Зареждане на акумулатор - как?

Автомобилни теми, които не са свързани с Volkswagen
Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот BeckoTDI » Нед 10 окт 2010 17:41


Здравейте, реших да си заредя акумулатора на загасен двигател показва 12.05V. Колата си пали, но идва зима и реших да го заредя. На другата кола, която не се кара много акумулатора показваше 12.7V на загасен двигател. Алтенатора ми добре зарежда около 14-14.2в при работещ двигател, но все пак мисля, че трябва да се зареди акумулатора.
Имам зарядно, но не съм много наясно с него. Пише 0-10А, като го включа показва 2А.

Акумулатора ми е 62Аh, значи трябва да го зареждам с не повече от 6,2А. С тези 2А, колко часа трябва да трае зареждането? Акумулатора е оригинален VW/Audi и никога не е разпечатван, но има отвори за доливане, как да преценя дали има за доливане? Също така има едни малки дупчици острани, едната от който е отворена и като се постави на колата се свързва с някакъво маркуче? Да не е някакъв отдушник?




Потребителски аватар
mely
Мнения: 2728
Регистриран на: Пет 26 авг 2005 10:28
Автомобил: Citroen C crosser
Двигател:
Местоположение: Стара Загора

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот mely » Нед 10 окт 2010 17:54


Точно отдушник е . 62Ан : 2А = 31часа зареждане, но ме съмнява зарядното да дава само 2 А .Но така се смята.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот fox_vt » Нед 10 окт 2010 18:00


Преди да започнеш да зареждаш провери нивото на електролита щом имаш капачки добре е.Вътре трябва да има на всеки отвор по едно пласмасово чопче което ти показва нивото,но има някой нямат такива чопчета а имат мин/макс линии отвън на кутията(тва важи само за белите аку та)Ако нито едно от двете нямаш на твоя гледай електролита да е на около 1 см над горния край на плочите.По принцип колкото е по зареден акумулатора толкова по малко ток гълта демек ако ти дърпа само 2 А значи е в добро състояние.Но това не му пречи да го оставиш една нощ да престои вкл на зарядното.Иначе виж да не би да имаш потенциометър на зарядното за промяна на тока и затова да ти показва само 2А.А маркучето е отдушник понеже се отделят газове при зареждането на акумулатора.


Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот BeckoTDI » Нед 10 окт 2010 18:57


Маркучето е на колата, явно ги отвежда под нея :roll:
Зарядното няма потенциометър.
В крайна сметка ще го оставя тази вечер на зарядното.



Да питам зареден акумулатор колко V трябва да показва?

Последна промяна от BeckoTDI на Нед 10 окт 2010 21:41, променено общо 1 път.


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот ktamen » Нед 10 окт 2010 19:25


Трябва да мериш напрежението през час два и когато прехвърли 14 - 14,5 волта можеш да спреш зареждането, ако го оставиш да се зарежда още напрежението много бързо ще прехвърли 16V и кипенето ще стане много силно. От отдушника излиза водород, така, че го пази от искра - аз съм взривявал акумулатор с искра. Като изключиш зарядното напрежението бързо ще падне до около 12,8V. По учебник акумулатора се зарежда до 2,7V на клетка. Ако наливаш вода трябва да си сигурен в чистотата и, аз не бих налял вода от бензиностанция защото не е достатъчно чиста. Ако нивото е над плочите най-добре не доливай.


Потребителски аватар
fox_vt
Мнения: 2788
Регистриран на: Съб 22 мар 2008 18:22
Автомобил: Seat Toledo
Двигател: AHU 97
Местоположение: Велико Търново

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот fox_vt » Нед 10 окт 2010 21:33


С 2А заряден ток чакай да има кипене mhihi иначе за 12 волтов акумулатор напрежението показващо че е зареден (в случай че нямаш ареометър или ампермер на зарядното) е малко под 16 волта.Таман вчера сложих на сестра ми аку то за зареждане след отказ да върти,зарядното китайско на 5А ток за 10 мин работа изключва термозащитата та го "нагласих" с 3 санта кантал да даде точно 2,72А заряден ток :D.Оставих го цяла нощ и на другия ден към 13 00 часа напрежението беше 15,6 волта а тока беше паднал на 1,6А,акумулатора е 55Аh.


Потребителски аватар
BeckoTDI
Мнения: 1486
Регистриран на: Нед 09 дек 2007 1:24
Автомобил: VW Touareg-Audi Coupe-VW Golf 3
Двигател: BPE-ABK-AAZ
Местоположение: София

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот BeckoTDI » Пон 11 окт 2010 22:05


На 14,7 спрях зареждането. Сутринта беше на 12,75V. Стана работата, мерси за отговорите :beer


Потребителски аватар
koziak
Мнения: 348
Регистриран на: Пет 27 окт 2006 22:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот koziak » Вто 12 окт 2010 16:35


Ще използвам темата на колегата, да попитам, дали гъстотата на електролита се влияе от това дали е зареден добре акумулатора?Закарах го моя акумулатор да го премерят, но ми казаха че гъстотата била ниска и трябвало първо да го сложа на зарядното да се зареди добре и тогава да се измери.


Потребителски аватар
i.e.i
Мнения: 2563
Регистриран на: Чет 28 апр 2005 9:51
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот i.e.i » Вто 12 окт 2010 16:42


Точно,лошото е когато след зареждане не "вдигне" гъстотата :bishop


Потребителски аватар
koziak
Мнения: 348
Регистриран на: Пет 27 окт 2006 22:15
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София
Контакти:

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот koziak » Вто 12 окт 2010 16:44


Ми ако не вдигне гъстотата,евентулано да му се долее електролит или няма смисъл?


Потребителски аватар
ktamen
Мнения: 6144
Регистриран на: Вто 23 мар 2010 18:52
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София - Ямбол

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот ktamen » Вто 12 окт 2010 17:29


При зареждане оловния сулфат се разлага и се отделя сярна киселина и концентрацията и нараства. Киселина се долива само ако нивото е ниско заради изливане на електролит, ако плътноста е под 1,28 на зареден акумулатор пробвай да го дозаредиш с десулфатизиращо зарядно (такова със заряд-разряд) и плътноста трябва да се вдигне. Като заредиш стар акумулатор с такова зарядно за няколко дни, капацитета му обикновено се удвоява. Аз винаги зареждам по този начин.


One
Мнения: 3591
Регистриран на: Чет 10 юни 2004 9:18
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: София

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот One » Сря 13 окт 2010 8:02


д-р Стоян Гишин от ТУ - лабораторията по акумулатори казва, а и го е написал в книгата си така :

"при малък ежедневен пробег (под 10км) или малък месечен пробег (под 200 км) е необходимо да се извърши изравнителен заряд - обикновенно 2-3А за 4-5 часа.

Независимо от ежемесечния пробег на вашият автомобил е необходимо на всеки 3 месеца и особено преди зимния период да бъде направен този изравнителен заряд.
и нещо много важно - ЗАБРАНЕНА е корекция на електролита с добаване на сярна кисилина - при нужда само дестилирана вода се добавя"

аз по тази схема с един монбат изкарах 8 години, а имаше още живот в него


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот theultimate » Чет 14 окт 2010 18:19


С тия евтините зарядни дето са по 2-3А просто закачаш акумулатора и след 12-24 часа стрелката е отишла почти на нула - тогава е готов за употреба. Махане на капачките е необходимо при истинско зарядно - при 2 ампера ток дори не загрява акумулатора. Единствено има смисъл да отваряш капачки за доливане на дестилирана вода.


dodo2000
Мнения: 178
Регистриран на: Вто 07 апр 2009 9:22
Автомобил:
Двигател:
Местоположение: Плевен

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот dodo2000 » Вто 02 ное 2010 13:48


Колеги малко помощ ако може и за моя акумулатор. Та значи акумулатора умря и не успях да запаля колата, свалих го и го закачих на някакво китайско зарядно. Първо го премерих с амперметър и показваше 12.7 волта. Това добре ли е? След като го закачих да се зарежда стрелката за амперите на зарядното закова малко след началото на ето това деление: Изображение. Това показание какво означава? И ак оможе някой да ми каже колко амперчаса е този акумулатор понеже на единствената лепенка на него има следната информация: Изображение Акумулатора е за ауди А4, 1.8, 125 коня.


theultimate
Мнения: 2139
Регистриран на: Вто 06 ное 2007 20:20
Автомобил: Passat B7
Двигател: CFFB
Местоположение: София

Re: Зареждане на акумулатор - как?

Мнениеот theultimate » Вто 02 ное 2010 14:15


Индикацията на зарядното показва с колко ампера се зарежда. Като се зареди стрелката ще е почти на нула.



Върни се в “Общи автомобилни дискусии”

Кой е на линия

Потребители, разглеждащи този форум: Няма регистрирани потребители и 79 госта