Зимни гуми - кой с какви - оценка

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
railfan
Мнения: 703
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот railfan » Нед 05 ное 2023 19:02


Аз си сменям гумите в Медината и там препоръката е 5г или 50 000 км, което настъпи първо за нова гума.
За моят пасатор тази година ще купувам 2 нови зимни и размишлявам все още между Aplin 6, Continental TS870 или Goodyear Ultragrip performance модел. Някой може ли да даде отзиви, колата се кара в София и рядко се налага да ходя по чукарите зимата. Нямам лични наблюдения над първите 2 марки, а лятната Goodyear-ка е без грешка - тиха и стабилна.
За отзад съм оставил едни клебърки на 4ти сезон(които бяха предни на Б5-цата, отново без грешка), с тая разлика че са една идея шумни, а за отпред предпочитам нещо по-тихо.




bbb12
Мнения: 124
Регистриран на: Съб 28 мар 2020 18:53
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот bbb12 » Нед 05 ное 2023 19:07


В началото със сигурност няма да усетя. Аз същп смятам, че 1-2 години проблеми не би трябвало да има. Въпросът е, ако двамата с теб си вземем един и същ модел и ги експлоатираме сравнително еднакво, но твоите са примерно 3 годишни, а моите чисто нови, след още 3-4 години какъв ще е резултата. Това е по-интересното. Има хора, които карат сравнително малко и за това време не могат да им вземат ресурса. Пак казвам, че лично аз гума на 3 години на редовна цена не бих си взел. Просто ще подмина офертата. Както казах по-горе, гуми има навсякъде. Но аз и не се задълбочавам много, хвърлям бърз поглед на характеристиките, преглеждам още няколко други марки и си харесвам нещо. Обичам да експериментирам и обикновено вземам марка, която не съм ползвал. Държа основно на няколко неща - гумата да е нова, да не е нисък клас, да не е китайска или турска.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19165
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Нед 05 ное 2023 19:36


Бриджстоун с пресен дот си купих. Тая зима ще му е четвърта май, ако не бъркам. Ами станаха шумни малко. 7-годишния Мишелин стана шумен през последния сезон - т.е. като е бил 10-годишен. Да, различни модели гуми са, но са карани на една и съща кола с доста малък пробег зимата. Каквато и да е гумата, след третата година на употреба вече не е същата. Зимата минавам средно по 5к км, даже и по-малко някои години.
Докато имах една кола сменях гуми след 3 сезона. Сега сефте карам с гуми на 4 сезона... Даже се чудя дали да не ги разкарам, нищо, че грайферът им е на 80 процента.
Railfan - погледни и Bridgestone LM005. Отлични са на сухо и мокро. На сняг много малко съм ги тествал.


!R1
Мнения: 122
Регистриран на: Нед 07 фев 2021 23:50
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот !R1 » Нед 05 ное 2023 20:59


railfan написа:За отзад съм оставил едни клебърки на 4ти сезон(които бяха предни на Б5-цата, отново без грешка), с тая разлика че са една идея шумни, а за отпред предпочитам нещо по-тихо.

Според мен си вземи 4 еднакви гуми среден клас, ако нямаш бюджет. Иначе Алпин 6 е много комфортна и стабилна гума.
Бриджстоун LM005 също е добра гума.


Потребителски аватар
Vlad777
King of the Road
King of the Road
Мнения: 19722
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:34
Автомобил: Passat B8 BiTDI 4m CUAA
Двигател: MK2 RP+PG+PB Jetta Coupe+T-Roc
Местоположение: София
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Vlad777 » Нед 05 ное 2023 21:36


joro_kem написа:
Vlad777 написа:Ако ще се хвалим аз да кажа, че си поръчах билети за концерта на Рамщайн в Прага през май

аз пък съм останал с впечатление, че форума е за взаимопомощ icon_idea
Винаги е бил. Просто не разбирам какво помага тази информация. Темата е за оценки и аз съм дал своята след 3 години ползване.


Потребителски аватар
jordan17772
Мнения: 675
Регистриран на: Пет 01 ное 2013 22:55
Автомобил: Golf IV 105ps + Passat B6 200ps
Двигател: BCB + CAWB

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот jordan17772 » Нед 05 ное 2023 22:36


Liminat написа:
jordan17772 написа:Много се радвам, че заложих на новия модел на Good Year - Ultragrip Performance 3. По тестове се справя отлично навсякъде. Днес на дъжда лепи.

С каква дата на производство (дот) са новите ви гуми, колеги? Първите на които зададох този въпрос ми отговориха, че не отчитат с какъв дот са гумите, които продават. Били 2020/2021 година, което май никак не ми допадна. По мое мнение, ако не са 22, 23 година, трябва да са с прилична отстъпка.

20231105_223557.jpg


Потребителски аватар
777
Предупреждение за вечен БАН
Мнения: 2789
Регистриран на: Пон 24 фев 2014 21:26
Автомобил:
Двигател:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот 777 » Нед 05 ное 2023 23:31


stefan4o написа:Хайде на бас, че ако купиш нови Фулда, същите, но с пресен ДОТ от 2023 няма да усетиш никаква разлика :mhihi
Купувал съм гуми с 5+ годишен ДОТ, купувал съм и с 2-годишен ДОТ, купувал съм и с пресен ДОТ. Разлика - ЙОК :mhihi
Имах един Алпин А3, който беше 7-годишен (престоял на склад). Карах го 3 зими и го продадох, беше почти като нов (имам снимки, мога да ги покажа), когато го разтиках. Реално му взех същите пари, за колкото го бях купил :mhihi

Те Фулда точно просто са зле и нови и стари, затова няма да усети разлика :)
Иначе може да няма особена разлика с нови и 4 годишни, но това е в началото. След 5г ще има 5 годишни или 9 годишни.
Редно е да има отстъпки най-малко поради причината, че и без това имат слонски надценки в общия случай. Малко от малко да си споделят печалбата щом държат гуми от по-предна година. Една от трудностите на тоя бизнес е да прецениш колко стока ще продадеш през предстоящия сезон, за да заредиш точно толкова. Което остане трябва да чака почти година. Хем старее, хем са затворени доста пари и заема място.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 703
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот railfan » Пон 06 ное 2023 8:40


!R1 написа:
railfan написа:За отзад съм оставил едни клебърки на 4ти сезон(които бяха предни на Б5-цата, отново без грешка), с тая разлика че са една идея шумни, а за отпред предпочитам нещо по-тихо.

Според мен си вземи 4 еднакви гуми среден клас, ако нямаш бюджет. Иначе Алпин 6 е много комфортна и стабилна гума.
Бриджстоун LM005 също е добра гума.


Не е проблема до бюджета. Винаги съм карал с различни гуми на осите - никакъв проблем няма в това. Защо да инвестирам в бюджетни гуми, за да са ми 4 еднакви, вместо да си купя 2 нови премиум клас за задвижващата ос, след 2 г отново 2 нови, а първите ще отидат отзад и така си гарантирам, че на задвижващата ос винаги имам гуми, които са нови или почти нови, а отзад такива, които имат прилично сцепление. Виж, ако бях с 4х4 тогава има резон в това, което казваш.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1538
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Кайзен » Пон 06 ное 2023 12:40


railfan написа:на задвижващата ос винаги имам гуми, които са нови или почти нови, а отзад такива, които имат прилично сцепление.
Масово забелязвам този начин на мислене, който според специалистите е погрешен.
Пример:
https://autobild.bg/%D0%BD%D0%B0-%D0%BF ... BE-%D0%B8/


powerade
Мнения: 1053
Регистриран на: Нед 19 сеп 2010 19:33
Автомобил: Seat Toledo 2 1M2
Двигател: AHF 2000
Местоположение: Sofia

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот powerade » Пон 06 ное 2023 12:49


И един мармот завива шоколада в станиол (ама само швейцарския шоколад, щото у Своге мармоти няма).
Извинявам се за офф-а, ама ако всички във всяка сфера на живота и техниката правеха толкова обмислени избори и покупки, както Вие си купувате гумите... Щяхме да сме световна икономическа сила номер 1.
Иначе миналогодишен DIPLOMAT 195/65/15 отпред, а отзад Викинг на 4 години.
Не ги гледайте толкова гумите, погледнето си спирачни маркучи, тампони по окачването, амортисьорите дали държат.


Потребителски аватар
railfan
Мнения: 703
Регистриран на: Вто 13 сеп 2016 17:19
Автомобил: Passat B6
Двигател: CBAB 2009

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот railfan » Пон 06 ное 2023 13:07


Само да вметна, че в цитираната статия има следните неща, които аз не нарушавам по този метод:

За да се постигне възможно най-равномерно износване, гумите трябва да бъдат ротирани редовно между отделните оси. В идеалния случай това трябва да става на около 15 000 километра или при следващата смяна на гумите.
Ротирам ги точно по предписанието - 2 сезона отпред, 2 сезона отзад, нова двойка.
Т.е. един сезон карам не повече от 5 хиляди км, особено зимен, така че съм доста добре в тези 15 хиляди, които посочват като ротация.

Важно е гумите да се сменят само в комплект за всяка ос, така че дълбочината на протектора да е поне еднаква за лявата и дясната гума.
Това също е спазено по този метод, така че са еднакви.

AUTO BILD препоръчва поне четири милиметра за зимни гуми
Задните са с 5.6 мм грайфер след 3 сезона каране, но са минали не повече от 15 хиляди км, мисля, че до 4 им остава 1 сезон, максимум 2(ще видим идната година колко ще е остатъчният грайфер).

Т.е. обобщено, когато имаш приличен грайфер навсякъде няма рискове от гледна точка на безопасност(важното е да са еднакви по осите).
Сега, ако караш без никакъв грайфер и си мислиш, че щом са отзад няма драма - тогава ще се наиграеш. :a045
За летните го практикувам по същия начин, пак без никакви проблеми.


Потребителски аватар
fur1ous
Мнения: 1368
Регистриран на: Пет 14 окт 2011 15:21
Автомобил: Golf3 - Seat Exeo - Seat Leon
Двигател: 1Z - CFMA - AUQ
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот fur1ous » Пон 06 ное 2023 13:20


Кайзен написа:
railfan написа:на задвижващата ос винаги имам гуми, които са нови или почти нови, а отзад такива, които имат прилично сцепление.
Масово забелязвам този начин на мислене, който според специалистите е погрешен.
Пример:
https://autobild.bg/%D0%BD%D0%B0-%D0%BF ... BE-%D0%B8/


Статията е и да, и не. За мен лично е тотален шит.

По принцип гумите с по-малко износване трябва да бъдат поставени отзад. Тъй като задната ос осигурява стабилност при шофиране. Автомобилът следва по-прецизно зададената траектория. Най-вече на мокро може да имате проблеми с овладяването на автомобила, ако задните гуми са износени. Така например при аквапланинг колата ще изгуби контакт с пътя по-рано.


Реално да, но дефакто спираш с предните колела както и завиваш с тях.
Естествено,че най хубаво е да имаш 4 хубави гуми, но ако имаш 2 хубави и 2 гадни ти какво предпочиташ

Опция А - Гадните отпред - тоест предпочиташ да имаш по добро сцепление на мокро ако завиваш като дебил, да имаш по дълъг спирачен път заради по гадните си гуми отпред и съответно повече недозавиване (ако си с предно)

Опция Б - Гадните отзад - предпочиташ да не завиваш като дебил с висока скорост което всъщност си зависи от теб и да имаш по добър спирачен път и по малко недозавиване, с риск ако завиеш като дебил задницата да ти тръгне.

Аз като цяло предпочитам да спирам, за теб не знам.


humanic
Мнения: 143
Регистриран на: Чет 23 ное 2006 15:20
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот humanic » Пон 06 ное 2023 14:00


Купих си 4 нови Semperit Speed Grip 5 в размер 205/55/16.


Потребителски аватар
stefan4o
Мнения: 19165
Регистриран на: Съб 16 юни 2007 6:07
Автомобил: VW Jetta
Двигател: PN 1990+KR 1987
Местоположение: Стара Загора
Контакти:

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот stefan4o » Пон 06 ное 2023 18:16


И аз си карам на същия принцип - отпред по-новите гуми и това е. Но всяка зима ги въртя (обикновено са с година разлика гумите ми на двете оси). Ако карах кола с 4 задвижващи колела - ща не ща - щях да карам с 4 еднакви.


Потребителски аватар
Кайзен
Мнения: 1538
Регистриран на: Съб 28 май 2011 10:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Германия

Re: Зимни гуми - кой с какви - оценка

Мнениеот Кайзен » Пет 10 ное 2023 9:09


fur1ous написа:Аз като цяло предпочитам да спирам, за теб не знам.
Предполагам, че питаш мен, защото мен си цитирал..
Тази тема е за избор на гуми, а не да се учим как да шофираме, как да спираме, как да пренасяме тежестта на автомобил към предна или задна ос. Но поставен въпроса по този начин ме кара да си мисля, че не осъзнаваш какво се случва по време на спиране с автомобила и натоварването на предната и задната му оси. Та ако се поинтересуваш, ще разбереш че точно при по-добри задни гуми ще имаш по-добър контрол върху автомобила при спиране и завиване.
fur1ous написа:но ако имаш 2 хубави и 2 гадни ти какво предпочиташ
Не ми се е налагало да правя подобен избор. От както шофирам лични автомобили - не си спомням момент да съм карал с различни гуми на предната и задната ос. Начина ми на шофиране е такъв, че изкарвам с едни комплект гуми около 80-90хил.км и после си купувам 4 нови.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 35 госта