Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Пон 19 яну 2009 20:19


Не.




Потребителски аватар
emdless4
Мнения: 638
Регистриран на: Пон 25 юли 2005 23:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: диана

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот emdless4 » Пон 19 яну 2009 20:19


Колеги, пак да поясня - при спиране за проверка на МПС, контролният орган изисква от водача:
1. шофьорска книжка, контролен талон, регистрационен талон, полица за задължителна застраховка гражданска отговорност, талон за преминат технически преглед.
2. рядко, но все пак ако решат да проверят винетния стикер (само извън населено място), се изисква и другият отрязък от винетния стикер, който трябва да се пази (това го пише на гърба на другия отрязък).
3. от години вече не се изисква да се представя квитанция за платен данък на МПС, това се искаше до преди 6-7 години може би (от време на време все още се ползва този трик, особено при по-млади водачи с по-малко опит)
3. при установяване на извършено нарушение от страна на водача, контролният орган съставя акт за извършеното нарушение, като за целта изисква и лична карта, на базата на която се съставя и самия акт. Ако не представите лична карта, се прилага члена за неносене на документ за самоличност, като в най-лошия случай имат право и да закарат до РПУ-то.
4. при спиране за проверка на МПС заради констатирано явно нарушение (преминаване на червен сигнал на светофарната уредба, превишаване на допустимата разрешена скорост и др.), контролният орган заедно с изброените документи в точка 1, ви казва "... и лична карта, и отидете при колегата в патрулния автомобил, за да ви състави акт". :)
Та това което се опитвам да кажа, е че акт се пише възоснова на данните от личната карта :!:


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Пон 19 яну 2009 20:25


Само едно леко пояснение - имаш право да НЕ носиш лична карта, ако имаш в себе си паспорт или шофьорска книжка. Последните са документи за самоличност, с които всеки има право да се легитимира.


Потребителски аватар
Даскала™
Мнения: 5449
Регистриран на: Сря 16 мар 2005 23:41
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот Даскала™ » Пон 19 яну 2009 20:44


dobrin написа:Само едно леко пояснение - имаш право да НЕ носиш лична карта, ако имаш в себе си паспорт или шофьорска книжка. Последните са документи за самоличност, с които всеки има право да се легитимира.

В дискотеките не признават нищо друго освен лична карта :roll:


Потребителски аватар
Vizor
Изгубена душа
Мнения: 12508
Регистриран на: Съб 04 мар 2006 16:01
Автомобил: Subaru Forester XT
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот Vizor » Пон 19 яну 2009 20:50


dobrin написа:Само едно леко пояснение - имаш право да НЕ носиш лична карта, ако имаш в себе си паспорт или шофьорска книжка. Последните са документи за самоличност, с които всеки има право да се легитимира.


добър вечер .. точно това обяснявах ама няма кой да слуша
като ти наблъскат акта.. акта отива в КАТ където чрез личната ти карта си си издал свидетелството за управление на МПС и там имат регистрирани други ТВОЙ данни .. с които сте си издали личната карта..
поне според мен е така


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Пон 19 яну 2009 20:51


Даскала™ написа:В дискотеките не признават нищо друго освен лична карта :roll:

В дискотеките можеш да им занесеш копие от Закона за българските документи за самоличност


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пон 19 яну 2009 20:56


Vizor написа:добър вечер .. точно това обяснявах ама няма кой да слуша
като ти наблъскат акта.. акта отива в КАТ където чрез личната ти карта си си издал свидетелството за управление на МПС и там имат регистрирани други ТВОЙ данни .. с които сте си издали личната карта..
поне според мен е така


Да, но аз не съм издал книжката чрез НОВАТА ЛК, а книжката ми е стара, издадена чрез старата лична карта. :roll:
И понеже става така,колата се кара от човек който има нова ЛК - София, кола - регистрирана в СО, и водач - с ш. книжка - РПУ - В.Търново.
Много е объркана работата.

Та знам, че тук има хора, които разбират от това, все пак са минали може би през този път :bowdown


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Пон 19 яну 2009 21:29


Нали написах вече! Собственикът си е същият, независимо от това дали е регистриран автомобилът с тази или с друга лична карта!
Освен това, лично съм управлявал автомобилът си една година след смяна на личната ми карта, независимо от това, че адресът от талона на автомобила се разминаваше с този от личната ми карта.


Потребителски аватар
bomber
Мнения: 4315
Регистриран на: Вто 13 дек 2005 17:34
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Софията

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот bomber » Пон 19 яну 2009 21:35


dobrin написа:Само едно леко пояснение - имаш право да НЕ носиш лична карта, ако имаш в себе си паспорт или шофьорска книжка. Последните са документи за самоличност, с които всеки има право да се легитимира.
а какво става ,ако не дам лична карта като ми поискат, за да ми съставят акт :roll:


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Пон 19 яну 2009 21:43


Имаш право да не я носиш, стига да имаш друг документ за самоличност.
http://www.mvr.bg/NR/rdonlyres/DCBF5DFE ... BDS_BG.pdf


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пон 19 яну 2009 22:24


dobrin написа:Нали написах вече! Собственикът си е същият, независимо от това дали е регистриран автомобилът с тази или с друга лична карта!
Освен това, лично съм управлявал автомобилът си една година след смяна на личната ми карта, независимо от това, че адресът от талона на автомобила се разминаваше с този от личната ми карта.


Добри, благодаря ти много :beer
Наистина за сега така ще оставя нещата...или поне до тогава, докогато някой не ми направи някакъв проблем.

Оффф направо ви сасъпах с тая тема, но не са ми ясни тези неща.Как стои въпроса с данъците на автомобила.Аз си правя логика, че автомобила се води на ИМЕ и независимо къде е адреса, там трябва да се оправят данъците.ИМЕ ***** ->адрес София -> НАП София :roll:


Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Пон 19 яну 2009 22:37


Би трябвало да е така. Но тъй като не си сменил адреса си в талона, няма основание, на което да смениш регистрацията му в Дирекция МДТ към съответната община. Затова можеш спокойно да си плащаш данъка там, където е регистриран сега. Ако искаш да плащаш в София, ще трябва да смениш талона и да регистрираш автомобила в София, съответния район, дирекция МДТ. Не е към НАП.
За да си абсолютно сигурен, тъй като на две места едно и също няма да ти кажат, най-добре питай в района, където ти е адресната регистрация по лична карта.


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пон 19 яну 2009 22:47


dobrin написа:Би трябвало да е така. Но тъй като не си сменил адреса си в талона, няма основание, на което да смениш регистрацията му в Дирекция МДТ към съответната община. Затова можеш спокойно да си плащаш данъка там, където е регистриран сега. Ако искаш да плащаш в София, ще трябва да смениш талона и да регистрираш автомобила в София, съответния район, дирекция МДТ. Не е към НАП.
За да си абсолютно сигурен, тъй като на две места едно и също няма да ти кажат, най-добре питай в района, където ти е адресната регистрация по лична карта.

Добри, отново ти благодаря, ще видя кога ще имам свободен ден :roll: ...ще си взема отпуска и ще ида до витоша да питам, а дано да остава там където е регистриран автомобила, много по лесно ми е :Mr Green Fun


Потребителски аватар
emils
Мнения: 283
Регистриран на: Чет 19 май 2005 9:07
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот emils » Пон 19 яну 2009 22:53


Аз съм със сменена лична карта (от Пазарджик в София), но тогава не си смених книжката и досега карам с нея. Преди 5 г. ми съставиха акт в София, като получих нак. постановление също в София, т.е. по местоживеене. По принцип когато се смени личната карта, би трябвало да се сменят и останалите документи, вкл. и книжката, като в най-лошия случай биха ми наложили глоба, когато отида да си я подновя след някоя и друга година.


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пон 19 яну 2009 22:56


emils написа:Аз съм със сменена лична карта (от Пазарджик в София), но тогава не си смених книжката и досега карам с нея. Преди 5 г. ми съставиха акт в София, като получих нак. постановление също в София, т.е. по местоживеене. По принцип когато се смени личната карта, би трябвало да се сменят и останалите документи, вкл. и книжката, като в най-лошия случай биха ми наложили глоба, когато отида да си я подновя след някоя и друга година.

А защо да ти налагат глоба за това, че не си сменил ш.книжка и регистрация на автомобил :?:



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: alpinab, Google [Bot], tdi fen, tyhrh, w_smith, zdravkop64 и 66 госта