видях горния пост. С тая скоба М20х1,5+дълго рамо може да си направил спирачния апарат на скрап. :no


Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот stypkata » Вто 08 авг 2017 19:04


Лелее.Ами през ум не ми минаваше,че на една кола предни и задни спирачки може да са различен модел.Напълно възможно е да съм смлял апарата с тази скоба.Много хардкор стана и с тази ситна резба сигурно и тонове усилие съм приложил върху буталцето.Утре ще се разбере като изработя въпросния последен детайл на скобата.


Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот stypkata » Чет 10 авг 2017 8:12


Вчера довърших скобата и смених накладките сравнително лесно.Мисля,че се получи доста добре с ваша помощ ,но сега дисковете загряват доста .Дори парят и не могат да се пипат с ръка.На градско (макс 50-60кмч) нощно време почти без да ползвам спирачки (спирам със скорости) предните дискове са студени а задните не се пипат.Това нормално ли е и ще спрат ли да загряват ако се напаснат дискове с накладки след някакви километри или имам друга грешка?

Ето скобата в звършен вид и работеща:

brakes.jpg


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7650
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот goppa » Чет 10 авг 2017 8:58


Дa не би дa ти зaдържaт жилaтa нa ръчнaтa? Нaпръскaй лоaтчетaтa нa които се зaхвaщaт жилaтa с ВД и ги рaздвижи! Трябвa дa се връщaт сaми до отпуснaто положение.


Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот stypkata » Чет 10 авг 2017 9:07


Не задържат.Вчера ги местих с отверката за да откача жилата и се движат съвсем свободно.


Потребителски аватар
goppa
VW експерт
VW експерт
Мнения: 7650
Регистриран на: Вто 04 сеп 2012 19:25
Автомобил: Sharan
Двигател: AFN 1997
Местоположение: Горна Оряховица

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот goppa » Чет 10 авг 2017 9:10


Може от жилaтa дa зaдържa. Освободи ръчнaтa и пробвaй дa ги върнеш нa ръкa. Aко мръднaт още - сменяй жилaтa!


Потребителски аватар
SpeeDLine
Мнения: 916
Регистриран на: Съб 01 юли 2006 14:27
Автомобил: Audi A3 1.8T
Двигател: AGU 1998
Местоположение: Самоков

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот SpeeDLine » Чет 10 авг 2017 9:12


Провери жилата на ръчната да не са натегнати отвътре при задния пепелник :beer


Потребителски аватар
stypkata
Мнения: 1223
Регистриран на: Пет 15 дек 2006 2:56
Автомобил: Golf 3AEK+BMW318i 143ps+ Jumper
Двигател: AEK
Местоположение: Бургас

Re: Голф 3 1.6i AEK смяна на задни накладки- помощ

Мнениеот stypkata » Чет 10 авг 2017 9:34


Ще проверя.A няма ли някакъв период на "напасване" в който накладките стържат по ръба на диска например и след някакви километри да се напаснат и да спрат да греят?



Върни се в “Golf, Vento, Jetta & Bora”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 67 госта