Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
dobrin
Чингис хан
Мнения: 30000
Регистриран на: Пет 03 юни 2005 20:05
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dobrin » Вто 20 яну 2009 13:46


По-горе съм дал линк към Закона за БДСамоличност. Хайде някой да ми покаже къде точно пише, че като се смени личната карта, трябва да се сменя и шофьорската книжка, и талона на автомобила?




Потребителски аватар
Pichaga
Антиспамър №1
Антиспамър №1
Мнения: 16283
Регистриран на: Вто 08 юни 2004 16:57
Автомобил: Opel Zafira B
Двигател: Z19DT
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот Pichaga » Вто 20 яну 2009 13:55


не е нужно!
в БГ има три вида документи за самоличност
лична карта
шоф. книжка
межд. паспорт
ако смениш някой реквизит на някой от тия докуементи, следва да го подмениш
ако смениш адрес сменяш лична карта
ако смениш име сменяш всичко
ако смениш категория сменяш шоф.книжка и т.н.
винаги се сменя като изтече срока


Потребителски аватар
propparo
Мнения: 1078
Регистриран на: Пон 23 май 2005 18:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: По света и у нас

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот propparo » Вто 20 яну 2009 16:27


Няма нужда, колега,да се притесняваш.Колегата Vizor е много прав---така или иначе властите имат база данни с всичко необходимо.А и никой не спомена нещо много важно--ЕГН-то си е ЕГН и е уникално за всеки,а зад него стоят всички данни на отделния индивид--имена,шофъорска книжка,адрес по ЛК,настоящ временен адрес,естествено ако човек си е направил труда да уведоми и т.н....
Все едно да карам автомобили на собствен ход от Германия и немския полицай всеки път да ме пита защо живея там,а шофирам с Българска шофърска книжка и къде щели да ми пращат глобите.


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пет 06 ное 2009 17:17


ТАКАААА...

Всички тук сме живяли в заблуда !
Историята е следната.
Губя си синичкото талонче съм шофьорската книжка.
Звъня в КАТ В.Търново, за да питам как може да ми издадът ново, обяснявам и ситуациата с личнита карта и от там ми казват - "оправяй се в София" - добре, отивам в КАТ София и от там ми казват,че аз все още се ходя там, досието ми е там и е необходимо да си подам молба за изтеглянето му от КАТ В.Търново.Обаче то идвало след месец, чак, и през това време за да мога да шофирам трябва да ида до В.Търново за да ми напишат ново.Дори жената говори по телефона с КАТ Търново и аз разбрах,че са се уточнили и да отивам.
Айде по тревога шофьор до В.Т. и отивам там.
От там на гишето ми казват да ида в 4 стая за да разрешът от там.Само ми погледна Л.К. и Ш.К., хвърли ги на масата и каза - отивай си се оправяй в София !!!
Аз така - :shock :shock :shock
Излизам отвън и звъня на началника на КАТ София - г-н Тенев :bowdown , за да видя, защо от София ми казват да ида във В.Т., а от тук ми казват отивай си в София.
Понеже Л.К. е издадена доре-долу преди 1 година, аз съм в нарушение на закона, който гласи, че в 30 дневен срок трябва да се подновят и останалите документи, но аз за това ви разказах, как стоят нещата.
След малко пак се обаждам, както се бяхме разбрали, и г-н Тенев ми казва да ида вътре при началника на КАТ Велико Търново, г-н Ценев, той ще ми състави акт за това, че не съм спазил сроковете и ще ми даде нов контролен талон.
Така и стана, аз с нов талон, един акт и предстоящо чакане в КАТ София за да си извадя нова Ш.К.
Понеже четох, че има и други колеги с моя казус, за смяна на Ш.К>, да отиват веднага, те че ще имат акт, ще имат, но поне да са в валидни документи.


Потребителски аватар
GTspecial
Мнения: 563
Регистриран на: Съб 02 авг 2008 11:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот GTspecial » Пет 06 ное 2009 17:52


За проверка валидността на документ : http://nbds.mvr.bg/bds7/web.nsf/fVerification

Иначе, колега blinder, при цялата тази хамалогия беше ли ти необходима Л.К. Имам предвид, ако си изкарвам и аз нов талон и не ми търсят Л.К. няма как да се осетят (поне така си мисля)
Иначе и аз карам с различни адреси на Ш.К. и Л.К. , питсл съм няколко катаджии и ми казоха, че не е поблем...
Това ме навежда на мисълта, че трябва да попитъм някой познат адвокат....

П.С. я сподело колко ще ме акТнат за това...


Потребителски аватар
VWGT
Мнения: 6151
Регистриран на: Пет 09 дек 2005 10:09
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот VWGT » Пет 06 ное 2009 18:12


къде го тоя адрес, щото моята ШК няма, пише само МВР-София ... иначе и аз съм така, смених си ЛК заради промяна на постоянен адрес, без да си сменям ШК. Единствената разлика, е че смених само РПУ-то, КАТ си е същият. Реално излиза, че съм в нарушение според този закон (къде точно го пише това?), но заради тъпата синя зона още време и пари за документи няма да им дам! death


Потребителски аватар
GTspecial
Мнения: 563
Регистриран на: Съб 02 авг 2008 11:11
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот GTspecial » Пет 06 ное 2009 19:10


VWGT написа:къде го тоя адрес, щото моята ШК няма, пише само МВР-София ... иначе и аз съм така, смених си ЛК заради промяна на постоянен адрес, без да си сменям ШК. Единствената разлика, е че смених само РПУ-то, КАТ си е същият. Реално излиза, че съм в нарушение според този закон (къде точно го пише това?), но заради тъпата синя зона още време и пари за документи няма да им дам! death



Aдерсите са 2 :
1. №3 от Ш.К.: Дата и място на раждане ( :lol: винаги постоянни )
2. №8 от Ш.К.: Адрес-населено място...(постоянен адрес)

А дали сме в нарушение ще се разбере скоро...като ми изтече срока на Ш.К., защото така или иначе съм закъснял повече от 30 дена (3 години :banghead: ) ..


Потребителски аватар
bulaki
Мнения: 750
Регистриран на: Нед 12 ное 2006 14:41
Автомобил: VW Passat B8 variant Hight Line
Двигател:
Местоположение: София,кв. Горубляне, ул. Лазар Плачков 10
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот bulaki » Пет 06 ное 2009 20:47


Здравейте,баща ми си смени ЛК пролетта и като си пускаше документите(по-точно като ги взе) го накараха да се подпише,че е оведомен да си прехвърли досието от КАТ Пазарджик в КАТ София,но не и да си сменя ШК.А аз когато си смених личната карта 2004г никои нищо не ми е казал,че при смяната на ЛК трябва да се смени и ШК,нито ми е давал документ да се подписвам,за да си прехвърлям досието в КАТ София и си карам така,все още никой не ми е направил проблем за това(то не че и някой се е заглеждал в книжката,защото съм сложил талона на гърба на книжката :wink: ).


Потребителски аватар
velinsl
Мнения: 4208
Регистриран на: Нед 11 май 2008 12:59
Автомобил: B3 ---B4
Двигател: ABS --- 1Z

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот velinsl » Пет 06 ное 2009 21:19


Не се притеснявай от март месец отново ще сменят личните документи...
Тогава ще си решиш проблема.


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пет 06 ное 2009 21:38


GTspecial написа: .....
Иначе, колега blinder, при цялата тази хамалогия беше ли ти необходима Л.К. Имам предвид, ако си изкарвам и аз нов талон и не ми търсят Л.К. няма как да се осетят (поне така си мисля)
....
П.С. я сподело колко ще ме акТнат за това...

Да беше ми необходима, защото от банката, където се плаща таксата за новото талонче, ти вземат данните от Л.К.
Акта ще е от порядъка на 20тина лева.
VWGT написа:... Единствената разлика, е че смених само РПУ-то, КАТ си е същият. Реално излиза, че съм в нарушение според този закон (къде точно го пише това?)...

При теб няма проблем, районния КАТ си е ти е КАТ София, дори и адреса да ти е друг.
bulaki написа:...го накараха да се подпише,че е оведомен да си прехвърли досието от КАТ Пазарджик в КАТ София,но не и да си сменя ШК.... и си карам така,все още никой не ми е направил проблем за това...

Е, ще трябва да си я смени, понеже той вече няма никаква връзка с КАТ Х, а Ш.К. му е там :? Ще трябва при пристигането на документите от КАТ Х в КАТ У, да си извади нова Ш.К. в КАТ У.
Иначе и мен няколко пъти са ме спирали за проверка и никой не ми е правил проблем, даже и не питат, но аз по-напред в темата писах, че съм питал полицай за това, както и пресаташето на КАТ София.
velinsl написа:Не се притеснявай от март месец отново ще сменят личните документи...
Тогава ще си решиш проблема.

Не съм се притеснил ни най-малко :wink:, а и проблем почти нямам, понеже това е положението в България.
Просто ми е странно ЗАЩО една България която е ... 7 + милиона души, от които сигурно 30-40 % не са правоспособни водачи на МПС е разделена на колкова райони и подразделения, нима неможе да има една единна система, с която при един такъв проблем, какъвто е/беше моя да може да се оправиш от града, или от най-близкия в който има КАТ, но не КАТ Х, КАТ У, а КАТ България.


Потребителски аватар
Tyan
Ън Мън
Мнения: 7957
Регистриран на: Вто 14 дек 2004 21:31
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот Tyan » Пет 02 юли 2010 17:01


същата работа ...загубили са ми в КАТ талона ..... и не могат да ми издадат ново защото книжката и личната се водят на различни места ....подадох заявление да ми преместят досието ...след месец ще стане ахахахахах :)


blinder
Мнения: 2758
Регистриран на: Съб 05 яну 2008 12:54
Автомобил:
Двигател:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот blinder » Пет 02 юли 2010 17:45


Tyan, а акт не ти ли писаха?
Баси само мен ли са ме играли по членовете mhihi


Потребителски аватар
dragozow
Мнения: 920
Регистриран на: Нед 02 ное 2008 8:12
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот dragozow » Пет 02 юли 2010 20:34


Аз съм на същото положение, подадох документи за нова лична карта с нов адрес. Книжката е на друго място ама изтича 2016-та година. Въобще няма да я сменявам и да се редя само по опашки, ако имат много зор тогава ще ида. Колата се води в новото населено място. Питах в РПУ-то трябва ли да сменявам сега и ми отговориха че не трябва, защото не изтичала сега. Дали е така не ми пука. Струва ми се много странно че в институциите ползват компютри и не си комуникират. Например ако си взема личната карта спокойно могат да ме викнат в КАТ да ми дадат готова нова книжка, вместо да се редя на опашки и пак да подавам документи.


Потребителски аватар
parno
Мнения: 7309
Регистриран на: Сря 19 сеп 2007 13:41
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Бургас
Контакти:

Re: Нова ЛК, трябва ли нова ш.книжка...

Мнениеот parno » Пон 08 окт 2018 6:12


Към днешна дата как стоят нещата със смяна на ш.к. при смяна на адресна регистрация и л.к.?
В Паспортно жената от гишето каза ,че трябвало да я сменя,но не можа да отговори защо - "защото адреса ти вече е в друг град,сменя се" :gruebel



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 38 госта